Syfon do umywalki – jakie są rodzaje syfonów umywalkowych i jaki wybrać?
Syfon to nieodłączny element każdej umywalki. Nie wszyscy przywiązują do jego wyboru dużą wagę, a to błąd. Element ten pełni funkcję praktyczną, a czasem też estetyczną, dlatego warto wybrać go w sposób świadomy. Na co zwrócić szczególną uwagę kupując syfon do umywalki? Podpowiadamy!
Projekt domu jest na wykończeniu, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko urządzić wnętrze, w tym właśnie łazienkę? Pomożemy Ci wybrać jeden z elementów w niej niezbędnych, czyli syfon. O ile każdy syfon do umywalki ma takie same zadania, to budowa i wykonanie w dużej mierze zależy od zastosowania. Poznaj dostępne na rynku rodzaje syfonów i dowiedz się, który w Twoim przypadku okaże się odpowiednim.
Syfon do umywalki – jak działa?
Zasada działania syfonu jest bardzo prosta i zapewne każdy ją zna. Podstawowym zadaniem syfonu jest odprowadzanie wody z umywalki do ścieków. Zużyta woda trafia z umywalki do pionu kanalizacyjnego, a stamtąd do miejskiej sieci kanalizacji lub szamba, przy czym niewielka jej część zostaje zatrzymana w syfonie podumywalkowym.
Zapobiega to przedostawaniu się gazów ściekowych, a tym samym przenikaniu nieprzyjemnych zapachów z głównego kolektora kanalizacyjnego do łazienki. Czasami może się zdarzyć, że zatrzymana ilość wody nie będzie wystarczająca do utworzenia zamknięcia hydraulicznego. Wtedy syfon do umywalki należy po prostu zalać wodą.
Syfon do umywalki – jakie są rodzaje syfonów umywalkowych?
Skoro sposób działania syfonu został pokrótce wyjaśniony, to powiedzmy sobie teraz, jakie są rodzaje syfonów, które znaleźć można na sklepowych półkach. Zasadniczy podział obejmuje dwa rodzaje syfonów:
- syfon butelkowy (pionowy) – najpopularniejszy model syfonu. Ma pionową budowę, dlatego uchodzi za krótki syfon do umywalki i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. W jego dolnej części znajduje się element przypominający butelkę (stąd nazwa), w którym znajduje się woda.
- syfon rurowy (poziomy) – składa się z rurki wygiętej w charakterystyczny kształt litery „U” lub „S”. Jest to bardziej płaski syfon do umywalki, a przez jego poziomą budowę wykorzystanie przestrzeni pod umywalką nie jest możliwe. Konstrukcja syfonu rurowego przeciwdziała zapychaniu i ułatwia czyszczenie.
Jeśli chcesz oszczędzić miejsce i maksymalnie wykorzystać przestrzeń pod umywalką, polecamy Twojej uwadze niski syfon do umywalki, inaczej oszczędzający miejsce. Zajmuje mniej miejsca niż standardowy model, dzięki czemu daje więcej możliwości aranżacyjnych.
Syfon do umywalki – z jakiego materiału może być wykonany?
Nie tylko rodzaj ma znaczenie, ale i tworzywo, z jakiego wykonany jest syfon. Do produkcji syfonów najczęściej wybierane jest PCV, bądź mosiądz. Od materiału zależy, jak długo posłuży syfon uniwersalny do umywalki, a także to, czy jego praca będzie bezawaryjna.
Co wybrać: syfon do umywalki chrom czy plastik?
- syfon z PCV – jest tani i lekki, dobrze spełnia swoje zadanie i jest bezawaryjny. Jedyne, do czego można się przyczepić, to niezbyt atrakcyjny wygląd. Raczej nie jest to ozdobny syfon do umywalki, ale jeśli ma być przykryty przez zabudowę, to nie ma się czym przejmować i można na niego postawić.
- syfon z mosiądzu – syfon metalowy do umywalki jest droższy niż wariant z plastiku, ale zazwyczaj też dużo ładniejszy. Charakteryzuje się długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem. Elegancki i stylowy syfon chromowany do umywalki stanie się estetyczną ozdobą łazienki w stylu nowoczesnym lub loftowym.
To może Cię zainteresować: Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?
Syfon do umywalki – ile kosztuje?
Jeśli stoisz przed zakupem syfonu, to z pewnością interesują Cię ceny. Niestety nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile przyjdzie Ci zapłacić, gdyż to w dużej mierze zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz. Widełki cenowe, w jakich utrzymują się poszczególne rodzaje syfonów, powinny Ci jednak nieco rozjaśnić obraz sytuacji.
Syfon do umywalki – cena. Najtańszy syfon z PCV kupisz już za ok. 35 zł, może nawet taniej. Jeśli jednak zdecydujesz się na wariant z mosiądzu, zapłacisz dużo więcej. Ceny ozdobnych syfonów umywalkowych z mosiądzu zaczynają się od ok. 100 zł. Za niektóre modele zapłacić trzeba nawet dwa razy tyle, albo i więcej.
Syfon do umywalki nablatowej – który okaże się odpowiednim?
Zastanawiasz się, jaki syfon do umywalki nablatowej najlepiej się sprawdzi? Tak naprawdę zależy to w dużej mierze od tego, czy planujesz ukryć go w szafce, czy może pozostawić na widoku. W pierwszym przypadku śmiało możesz wybrać tańszy, plastikowy syfon do umywalki nablatowej, w końcu i tak nie będzie go widać. W razie chęci wyeksponowania syfonu lepszym wyborem będzie designerski wariant z mosiądzu.
Jak dobrać syfon do umywalki? Zacznij od wyboru umywalki, a dopiero później skup się na samym syfonie. Nie podążaj ślepo za najnowszymi trendami, gdyż to, co jest aktualnie modne, niekoniecznie musi pasować do całej aranżacji łazienki. I pamiętaj, że o radę w kwestii tego, jaki syfon do umywalki kupić, zawsze możesz poprosić projektanta wnętrz lub pracownika wybranego sklepu.
Syfon do umywalki z przelewem – czym się charakteryzuje?
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje umywalek: z przelewem i bez przelewu. W tych pierwszych znajduje się specjalny otwór, którym może wydostawać się woda z umywalki, gdy zapomni się jej zakręcić. Ze względu na brak wspomnianego otworu lepiej prezentują się umywalki bez przelewu.
Nie ma większego znaczenia, jaki syfon do umywalki z przelewem wybierzesz, gdyż każdy sprawdzi się tak samo dobrze. Jeśli jednak zdecydujesz się na umywalkę bez przelewu, pamiętaj, by dobrać do niej odpowiedni korek. Polecane są w jej przypadku tzw. korki click-clack, przez które przez cały czas przepływa woda, co zapobiega zalaniu łazienki.
Przeczytaj: Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?
Syfon do umywalki dwukomorowej – jaki jest najlepszy?
Potrzebny Ci jest syfon do umywalki dwukomorowej? Zanim udasz się na zakupy, zorientuj się, jaki jest rozstaw odpływów w zlewie. Co prawda syfon nie musi być idealnie dopasowany, gdyż rurki zwykle można dociąć, jeśli jednak rurki będą rozstawione daleko od siebie, wtedy syfon nie będzie pasować. Jeśli rozstaw odpływów jest szeroki, musisz poszukać specjalnego syfonu, który będzie mu odpowiadać.
Istotne jest również to, czy komory w umywalce znajdują się na jednym poziomie. W sytuacji, gdy jedna komora jest płytsza i mniejsza, a druga większa i głębsza, dobierz syfon uwzględniający różnicę poziomów. Zazwyczaj jest tak, że takie syfonu mają opcję regulacji wysokości komór.
Syfon do umywalki dla niepełnosprawnych – jaki wybrać?
Dzisiaj mając dostęp do innowacyjnych rozwiązań, bez większych trudności można zaaranżować tzw. łazienkę bez barier. Jednym z elementów, który trzeba dostosować do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności, jest umywalka. Jest to szczególnie ważne, jeśli taka osoba porusza się na wózku.
Siedząc na wózku, trudno jest sięgnąć kranu i swobodnie umyć dłonie, jeśli dostęp do niej ogranicza duży, centralnie umieszczony syfon butelkowy, albo co gorsza, szafka meblowa. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest syfon do umywalki dla niepełnosprawnych natynkowy.
Natynkowy syfon do umywalki dla niepełnosprawnych oszczędza miejsce pod umywalką. Cechuje się on regulowaną konstrukcją, dzięki czemu można maksymalnie przybliżyć go do ściany, zyskując tym samym dużo wolnej przestrzeni na nogi. Taki syfon nie jest drogi, a jego montaż jest tak samo prosty, jak zwykłych syfonów do łazienki.
Sprawdź: Szafka pod umywalkę - jak dopasować szafkę pod umywalkę do łazienki?
Jak zamontować syfon do umywalki?
Montaż syfonu jest bardzo prostym zadaniem, dlatego powinieneś sobie z nim poradzić, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Plus jest taki, że nie będą Ci potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, a całe przedsięwzięcie zajmie maksymalnie kilka minut.
Zanim zabierzesz się do pracy, zapoznaj się z instrukcją producenta dołączoną do syfonu. Znajdziesz w niej rady i wskazówki, jak krok po kroku zamontować syfon. Postępuj zgodnie z nimi. Na koniec sprawdź szczelność wszystkich połączeń i zamocowanie uszczelek.
Syfon do umywalki – jak zadbać o jego konserwację?
Podczas użytkowania syfonu zbierają się w nim włosy czy osady z kosmetyków i preparatów do czyszczenia, co w najlepszym wypadku może stać się powodem przykrego zapachu w łazience, a w najgorszym doprowadzić do jego zapchania. Aby zapewnić mu bezawaryjną pracę, konieczne jest regularne czyszczenie.
Konserwacja obejmuje rozkręcenie syfonu od podejścia kanalizacyjnego i oczyszczenie go ze znajdujących się w nim nieczystości. To wystarczy, aby uniknąć wszelkiego rodzaju problemów z syfonem.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora