TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?
Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023 roku? Czy możemy mówić o istotnych zmianach w preferencjach budowlanych? Jakie są cechy charakterystyczne projektów, które najchętniej wybieraliście i co może mieć znaczny wpływ na krajowy rynek domów jednorodzinnych w kolejnych latach?
Rok 2023 nie był udany dla budownictwa jednorodzinnego - wydano zaledwie 72,5 tysiąca pozwoleń na budowę i jest to najgorszy wynik od niemal dwóch dekad. Pierwsza połowa roku charakteryzowała się sporym zastojem. W drugiej jednak połowie wydarzenia znacząco przyspieszyły, do czego przyczynił się Bezpieczny Kredyt 2%, który spowodował znaczne wzrosty cen mieszkań. Dzięki temu budowa domu jednorodzinnego stała się kuszącą alternatywą, a wielu Polaków zdecydowało się na zakup projektu i postawienie własnego domu.
W tym artykule omawiamy nastepujące tematy:
Czym charakteryzowały się projekty domów, po które najchętniej sięgali inwestorzy w minionym roku?
Domy parterowe cieszą się sporym uznaniem
Niezmienną popularnością cieszą się projekty domów parterowych, które stanowiły ponad połowę wybieranych projektów. Domy parterowe z poddaszem użytkowym to niecałe 40%, a domy z pełnym piętrem to zaledwie 5%. Taki rozkład zainteresowania projektami obserwujemy już od dłuższego czasu, chociaż obecnie proporcje uległy pewnemu wyrównaniu. Rok temu udział domów parterowych w ogólnej sprzedaży projektów domów wynosił niemal 60%.
Projekt domu parterowego WOE1114 Tracja 2 - najpopularniejszy projekt domu w 2023
Dom z poddaszem użytkowym oferuje mieszkańcom więcej miejsca we wnętrzu przy tej samej powierzchni zabudowy i lepiej sprawdzi się na działkach miejskich czy podmiejskich, o ograniczonej powierzchni, gdzie cena gruntu stanowi znaczącą część budżetu inwestycji. Jeżeli ten temat dotyczy Ciebie, polecamy artykuł: Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Na jaki projekt się zdecydować?
Nasz ranking: Dodatkowa przestrzeń na życie: 8 interesujących projektów z poddaszem użytkowym
Domy idealne dla rodziny z jednym dzieckiem
Największą popularnością wśród naszych klientów cieszyły się projekty domów z przedziału od 100 do 110 m² powierzchni użytkowej. Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, ponieważ według mnie jest to idealny rozmiar domu dla rodziny z jednym dzieckiem, a to obecnie model, który przeważa w naszym kraju.
Pewnym zaskoczeniem jest natomiast wzrost powierzchni użytkowej projektów - zdecydowana większość domów ma od 80 do 140 m² powierzchni użytkowej. To pewna zmiana w stosunku do wcześniejszych zeszłorocznych danych, w których widać było jeszcze wpływy ograniczonego dostępu do kredytów hipotecznych. Mając taką możliwość, chętniej wybieramy nieco większe domy.
Projekt domu LUA1454 APS 401 o powierzchni użytkowej ponad 130 m2 - jeden z najchętniej wybieranych domów w 2023
Duża popularność domu z segmentu 80-110 m² świadczy o tym, że poszukujemy alternatywy dla mieszkania w mieście. Bezpieczny Kredyt 2% spowodował bowiem nie tylko kilkunastoprocentowe wzrosty cen mieszkań, ale i znaczące zubożenie oferty deweloperów oraz lokali dostępnych na rynku wtórnym. W tej sytuacji budowa niedużego domu jest atrakcyjną alternatywą, która pozwala prowadzić cały proces inwestycyjny w odpowiednim dla nas czasie i tempie.
Więcej w artykule: Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości
Stanowisko garażowe - raczej na później
Zdecydowanie najwięcej domów nie posiada miejsca garażowego. Wynika to z chęci optymalizacji kosztów budowy, ponieważ garaż można zastąpić wiatą garażową albo dobudować go później. Kiedy już decydujecie się na dom z garażem, zdecydowanie chętniej wybieracie dwustanowiskowy - to około 30% projektów i jednostanowiskowy około 20%. Domy posiadające 3 i więcej miejsc garażowych stanowią margines.
Może Cię zainteresować: Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?
Garaż to około 20 m² we wnętrzu domu - zamiast niego możemy wygospodarować dodatkowy pokój i pomieszczenie gospodarcze, dlatego coraz więcej osób zadowala się wiatą garażową, która jest dużo tańsza.
Projekt domu KRX1170 Homekoncept 44 Ytong z wiatą garażową
Prywatność i miejsce do pracy
Przyglądając się liczbie pokoi, bez wliczania salonu, wyraźnie zaznacza się dominacja domów posiadających 3 lub 4 sypialnie - stanowią one niemal 80% wszystkich projektów, i to typowe rozwiązanie. Większe domy z poddaszem użytkowym mają zwykle na parterze oprócz salonu gabinet lub pokój gościnny, a na piętrze dwie lub trzy sypialnie. Domy, które posiadają 2 pokoje, to nieco ponad 1/10, natomiast domy mające 5 pokoi to niecałe 8%.
Wizualizacja projektu WAH2066 Dom na praktycznej 2 z 3 sypialniami
Można przyjąć, że liczba pokoi w domu powinna odpowiadać liczbie domowników. Zakładając, że sypialnię gospodarzy zajmują rodzice, pozostaje jeszcze jeden pokój, który może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego.
Przeczytaj koniecznie: Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?
Proste dachy pozwalają obniżyć koszty budowy
Największą popularnością cieszą się domy z dachem dwuspadowym - stanowią niemal 70% projektów wybranych w zeszłym roku. To niemal dokładnie tyle samo, ile rok temu. Różne formy dachów czterospadowych przykrywały w sumie 20% zakupionych projektów. Dachy naczółkowe, wielospadowe, płaskie i mansardowe to w sumie zaledwie 10%.
Tak duża popularność dachów dwuspadowych wynika z prostoty ich konstrukcji, która przekłada się na niższy koszt i dobrego dostosowania do polskich warunków klimatycznych. Mają one również wiele plusów, jeśli chodził o aranżację poddasza - mniej skosów we wnętrzach pomieszczeń to lepsze możliwości ich doświetlenia i większa powierzchnia użytkowa.
Podsumowanie
Preferencje inwestorów w 2023 roku nie uległy większym zmianom. Najbardziej rzucająca się w oczy różnica to nieco większy metraż domów i większa powierzchnia pokoi. Jest to związane głównie z pojawieniem się na rynku BK2% i większą dostępnością środków z kredytów hipotecznych.
Natomiast jeśli chodzi o preferencje dotyczące liczby kondygnacji, dachu oraz liczby stanowisk garażowych, zmiany są niewielkie. Większym powodzeniem cieszą się domy oferujące nieco większą powierzchnię użytkową, a właśnie tak jest w przypadku domów z poddaszem użytkowym.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora