Odpręż się, zaoszczędź czas i pozwól fenomenalnej technologii, aby zajęła się Twoim trawnikiem!
Wybraliście już projekt domu. Oczami wyobraźni widzicie już swój wymarzony, piękny ogród, który stanie się miejscem relaksu dla Was, najbliższych i przyjaciół. W tym samym momencie rozmyślamy co zrobić, aby praca przy zielonym terenie wokół naszego domu była nie tylko relaksująca i satysfakcjonująca, ale też prosta czy… niemal bezobsługowa i cicha! Jeszcze przed samym powstaniem ogrodu warto przemyśleć kwestie związane z jego pielęgnacją – a może już na etapie projektowania przystosować trawnik do autonomicznych i inteligentnych robotów koszących, konfigurowalnych za pomocą aplikacji w smartfonach?
Dbanie o trawnik nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiele czasu i wysiłku, a także może być wyczerpujące, zwłaszcza w gorących miesiącach letnich. Jednak dzięki postępowi technologicznemu nie trzeba już spędzać niezliczonych godzin na jego pielęgnacji. Z pomocą przychodzą autonomiczne, inteligentne roboty koszące firmy STIGA. To rewolucja w pielęgnacji trawników!
Autonomiczne roboty STIGA wyposażone są w zaawansowane technologie, które umożliwiają im inteligentne koszenie trawy. Razem z nimi możesz usiąść, zrelaksować się i pozwolić autonomicznej kosiarce zająć się Twoim trawnikiem praktycznie bez ingerencji, bo całość skonfigurujesz za pomocą aplikacji w smartfonie. STIGA A 1500 to doskonały przykład zrobotyzowanej kosiarki, która może ułatwić Ci życie.
Jak zautomatyzowane kosiarki do trawy oszczędzają czas i wysiłek
Jedną z największych korzyści płynących z używania inteligentnego robota koszącego jest ilość czasu i wysiłku, które możemy dzięki temu zaoszczędzić. Tradycyjne kosiarki wymagają spędzenia wielu godzin na pchaniu ich po trawniku, co bywa męczące. Autonomiczne roboty pracują niemal samodzielnie, co oznacza, że wykonują pracę z minimalną ingerencją użytkownika, a do tego tak dopasowują sesje koszenia, aby nie kosić nadmiernie trawnika.
Kosiarki automatyczne są również bardziej wydajne niż tradycyjne roboty koszące. Mogą pokryć większy obszar w krótszym czasie, robiąc przerwy tylko na ładowanie. Robot tak planuje pracę, aby kosić określony obszar wtedy, gdy sygnał satelitarny jest stabilny. Oznacza to, że możesz poświęcić więcej czasu na robienie rzeczy, które kochasz, a mniej na martwienie się o swój trawnik.
Jak zmieniały się inteligentne roboty koszące w ciągu ostatnich kilku lat?
O ile roboty koszące nie są niczym nowym na rynku pielęgnacji zieleni, to dopiero teraz, dzięki innowacyjnym systemom firmy STIGA możemy mówić o niemałej rewolucji.
Pierwsze automatyczne roboty potrzebowały manualnego rozprowadzenia przewodów ograniczających wyznaczających krawędzie trawnika i „wyspy”, czyli obszary, gdzie robot nie powinien wjeżdżać lub gdzie znajdują się potencjalne przeszkody – rośliny, oczka wodne i inne obszary. A co wtedy, gdy układ ogrodu się zmienił lub na kilka dni postanowiliśmy wydzielić specjalny obszar na zorganizowanie grilla? Taki proces musieliśmy przejść ponownie i dokonać specjalnych korekt.
A teraz? Może ciężko w to uwierzyć, ale do zaprogramowania obszaru roboczego wystarczy aplikacja w Twoim smartfonie. To jednak nie koniec – inteligentny robot STIGA łatwo dopasowuje się do wszelkich zmian w ogrodzie, pozostając przy tym niesamowicie szczegółowym – mówimy tu bowiem o dokładności aż do dwóch centymetrów!
Dodatkowo dzisiejsze roboty, takie jak STIGA A1500, samodzielnie planują cały proces – pozostawiają wystarczający odstęp pomiędzy sesjami koszenia, aby trawa zatrzymała wilgoć i zdążyła zregenerować się przed kolejnym koszeniem. Dzięki temu trawnik jest równy, zdrowy i naturalnie piękny – robot bowiem tak dobiera trasę, aby poprzez swoje przejazdy nie kosił nadmiernie.
Dzisiejsze roboty to także jeszcze lepsze materiały, z których są wykonane. W przypadku robotów autonomicznych STIGA mówimy tu bowiem o ostrzach ze stali węglowej – pozostając niesamowicie ostrymi i obracając się z prędkością do 28 500 obrotów na minutę, gwarantują wysoce dokładne ścinanie trawy. Źdźbła dzięki temu pozostają bez żółtych, przyschniętych końcówek i są bardziej miękkie – efekt końcowy do idealnie przycięty trawnik w świetnej kondycji.
Technologia AGS – inteligentne planowanie sesji koszenia
Technologia AGS jest jednym z najbardziej znaczących postępów w świecie kosiarek automatycznych. Pozwala robotowi na inteligentne planowanie sesji koszenia, zapewniając efektywne pokrycie całego trawnika, bez obawy o utratę sygnału. Pewnie zastanawiacie się, jak to w ogóle jest możliwe?
Robot wykorzystuje system GPS do dokładnego mapowania trawnika. Bierze pod uwagę jego wielkość i kształt, a w razie deszczu wraca do stacji bazowej, dostosowując się tym samym do warunków pogodowych. Dzięki temu kosiarka zawsze pracuje wydajnie i skutecznie. No dobrze, a co jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie zdarzają się „dziury” w sygnale 4G? Wówczas wkraczają do akcji opatentowany przez STIGA system AGS oraz RTK GPS.
Dzięki połączeniu technologii AGS i RTK GPS, sygnał 4G staje się niemal niezawodny. Ta innowacja w inteligentnym robocie koszącym STIGA sprawiła, że przeszkody takie jak ściany, płoty i żywopłoty nie są już żadną trudnością. Dzięki AGS robot może nauczyć się, gdzie i w jakiej porze dnia odbiór sygnału GPS może być przerwany lub zakłócony, identyfikując martwe punkty w ogrodzie.
Dzięki tym danym może zaplanować najbardziej efektywną trasę koszenia każdego dnia, przewidując gdzie i kiedy należy kosić. To zaleta zorganizowanego koszenia możliwego dzięki dokładności robota do 2 cm. Robot kosi raz za razem, a nie losowo, dzięki czemu każdy kawałek ogrodu koszony jest tylko raz podczas jednej sesji koszenia. Samo koszenie schematyczne powoduje natomiast znacznie większą dokładność oraz wydajność koszenia. Możliwości planowania i przewidywania technologii AGS zrewolucjonizowały sposób, w jaki podchodzimy do pielęgnacji trawnika. A wszystko to wciąż niemal bez naszej ingerencji!
Cała kontrola w Twojej kieszeni, dzięki aplikacji STIGA.GO
Inteligentne roboty zrewolucjonizowały sposób zarządzania obszarem roboczym. Dzięki aplikacji STIGA.GO kontrola pracy stała się łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Aplikacja ułatwia ustawienia przyjazne dla użytkownika – nawet gdy wcześniej nie mieliśmy doświadczenia z podobnymi rozwiązaniami! – dzięki czemu właściciele ogrodów mogą łatwo skonfigurować swojego robota i zaplanować sesje koszenia.
Aplikacja umożliwia również zarządzanie strefami, schematami cięcia i powiadamianie o napotkanych przeszkodach. Integracja z asystentami głosowymi dodatkowo wzbogaca doświadczenie, sprawiając, że zarządzanie pracą staje się proste. Dzięki aplikacji STIGA.GO obszar roboczy jest teraz bardziej zorganizowany i łatwiejszy do zarządzania.
Dlaczego powinieneś zainwestować w inteligentnego robota koszącego STIGA?
Kosiarki automatyczne to nie tylko przyszłość, ale już teraźniejszość pielęgnacji trawników. Są bardziej wydajne, przyjazne dla środowiska i wymagają minimalnego wysiłku ze strony użytkownika. STIGA A1500 to doskonały przykład kosiarki autonomicznej, która może ułatwić Ci życie.
Dzięki zaawansowanym funkcjom i ponad 30 patentom, w tym technologii AGS i zaawansowanej aplikacji na smartfony, STIGA A1500 jest idealną kosiarką dla każdego, kto chce zaoszczędzić czas i energię. Zapewnia ona wysokiej jakości cięcie i dopasowuje się do zmiennych warunków w naszym ogrodzie.
Jeśli więc chcesz się zrelaksować i pozwolić, by fenomenalna technologia zajęła się Twoim trawnikiem, rozważ zakup robota autonomicznego od STIGA. Na pewno nie będziesz żałował!
Jak zaprojektować ogród dla robota koszącego?
Pamiętaj także, że jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania swojego ogrodu, warto przemyśleć wcześniej czy trawnik ma być koszony przez robota, czy kosiarką klasyczną. Decydując się na pierwszy wariant pamiętaj, że oprócz samego trawnika ważna jest także jego granica – uważaj, aby teren tuż za trawnikiem był na tym samym poziomie, dzięki czemu robot bez problemu skosi trawę także na jego granicy. Tym samym zapewnisz mu odpowiednią zwrotność, aby agregat tnący nie pozostawił nieskoszonych fragmentów.
Wiąże się to bezpośrednio również z tym, że robotom wygodniej jest manewrować po relatywnie płaskim terenie – o ile urządzenie poradzi sobie oczywiście z nachyleniami terenu do pewnego stopnia, tak będzie bardziej skuteczne na bardziej płaskich powierzchniach. Warto pamiętać, że wszelkie schodki, kaskady czy inne fragmenty ogrodu, są niemożliwe do pokonania przez robota. Innymi utrudnieniami są także wysokie gęsto nasadzone drzewa, gęste żywopłoty czy ściany budynków. Dobrze jest zatem, aby – jak choćby w przypadku ścian – granica trawnika nie była do takich miejsc “przyklejona” – zadbaj w takich miejscach o bufor do manewrowania!
Minimalna szerokość trawnika to również coś, o czym warto pamiętać, ze względu na wspomnianą wcześniej zwrotność urządzenia i zasięg agregatu tnącego – warto wykluczyć już na etapie projektu fragmenty, które są wąskie i na których robot nie będzie wystarczająco efektywny. Projektując ogród pamiętaj także, że ze względu na oddalone od siebie fragmenty ogrodu – zwłaszcza rozdzielone ścieżką czy mocno od siebie oddalone – robot może mieć trudności z interpretacją stref.
Sam model robota koszącego dobieramy oczywiście odpowiednio do powierzchni trawnika – już podstawowy model STIGA A 1500 dzięki wyposażeniu w trwały akumulator STIGA ePower może niezawodnie ścinać trawnik o powierzchni 1500 m² w zaledwie dwóch sesjach koszenia dziennie. A po całym dniu pracy robot automatycznie uda się do swojej stacji bazowej na “odpoczynek”, czyli naładowanie akumulatora – pamiętaj zatem, aby doprowadzić do tego miejsca prąd!
Odpowiednio zaprojektowany ogród da więc komfort nie tylko robotowi, ale i Tobie, dzięki czemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, który zamiast na manualne koszenie trawnika będziesz mógł spożytkować na inne prace w ogrodzie. Czy istnieje lepsze rozwiązanie?
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora