Różne typy żarówek LED. Zobacz, jak dopasować je do swoich potrzeb
Żarówki LED to najbardziej energooszczędne żarówki. Chociaż ich zakup wiąże się na początku z większym kosztem, to inwestycja szybko się zwraca: diody LED mają dłuższą żywotność oraz pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Na ich korzyść przemawia też różnorodność kolorów, kształtów i rozmiarów, co pozwala dopasować je do wszystkich potrzeb związanych z oświetleniem domu. Jednak przy tak wielu opcjach trudno się zdecydować. Różne typy żarówek LED mają różne zastosowania – jak wybrać ten właściwy?
Czym są żarówki LED?
LED to skrót od angielskiego light-emitting diode, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza diodę emitującą światło. Jak sama nazwa wskazuje, źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna. W żarówce znajduje się też chip półprzewodnikowy, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za przemianę prądu na światło.
Żarówki LED są od lat stosowane w wielu różnych dziedzinach, m.in. do oświetlania elewacji budynków, billboardów reklamowych czy dekoracji eventowych. Można znaleźć je również w lampkach kontrolnych sprzętów, latarkach oraz oczywiście w oprawach do użytku domowego.
Lumeny na waty
Jeśli planuje się przejście z żarówek żarowych lub halogenowych na technologię LED, należy w pierwszej kolejności zrozumieć różnicę między watem a lumenem. Wat prezentuje faktyczne zużycie energii. Lumen wskazuje, ile światła wyemituje dana żarówka – im większa liczba lumenów, tym jaśniej będzie świecić lampa.
Ważnym wskaźnikiem jest także wydajność, czyli ilość światła emitowanego przez żarówkę w porównaniu do ilości pobieranej przez nią mocy. Tradycyjne świetlówki wytwarzają jedynie około 15 lumenów/wat, podczas gdy żarówki LED produkują aż 75–100 lumenów/wat, co czyni je sześciokrotnie bardziej wydajnymi i tym samym energooszczędnymi.
Aby zastąpić żarówkę diodą LED i uzyskać zbliżoną jasność emitowanego światła, można zastosować współczynnik 6:1 lub skorzystać z kalkulatora, który przeliczy waty na lumeny.
Temperatura barwowa
Żarówki LED różnią się nie tylko mocą wyrażoną w lumenach, ale i barwą światła. Aby określić temperaturę światła, producenci używają skali Kelwina. Jak odczytać wynik?
- Światło o niższej temperaturze barwowej, oznaczonej pomiędzy około 1000 a 3900 K, zalicza się do światła ciepłego i daje miękką, złocistą poświatę.
- Zakres pomiędzy 4000-5000 Kelwinów ma stosunkowo neutralny ton.
- Światło o wyższej wartości, czyli powyżej 5000 K, ma chłodny – a powyżej 6000 – wręcz niebieskawy odcień.
Architekci polecają zazwyczaj żarówki LED z oznaczeniem od 2700 do 3000 Kelwinów, które nadają wnętrzu przytulności. Ciepła tonacja jest niezastąpiona, gdy chce się stworzyć sprzyjający relaksowi nastrój.
Wszystko zależy jednak od tego, jaką funkcję ma pełnić oświetlenie w danym miejscu. Dla przykładu mocniejsze, neutralne światło przyda się nad blatem roboczym w kuchni, obok lustra do makijażu, w pomieszczeniu gospodarczym czy przy biurku.
Żarówki LED a ściemniacz
Diody LED można też rozróżnić w zależności od tego, czy są kompatybilne ze ściemniaczem. Otóż nie wszystkie żarówki zapewniają możliwość ściemniania, a nawet jeśli – nie zawsze pasują do danego przełącznika. Nieprawidłowo dobrane produkty mogą powodować migotanie światła lub przegrzewanie się lampy. Poza tym ściemniacz ma zawsze podany zakres obciążenia wat, w ramach którego może działać. Nie każda żarówka zapewni odpowiednią moc.
Jak sprawdzić, czy przełącznik i żarówka będą ze sobą współpracować? Najlepiej spojrzeć na dane techniczne producenta dołączone do żarówki lub ściemniacza. Aby ułatwić sobie cały proces, w sklepie należy od razu szukać LED-ów typu dimmable, którymi można sterować za pomocą pilota lub aplikacji na telefon.
Kształty i rozmiary żarówek LED
Różnorodność kształtów to niewątpliwie zaleta żarówek ledowych. Dzięki temu można doskonale dopasować oświetlenie do stylu mieszkania. Dużą popularnością cieszą się żarówki w kształcie:
- gruszki – nawiązujące formą do tradycyjnej świetlówki,
- reflektora – idealne do opraw podsufitowych,
- płomieni świec – do klasycznych żyrandoli,
- okrągłej bańki – są ozdobą samą w sobie, ale równie dobrze pasują do szklanych lamp,
- spirali – tworzą zgrany duet z oprawami lamp w stylu loft, retro czy industrialnym.
Dekoracyjne diody LED stanowią wspaniały dodatek do kinkietów ściennych, żyrandoli i innych opraw z odsłoniętymi żarówkami. Wybór rozmiarów jest bardzo szeroki. Można znaleźć mniejsze żarówki, które zmieszczą się w niewielkich oprawach kinkietów czy lampek nocnych. Dostępne są również oryginalne, duże kule i inne kształty, które pełnią funkcję dekoracyjną oraz świetnie uzupełniają styl wystroju domu.
Wybór żarówki LED zależy od wielu czynników. Jej przeznaczenie oraz pożądany efekt oświetleniowy warunkują określoną jasność i barwę emitowanego światła. Oprócz tego przed zakupem należy sprawdzić, jaki gwint został zastosowany w oprawie oraz ewentualnie zweryfikować kwestię kompatybilności żarówki ze ściemniaczem. Na koniec warto mieć na uwadze, że wyższa jakość żarówki często przekłada się na większą oszczędność energii i dłuższą żywotność produktu. Teraz można już śmiało udać się na zakupy!
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora