Pokój młodzieżowy - jak urządzić pokój dla nastolatka?

Urządzając pokój młodzieżowy, trzeba wziąć pod uwagę, że będzie to przestrzeń dziecka, które właśnie wkracza w dorosłość. Wnętrze powinno zatem być funkcjonalne, modne i zaspokajać aktualne potrzeby młodego człowieka. Musi być również przystosowane do dynamicznie zachodzących w nim zmian, choćby pod względem sposobu spędzania czasu i upodobań estetycznych. Dowiedz się, jak zaaranżować pokój dla nastolatka, by czuł się w nim dobrze przez kilka najbliższych lat.

Pokój młodzieżowy - jak urządzić pokój dla nastolatka? - zdjęcie 1

Pokój młodzieżowy - czego nie może w nim zabraknąć?

Moment, w którym dziecko przestaje interesować się zabawkami, a zaczyna się zajmować „dorosłymi” sprawami, jest dla rodziców sygnałem, że rozpoczął się okres dojrzewania. To najwyższy czas, by dokonać zmian w jego pokoju, tak aby był on dostosowany do aktualnych potrzeb jego mieszkańca.

O potrzebach najmłodszych członków rodziny warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego lub mieszkania, w którym tak naprawdę powinny znaleźć się oddzielne pomieszczenia dla każdego dziecka. O ile bowiem maluchy mogą swobodnie dzielić jeden wspólny pokój, o tyle nastolatek potrzebuje autonomii i prywatności, a także odpowiednich warunków do nauki, odpoczynku i realizacji swoich pasji.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pokój młodzieżowy, w pierwszej kolejności weź pod uwagę właśnie te konkretne potrzeby odnoszące się do sposobu spędzania czasu przez młodego człowieka. Wnętrze powinno więc mieć wyraźnie wyodrębnione co najmniej trzy strefy: do spania, nauki i rozrywki (relaksu).

Strefa sypialni

Najważniejszym miejscem w pokoju nastolatka jest miejsce do spania. Najbardziej polecane jest łóżko z materacem, ponieważ zapewnia komfortowy sen i pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że młody człowiek wykorzystuje łóżko nie tylko do spania. Wielu nastolatków lubi uczyć się w pozycji leżącej, czytać książki, czy buszować po internecie na swoim tablecie.

Łóżko powinno więc mieć skrzynię na pościel, a także dodatkowe poduszki dekoracyjne do wygodnego podpierania pleców. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie – dobrym pomysłem są lampki z wysięgnikiem, które umożliwiają regulowanie kierunku światła.

Nowoczesny pokój młodzieżowy powinien także uwzględniać to, że dziecko będzie coraz częściej przyjmowało gości. Pod tym kątem zamiast łóżka można rozważyć rozkładaną kanapę z funkcją spania, która jednocześnie będzie bardziej praktyczna w ciągu dnia.

Przestrzeń do nauki

Młodzieżowy pokój musi zapewniać jego lokatorowi odpowiednie warunki do nauki. W tym celu w pomieszczeniu należy wygospodarować osobną przestrzeń – najlepiej w pobliżu okna, które zapewni dostęp do naturalnego światła. Dobrym miejscem jest ściana prostopadła do muru z otworem okiennym, przy której stanie biurko. Wówczas nad meblem można przymocować półki lub tablicę korkową do przypinania zdjęć, czy karteczek z ważnymi informacjami.

Podstawą wyposażenia strefy do nauki jest biurko. Na tym sprzęcie nie warto oszczędzać. Mebel musi być solidny i mieć odpowiednio duży blat, aby mieścił komputer i umożliwiał swobodne rozłożenie notatek i podręczników. Dobrze jeśli jest także wyposażony w szafki i półki na drobiazgi i artykuły piśmiennicze, dzięki czemu nastolatkowi będzie łatwiej utrzymać porządek.

Solidne powinno być również krzesło biurkowe – najlepsze są te obrotowe z regulowaną wysokością, ponieważ będzie można je łatwo dostosować do zmieniającego się wzrostu dziecka.

Strefa relaksacyjna

Strefa relaksu i rozrywki powinna być dopasowana do tego, jak nastolatek spędza wolny czas i jakie są jego pasje. Być może będzie trzeba wygospodarować miejsce na instrument muzyczny, sprzęt do ćwiczeń, a może na duży monitor do konsoli do gier. Z pewnością w aranżację tej przestrzeni warto zaangażować swoją latorośl, która będzie najlepiej wiedziała, czego pragnie i czego jej trzeba.

Strefa przechowywania

W pokoju młodzieżowym musi znaleźć się szafa na ubrania. Warto pomyśleć także o regale na książki i płyty oraz komodzie lub pojemnikach na rozmaite drobiazgi i pamiątki, których młodzi ludzie potrafią zebrać w dość dużej ilości.

Pokój młodzieżowy

Pokój młodzieżowy o nietypowym kształcie - jak zaaranżować?

W domach jednorodzinnych dość typowym rozwiązaniem jest pokój młodzieżowy na poddaszu. Tam młody człowiek ma spokój i może liczyć na większą prywatność niż w pomieszczeniu usytuowanym na parterze w pobliżu strefy dziennej.

Aranżacja pokoju na poddaszu może stanowić nie lada wyzwanie, jeśli wnętrze ma liczne skosy lub filary. Jeśli chodzi o ustawienie mebli w takim wnętrzu, najlepiej sprawdza się następujący schemat: łóżko stawiamy pod skosem z oknem dachowym, natomiast biurko na przeciwległej ścianie, do której dociera naturalne światło. Szafy i regały najlepiej zamówić na wymiar, tak aby jak najlepiej zagospodarować nietypową przestrzeń.

Wąski lub mały pokój młodzieżowy wymaga pewnych kompromisów i zastosowania sprytnych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest na przykład budowa antresoli – na jej górnej części można stworzyć strefę sypialną, a w dolnej postawić biurko lub kanapę.

Do przechowywania lepsza będzie jedna duża szafa w zabudowie, która może sięgać nawet sufitu i tym samym zapewnić znacznie więcej miejsca niż standardowy mebel wolnostojący. Takie rozwiązanie pozwala również uniknąć efektu zagracenia wnętrza, o jakie w małym pokoju byłoby nietrudno w przypadku wyposażenia go w kilka różnych szaf i regałów.

Jakie meble są niezbędne w pokoju młodzieżowym?

Jeśli chodzi o meble, pokój młodzieżowy z pewnością wymaga bogatszego wyposażenia niż pokój dziecięcy. Do podstawowych sprzętów, jakie powinny się w nim znaleźć, należą:

  • łóżko lub rozkładana kanapa,
  • biurko z krzesłem,
  • szafa na ubrania,
  • meble do przechowywania książek, artykułów szkolnych i bibelotów.

Wyposażenie pokoju musisz dopasować do konkretnych potrzeb dziecka oraz wielkości pomieszczenia, czy też jego kształtu. Zwróć uwagę, że córka może potrzebować znacznie większej szafy na ubrania niż syn, a także przydałaby jej się toaletka lub stolik kawowy do spotkań z koleżankami. Z kolei chłopakowi może być potrzebny specjalny mebel do przechowywania sprzętu sportowego.

Pokój młodzieżowy

Pokój młodzieżowy - jak zaprojektować go z nastolatkiem?

Jednym z największych błędów popełnianych przez rodziców jest aranżacja pokoju młodzieżowego bez konsultacji z dzieckiem. Pamiętaj, że dorastający człowiek ma już określone potrzeby i upodobania, jeśli chodzi o estetykę. Wnętrze powinno być zatem urządzone zgodnie z jego oczekiwaniami, aby nastolatek dobrze się w nim czuł i z chęcią spędzał w nim czas.

Podstawą jest więc szczera rozmowa z dzieckiem i wysłuchanie jego pragnień. Nie wszystkie jego koncepcje muszą Ci się podobać. Może się też tak zdarzyć, że pociecha nie będzie umiała skonkretyzować swoich potrzeb. Wówczas warto pokazać dziecku inspiracje na pokój młodzieżowy, jakie znaleźć można choćby w Internecie.

Pokaż mu jak najwięcej ciekawych rozwiązań i razem opracujcie pomysł na pokój, który będzie odpowiadał młodemu człowiekowi i jednocześnie będzie możliwy do zrealizowania pod kątem finansowym oraz praktycznym.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny - w jaki stylu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny, to najlepiej zrobisz, jeśli zapytasz córkę o jej pragnienia w tej kwestii. Nastoletnie dziewczynki zazwyczaj dość dobrze orientują się w najnowszych trendach i mają sprecyzowane potrzeby. Najczęściej podoba im się styl glamour i nowojorski, który kojarzy im się ze światem modelek i celebrytów. Wiele dziewcząt wybiera także styl romantyczny, który idealnie pasuje do budzącej się w nich kobiecości.

Jeśli córka nie wie, na co się zdecydować, pokaż jej katalogi wnętrzarskie, gdzie znajdziecie różne inspiracje na pokój młodzieżowy dla dziewczyny. Być może spodoba jej się na przykład styl skandynawski, który jest bardzo uniwersalny i na tyle neutralny, że dość łatwo go w przyszłości zaadaptować do aktualnych upodobań.

Pokój młodzieżowy dla chłopaka - jaki styl wybrać?

Nieco większe wyzwanie czeka Cię, jeśli musisz zaaranżować pokój młodzieżowy dla chłopaka. Chłopcy zazwyczaj nie przywiązują większej wagi do wyglądu wnętrza – ważniejsza jest dla nich funkcjonalność pomieszczenia oraz wyposażenie go w potrzebne sprzęty (np. nowoczesną elektronikę lub sprzęt sportowy). Zatem jak urządzić pokój młodzieżowy dla syna? Powinien spodobać mu się np. surowy styl loftowy lub po prostu nowoczesny odznaczający się wygodą i minimalizmem.

Na jaki kolor pomalować pokój dla nastolatka?

Kolory ścian w pokoju nastolatka powinny być w miarę neutralne, ale nie nudne. W tej kwestii głos powinien zabrać przyszły lokator wnętrza, który jednak może mieć niezbyt praktyczne, a nawet dość szalone pomysły np. na pomalowanie całego pokoju na kolor intensywnie pomarańczowy lub czarny.

Takie kolory można zastosować, ale tylko na jednej lub maksymalnie dwóch ścianach, natomiast na pozostałych powinny być kolory jasne i pastelowe, które wprowadzą ład i harmonię do wnętrza. Dość dobrym pomysłem na takie kontrastowe zestawienie barw jest np. biało czarny pokój młodzieżowy lub biało-granatowy, ale także szaro-żółty lub szaro-pomarańczowy.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest pomalowanie pokoju na biało lub beżowo, ponieważ do takich ścian najłatwiej dopasować meble i dodatki. Pod tym względem sprawdzą się także takie kolory jak szary, miętowy, czy niebieski, które są aktualnie bardzo modne i mogą spodobać się nastolatkom.

Nie przegap: Jaką farbę wybrać, aby cieszyć się pięknymi ścianami?

Pokój młodzieżowy - aranżacja ścian

Ściany w pokoju młodzieżowym nie powinny być nudne, dlatego przynajmniej jedną z nich warto ozdobić w specjalny sposób lub pozwolić na to dziecku. Tym bardziej że jest dzisiaj na to mnóstwo sposobów.

Nastolatki chętnie wybierają na przykład naklejki na ścianę, którymi mogą samodzielnie udekorować wnętrze. Młodym ludziom spodoba się również nowoczesna fototapeta, szczególnie ta wielkoformatowa lub 3D. Dziewczyny najchętniej wybierają zdjęcia przedstawiające krajobrazy lub romantyczne wizerunki kobiet. Chłopcom podobają się abstrakcyjne grafiki lub obrazy przypominające graffiti bądź komiksowe rysunki.

Ciekawym pomysłem na pokój młodzieżowy może być też tradycyjna tapeta lub pomalowanie ścian we wzory za pomocą szablonów – ta ostatnia opcja jest szczególnie lubiana przez dziewczynki, które często wykonują takie dekoracje samodzielnie.

We wnętrzach urządzonych w stylu loftowym lub industrialnym warto pomyśleć o wyłożeniu ścian płytkami imitującymi surową cegłę. Takie rozwiązanie podoba się w szczególności chłopcom.

Praktyczne oświetlenie w pokoju młodzieżowym

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym pełni ważną funkcję, ponieważ musi zapewniać dobre warunki do czytania i nauki. Podstawą jest górna lampa i co najmniej dwie lampki boczne – biurkowa i nocna. Dość popularne są ledy w pokoju młodzieżowym, montowane najczęściej przy suficie, które mogą mieć różny kolor i nadawać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.

Szukając bardziej designerskich rozwiązań, warto zwrócić uwagę np. na oświetlenie industrialne przypominające druciane lampy przemysłowe lub teatralne reflektory, a także oryginalne abażury np. w kształcie piłki lub globusa, które mogą stanowić ciekawy akcent w pokoju nastolatka.

Sprawdź też, jakie oświetlenie wybrać do swojego salonu!

Pokój młodzieżowy

Akcesoria i dekoracje niezbędne w pokoju młodzieżowym

Jak ozdobić pokój młodzieżowy, żeby nie był nudny i jak najlepiej oddawał charakter jego właściciela? Kwestie dekoracji najlepiej pozostawić dziecku, choćby pod kątem wyboru wspomnianej wyżej fototapety, naklejek, czy szablonów na ściany, które są dzisiaj najmodniejszymi metodami zdobienia wnętrz.

Formą dekoracji mogą być opisane już także lampy o niebanalnym wzornictwie i fantazyjnych kształtach. Warto pomyśleć o dywanie w atrakcyjne wzory, poduszkach z nadrukami i zasłonach w młodzieżowe desenie. Pokój młodzieżowy można też wyposażyć w praktyczne i dekoracyjne dodatki takie jak kolorowe pufy, parawany czy stelaże na zdjęcia.

Jak umeblować pokój młodzieżowy?

Meble do pokoju nastolatka musisz dobrać adekwatnie do potrzeb i parametrów pomieszczenia. Najlepsze są meble modułowe, ponieważ dość łatwo je w przyszłości uzupełnić dodatkowymi sprzętami. Wciąż dość dużą popularnością cieszą się praktyczne meblościanki, które zapewniają dość sporo miejsca do przechowywania.

Pamiętaj, że mały pokój młodzieżowy nie powinien być zagracony – do takiego wnętrza wybierz niewielkie meble białe lub w innych jasnych kolorach, które optycznie dadzą wrażenie większej przestronności. W pokoju na poddaszu sprawdzą się natomiast najlepiej meble na wymiar.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Pokój dziecięcy
Drzwi do pokoju dziecięcego – jak wybrać i czym się kierować? Sponsorowany
09.06.2023 r. Artykuł partnerski

Drzwi do pokoju dziecięcego – jak wybrać i czym się kierować?

Doświadczenia rodziców pokazują, że odpowiednie drzwi do pokoju dziecka są ró...

Pokój dziecięcy
Pokój dziecka na poddaszu Sponsorowany
09.06.2023 r. Artykuł partnerski

Pokój dziecka na poddaszu

Pokój dziecka musi spełniać kilka ważnych funkcji – zapewniać przestrzeń do odpoczynku, zabawy i nauki. Ta ostatnia czynno...

Pokój dziecięcy
Pokój dla dziewczynki
06.07.2021 r. Diana Sulyma

Pokój dla dziewczynki – jak odpowiednio urządzić pokój dla dziewczynki?

Odpowiednio zaaranżowany pokój dla dziewczynki to przestrzeń łącząca wiele fu...

Pokój dziecięcy
Pokój chłopca — jak go urządzić? Inspiracje
10.06.2021 r. Daria Rek

Pokój chłopca — jak go urządzić? Pomysły i inspiracje

Pokój chłopca to prawdziwa wyspa skarbów, w której rozwija on swoją dziecięcą ciekawość. Oprócz drabinek, dużych worków do...

Pokój dziecięcy
Drzwi do pokoju dziecięcego – jak wybrać i czym się kierować? Sponsorowany
09.06.2023 r. Artykuł partnerski

Drzwi do pokoju dziecięcego – jak wybrać i czym się kierować?

Doświadczenia rodziców pokazują, że odpowiednie drzwi do pokoju dziecka są ró...

Pokój dziecięcy
Pokój dziecka na poddaszu Sponsorowany
09.06.2023 r. Artykuł partnerski

Pokój dziecka na poddaszu

Pokój dziecka musi spełniać kilka ważnych funkcji – zapewniać przestrzeń do odpoczynku, zabawy i nauki. Ta ostatnia czynno...

Pokój dziecięcy
Pokój dla dziewczynki
06.07.2021 r. Diana Sulyma

Pokój dla dziewczynki – jak odpowiednio urządzić pokój dla dziewczynki?

Odpowiednio zaaranżowany pokój dla dziewczynki to przestrzeń łącząca wiele fu...

Pokój dziecięcy
Pokój chłopca — jak go urządzić? Inspiracje
10.06.2021 r. Daria Rek

Pokój chłopca — jak go urządzić? Pomysły i inspiracje

Pokój chłopca to prawdziwa wyspa skarbów, w której rozwija on swoją dziecięcą ciekawość. Oprócz drabinek, dużych worków do...

REKLAMA
Zamknij