Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów
W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budowy domów do 70m2 na zgłoszenie. Przez kilka miesięcy był to jeden z najważniejszych tematów dotyczących polskiego rynku budownictwa jednorodzinnego. Jednym z głównych elementów tego programu miały być darmowe projekty domów. Już po kilku miesiącach okazało się, że zainteresowanie tak małymi budynkami jest niewielkie i w odpowiedzi na zapotrzebowanie powstały również projekty większych domów. Czy warto się nimi zainteresować? Ile ich jest i czy każdy znajdzie coś dla siebie?
Pewien słynny producent samochodów powiedział kiedyś: “Możesz otrzymać samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”. Dziś podobnie wygląda sytuacja z darmowymi projektami domów powyżej 70 m2 do pobrania ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).
W tym artykule omawiamy następujące tematy:
Darmowe projekty domów powyżej 70 m2, czyli wybierz jeden z jedenastu
Możliwość wyboru projektu jest dziś bardzo ograniczona - pod koniec lutego 2024 projektów domów powyżej 70 m2 na stronie GUNB jest zaledwie 11, każdy z wariantem w postaci lustrzanego odbicia. To bardzo mały wybór w porównaniu z tysiącami projektów domów gotowych. Na polskim rynku jest dziś dostępnych ponad 11 000 “pudełkowych” projektów. To znaczy, że decydując się na płatny, gotowy projekt domu, mamy tysiąc razy większy wybór! Prawdopodobieństwo, że znajdziemy ten, który idealnie nam pasuje, jest tym samym znacznie większe. Jeśli jednak komuś z Was będzie pasować dokładnie taki dom i uzna, że jest to jego wymarzone miejsce do życia na następne ćwierć wieku lub więcej, to oczywiście warto się skusić!
Decydując się na płatny, gotowy projekt domu, mamy tysiąc razy większy wybór!
Czy bezpłatny projekt domu wart jest istotnych kompromisów?
Warto w tym miejscu wspomnieć, że kupno projektu to od 0,5% do 1,0% budżetu całej inwestycji. Czy w tej sytuacji warto godzić się na kompromisy, bo było odrobinę taniej? Dobrą analogią będzie kompulsywny zakup odzieży na wyprzedaży “bo były w świetnej cenie”. Potem taka rzecz przez kilka lat leży w szafie i zakładamy ją raz czy dwa razy - tylko po to, żeby przekonać się, że od początku nie pasowała. Po jednym, dwóch sezonach trafia na stronę z używaną odzieżą. Niestety w przypadku domu, problem będzie dużo większy, a jego ewentualna sprzedaż zdecydowanie bardziej skomplikowana i połączona z większymi stratami finansowymi.
Za adaptację darmowego projektu domu także trzeba zapłacić
Jeśli któryś z projektów ze strony GUNB trafia idealnie w Wasz gust, to na pewno warto z niego skorzystać. Tylko, czy przy tak ograniczonym wyborze, uda się taki znaleźć? Koszty adaptacji i dostosowywania takiego darmowego projektu do własnych potrzeb mogą być naprawdę wysokie. Zwłaszcza gdy potraktujecie go tylko jako punkt wyjściowy i będziecie chcieli dokonać poważniejszych zmian. Wtedy wynagrodzenie architekta i konstruktorów szybko może przekroczyć cenę projektu “pudełkowego”, w którym niezbędna będzie tylko niewielka adaptacja.
Temat rozwijamy w tym artykule: Adaptacja gotowego projektu domu - co zakłada, kto jej dokonuje?
Istotne zmiany w projekcie znacząco podnoszą koszty adaptacji
Projekt ze stronu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego to tylko część projektu budowlanego. Żeby można go było złożyć w urzędzie, należy dokonać jego adaptacji do konkretnej działki i warunków gruntowych i klimatycznych (sprawdź koniecznie, jak wykonać badania geotechniczne).
Oznacza to, że i tak będziemy musieli skorzystać z usług architekta adaptującego, który sprawdzi, czy projekt jest zgodny z zapisami MPZP lub wydanymi warunkami zabudowy, przeprowadzi analizę oddziaływania obiektu i przygotuje projekt zagospodarowania terenu oraz wprowadzi zmiany w projekcie na życzenie inwestora. Jeśli będą one stanowić znaczącą ingerencję w konstrukcję budynku, to konieczne może okazać się wykonanie projektu zamiennego...
Koniecznie przeczytaj: Zmiany istotne i nieistotne w projekcie budowlanym
Projekt budynku to nie sama architektura. Przy dokonywaniu większych zmian w trakcie adaptacji konieczne jest też zatrudnienie posiadających odpowiednie uprawnienia konstruktorów. To na nich spoczywa obowiązek przeprojektowania instalacji wewnętrznych zgodnie z naszymi życzeniami i wymaganiami. Oczywiście w kalkulacjach musimy uwzględnić także ich wynagrodzenia.
Sprawdź również: Cennik usług budowlanych w 2024. Ile kosztują poszczególne prace na budowie?
Projekt gotowy to nie tylko dokumentacja, to także fachowe doradztwo
Droga od pobrania projektu ze strony GUNB do rozpoczęcia budowy domu jest dość długa i w każdym przypadku konieczne będzie zatrudnienie architekta adaptującego w celu przygotowania projektu budowlanego. Tymczasem zakup projektu gotowego to nie tylko przygotowanie, zapakowanie i wysłanie do klienta dokumentacji. To zwykle kilkuetapowy, wielogodzinny proces konsultacji i wyboru. Inwestor może omówić go z doradcą, zwykle na podstawie zamówionej w tym celu dodatkowej analizy działki.
Jeżeli szukasz projekt dopasowanego do swoich potrzeb, skontaktuj się z naszymi konsultantami!
Po wysyłce a projektu następuje przekazanie kontaktu do architekta adaptującego, który przygotowuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia budowy. Decydując się na projekt ze strony GUNB pozbawiamy się korzyści płynących z całego procesu doradztwa i analizy przed zakupem, a wszelkie koszty związane z adaptacją i tak będziemy musieli ponieść.
Czy darmowe projekty domów przyniosą znaczące zmiany w budownictwie jednorodzinnym?
Darmowe projekty domów nie spowodują znaczących zmian na krajowym rynku budownictwa jednorodzinnego, jest ich po prostu zbyt mało. Dobrą analogią jest możliwość budowy domu do 70 m2 powierzchni zabudowy na zgłoszenie, która nie przyniosła spodziewanej przez jej pomysłodawców rewolucji w myśleniu o wznoszeniu wymarzonych czterech ścian. Wybór spośród 11 czy nawet 111 projektów, to bardzo niewielka oferta wobec liczby dostępnych projektów gotowych.
Koszt projektu pudełkowego to w tej chwili niewielka część budżetu całej inwestycji. Czy w tej sytuacji warto decydować się na daleko idący kompromis, dotyczący wyglądu i funkcjonalności domu, w którym będziecie mieszkać przez kolejne ćwierć wieku? Moim zdaniem - NIE! Więcej wydacie na kafelki do kuchni i łazienki albo na telewizor do salonu, a tutaj z pewnością nie będziecie chcieli ograniczać swojego wyboru do zaledwie 11 wzorów czy modeli. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z szeroką ofertą gotowych projektów domów, choćby tylko dla porównania.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora