Luksfery - jak wykorzystać luksfery w aranżacji wnętrz?
Luksfery kojarzą Ci się z okresem PRL-u? Z pewnością nie jesteś w tym odosobniony. Nie da się ukryć, że w tym okresie szklane boczki przeżywały szczyt swojej popularności. Niestety, ze względu na słabą jakość dostępnych materiałów ich wygląd często nie zachwycał. Na szczęście obecnie uległo to zmianie, a luksfery coraz częściej stają się ciekawą ozdobą wnętrz. Zdobią nie tylko łazienkę czy kuchnię, ale także pokój dzienny, a nawet sypialnie. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać je w swoim domu, aby nadać mu oryginalnego charakteru.
Marzysz o nietypowym projekcie domu, który uwzględni ciekawe elementy aranżacyjne? Nie bój się oryginalnych rozwiązań! Wybierz nietypowe dekoracje, które sprawią, że Twój dom nabierze atrakcyjnego charakteru! Czy luksfery okażą się jedną z nich?
Co to są luksfery?
Luksfery to materiał budowlany, który wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz od bardzo dawna. Większość osób używa zamiennego pojęcia pustak szklany. W rzeczywistości luksfery i pustaki szklane to nieco inne materiały, choć ich wygląd jest niemal identyczny. Co je zatem różni? Pustak szklany składa się z dwóch tafli szklanych, zaś luksfery produkuje się z jednego kawałka szkła.
Popularność luksferów sięgnęła zenitu w okresie PRL-u. Trudno jednak uznać, że stanowiły wówczas ciekawy element dekoracyjny, a to głównie z uwagi na niezbyt dobrą jakość stosowanego szkła. Cechowała go słaba izolacja termiczna, a same kolory także pozostawiały wiele do życzenia.
Współczesne luksfery występują głównie w postaci wspomnianych pustaków szklanych. Oznacza to, że składają się z dwóch elementów, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Sam materiał wyróżnia wysoka przepuszczalność światła, na poziomie ok. 60%, dzięki czemu sprawdzą się jako element optycznie powiększający wnętrze. Luksfery dostępne są obecnie w bogatej gamie kolorystycznej, mogą być także przezroczyste, jednolite lub wzorzyste.
Gdzie montować luksfery?
Luksfery możesz zamontować w dowolnym pomieszczeniu. Ze względu na fakt, że przepuszczają światło, sprawdzą się także na ograniczonej powierzchni. Nierzadko zastępują ściankę działową, dzięki czemu ich zastosowanie pozwala na odgrodzenie stref w pomieszczeniach. Sprawdź, jak położyć luksfery w kolejnych pokojach, aby uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny.
Luksfery w łazience
Luksfery zdecydowanie najczęściej stosuje się w łazience. Szkło jest bowiem materiałem, który kojarzy się z tym pomieszczeniem, jak żaden inny. Wynika to w dużej mierze z faktu, że łatwo usunąć z niego zabrudzenia, a przy tym nie straszna mu wilgoć. Luksfery ciekawie zaprezentują się jako obudowa kabiny prysznicowej. Zapewnią pożądaną intymność i jednocześnie poczucie lekkości, co w pomieszczeniu, jakie stanowi łazienka, jest bardzo korzystne ze względu na ograniczony metraż. Luksfery sprawdzą się w łazience w stylu loftowym, jak również nieco bardziej minimalistycznym.
Luksfery w kuchni
Luksfery zastosować możesz także w kuchni. W tym przypadku najczęściej stanowią dodatkową ozdobę na jednej ze ścian. Równie dobrze poradzą sobie także jako ścianka działowa oddzielająca strefę gotowania od jadalnianej. W związku z tym, że kuchnia to pomieszczenie, do którego powinno dostawać się jak najwięcej światła, luksfery sprawdzą się znakomicie. Coraz częściej montuje się je zamiast płytek, choć nie należy przesadzać, aby nie wprowadzić chaosu do wnętrza.
Luksfery w salonie
Czy luksfery w salonie to dobry pomysł? Jak najbardziej. Jedyny warunek, to umiejętnie ich wkomponowanie. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się wbudowanie ich w barek, a niekiedy nawet w wybrane meble. Twój salon połączony jest z jadalnią? Luksfery mogą okazać się dobrym rozwiązaniem na wydzielenie stref.
Luksfery w pokoju
W związku z tym, że luksfery położyć można także na ścianie, a nawet na podłodze, nie ma większych ograniczeń w ich stosowaniu. Luksfery dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Bez problemu możesz zatem wykorzystać je w dowolnym pokoju, także w sypialni. Ciekawe urozmaicenie stanowić będzie barwione szkło. Taki element dekoracyjny zastąpi inne ozdoby i z pewnością przykuje wzrok.
Luksfery zewnętrzne
Czy wiesz, że do dyspozycji masz także specjalne luksfery zewnętrze? Dzięki temu wykorzystasz je chociażby jako element elewacji. W tej konfiguracji nierzadko pełnią one rolę okien. Przepuszczają światło, dzięki czemu dostaje się ono do środka i jednocześnie nie są w pełni przejrzyste, dlatego uchronią domowników przed ciekawością sąsiadów.
Luksfery w garażu
Dawniej luksfery bardzo chętnie stosowane były w garażu, a to właśnie ze względu na fakt, że zazwyczaj jest to pomieszczenie z ograniczoną dostęp do światła dziennego, tym bardziej jeśli posiadasz dom z garażem w piwnicy. Luksfery w postaci okien sprawdzą się więc w tym przypadku wprost idealnie.
Jak układać luksfery by oddzielić pomieszczenia w domu?
Chcesz wyodrębnić strefy w jednym pokoju lub oddzielić pomieszczenie w domu? Do tego celu możesz wykorzystać luksfery. W jaki sposób je zamontować, aby mieć pewność, że efekt będzie zadowalający? Sprawdź, jak układać luksfery krok po kroku.
- Wybrałeś powierzchnię przeznaczoną pod ściankę? Świetnie. Przejdź w takim razie do jej zagruntowania. W tym celu użyć specjalnego płynu gruntującego. Kiedy już to zrobisz możesz przejść do wykonania ramy, do której zamontujesz pierwszą warstwę pustaków. Wypełnij ją zaprawą klejącą i ustaw podstawę z krzyżyków dystansowych.
- Spoiny pionowe znajdujące się między pustakami wypełnij białą zaprawą. W przestrzeniach ułóż krzyżyki dystansowe. Powinny się one znaleźć także na krawędziach bocznych.
- Zamontuj zbrojenie, które ustabilizuje pustaki w pionie. W tym celu możesz wykorzystać pręty zbrojeniowe. Umieść je w przestrzeniach między pustakami.
- Wypełnij przestrzenie między krawędzią pustaków a ścianą (o ile luksfery mają stać się częścią ściany). Ubytki uzupełnij przy użyciu gładzi gipsowej.
- Wypełnij spoiny między pustakami zaprawą. Na koniec usuń pozostałości zaprawy.
Ile kosztują luksfery?
Luksfery nie są drogim materiałem, co z pewnością zaliczyć można do ich licznych zalet. Zazwyczaj kupuje się je w bloczkach. Cena jednego z nich wynosi od kilku do maksymalnie 30 złotych.
Co wpływa na jej wysokość? Będzie to przede wszystkim rozmiar bloczków, ale i kolor czy kształt pustaków szklanych.
Na co zwracać uwagę kupując luksfery?
Musisz podjąć decyzję, gdzie chcesz je umieścić. W sprzedaży dostępne są trzy podstawowe rodzaje pustaków szklanych, które różnią się pod względem zastosowania. Wybrać możesz luksfery, wewnętrzne, zewnętrzne, a także podłogowe. Podczas zakupu zwróć zatem uwagę na ich typ. Szklane pustaki podłogowe zastosować można również na suficie.
Luksfery energooszczędne - co warto wiedzieć?
Przeglądając ofertę pustaków szklanych, natkniesz się na luksfery energooszczędne. Kiedy warto je wybrać?
Luksfery energooszczędne charakteryzuje wyższy współczynnik izolacyjny, co oznacza, że pozwalają zatrzymać ciepło w pomieszczeniu. Warto zatem wybrać je chociażby do łazienki.
Po czym je rozpoznasz? Ich współczynnik przenikalności wynosi 1,5 W/(m²·K). Mogą być nieco droższe od standardowych bloczków, lecz różnica ta nie będzie aż tak znacząca.
Jak efektownie podświetlić luksfery?
W związku z tym, że luksfery odbijają światło, warto je podświetlić dla uzyskania ciekawszego efektu. W jaki sposób to zrobić? Najłatwiej będzie wykorzystać do tego celu diody LED. Dzięki nim nawet bezbarwny pustak może nabrać zupełnie innej barwy. Efekt podświetlenia przykuje wzrok zwłaszcza wieczorem. Z pewnością uprzyjemni niejedną kąpiel przed snem, o ile zdecydujesz się zamontować podświetlane luksfery w łazience.
Jak pomysłowo wykorzystać luksfery w aranżacji wnętrz?
Jak wykorzystać luksfery w aranżacji wnętrz? Już wiesz, że nowoczesne luksfery możesz zastosować praktycznie wszędzie. Dawniej dominowały one w wersji bezbarwnej, obecnie coraz częściej w aranżacji wnętrz pojawiają się kolorowe luksfery. Ciekawie zaprezentują się szczególnie w pomieszczeniach minimalistycznych, gdzie istotną rolę odgrywa przestronność.
Liczne przeszklenia świetnie wpasowują się w nowoczesną stylistykę dodając wnętrzu elegancji. Luksfery polecane są szczególnie jako alternatywa dla ścianki działowej. W ten sposób możesz wydzielić w pomieszczeniu kilka stref w zależności od Twoich potrzeb. Luksfery mogą także zastąpić płytki ceramiczne w kuchni lub w łazience.
Umieścić możesz je także na korytarzu. Zazwyczaj jest to wąskie pomieszczenie, luksfery pozwolą je nieco optycznie powiększyć. Luksferami zabudować możesz także schody.
Luksfery zamiast okna - czy to dobre rozwiązanie?
Luksfery zamiast okna to rozwiązanie, które wydaje się jak najbardziej w porządku, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak łazienka czy garaż. Oczywiście luksfery nie zastąpią w pełni okien, lecz warto je umieścić w pomieszczeniach, do których dochodzi zbyt mała ilość światła i jednocześnie tam, gdzie zależy Ci na dyskrecji. W tej opcji postaw na luksfery bezbarwne.
Wady i zalety luksferów
Luksfery posiadają zarówno wady, jak i zalety, choć wydaje się, że tych drugich jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim to ciekawy element dekoracyjny, które umiejętnie zaaranżowany może okazać się jednocześnie praktyczny. Luksfery przepuszczają światło i jednocześnie mogą być energooszczędne, dlatego w niektórych pomieszczeniach sprawdzą się w roli okien. Na uwagę zasługuje także ich cena.
Pustaki szklane są niedrogie i niezwykle różnorodne. Zastosować można je także na zewnątrz budynku. Ponadto, wykazują odponość na wilgoć więc bez problemu umieścisz je w łazience czy w kuchni. A jakie są ich wady? Nie istnieje możliwość przycinania ich na wymiar, co wprowadza zasadnicze ograniczenia. Niemożliwe będzie bowiem dostosowywanie ich do nietypowych powierzchni.
Luksfery to trend, który z przytupem powraca do polskich mieszkań i domów. Jak się okazuje, odpowiednio zaaranżowane mogą stać się wyjątkową ozdobą, która doskonale wpisze się w nowoczesną stylistykę.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora