Panele akustyczne – jak wykonać panele akustyczne i gdzie się sprawdzą?

Panele akustyczne są elementem wykończenia ścian, sufitów, stropów, a nawet schodów. Ich celem jest ograniczenie przepływu dźwięku – z zewnątrz domu do wewnątrz, ale i pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w budynku. Mogą być wykonane z różnych materiałów, między innymi z pianki poliuretanowej czy wełny mineralnej, a nawet z drewna.

Panele akustyczne - zdjęcie 1

Domy budowane niedaleko głównych arterii miejskich, w centrach dużych miastach lub przy węzłach przesiadkowych powinny być chronione przed hałasem, który w takich miejscach ma wyjątkowo duże natężenie. Projekt domu może zakładać wykorzystanie w takich budynkach jednorodzinnych paneli akustycznych. Czym one są i gdzie najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie? Jak w praktyce wykorzystać je w konstrukcji budynku mieszkalnego?

Panele akustyczne – co to jest?

W celu poprawy akustyki pomieszczeń, ochrony przed hałasem dochodzącym z niektórych pomieszczeń mieszkalnych, np. z domowego studia nagraniowego, ale i dla ograniczania hałasu z zewnątrz, można wykorzystywać wszelkiego rodzaju panele akustyczne. Jak działają? Mogą one pochłaniać i rozpraszać dźwięk. Zaliczane są do materiałów wyciszających, które mogą mieć formę:

  • płyt,
  • paneli,
  • mat,
  • taśm,
  • przekładek.

Jeśli mamy do czynienia z panelami akustycznymi, które pochłaniają fale dźwiękowe, wówczas nazywane są one absorberami. Są przydatne w szczególności w pomieszczeniach, w których występuje pogłos, a chcemy go ograniczyć.

Z kolei panele akustyczne zdolne do rozpraszania fal dźwiękowych określane są mianem dyfuzorów akustycznych. Ich zadaniem jest podnoszenie jakości dźwięku i wywołanie takiego efektu, że jest on wręcz odczuwalny, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla muzyków i melomanów.

Panele akustyczne są elementem wyposażenia wnętrza, który ma usunąć lub maksymalnie zniwelować modulacje – należą do nich echo i pogłos oraz przenikanie niepożądanych dźwięków. Pojawiają się one w wyniku słabej adaptacji akustycznej. W wyniku zaistnienia takich warunków fala dźwiękowa może swobodnie odbijać się od ścian, sufitów i powierzchni podłogi, przez co słychać pogłos i echo.

Każdy dźwięk jest falą akustyczną, która rozchodzi się w powietrzu i przenika przez przegrody, czyli na przykład z jednego pomieszczenia do innego. Dźwięki mogą mieć charakter uderzeniowy, gdy są przenoszone przez materiały, jak strop, ściana i podłoga, ale i mogą być to dźwięki powietrzne, przenoszone drogą powietrzną, m.in. głosy ludzi czy muzyka. Do tłumienia dźwięków uderzeniowych, przenoszonych przez przegrody, doskonale nadają się panele lub pianki akustyczne.

Panele akustyczne – jakie jest ich zastosowanie?

Panele akustyczne mają bardzo szerokie, należałoby wręcz powiedzieć wszechstronne zastosowanie we wnętrzach, nie tylko mieszkalnych. Można je wykorzystywać także do wytłumienia powierzchni sali weselnych, barów, pubów czy dyskotek. Tłumić będą niechciane pogłosy, dlatego też bardzo często znajdą się na podstawowym wyposażeniu każdego studia nagraniowego.

Gotowe panele akustyczne, kupowane w celu wyciszenia wnętrz mieszkalnych i przeznaczone do instalowania w pomieszczeniach, mogą być bardzo estetyczne. Można kupić panele akustyczne dekoracyjne, które nie wymagają dodatkowego wykańczania, ale są i takie, które pokrywa się tynkiem lub specjalną tapetą akustyczną.

Nowocześnie i estetycznie prezentują się panele sześciokątne, które po przymocowaniu do ściany utworzą strukturę charakterystyczną dla plastra miodu. Płyty te mogą mieć oryginalną perforację, która zwiększa ich estetykę. Ciekawy efekt wizualny można uzyskać dzięki podświetleniu płyt akustycznych.

Mata wygłuszająca – co to jest i czym się charakteryzuje mata wygłuszająca?

Panele akustyczne samoprzylepne – czy warto?

Szybkie wygłuszenie pomieszczeń mieszkalnych, biur, pawilonów handlowych czy nawet samochodów zapewnią pianki i panele akustyczne wyposażone w warstwę samoprzylepną. Wystarczy je przykleić do gładkiej, uprzednio oczyszczonej powierzchni, by uzyskać pożądany efekt akustyczny.

W ofercie producentów paneli akustycznych samoprzylepnych są rozwiązania o różnej wielkości, o grubości około 3 cm, ale na indywidualne zamówienie dostępne będą i inne panele. Samoprzylepne akustyczne panele stosuje się w pokojach odsłuchowych, w salach widowiskowych czy w studiach nagraniowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki ich użyciu wygłuszyć pomieszczenie w mieszkaniu lub domu.

Co prawda cienkie, samoprzylepne płyty akustyczne nie zapewnią takiego poziomu wyciszenia pomieszczeń, jak klasyczne panele, jednak prostota ich montażu i stosunkowo niska cena przemawiają rzecz jasna na ich korzyść.

Panele akustyczne sufitowe

Panele akustyczne – gdzie montować?

Z pewnością warto zastosować panele akustyczne, jeśli dom parterowy czy dom piętrowy ma zostać wybudowany w hałaśliwej okolicy, np. niedaleko przedszkola, sali weselnej i innych, podobnych obiektów. Wówczas ściany można dodatkowo wyciszyć, wykorzystując właśnie panele akustyczne, np. te wykonane z pianki polietylenowej lub kombinacji tworzyw sztucznych. Panele akustyczne zewnętrzne w takim wypadku ochronią dom przed nadmierną ekspozycją na hałas.

Dla wyciszenia ścianek działowych pomiędzy pomieszczeniami domowymi można stosować konstrukcje szkieletowe wypełnione wełną mineralną, a w konstrukcji między listwami stelaża w narożnikach mogą mieć swoje zastosowanie przekładki akustyczne wykonane z filcu lub elastomeru. Panele akustyczne na ścianie umożliwią wyciszenie wnętrz.

Stropy przenoszą dźwięki uderzeniowe, zwłaszcza z pomieszczenia znajdującego się pod nim, czyli np. z parteru na piętro, czy w przypadku domów podpiwniczonych – z piwnicy na parter. Panele akustyczne sufitowe i stropowe powinny przybrać postać izolacji kładzionej pod podkładem podłogowym. Mogą być wykonane z twardego styropianu lub paneli z gęstych materiałów, do których zalicza się wełnę drzewną.

By móc skutecznie ograniczać odgłosy dobiegające przez podłogę z piętra, czyli w kierunku dolnym, na stropie wykonuje się podłogę pływającą, niezwiązaną z podłożem, a dodatkowo stosuje się po obwodzie piankę izolującą. Pod podsadzką wykończoną z zastosowaniem dosyć cienkich materiałów, jak panele i wykładzina, zaleca się zastosowanie płyt akustycznych lub specjalnych mat wykonanych z pianki wyciszającej.

Panele akustyczne sufitowe używane są do poprawy akustyki wnętrza, wykonuje się z nich sufity podwieszane. Na stelażu tuż pod stropem umieszcza się warstwę wełny mineralnej, którą obudowuje się płytami akustycznymi.

Kolejnym miejscem, w którym warto zastosować materiały izolacyjne akustyczni, są schody, które mogą z czasem zacząć skrzypieć i trzeszczeć. Jeśli jednak zastosowane zostaną elastyczne przekładki z pianki, filcu lub elastomeru, to efekty te – w wypadku schodów drewnianych – zostaną zniwelowane. Przerwa wypełniona w taki sposób nie będzie przenosić drgania pomiędzy kolejnymi elementami konstrukcyjnymi.

Za pomocą pianki lub paneli akustycznych wyciszyć można także wnętrza kanałów wentylacyjnych i kanałów, w których prowadzone są innego rodzaju instalacje.

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Panele akustyczne na drzwi

Panele akustyczne – rodzaje

Wspominaliśmy już o niewątpliwych walorach estetycznych paneli akustycznych sześciokątnych. Ten ich rodzaj wyróżnić można ze względu na kształt rozwiązań przeznaczonych do wygłuszania pomieszczeń mieszkalnych, biurowych czy komercyjnych. Panele akustyczne 3D położone na ścianach zwiększają estetykę pokoju. Za ich pośrednictwem można uzyskać ciekawą dekorację np. salonu.

Jeśli za punkt wyjścia weźmiemy materiał, z którego zostały wykonane panele akustyczne, to wymienić należy wśród nich:

  • Panele akustyczne z pianki poliuretanowej – w formie płyt o zróżnicowanej gęstości wynoszącej od 20 do 40 kg/m3. Grubość takich paneli waha się od 2 do 8 cm. Ich zaletą jest wysoka skuteczność w wygłuszaniu pomieszczeń. Producenci szacują, że są one w stanie tłumić dźwięki nawet do 250 Hz. Najczęściej panele z pianki poliuretanowej są wykorzystywane jako okładziny podłogowe, sufitowe i ścienne.
  • Panele akustyczne drewniane – to dźwiękoszczelne panele z naturalnych materiałów, które zazwyczaj są uzupełniane pianką akustyczną lub wełną mineralną, w istocie odpowiedzialnymi za wygłuszenie pomieszczenia. Najczęściej panele dźwiękoszczelne drewniane stosowane są we wnętrzach mieszkalnych. Pochłaniają i rozpraszają dźwięki.
  • Panele akustyczne z płyt MDF – najczęściej w formie paneli perforowanych o grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. 
  • Panele akustyczne z pianki melaminowej – w swojej strukturze wykorzystują termoutwardzalną żywicę melaminową. Mają otwartą strukturę komórkową z zamkniętym powietrzem, stąd też ich lepsze parametry wyciszające. Panele z pianki melaminowej mają małą gęstość i są dosyć lekkie, a przy tym wykazują wysoką odporność na wpływ wysokich temperatur, nawet rzędu 240 stopni Celsjusza

Jeśli zaoferowane płyty mające zapewnić wygłuszenie pomieszczenia łączą dwa lub spośród więcej wymienionych rozwiązań, są to wówczas panele akustyczne hybrydowe. Są nimi na przykład takie rozwiązania wykonane z wełny mineralnej i drewna.

Izolacja akustyczna – jak zadbać o izolacyjność akustyczną w domu?

Panele akustyczne – cena

Ile kosztują panele akustyczne? Cennik producencki uzależnia ich stawkę od wielkości, grubości oraz od rodzaju rozwiązania. Najtańsze, dekoracyjne panele akustyczne kosztują po kilkadziesiąt złotych za sztukę.

Korzystną cenę mają maty akustyczne o wielkości 2x1 m z pianki samoprzylepnej – około 60 zł za sztukę. Wielkopowierzchniowe panele akustyczne wysokiej klasy mogą z kolei kosztować około 1 000 zł.

Panele akustyczne do mieszkania – czy to dobry pomysł?

Nie tylko można, ale i naprawdę warto zastanowić się nad zamontowaniem w mieszkaniu paneli akustycznych, zwłaszcza tam, gdzie ściany pomiędzy kolejnymi lokalami mieszkalnymi są cienkie. Zapewnią one spokój i ciszę, a ponadto będą prezentowały się bardzo nowocześnie. Płyty przyklejone do ścian w formie dekoracji lub zastosowane pod tynkiem czy tapetą akustyczną spowodują, że w mieszkaniu nie będzie słychać rozmów sąsiadów czy dzieci bawiących się w lokalu nad nami.

Panele akustyczne stosowane w mieszkaniu powinny chronić przed przedostawaniem się hałasu z zewnątrz do lokalu, jak i dawać wyciszenie przed dźwiękami wewnątrz. To bariera, która spełnia dwie funkcje jednocześnie. Panele akustyczne są alternatywą dla zastosowania w nieruchomości zabudowy wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych i izolacji z wełny mineralnej.

Najskuteczniej przed hałasem chronią wielowarstwowe panele, które mają strukturę otwartokomórkową, uzupełnioną pianką poliuretanową o grubości co najmniej 30 mm. Jeśli dodatkowo mają charakter dekoracyjny i można je ułożyć na ścianie w dowolny sposób – będą ciekawym akcentem w salonie, sypialni czy w innym pomieszczeniu.

Czym jest mir domowy? W jakich sytuacjach można zgłosić jego naruszenie?

Jak zrobić panele akustyczne samodzielnie?

W sprzedaży znajdują się gotowe rozwiązania, ale można też podjąć próbę wykonania ich we własnym zakresie. Warto wiedzieć, jak to zrobić, jak rozmieścić panele akustyczne i jak je przykleić. Takie materiału w najprostszej wersji, stosowanej np. przez muzyków garażowych, będą miały formę wytłaczanek po jajkach. Jest to jednak prymitywna forma przeciwdziałania pogłosom w danym pomieszczeniu.

Panel akustyczny można wykonać na bazie konstrukcji z listewek drewnianych, pomiędzy którymi umieszczona zostanie gąbka wyciszająca, pokryta workiem jutowym. 

Przy wyborze paneli wygłuszających, akustycznych do swojego domu, mieszkania czy biura, należy kierować się ich właściwościami, ciężarem, ale i wyglądem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

REKLAMA
Zamknij