Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia drewnianego
Płot drewniany dawniej był najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Obecnie nieco się to zmieniło i coraz częściej zastępuje go stalowa lub aluminiowa brama. Mimo wszystko płot drewniany nadal może okazać się dobrym wyborem, szczególnie gdy zdecydujesz się szczelny płot 200 × 200. Jeśli jednak zależy Ci głównie na estetyce, to być może pergola lub płot drewniany ażurowy trafią w Twój gust?
Projekty domu rzadko kiedy uwzględniają także projekt ogrodzenia. A szkoda. W końcu to istotny element na Twojej posesji, który zazwyczaj stawiany jest na całą długość działki. Jego nieumiejętne dopasowanie do budynku może burzyć estetykę. Jeśli zdecydowałeś się na dom drewniany lub taki, który ma elementy drewniane, to warto pomyśleć również o płocie wykonanym z tego materiału. Co charakteryzuje płot drewniany? Jak go wykonać samodzielnie?
Płot drewniany – co warto o nim wiedzieć?
Płot drewniany to rozwiązanie, które warto rozważyć, gdy zastanawiasz się nad wyborem ogrodzenia. Jest nie tylko ekologiczny, ale jednocześnie świetnie wpisuje się we współczesną modę, która chętnie czerpie inspiracje z natury.
Drewniany płot łatwo dopasować do stylu, w którym urządziliśmy dom, ponieważ zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Nie da się także ukryć, że drewno to materiał niezwykle trwały i jednocześnie ekonomiczny. Nierzadko zachodzi konieczność ogrodzenia sporej działki, co mogłoby wiązać się z dużym wydatkiem, gdy zechcesz zdecydować się na ogrodzenie metalowe.
Płot drewniany ogrodowy można wznieść stosunkowo szybko, a to z uwagi na łatwą dostępność surowca. Drewniane deski bez problemu kupisz w niemal każdym markecie budowlanym.
Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?
Płot drewniany do domu – czy to dobry pomysł?
Płot drewniany wydaje się rozwiązaniem praktycznym, zarówno z uwagi na jego cenę, jak i również dostępność drewnianych desek. Przy podjęciu decyzji warto jednak uwzględnić wszystkie za i przeciw.
Musisz mieć na uwadze, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w innym przypadku bardzo łatwo może stracić cały swój urok. Regularna konserwacja to zatem podstawa. Jeśli nie masz chęci ani czasu impregnować drewnianego płotu przynajmniej raz na kilka miesięcy, ani nie po drodze Ci z kupnem impregnatu do drewna, to pomyśl o wyborze innego materiału.
Ten materiał może się także nie sprawdzić, gdy stawiasz na budownictwo futurystyczne.
Rodzaje płotów drewnianych
Płot drewniany nie oznacza wyłącznie pionowych desek wbitych w ziemię. Obecne rozwiązania dają znacznie większe pole do popisu. Przyjrzymy się wybranym z nich:
- płot drewniany panelowy - konstrukcje zbudowane są z paneli wykonanych z naturalnego drewna. To rozwiązanie nowoczesne i jednocześnie minimalistyczne, które będzie proste w wykonaniu, gdyż zakupić można już niemal gotowe zestawy do montażu. Ogrodzenie panelowe sprawdzi się na większości działek;
- płot drewniany lamelowy - stosowany najczęściej jako osłona tarasu lub altany, niekoniecznie dobrze sprawdzi się do ogrodzenia całej działki, gdyż jest całkowicie zabudowany, a jego trwałość jest na średnim poziomie. Niemniej, jeśli chcesz osłonić wybraną część działki lub wydzielić miejsce na ogródek warzywny, to możesz pomyśleć o płocie drewnianym lamelowym;
- płot metalowo-drewniany - nie jesteś pewien, na jaki materiał się zdecydować: drewno a może metal? Być może odpowiedź na Twoją rozterkę stanowi płot metalowo-drewniany. To połączenie dwóch materiałów wygląda dość ciekawie, lecz nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to propozycja o bardziej klasycznym charakterze;
- płot drewniany sztachetowy - tego rodzaju płoty były popularne zwłaszcza na terenach wiejskich. Ich zaletę stanowi niska cena i łatwość wykonania. Trudno jednak oczekiwać po nich wysokiej estetyki, dlatego też płot sztachetowy niekoniecznie sprawdzi się w mieście;
- płot drewniany ażurowy - płot ażurowy to jedno z najatrakcyjniejszych rozwiązań pod względem estetycznym. Wzór może być niemal dowolny. Popularny jest m.in. płot drewniany kratkowany. Musisz mieć jednak na względzie, że im bardziej fantazyjny, tym przeważnie funkcja osłonna będzie słabsza;
- płot drewniany pergola - z wyglądu zbliżony jest do płotu ażurowego. Pergola częściej stosowana jest na tarasach lub w altanach. Niekoniecznie dobrze sprawdzi się jako ogrodzenie posesji;
- płot drewniany żaluzjowy - inaczej nazywany bywa płotem drewnianym poziomym, ponieważ belki ułożone są poziomo. Taki płot daje możliwość regulacji. Można ustawić całkowite zasłonięcie, jak również jedynie częściowo. Działa na analogicznej zasadzie co żaluzje;
- płot drewniany pełny - przeważnie jest to płot deskowy zapewniający 100% krycie.
Płot drewniany – wymiary
Płot drewniany może mieć różne wymiary w zależności od Twoich potrzeb. Zazwyczaj są one dostosowywane do sąsiedniej zabudowy.
Jeśli w okolicy znajduje się dużo wysokich domów, to warto pomyśleć o płocie drewnianym 200 × 200, który w pełni osłoni Twoją posiadłość przed wzrokiem sąsiadów. W mieście najczęściej stosowane są płoty drewniane 180 × 180 lub nieco mniejsze o wymiarach 150 × 180.
Jeszcze inny wybór stanowi płot drewniany 120 × 180, jest on jednak dość niski, dlatego lepiej sprawdzi się do ogrodzenia tarasów. Jeśli interesują Cię rozmiary niestandardowe, możesz zdecydować się na płot drewniany na wymiar.
Drewno na taras – jakie deski tarasowe wybrać i na co zwrócić uwagę?
Płot drewniany – z czego może być wykonany?
Z czego zrobić płot drewniany? W większości przypadków płoty drewniane wykonane są z drewna świerkowego lub sosnowego. Taki wybór zapewni odpowiednią trwałość, choć będzie wymagał dodatkowej impregnacji. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu estetycznego i przede wszystkim naturalnego wyglądu ogrodzenia drewnianego bez impregnacji, to wybrać możesz modrzew.
Coraz popularniejsze rozwiązanie stanowi płot z palet drewnianych. Jest on niezwykle wygodny i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wystarczy kupić gotowe palety i można przejść od razu do ich montażu. Zazwyczaj efektem jest płot drewniany z desek poziomych.
A bo z balem? Czy możliwe jest wykonanie płotu z bali drewnianych? Jak najbardziej, choć nie każdy może poradzić sobie samodzielnie z jego wykonaniem. Niemniej to wybór, który zasługuje na uwagę, zwłaszcza pod względem wysokiej trwałości.
Jak zrobić tanio płot drewniany? Krok po kroku
Zastanawiasz się, jak zrobić płot drewniany tanio i szybko? Jeśli zależy Ci głównie na aspekcie ekonomicznym, to zdecyduj się na płot sztachetowy. Choć nie imponuje on swoją estetyką, to jest praktyczny. Dobrze sprawdzi się w przypadku działek położonych poza miastem.
Jak zrobić płot drewniany sztachetowy? Nie jest to trudne. Poniżej znajdziesz opis jego wykonania krok po kroku. Dzięki niemu dowiesz się jak samemu zrobić płot drewniany.
- Przygotuj projekt Twojego przyszłego płotu drewnianego i oszacuj potrzebną liczbę desek. Zamów ich nieco więcej.
- Masz już deski? W takim razie czas na ich pomalowanie, aby Twój płot wyróżniał się dobrym wyglądem i jednocześnie został dodatkowo zabezpieczony.
- Zastanów się, gdzie dokładnie chcesz wkopać słupki. Najlepiej, gdy zaznaczysz to miejsce na ziemi, np. z pomocą sznurka.
- Wykonaj wykopy średniej głębokości, a następnie osadź w nich metalowe obejmy, za pomocą których odizolujesz słupki od bezpośredniego kontaktu z ziemią.
- Sięgnij po zaprawę betonową, która pozwoli na unieruchomienie obejm. Kiedy uznasz, że są stabilne, zamontuj w nich słupki.
- Zamontuj deski poziome, zaczynając od samego dołu.
- Czas na zamocowanie sztachet pionowych.
- Na koniec zamontuj jeszcze kapturki na słupach.
Czym pomalować płot drewniany?
Czym malować płot drewniany? Warto sięgnąć po specjalną farbę, która przeznaczona jest do malowania powierzchni drewnianych. Dzięki temu zyskasz pewność, że uzyskasz odpowiednie krycie. Warto jednak położyć minimum dwie warstwy farby.
Jeśli jednak decydujesz się na biały płot drewniany lub płot drewniany szary o jasnym odcieniu, to może okazać się, że dwie warstwy to za mało. W takiej sytuacji możliwe, że konieczne będzie wykonanie przynajmniej trzech warstw. Pamiętaj, że każda z nich wymaga schnięcia, dlatego samo malowanie desek może zająć Ci kilka godzin, a nawet cały dzień.
W celu osiągnięcia najlepszego efektu wymalowania, przed aplikacją każdej kolejnej warstwy przeszlifuj drewno drobnoziarnistym papierem ściernym.
Płot drewniany nowoczesny – czy warto się zdecydować?
Nowoczesny płot drewniany może okazać się świetnym wyborem, szczególnie gdy stawiasz na projekty domów w stylu skandynawskim lub prowansalskim. Drewno jest ich nieodłączną częścią, trudno zatem wyobrazić sobie inny wybór. Ogrodzenie metalowe w tym przypadku zupełnie się nie sprawdzi i może zaburzyć całą harmonię.
Płot drewniany nowoczesny sprawdzi się także w stylistyce minimalistycznej, zrezygnuj jednak wówczas ze zdobień ażurowych.
Drewno to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody, co możesz zauważyć po współczesnych projektach domów. Nie ulega zatem wątpliwości, że drewniany płot także okażę się dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że nie do każdego budynku będzie on pasował. Taki wybór należy zatem dokładnie przemyśleć.
Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora