Małe domy jednorodzinne – co zrobić, aby mały dom stał się funkcjonalny?

Małe domy z roku na rok stają się coraz modniejsze. To za sprawą niższych kosztów budowy oraz utrzymania. Zachętą do inwestycji w mniejsze nieruchomości jest również wzrastająca świadomość ekologiczna. Czy rzeczywiście małe domy jednorodzinne są tak samo funkcjonalne, jak te o dużej powierzchni? Na co uważać, decydując się na mniejszy budynek? Odpowiadamy na to oraz inne pytania o budowę mniejszych domów!

Małe domy jednorodzinne - zdjęcie 1

Małe domy jednorodzinne – czym się charakteryzują?

Małe domy jednorodzinne wyróżniają się spośród chętnie oglądanych projektów domów typu wille czy rezydencje zarówno metrażem, jak i ceną wykonania. Mniejszy dom oznacza niższe koszty zarówno zrealizowania projektu, jak i późniejszego utrzymania nieruchomości.

Wbrew pozorom jednak małe domki jednorodzinne nie muszą być mniej atrakcyjne niż duże domy. Coraz więcej Polaków decyduje się właśnie na domy o mniejszym metrażu.

Mały domek jednorodzinny coraz chętniej wybierany jest nie tylko ze względu na niższe koszty budowy i utrzymania, ale również ze względu na podwyższoną świadomość ekologiczną. Małe domy to mniejsze zużycie surowców, które wpływają negatywnie na środowisko. W przypadku niewielkiej bryły łatwiej również o stworzenie domu energooszczędnego lub domu pasywnego.

Małe domy jednorodzinne – czy są funkcjonalne?

Wbrew obiegowej opinii funkcjonalność domu nie zależy aż tak bardzo od wielkości powierzchni. Dużo istotniejsze jest bowiem to, jak zagospodarujesz przestrzeń. Jak najbardziej więc małe domy mieszkalne mogą cechować się wysoką funkcjonalnością. Aby tak było, musisz jednak świadomie wybrać projekt domu całorocznego do swoich potrzeb oraz odpowiednio go urządzić.

Czytaj dalej: Na co zwrócić uwagę, aby wybrać w pełni funkcjonalny projekt domu?

Małe domy jednorodzinne a zalecana powierzchnia działki

Architekci zalecają, aby powierzchnia zabudowy nie przekraczała 40% powierzchni działki. Aby postawić niewielki dom, powinieneś więc dysponować działką o powierzchni co najmniej 700 metrów kwadratowych, która będzie mieć, chociaż dwadzieścia dwa metry szerokości. Oczywiście najłatwiej zagospodarować będzie działkę prostokątną lub kwadratową.

Kiedy nie możemy postawić małego domu jednorodzinnego na swojej działce?

Kupując ziemię, pamiętaj o tym, że nie na każdym gruncie da się postawić mały dom. Ograniczeniem mogą być zarówno kwestie formalne, jak i charakterystyka działki. Zdecydowanie nie łatwo będzie Ci postawić mały dom na działce rolnej, leśnej oraz na terenach podmokłych. Często marzenia o konkretnym typie domu przekreśla miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Sprawdź też: Wybór działki pod budowę domu – o czym musisz wiedzieć?

Małe domy jednorodzinne – co składa się na koszt budowy?

Z założenia małe domy jednorodzinne kosztują mniej niż wille lub rezydencje. Nie powinieneś więc mieć problemu, żeby znaleźć projekty małych domów jednorodzinnych tanich w budowie. W przypadku niewielkich realizacji cena za metr kwadratowy może być jednak wyższa, niż się na początku wydawało. Zamówienia mniejszej ilości materiałów oraz koszty robocizny mogą być jednostkowo wyższe niż przy dużych projektach.

Jak bardzo kosztowe w realizacji są małe domy? Cena wykonania projektu może bardzo różnić się pomiędzy poszczególnymi propozycjami. Mają na nią wpływ: metraż, zastosowane materiały, stopień skomplikowania projektu, lokalizacja nieruchomości, ale również sposób wykończenia wnętrz. Średniej wielkości dom da się wybudować już nawet za 270 000 zł.

Małe domy jednorodzinne – projekty

Małe domy jednorodzinne z roku na rok zyskują na popularności, więc nie powinieneś mieć problemu, aby znaleźć projekty o niewielkich metrażach. Małe domy mieszkalne mogą być równie funkcjonalne, co duże przestrzenie, jednak aby tak było, projekty powinny być szczególnie przemyślane. Jakie przykładowe projekty warto wziąć pod uwagę?

Małe domy jednorodzinne do 70m2

Małe domy do 70m2 zaczęły być popularne wraz z zapowiedzią Nowego Ładu. Mają być one dostępne do budowy na zgłoszenie, dzięki czemu zmniejszy się ilość wymaganych formalności przy ich stawianiu. Jakie projekty małych domów do 70m2 są warte uwagi?

Z mody wciąż nie wychodzą projekty w stylu nowoczesnej stodoły. Jeśli lubisz modernistyczne domy o charakterystycznej bryle ze skośnym dachem, sprawdź projekt dr -S. Ma ponad 60 m2 powierzchni zabudowy i duże okna, które gwarantują odpowiedni dopływ światła oraz dają szansę na przyjemny widok z salonu. Na poddaszu znalazło się miejsce na trzy sypialnie oraz łazienkę. Ponadto każdy z pokoi ma dostęp do balkonu.

Czytaj też: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Projekt domu dr S

Małe domy do 50m2

Małe domy do 50m2 to jeszcze niższe koszty oraz szansa na budowę na zgłoszenie. Nadają się nie tylko na domy mieszkalne, ale również pod inwestycję na krótki wynajem. Postawisz je nad jeziorem, w górach lub innej turystycznej okolicy, a odpowiednio urządzone mogą zapewnić duże obłożenie.

Projekt domku Sosenka drewniana to doskonały wybór zarówno na działkę nad jeziorem, jak i na grunt z widokiem na góry. Duże przeszklone okno pozwala cieszyć się wyjątkowymi widokami, leżąc na kanapie w salonie. Niewielkie wymiary domku powodują, że nada się on również na wąską działkę. Jest to projekt z poddaszem użytkowym. W domku zmieściły się dwie sypialnie, dzięki czemu sprawdzi się do użytku dla od dwóch do czterech osób.

Projekt domu Sosenka drewniana

Małe domy jednorodzinne do 100m2

Małe domy do 100m2 to coraz chętniej wybierana alternatywa dla mieszkań w mieście. Postawienie takiego domu często jest tańsze niż zainwestowanie w mieszkanie. Domy o takiej powierzchni mogą być bardzo funkcjonalne i z powodzeniem konkurują zaletami z dużymi domami, które kiedyś budowano dla pokoleń.

Klasyczny projekt domu z ciekawą elewacją BW-49 wariant 11 to doskonały wybór, jeśli szukasz pomysłu na uniwersalny dom na przedmieściach. Ma on dwuspadowy dach oraz taras. Składa się z parteru z poddaszem użytkowym. Wystarczy w nim miejsca na wykonanie trzech sypialni oraz gabinetu. Zarówno na górze, jak i na dole znajduje się łazienka. Stan surowy zamknięty możesz wybudować już nawet za 159 000 zł.

Projekt domu BW-49 wariant 11 bez garażu

Projekty małych domów jednorodzinnych z garażem

Projekty małych domów z garażem to uniwersalne projekty, które warto wziąć pod uwagę, jeśli szukasz domu dla siebie i Twojej rodziny. Bez trudu znajdziesz projekt, który ma do 100 metrów kwadratowych, ale poza powierzchnią mieszkalną również garaż.

Dom Domidea 58 to dobra opcja, jeśli dysponujesz działką o średniej wielkości. Ma dwuspadowy dach, jedno miejsce garażowe oraz cztery sypialnie. Mimo ograniczonego metrażu jest więc w stanie spełnić oczekiwania nawet sześcioosobowej rodziny. Zaletą projektu jest też estetyczny taras, który pozwala nacieszyć się naturą.

Projekt domu Domidea 58 mG

Małe domy jednorodzinne z poddaszem

Małe domy jednorodzinne z poddaszem to najlepszy sposób na zagospodarowanie ograniczonej przestrzeni. Chociaż poddasze jest trudniejsze w aranżacji, nie powinno zostawać puste. W dobrze wykonanym projekcie domu poddasze może być tak samo funkcjonalne, jak piętro.  

Projekt domu Weranda 3 to nowoczesna propozycja z poddaszem użytkowym. Możesz postawić go w tradycyjnej, murowanej technologii. Wyróżnia go taras z zewnętrznym kominkiem zadaszony drewnianą pergolą. Na poddaszu zmieszczą się trzy przestronne sypialnie oraz jedna duża łazienka.

Projekt domu Weranda 3

Mały dom jednorodzinny – pomysły na urządzenie małego domu

Urządzenie małego domu szczególnie warto zlecić projektantowi wnętrz. Ma on dużo doświadczenia i pomoże zorganizować przestrzeń tak, aby wykorzystać każdy możliwy kąt. Oczywiście wygląd domu zależny jest jednak od Twojego gustu. Jeśli podobają Ci się nowoczesne małe domy jednorodzinne, powinieneś postawić na kogoś, kto ma w portfolio podobne projekty.

W ograniczonej przestrzeni warto sięgnąć po jasne kolory, które wizualnie powiększają przestrzeń. O wizualnym rozjaśnieniu wnętrza powinieneś pomyśleć już na etapie doboru projektu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dom z dużymi przeszkleniami, które pozwolą wpuścić do pomieszczenia możliwie dużo światła.

Na co należy zwracać uwagę, budując mały dom jednorodzinny?

Zanim zdecydujesz się na konkretny projekt, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Co jest istotne, kiedy budujesz dom jednorodzinny?

  • Dopasowanie projektu do działki

Projekt domu musi być dostosowany do wielkości działki budowlanej. Istotne jest usytuowanie względem granic działki, zgodność z MPZP oraz znalezienie wystarczającej ilości miejsca na studnię, oczyszczalnie ścieków, szambo oraz śmietnik

  • Dopasowanie liczby pomieszczeń do potrzeb domowników

Mały dom może mieć różną ilość pomieszczeń. W zależności od wielkości gospodarstwa domowego będziesz musiał jednak zdecydować się na mniejsze lub większe pokoje. Jeśli w domu będzie mieszkać para, możesz pozwolić sobie na więcej otwartej przestrzeni. W przypadku rodziny z dziećmi konieczne będzie natomiast wydzielenie wystarczająco dużo przestrzeni prywatnej.

  • Układ pomieszczeń w domu

Z powyższym punktem wiąże się układ pomieszczeń w domu. Żeby budynek był wystarczająco funkcjonalny, istotne jest jednak to, aby pokoje były poprawnie rozlokowane względem stron świata.

Czytaj dalej: Jak prawidłowo rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybudować dom, czy kupić mieszkanie, na pewno zainteresuje Cię porównanie obu tych inwestycji....

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
19.09.2024 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021. Co powinien zawierać projekt budowlany w 2023?

W drugiej połowie września 2021 skończył się okres przejściowy w przepisach b...

Projekt domu
Dom kopułowy
19.09.2024 r. Diana Sulyma

Dom kopułowy – czym jest i czy jego budowa w Polsce jest możliwa?

Domy kopułowe to jedne z ciekawszych projektów domów, które wyróżniają się na...

Projekt domu
jak wybrać projekt domu HomeKoncept 79 KRX1125
17.08.2024 r. Jan Susmaga

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Jak wybrać projekt domu, skoro do wyboru jest tysiące gotowych propozycji? Wy...

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybudować dom, czy kupić mieszkanie, na pewno zainteresuje Cię porównanie obu tych inwestycji....

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
19.09.2024 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021. Co powinien zawierać projekt budowlany w 2023?

W drugiej połowie września 2021 skończył się okres przejściowy w przepisach b...

Projekt domu
Dom kopułowy
19.09.2024 r. Diana Sulyma

Dom kopułowy – czym jest i czy jego budowa w Polsce jest możliwa?

Domy kopułowe to jedne z ciekawszych projektów domów, które wyróżniają się na...

Projekt domu
jak wybrać projekt domu HomeKoncept 79 KRX1125
17.08.2024 r. Jan Susmaga

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Jak wybrać projekt domu, skoro do wyboru jest tysiące gotowych propozycji? Wy...

REKLAMA
Zamknij