Projekty domów w stylu zakopiańskim - co wyróżnia ten wyjątkowy styl?
Marzysz o domu nawiązującym stylistyką do gór? Wszechobecne drewno, kominek, spadzisty dach - to elementy, które bez wątpienia kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. Nie musisz daleko wyjeżdżać, aby przekonać się o tym na własne oczy. Wystarczy, że zdecydujesz się na dom w stylu góralskim. To z pewnością świetna odmiana dla wszechobecnych, jednakowych brył. Sprawdź, co dokładnie charakteryzuje domy góralskie i jak urządzić dom w tym klimacie.
Czym się charakteryzują domy góralskie?
Zamknij oczy i wyobraź sobie dom góralski. Co widzisz? Zapewne w Twoich myślach od razu pojawi się drewniany dom, ewentualnie pokryty wypukłą szalówką, ze spadzistym dachem i motywami ludowymi. Taki budynek z pewnością kojarzy się z ciepłem, ale i z pozytywnym, rodzinnym nastrojem. Domy góralskie niekoniecznie muszą nawiązać do motywów ludowych, choć tego rodzaju dodatki są ostatnio niezwykle modne. Nie brakuje w nim skosów, dlatego często przyjmują one charakter domów parterowych z użytkowym poddaszem.
Ważne są detale!
W domu urządzonym w stylu góralskim istotny element stanowią często schody, oczywiście także drewniane. Nie ma tu zbędnego przepychu, jednak wszystko wydaje się mieć swoje miejsce. Firanki, poduszki, miękkie dywaniki, rośliny - takie dodatki są tu bardzo mile widziane. Co ciekawe, coraz częściej odchodzi się od ciemnego drewna, na rzecz tego jasnego, który znamy także ze stylu skandynawskiego. Dzięki temu domy góralskie doskonale wpisują się w nowoczesne trendy, gdyż doskonale łączą się z licznymi przeszkleniami.
Dlaczego domy w stylu zakopiańskim to dobry pomysł?
Zastanawiasz się, czy nowoczesny dom w stylu zakopiańskim okaże się dobrym wyborem? Wydaje się, że nic tak nie kojarzy się z domem, jak przytulna atmosfera, a tej z pewnością nie zabraknie w projektach góralskich domów. Trend na budowanie identycznych domów powoli się zmienia, choć nadal w Polsce dużą popularnością cieszy się zabudowa szeregowa. Nie chcesz mieć domu, który wygląda jak wszystkie inne w okolicy? Twój dom powinien wyrażać Ciebie i Twoją rodzinę, właśnie dlatego warto szukać niebanalnych rozwiązań. Jeśli dodatkowo kochasz góry albo góralski styl to przepis na wymarzony dom gotowy!
Charakterystyka domów w stylu zakopiańskim jest niezwykle różnorodna. W związku z tym, że są one także nowoczesne posiadają wiele wymiennych elementów. Nie musisz zatem iść na kompromisy, jeśli z danego elementu chcesz zrezygnować (np. okiennice, które wiele osób uważa za przestarzałą dekorację). Zrób to po swojemu i zbuduj dom swoich marzeń, który wyróżnia się wśród wszystkich innych i jednocześnie zachwyci swoim designem
Projekty domów w stylu zakopiańskim - połączenie tradycji z nowoczesnością
Budownictwo góralskie kojarzy się głównie z tradycją i sztuka ludową. Wrażenie te jest jednak mylne, wystarczy spojrzeć na budynki, które znajdują się w górskich miejscowościach turystycznych, zwłaszcza te o wyższym standardzie. Doskonale łączą w sobie współczesny charakter z tradycją. Nowoczesny dom w stylu góralskim po części czerpie ze stylistyki skandynawskiej, po części z secesji, a odrobinę także z wspomnianej sztuki ludowej. Jak się okazuje, takie połączenie świetnie ze sobą współgra nie wprowadzając zbędnego chaosu.
Współczesna architektura góralska nastawiona jest przede wszystkim na naturalne materiały wśród, których króluje drewno i szkło. Nie zabraknie także wykończeń z ozdobnego kamienia, które przeważnie znajdują się na zewnętrznych ścianach. Spadzisty dach sprawia wrażenie, że budynek jest wyższy i nie przypomina kształtem typowej bryły, która jest wszechobecna w budownictwie mieszkalnym. Nieodłączony element stanowi także duży taras, także wykonany z drewna.
Domy w stylu zakopiańskim. Mieszkaj w góralskim klimacie przez cały rok
Chcesz poczuć klimat Twoich ukochanych gór? Nie musisz wcale wybierać się w Bieszczady czy Tatry. Domy w stylu zakopiańskim stały się na tyle modne, że pojawiają się niemal w każdej części Polski. Nikt przecież nie powiedział, że mieszkając nad morzem nie możesz pozwolić sobie na budowę domu w stylu góralskim. Niemniej bez wątpienia takie budownictwo doskonale sprawdzi się w otoczeniu pełnym zieleni. Jeśli zatem mieszkasz poza miastem w pobliżu lasów czy łąk, dom góralski bajecznie wpisze się w ten klimat. Zaprezentuje się wyjątkowo o każdej porze roku zarówno, gdy na zewnątrz zakwitną rośliny, jak i spadnie gruba warstwa śniegu.
Jak urządzić dom w stylu góralskim?
Zdecydowałeś się na dom w stylu góralskim, ale nie masz pomysłu jak go urządzić? Spieszymy z poradą! W jego wnętrzu nie może oczywiście zabraknąć elementów drewnianych, najlepiej zatem, gdy zdecydujesz się na drewnianą podłogę, w tańszej opcji możesz wybrać panele drewnopodobne. Najlepiej, gdy zabudowa kuchni także będzie drewniana, a w części dziennej stanie większych rozmiarów drewniany stół. Nie musisz jednak stawiać wyłącznie na meble w odcieniach brązu. Nie ma przecież nic gorszego niż monotonne wnętrze. Aby je urozmaicić postaw na jasne kolory. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się biel. W salonie koniecznie musi znaleźć się wygodna kanapa i kominek, przy którym będziesz spędzać mroźne wieczory wraz z rodziną. W domu góralskim możesz postawić na skórzany zestaw wypoczynkowy, np. w odcieniach beżu.
Nie zapomnij także o dodatkach w postaci lampy biurkowej, białych zasłon z delikatną koronką czy obrazów (najlepiej, gdy wybierzesz krajobrazy, będą doskonale pasować tematycznie do stylu wnętrza). Co ciekawe, świetnie wpasują się tu różnego rodzaju meble i dekoracje retro. W łazience możesz nieco bardziej zaszaleć i postawić na mnogość szklanych elementów, np. szklany prysznic większych rozmiarów. To tylko propozycje, jeśli cenisz np. bardziej przywiązanie do tradycji i ludowości jak najbardziej możesz uznać elementy ludowe za motyw przewodni w Twoim domu góralskim.
Zobacz przykłady projektów domów w stylu zakopiańskim
Wydaje Ci się, że dom góralski idealnie trafia w Twój gust, ale nie jesteś do końca pewien, czy wygląda, tak sobie wyobrażasz? Zapoznaj się z gotowymi projektami domów w stylu góralskim. Nie musisz projektować swojego domu od podstaw. Możesz przecież skorzystać z doświadczenia i kreatywności architektów. Projektów domów w stylu góralskim jest bardzo wiele, a co ciekawe, niektóre znacząco się od siebie różnią. Poniżej postanowiliśmy przybliżyć Ci kilka interesujących propozycji.
Malinowa Chata II
Malinowa Chata to projekt, który zasługuje na uwagę osób, które marzą o nowoczesnym domu, jaki stylistyką delikatnie będzie nawiązywał do motywu góralskiego. Wyróżnia go dwuspadowy dach oraz elementy drewniane, które subtelnie wplatają się w zewnętrzne ściany budynku. Do zakopiańskiego stylu nawiązuje także poddasze, gdzie urządzić można dodatkowe pokoje, np. przytulną sypialnię. Projekt domu cechuje jednocześnie funkcjonalność. W bryle budynku mieści się garaż jednostanowiskowy oraz drewniany taras. Całości dopełnia stonowana kolorystyka, jasnego beżu, bieli i szarości.
Bukowina 3 dw
Jeśli marzysz o domu, który na sam widok przywodzi na myśl góry, to projekt Bukowina 3 dw jest zdecydowanie dla Ciebie. Wykonany z technologii drewnianej okaże się nie tylko stosunkowo tani, ale i szybki w budowie. Dom uwydatnia elementy tradycyjne, dlatego będzie idealnym wyborem na działkę poza miastem w otoczeniu przyrody. Ciekawy element stanowią także zdobione, drewniane balkony i duże, przeszklone drzwi tarasowe. Obok tego projektu nie sposób przejść obojętnie.
A-150 Dom z bali
To dom zupełnie inny niż wszystkie wykonany z bali, który wygląda jak przeniesiony wprost z Zakopanego. Na pierwszy rzut oka zauważalna jest zwłaszcza dużych rozmiarów weranda usytuowana na półpiętrze, która stanowi jednocześnie oryginalną ozdobę. Ciekawe połączenie odcieni jasnego drewna kontrastuje z szarością. A-150 Dom z bali posiada 115,7 m² powierzchni użytkowej i składa się z 6 pokoi.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora