Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
Temat termoizolacji budynków powraca zwykle jesienią albo zimą. Fale upałów w poprzednich latach sprawiły, że coraz częściej zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że termoizolacja oznacza nie tylko ochronę przed chłodem, ale również przed upałami. Zużycie energii elektrycznej w Polsce w czasie letnich upałów dorównuje temu, jakie występuje w mroźne, zimowe dni. Właściwa termoizolacja przyniesie więc ulgę naszej kieszeni latem i zimą.
Prognozy do roku 2050 dla Polski przewidują, że liczba upalnych dni z temperaturą powyżej 30 stopni może się nawet podwoić. Temu zjawisku zwykle towarzyszą tak zwane tropikalne noce, w takie dni temperatura przez całą dobę nie spada poniżej 20 stopni. Ma to znaczący wpływ na jakość naszego snu i wypoczynku, a co za tym idzie ogólne samopoczucie. Najlepszy czas na wietrzenie pomieszczeń latem to noc i wczesne godziny poranne. Jednak gdy temperatura przez cały dzień nie spada poniżej 22 stopni, trudno mówić o jakimkolwiek ochłodzeniu wnętrza domu.
Czy termoizolacja może zastąpić klimatyzację?
Wiemy jaką ulgę przynoszą latem wizyty w starych kościołach i zamkach, których grube, masywne mury dają wytchnienie turystom zmęczonym upałem. Dzięki nowoczesnym technologiom mury nie muszą mieć już kilku metrów grubości, by zapewnić ten sam efekt. Skuteczna ochrona przed letnim przegrzaniem jest możliwa i potrzebna. Podstawą prowadzącą do osiągnięcia zrównoważonej, przyjaznej środowisku i „zdrowej” dla mieszkańców temperatury pomieszczeń jest solidna konstrukcja oraz skuteczna izolacja termiczna.
Masywne, docieplone ściany służą jako ochrona termiczna i przyczyniają się do zachowania stałej temperatury w pomieszczeniach. Wykazały to długookresowe pomiary prowadzone w Parku Badawczym Baumit VIVA. Dowiodły one, że w przypadku upałów dochodzących do 36°C, temperatury w pomieszczeniach masywnych domów o grubych ścianach wykonanych z cegły lub betonu z dociepleniem wynoszą od 24°C do 27°C. W domach niedocieplonych temperatury wnętrz osiągały wartość 30°C.
Nowoczesna izolacja i grube mury są skuteczną ochroną przed letnim przegrzaniem
Tocząca się na świecie dyskusja, dotycząca zmian klimatycznych zainspirowała naukowców z firmy Baumit do zajęcia się tematem letnich upałów. Ich trwające 6 lat badania doprowadziły do kilku istotnych wniosków.
- Nocne wietrzenie pomieszczeń w pozbawionym izolacji termicznej budynku, prowadzi jedynie do krótkotrwałego ochłodzenia. Ściany są w dalszym ciągu nagrzane i natychmiast po zakończeniu wietrzenia zaczynają oddawać zakumulowane ciepło do wnętrza. Zatem wietrzenie nie zastąpi ochłodzenia.
- Budynki posiadające właściwości kumulacyjne, zbudowane na przykład z pełnej cegły, korzystają z dobrodziejstw izolacji, ponieważ mają one dodatkową ochronę termiczną, która zapewnia przyjemną temperaturę we wnętrzach również w upalne dni, gdy temperatury na zewnątrz przekraczają 30 stopni.
- Zacienienie oferuje dobrą ochronę, ale najlepszą ochronę przed letnim przegrzaniem oferuje izolacja w połączeniu z masywną konstrukcją i zacienieniem.
- Ocieplone elewacje pozwalają na stosowanie szerszej palety kolorów niż te pozbawione izolacji termicznej. Wynika to z faktu, że ciemne, docieplone mury nagrzewają się w mniejszym stopniu. Takie wyniki uzyskano podczas prób przeprowadzonych przez FH Burgenland.
Masywna konstrukcja zapewnia ochronę przed upałami
Istotnym czynnikiem wpływającym na temperaturę w pomieszczeniu jest masa elementów magazynujących ciepło.
Masywna i dobrze zaizolowana konstrukcja wspomaga efekt chłodzenia i przyczynia się do dobrego samopoczucia oraz polepszenia stanu naszego zdrowia. W przypadku domów o tej samej wartości izolacyjnej (wartości U) im bardziej „masywna" konstrukcja ścian, tym niższe są mierzone we wnętrzu pomieszczeń temperatury.
Ponieważ dobrze izolowane ściany pozostają dłużej chłodne, mogą się przyczynić nie tylko do zwiększenia dobrego samopoczucia, ale również do zapobiegania takim dolegliwościom, spowodowanym gorącem jak np. udar cieplny czy powszechniejsze znużenie cieplne.
Oszczędność na kosztach klimatyzacji
Dzięki masywnej konstrukcji możemy być również bardziej „eco” i zaoszczędzić energię potrzebną do schładzania pomieszczeń, jednocześnie znacząco obniżyć emisję CO2.
Ponieważ grube, dobrze zaizolowane ściany działają jak naturalna klimatyzacja, nie ma potrzeby korzystania z dodatkowej, zużywającej energię, instalacji chłodzącej. Dom przyjmuje nadmierne ciepło i oddaje je w chłodniejszych godzinach nocnych. Warto również zwrócić na to uwagę wybierając projekt domu.
Dobra izolacja, czyli jak elewacje zatrzymują ciepło na zewnątrz?
Wymiana ciepła następuje przez przenikanie, promieniowanie i konwekcję. Dlatego materiały o wysokiej gęstości pozornej [kg/m3] są najlepszymi przewodnikami ciepła. Właśnie to zjawisko powoduje, że metalowe przedmioty doskonale przewodzą ciepło i na przykład w kuchni szybko parzą nam dłonie.
To samo dotyczy nieocieplonych ścian, posiadają one wysoką gęstość pozorną, a co za tym idzie, szybko przewodzą ciepło do wnętrza pomieszczenia. Materiały izolujące mają niską gęstość pozorną i z tego powodu bardzo skutecznie zapobiegają jego przenikaniu.
Czy ciemne kolory elewacji powodują wzrost temperatury w pomieszczeniach?
Ciemne kolory absorbują promienie słoneczne zdecydowanie silniej niż jasne. Powoduje to mocniejsze nagrzewanie się ciemnych murów. Badania w Parku Badawczym Baumit VIVA pokazały, że w przypadku ciemnych, ocieplonych ścian przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 32°C, powietrze w pomieszczeniu ogrzewa się maksymalnie do 26,9°C.
W tym samym czasie nieocieplona ściana z tego samego materiału generuje temperaturę we wnętrzu wynoszącą nawet 41,6°C. To najlepiej pokazuje, jak skuteczną ochronę przed upałem stanowią masywne, właściwie ocieplone ściany.
Ogrzewanie jest ekonomiczniejsze niż chłodzenie
Analizując bilans energetyczny budynku łatwo zauważyć, że pobierana z sieci energia elektryczna ma niemal trzy razy wyższe zapotrzebowanie na energię pierwotną Ep niż używane zwykle do ogrzewania węgiel czy gaz. Zatem jeśli nasz dom nie ma zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, to klimatyzacja zasilana prądem bardzo mocno obciąża nasz bilans energetyczny i pośrednio naszą kieszeń.
Przeczytaj: Ocieplenie domu - o czym warto pamiętać, planując ocieplenie domu?
Właściwe materiały budowlane wspomagają energooszczędność
Energooszczędny dom pasywny to zwykle dom szczelny, nawet zbyt szczelny. W tak zbudowanym budynku szkodliwe substancje pozostają zdecydowanie dłużej w pomieszczeniach, wpływając negatywnie na jakość powietrza, a co za tym idzie komfort mieszkańców niezależnie od pory roku.
Tym większe znaczenie ma staranny wybór materiałów budowlanych renomowanych producentów. Dokonując zakupu, warto sprawdzić, czy są wolne od szkodliwych substancji, zwłaszcza w wyższych temperaturach sprzyjających ich ulatnianiu się w upalne dni.
Jak widać, wbrew potocznej opinii ocieplenie budynków jest istotne nie tylko zimą, ale również latem. Zmiany klimatyczne powodują, że z ekstremalnymi temperaturami będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Tym ważniejsza staje się właściwa termoizolacja budynków i ich solidna konstrukcja. Dzięki temu sami zmniejszamy nasz udział w emisji CO2, ograniczając zużycie prądu przez klimatyzację.
Ważny jest także właściwy wybór materiałów, by wystawione na działanie wyższych temperatur nie uwalniały do wnętrza domu szkodliwych substancji. Doświadczenie i lata badań sprawiają, że materiały Baumit spełniają wszystkie te wymogi, chroniąc wnętrza domów i ich mieszkańców przed letnimi upałami.
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora