Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
Mówi się o nim niewiele, a z pewnością zasługuje na uwagę. Piec rakietowy to urządzenie ekologiczne i bardzo wydajne, zwłaszcza,\ gdy zdecydujesz się na piec rakietowy z płaszczem wodnym. Rozwiązanie zbiera pozytywne opinie użytkowników, a – dysponując podstawową wiedzą techniczną – można wykonać je samodzielnie. Czym właściwie jest piec rakietowy? Ile kosztuje? Czy można wykorzystać piec rakietowy do centralnego ogrzewania czy jedynie jako piec rakietowy do garażu lub pomieszczenia gospodarczego?
Sytuacja na rynku energetycznym oraz rosnące ceny prądu, gazu i materiałów opałowych sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czym tanio ogrzać dom i poszukuje alternatywnych sposobów. Dość rzadko w tym kontekście wspomina się jednak o piecu rakietowym. W poniższym tekście wyjaśnimy, czym dokładnie jest i jak działa. Przedstawimy możliwe materiały opałowe stosowane w piecu rakietowym, wymiary optymalne i podpowiemy, jak zbudować ten model samodzielnie.
W tekście przeczytasz o:
Czym jest piec rakietowy? Jak działa?
Piec rakietowy to piec opalany przede wszystkim drewnem, który do swojego działania nie potrzebuje komina. Źródłem jego intrygującej nazwy są charakterystyczne odgłosy spowodowane intensywnym ciągiem powietrza towarzyszące spalaniu w piecu rakietowym. Zasada działania, prostota obsługi i skuteczność tego rodzaju sprzętów wpływają na spore rozpowszechnienie rozwiązania – jednak głównie na terenach wiejskich i słabiej rozwiniętych.
W przypadku pieca rakietowego konstrukcja pozwala osiągnąć wysoką sprawność – od 70 do nawet 90 procent – porównywalną z najnowszymi kotłami centralnego ogrzewania. Taki rezultat uzyskuje się za sprawą procesu podwójnego spalania.
Na czym on polega? Jak działa piec rakietowy? Przekrój tego urządzenia uwzględnia trzy elementy konstrukcyjne:
- palenisko,
- poziomą komorę spalania,
- pionową komorę spalania.
To właśnie ta podwójna komora spalania warunkuje działanie pieca rakietowego. Schemat pracy pokazuje, że w pierwszej kolejności w urządzeniu dochodzi do spalania paliwa właściwego, na przykład drewna czy pelletu. Później następuje wtórne spalanie gazów drzewnych w pionowej komorze spalania.
Gazy nie ulatują więc kominem, jak w innych modelach pieców, tylko są wykorzystywane, dzięki czemu piec rakietowy jest bardziej efektywny niż przypominający go popularny kominek typu koza.
Piece rakietowe są promowane przez zwolenników ekologicznych rozwiązań jako wydajny i oszczędny sposób dostarczania ciepła do wnętrz. Sceptycy z kolei traktują je raczej jako ciekawostkę. Jak jest w rzeczywistości? Czy omawiane rozwiązanie ma więcej zalet czy wad?
Do najważniejszych zalet pieców rakietowych zaliczamy niewątpliwie czyste, efektywne i oszczędne spalanie. Palenisko bardzo szybko rozgrzewa się do wysokiej temperatury, dlatego nietrudno osiągnąć w nim dużą względem wagi i wymiarów konstrukcji moc. Trzeba natomiast mieć na uwadze potrzebę częstego dokładania drewna opałowego do pieca oraz ryzyko, jakie wiąże się z błędną budową, na przykład taką, której podjął się niedoświadczony majsterkowicz.
Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?
Do czego może posłużyć piec rakietowy?
Do czego służy piec rakietowy? Takie konstrukcje znajdują zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach, z których nie korzystamy nieprzerwanie i całorocznie. Można je więc z powodzeniem wykorzystywać w projektach rekreacyjnych: altanach, domkach letniskowych, zewnętrznych budynkach gospodarczych, jako alternatywę dla wspomnianych już piecyków typu koza czy kotła elektrycznego. Wystarczy wziąć pod uwagę na przykład piec rakietowy do warsztatu.
Dobrym pomysłem jest także piec rakietowy do sauny oraz piec rakietowy do ogrzewania basenu. Ogrzewanie wody w przydomowym basenie jest możliwe za sprawą zamontowanej nad pionową komorą spalania wężownicy. Woda do niej doprowadzana będzie ogrzewana ciepłym powietrzem, a następnie przepompowywana do basenu. Dzięki temu można uzyskać bardzo korzystne parametry cieczy.
Odrębną kategorię stanowią przenośne piece rakietowe turystyczne, wykorzystywane do grillowania lub do ocieplenia altan, balkonów i tarasów.
Piec rakietowy do garażu
Kolejnym możliwym zastosowaniem jest piec rakietowy do garażu. Jeśli spędzasz tam wyłącznie kilka godzin dziennie, okaże się on całkowicie wystarczający dla zapewnienia komfortu termicznego. To dużo lepsza, bardziej ekonomiczna opcja niż często wykorzystywana w tej roli nagrzewnica elektryczna.
Piec rakietowy do ogrzewania garażu sprawdzi się, gdy pomieszczenie to nie zostało podłączone do sieci centralnego ogrzewania, a pojawi się konieczność, by chociażby posprzątać wnętrze samochodu zimą.
ofe-5847238-70021 w-70021
Czy piec rakietowy może posłużyć do ogrzewania domu?
Niestety, mamy złą wiadomość dla osób pragnących wykorzystać piec rakietowy do ogrzewania domu. Konstrukcyjnie nie jest on przygotowany do takiego zadania.
Co prawda, decydując się na piec rakietowy z płaszczem wodnym, można stworzyć niewielką instalację centralnego ogrzewania i przystosować piec rakietowy do grzania wody, jednak będą to ilości niewielkie, zaspokajające potrzeby kompaktowych wnętrz, w których nie trzeba osiągać wysokiej temperatury. Aby tak się stało, należy zastosować wymiennik płomiennikowy.
Czy warto kupować i montować kominek z płaszczem wodnym w naszym domu?
Jak zbudować piec rakietowy krok po kroku?
Entuzjaści pieców rakietowych za ich ogromną zaletę uważają możliwość samodzielnego stworzenia takiej konstrukcji. Jak zrobić piec rakietowy?
Planując takie przedsięwzięcie, w pierwszej kolejności przygotuj projekt. Powinien on uwzględniać trzy główne, wymienione już wyżej, elementy: palenisko oraz dwie komory spalania. Pamiętaj także o układzie odprowadzającym spaliny. Mimo że w piecu rakietowym jest to w większości para wodna, tak czy inaczej należy zapewnić jej ujście.
Piece rakietowe są na tyle nieskomplikowanymi konstrukcjami, że ich stworzenie nie wymaga ani angażowania zduna, ani szczególnych umiejętności technicznych. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jak zrobić prosty piec rakietowy? Budowa krok po kroku przebiega zgodnie z poniższym schematem.
- KROK 1: Projekt pieca rakietowego
W pierwszej kolejności ustal i przenieś na projekt konkretne parametry pieca rakietowego: wymiary dopasowane do wielkości pomieszczenia, materiały i planowaną konstrukcję.
- KROK 2: Podstawa pieca
Do budowy pieca rakietowego możesz wykorzystać kilka różnych materiałów. Więcej informacji na ich temat znajdziesz poniżej – tu zaznaczmy, że, ze względu na trwałość i sposób budowy najczęściej wybór pada na cegłę. Taką właśnie technologią zajmujemy się w poniższej instrukcji.
Ceglaną podstawę ułóż albo bezpośrednio na podłodze, albo na fundamencie. Od razu uformuj odpowiednie wymiary i docelowy kształt, a także miejsce na kanały rozprowadzające ciepło, wlot i wylot powietrza oraz palenisko. Dobrym pomysłem jest pozostawienie przestrzeni umożliwiającej wyczyszczenie kanałów.
Jeśli piec rakietowy ma być jedynym źródłem ogrzewania wnętrza, warto mimo wszystko podłączyć go do komina. Uzyskasz w ten sposób większy ciąg, a tym samym łatwiejsze nagrzewanie.
- KROK 3: Budowa paleniska i komory spalania
Kolejnym krokiem jest przygotowanie paleniska oraz pionowej komory spalania. Do tego celu wykorzystuje się odporną na wysokie temperatury cegłę szamotową oraz specjalną zaprawę.
- KROK 4: Murowanie ścian
Teraz konstrukcję trzeba obudować ścianami, na przykład ze zwykłej cegły. Jako spoiwa używa się mieszanki gliny z piaskiem lub drobnym żwirem. Na tym etapie wstawia się także dodatkowe elementy, na przykład drzwiczki czy wyczystki.
- KROK 5: Izolacja
Kiedy konstrukcja jest już gotowa, należy ją odpowiednio zaizolować. Najprostsza metoda wykorzystuje mieszankę gliny, piasku i wody.
Później pozostaje już tylko wykończenie całości. Warto sięgnąć po materiały dobrze utrzymujące ciepło: klinkier, glinę, kamień. Piec rakietowy można również otynkować, a następnie pomalować.
Zakaz palenia w kominkach 2023: kogo i kiedy obowiązuje?
Z czego możemy zbudować piec rakietowy?
W powyższej instrukcji wspomnieliśmy, że do budowy pieca rakietowego można wykorzystać różne materiały. Omówiony przykład bazuje na cegle, która jest chętnie wybierana ze względu na swoje właściwości i łatwość wznoszenia całej konstrukcji. W podobny sposób powstaje piec rakietowy z pustaków. Na tym jednak możliwości nie kończą się.
Z czego zrobić piec rakietowy, jeśli nie z cegły i pustaków? Jedną z opcji są elementy metalowe połączone spawami w odpowiedni sposób. Mamy też dobrą wiadomość dla zwolenników recyklingu. Z pewnością interesujący wyda się im piec rakietowy z beczki, do którego budowy wykorzystuje się na przykład stare beczki po oleju połączone kolankami i rurami. Na podobnej zasadzie powstaje piec rakietowy z rury.
Do budowy paleniska można wykorzystać różne metalowe obudowy zepsutych urządzeń. Wszystko zależy od projektu.
Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?
Jak przerobić zwykły piec na rakietowy?
Jeśli w interesującym cię budynku lub pomieszczeniu stoi stary piec, na przykład piec kaflowy lub kozę, przy odrobinie wysiłku może zamienić się w piec rakietowy. Budowa przebiega wówczas zgodnie z powyższą instrukcją – różnica polega na tym, że nie wznosisz całej konstrukcji od początku, a wykorzystujesz część elementów.
Jak zbudować piec rakietowy? Schemat budowy to podstawa dalszych działań. Tworząc projekt, uwzględniasz po prostu istniejące rozwiązania, na przykład palenisko z korpusu kozy czy obudowę starego pieca kaflowego.
Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?
Ile kosztuje piec rakietowy? Kosztorys budowy i cena gotowego
Skoro wiemy już, jak stworzyć piec rakietowy, pora ustalić, ile środków trzeba zaplanować w domowym budżecie na takie przedsięwzięcie.
Koszt materiałów niezbędnych do wykonania najprostszego pieca rakietowego CO o wymiarach 90x110 cm i wysokości 200 cm to około 2000-3500 złotych. Jeśli decydujesz się na samodzielną budowę, wydatki ograniczą się do takiej kwoty. Może być ona nawet niższa pod warunkiem skorzystania z elementów z recyklingu, na przykład starych beczek czy cegieł z rozbiórki, albo też części konstrukcyjnych starej kozy.
Analogicznie, piec rakietowy z wężownicą będzie droższy niż podstawowe konstrukcje.
Trzeba również liczyć się z tym, że jeśli piec rakietowy nadmuchowy będzie wznosił wykwalifikowany zdun, wydatki mogą być wielokrotnie wyższe, sięgając nawet poziomu kilkunastu tysięcy złotych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze przemyśleć, czy oszczędność popłaca i czy jesteś w stanie samodzielnie zrealizować przedsięwzięcie.
Koszty ogrzewania gazowego domu 100 m2. Ile wyniosą w ciągu roku?
Czym można palić w piecu rakietowym?
W piecu rakietowym zwykle pali się drewnem. Dużą popularnością cieszy się wobec tego piec rakietowy na zrębki. Obecnie istnieje także możliwość, by kupić gotowy piec rakietowy na trociny oraz wspominany już wcześniej piec rakietowy na pellet.
Wszystkie te warianty to piece relatywnie wydajne i ekonomiczne w porównaniu do klasycznych źródeł ciepła, a także bardzo łatwe w obsłudze.
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora