Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, a odpowiednie przeprowadzenie tego zabiegu wcale nie należy do najłatwiejszych. Jak kosić trawę, by tereny zielone zawsze prezentowały się pięknie? Kiedy jest na to najlepszy czas? Ile kosztuje koszenie trawnika? Ceny oraz odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej!
Odpowiednia pielęgnacja trawnika ma kluczowy wpływ na jego wygląd i długowieczność. Koszenie trawy wchodzi w zakres najważniejszych prac, ponieważ pozwala uniknąć rozwoju chorób i pojawienia się chwastów. Co więcej, dzięki koszeniu będziesz mógł cieszyć się mocną, zwartą i gęstą trawą, która stanie się piękną wizytówką Twojej posesji.
Dowiedzmy się, jak to robić!
Jak często kosić trawę? Kiedy skosić trawę po raz ostatni?
Sporo osób rozpoczyna koszenie trawy wtedy, gdy osiąga ona bardzo dużą wysokość, która niemal uniemożliwia bezproblemowe poruszanie się. Okazuje się jednak, że częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu zależy od kilku czynników – nie tylko długości trawnika, ale również jego wieku czy… pory roku.
Zacznijmy od nowych trawników, które zostały założone przed kilkoma tygodniami lub miesiącami. Aby zadbać o ich długowieczność, należy kosić trawę regularnie – najlepiej, gdy osiągnie ona maksymalnie 10 cm wysokości. To jednak nie wszystko – młode trawniki są delikatne i łatwo o ich zniszczenie, nawet podczas standardowego koszenia. Dlatego na 1-2 dni przed planowanym zabiegiem warto przeprowadzić wałowanie, które pozwala na zagęszczenie i wyrównanie ziemi, a także napowietrzenie trawnika. Dzięki niemu proces koszenia będzie przebiegał sprawnie i bez jakiegokolwiek ryzyka.
Czy można kosić trawę codziennie? Tak, ale nie jest to konieczne. W praktyce wystarczy przeprowadzać zabieg raz na 10 dni. Wyjątkiem są najcieplejsze i najbardziej wilgotne dni w sezonie letnim. Wtedy zalecane jest koszenie minimum raz w tygodniu.
Pamiętaj! Koszenie to tylko jeden z zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowy wpływ na stan trawy ma także rekultywacja trawnika - składa się ona wielu działań, dzięki którym utrzymasz albo przywrócisz estetykę swoich przydomowych terenów zielonych.
Pierwsze koszenie trawy po zimie. Kiedy jest dobry moment na wiosenne koszenie?
Kiedy jest najlepszy moment na koszenie trawy?
Kluczem do sukcesu, obok regularności, jest wybieranie odpowiednich momentów na koszenie trawy. Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzenie zabiegu? Wybieraj wczesny poranek albo późne popołudnie, kiedy to źdźbła trawy są najbardziej sprężyste, a ich skracanie przebiega łatwo i szybko. Czy można kosić trawę w upał? Tak, ale okaże się to o wiele trudniejsze i mniej komfortowe.
Wybór odpowiedniego momentu na koszenie trawy uzależniony jest również od innych czynników pogodowych, zwłaszcza padającego deszczu. Czy można kosić trawę, gdy jest mokra? Nie jest to zalecane, ponieważ może stanowić zagrożenie dla użytkownika kosiarki (zwłaszcza elektrycznej), a dodatkowo jest o wiele trudniejsze. Mokre, odcięte źdźbła trawy przyklejają się do elementów tnących urządzenia, co z jednej strony może prowadzić do ich blokowania się, a z drugiej – w skrajnych przypadkach – uszkodzenia.
Kiedy nie wolno kosić trawy? Nie tylko po opadach deszczu, ale także na nierównych terenach, jeżeli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu. W celu zachowania bezpieczeństwa najlepiej użyć do tego odpowiedniej podkaszarki albo zaawansowanego traktorka.
Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika? Jak poprawnie ją wykonać?
Czym powinniśmy kosić? Jakich sprzętów najlepiej użyć?
Najbardziej powszechnymi urządzeniami stosowanymi do koszenia trawy są kosiarki spalinowe i elektryczne. Które rozwiązanie wybrać?
- Kosiarki spalinowe
Są to urządzenia wyposażone w silnik i zasilane benzyną oraz specjalnym olejem. Dzięki temu zapewniają mobilność i duży zasięg – mogą poruszać się w dowolnym miejscu na posesji, ponieważ do ich podłączenia nie wymaga się kabli (w przeciwieństwie do kosiarek elektrycznych). Koszenie trawy kosiarką spalinową jest też bardzo proste. Zwykle posiada ona dużą moc, dzięki czemu doskonale sprawdza się na trudnych terenach i dużych powierzchniach.
Do minusów kosiarek spalinowych zaliczamy przede wszystkim wysoką emisję spalin i duży hałas. Co więcej, są one droższe niż urządzenia elektryczne – zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na koszenie trawy traktorkiem spalinowym.
- Kosiarki elektryczne
Alternatywą są kosiarki elektryczne, które podłącza się bezpośrednio do gniazdka sieciowego. W efekcie są mniej mobilne od urządzeń zasilanych benzyną, a do ich efektywnego wykorzystania niezbędny okaże się zakup przedłużaczy. Co więcej, kosiarki elektryczne zwykle są węższe i posiadają mniejszą moc, dlatego przeprowadzane przy ich użyciu zabiegi trwają nieco dłużej.
Czy w takim razie nie warto w nie inwestować? Niekoniecznie – kosiarki elektryczne są ciche, nie emitują spalin, a do tego o wiele łatwiej nimi manewrować. Dzięki temu korzystać mogą z nich także osoby o mniejszej sile. Co więcej, tego rodzaju urządzenia zwykle są tańsze od kosiarek spalinowych, a utrzymanie ich w dobrym stanie jest dużo łatwiejsze.
Pamiętaj! Niezależnie od tego, jakiej kosiarki używasz, upewnij się, że jej noże posiadają odpowiednią ostrość. Dzięki temu zyskasz możliwość efektywnego podcinania źdźbeł, a nie ich szarpania, co mogłoby negatywnie wpłynąć na stan trawnika.
Jak prawidłowo kosić trawnik w miejscach trudnodostępnych, np. wokół drzew czy między rabatami? Pomocne okażą się w tym kosy spalinowe oraz podkaszarki. Są to urządzenia mniejsze, łatwe w obsłudze oraz pozwalające na docieranie w najmniejsze zakamarki. Jak kosić kosą spalinową? Pamiętaj o zachowaniu szczególnych środków ostrożności – niewłaściwe użytkowanie takiego urządzenia może doprowadzić do poważnych urazów!
Kosić trawę z koszem czy bez kosza?
Wiele kosiarek, zwłaszcza tych większych, posiada specjalny kosz. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ zbiera skoszoną trawę i nie wymaga jej ręcznego usuwania po przeprowadzonym zabiegu. Niestety, korzystając z takiego rozwiązania, będziesz zmuszony często przerywać swoją pracę, by opróżnić kosz (np. do specjalnego kompostownika), co może wydłużyć cały proces.
Czy warto kosić trawę bez kosza? Tak, zwłaszcza na dużych powierzchniach, ponieważ pozwala zaoszczędzić to sporo czasu. A czy trzeba zbierać trawę po koszeniu? Niekoniecznie – jeżeli jest ona sucha, opadnie na ziemię i rozpadnie się, dostarczając glebie cenne mikroelementy.
Jak kosić trawę mokrą bez kosza? Najlepiej nie robić tego w ogóle i poczekać aż wyschnie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na to, pamiętaj, by zakończeniu pracy zagrabić mokrą trawę.
Trawa z rolki: cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie
Ile kosztuje koszenie trawy? Cena za m2
Jesteś właścicielem dużego terenu i koszenie trawy zajmuje Ci zbyt dużo czasu? A może po prostu nie masz ochoty tracić cennych godzin, by zajmować się porządkami w ogrodzie? W takim razie możesz postawić na specjalistyczne usługi koszenia trawy. Cennik uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni oraz lokalizacji działki.
Ile kosztuje koszenie trawy? Cena za m2 netto w wybranych polskich miastach:
- Białystok – 0,50 zł
- Bydgoszcz – 0,53 zł
- Gdańsk – 0,58 zł
- Jelenia Góra – 0,55 zł
- Kraków – 0,66 zł
- Lublin – 0,52 zł
- Łódź – 0,63 zł
- Olsztyn – 0,53 zł
- Opole – 0,58 zł
- Płock – 0,58 zł
- Poznań – 0,53 zł
- Rzeszów – 0,53 zł
- Suwałki – 0,48 zł
- Szczecin – 0,60 zł
- Toruń – 0,48 zł
- Warszawa – 0,67 zł
- Wrocław – 0,63 zł
- Zabrze – 0,57 zł
- Zielona Góra – 0,58 zł
Koszenie trawy w pytaniach i odpowiedziach
Nie znalazłeś powyżej odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące koszenia trawnika? W takim razie zapoznaj się z dodatkowymi informacjami, dzięki którym uzupełnisz swoją wiedzę. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące koszenia trawy!
Czy jest zakaz koszenia trawy w niedzielę?
Nie. W polskim prawie nie obowiązuje przepis, który zakazywałby koszenia trawników w niedzielę czy święta.
A o której godzinie można kosić trawę? O dowolnej. Pamiętaj tylko, by przestrzegać ciszy nocnej, która obowiązuje w godzinach 22-6.
Co daje niekoszenie trawy?
Choć regularne koszenie trawy jest bardzo istotne, nie zaleca się zbyt częstego przeprowadzania tego zabiegu. Trawa jest bowiem ważnym producentem tlenu, pochłania szkodliwy dwutlenek węgla, a także zapobiega erozji ziemi.
Jakie błędy popełniamy przy koszeniu trawy?
Do najczęstszych błędów podczas koszenia trawy zaliczamy:
- zbyt niskie lub wysokie koszenie;
- zbyt szybkie koszenie;
- koszenie mokrej trawy;
- niewłaściwą częstotliwość koszenia;
- używanie kosiarek ze stępionymi ostrzami.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora