Zadaszony taras: 7 projektów dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu
Zadaszony taras to jeden z elementów na który inwestorzy często zwracają uwagę przy wyborze projektu. Planując budowę, wybiegają w przyszłość i wizualizują jak będą spędzać czas w nowym domu. Myśli często skupiają się wokół spotkań rodzinnych i długich letnich wieczorów spędzanych właśnie na tarasie. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, powinieneś przyjrzeć się 7 projektom z oferty Extradom.pl, które przedstawimy w dzisiejszym rankingu.
Jakie są funkcje tarasu?
Taras jest jednym z elementów strefy pośredniej, stanowiącej łącznik pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem. Potrafi znacznie podnieść walory estetyczne całego budynku niezależnie od tego, czy okala dom z każdej strony, czy jedynie wychodzi na jedną ze stron świata.
Przeznaczenie tarasu skupia się głównie wokół rekreacji. Coraz częściej staje się najważniejszym miejscem wypoczynku w okresie letnim. W cieplejszym miesiącach podążając za trendami z krajów śródziemnomorskich, także w Polsce życie towarzyskie przenosi się na taras.
Zadaszenie tarasu a powierzchnia zabudowy
Ze względu na większą funkcjonalność, wielu inwestorów decyduje się na taras z zadaszeniem (całkowitym lub częściowym). Dzięki temu mogą pozwolić sobie na spędzanie czasu na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Jeśli planujesz takie rozwiązanie w swoim domu, warto abyś dokładnie zapoznał się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Zadaszone tarasy mogą być elementem spornym jeśli chodzi o liczenie powierzchni zabudowy. Sytuacja jest prosta, gdy taras znajduje się pod elementem kolejnej kondygnacji – na przykład poddasza. Wtedy to właśnie rzut pionowy górnej kondygnacji będzie wyznaczał powierzchnię zabudowy. Problem może pojawić się, gdy taras zadaszony jest w inny sposób i choć co do zasady nie powinien być brany pod uwagę, to można spotkać się z odmiennym zdaniem i interpretacją organów administracji.
Projekty z zadaszonym tarasem
W ofercie Extradom.pl znajdziesz projekty zarówno z całkowitym zadaszeniem nad tarasem, jak i takie, gdzie dach znajduje się tylko nad jego częścią. W dzisiejszym zestawieniu przygotowaliśmy 7 projektów zróżnicowanych ze względu na wielkość i formę tarasu. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego, na co zwróciliśmy uwagę w opisach. Zaczniemy od projektu o najmniejszej powierzchni użytkowej.
D21-9A G2 WSA1015 - 87,36 m²
D21-9A G2 to nowość w ofercie. Autor stworzył go z myślą o miłośnikach natury. Duże, panoramiczne okna pozwalają cieszyć się widokiem na najbliższą okolicę. Wyjście na taras okalający dom, znajduje się bezpośrednio ze strefy dziennej. Częściowe zadaszenie pozwoli na aranżację tej części tarasu pod strefę spotkań, ze stołem czy zestawem wypoczynkowym. Projekt utrzymany jest w nowoczesnej stylistyce. W bryle przewidziano garaż dwustanowiskowy.
KA161 T PKT1201 - 93,44 m²
Klasyczny dom z zadaszonym tarasem. KA161 T zakłada funkcjonalny podział na strefę nocną i dzienną. Projekt będzie idealny dla rodziny 2+2. Wśród 3 sypialni, jedna pełni funkcję master bedroom. Z myślą o rodzicach, przewidziano w niej prywatną łazienkę i garderobę, a co więcej – wyjście na taras. Taras zadaszony jest w większej części. Projekt przewiduje garaż jednostanowiskowy.
Gusto II BSB1129 - 101,44 m²
Gusto II posiada aż dwa tarasy. Taras znajdujący się na parterze posiada ażurowe zadaszenie. Nie zapewni przez to całkowitej ochrony przed deszczem, natomiast jego plusem jest dodatkowe doświetlenie tarasu i salonu. Gusto II sprawdzi się szczególnie dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci. Taras znajdujący się na poddaszu to prywatna przestrzeń rodziców. Wyjście na niego jest bezpośrednio z master bedroom. W bryle przewidziano garaż jednostanowiskowy.
Simon IV G2 energo WRC2745 - 112,31 m²
Projekt z niestandardowym zadaszeniem nad tarasem. Simon IV G2 energo często przez naszych inwestorów podawany jest jako przykład oczekiwanych rozwiązań – szczególnie jeśli chodzi o formę tarasu. Taras w przypadku tego projektu bez wątpienia można nazwać sercem domu. Przewidziano na nim kominek zewnętrzny, który pozwoli na komfortowe użytkowanie nawet w chłodniejsze miesiące. Dostęp do tarasu przewidziano z większości pomieszczeń użytkowych. Projekt przewiduje garaż dwustanowiskowy.
Nasza Stodoła Parterowa z Garażem KRY1002 - 117,90 m²
Kolejna nowość w zestawieniu, czyli Nasza Stodoła Parterowa z Garażem. Prosta, prostokątna bryła została urozmaicona o dwa elementy – garaż dwustanowiskowy oraz zadaszony taras z płaskim zadaszeniem. Powierzchnia tarasu wynosi 41 m2, porównywalnie do salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 40,5 m2. Dzięki temu życie towarzyskie w okresie letnim może zostać całkowicie przeniesione na taras i ogród. Projekt zawiera master bedroom oraz dwie dodatkowe sypialnie.
Głogoczów 33 dw KRP2633 - 134,54 m²
Dom z bali stanowiący połączenie tradycji i nowoczesności - Głogoczów 33 dw. Projekt posiada obszerny, zadaszony taras od strony tylnej elewacji. Stanowi on idealny połączenie pomiędzy ogrodem a strefą dzienną domu. Dodatkowo przewiduje dwa kominki – wewnętrzny i zewnętrzny.
Dzięki temu spotkanie rodzinne w łatwy sposób można przenieść z zewnątrz do środka lub na odwrót. Bez konieczności zmiany klimatu. Na poddaszu mieszkańcy znajdą 3 przestronne sypialnie, a na parterze dodatkowy pokój mogący służyć jako gabinet. W bryle przewidziano garaż jednostankowiskowy.
Cytrus 4 BSA2198 - 152,94 m²
Projekt w amerykańskim stylu - Cytrus 4. Dzięki sporemu tarasowi wakacje w nim mogą trwać niemalże cały rok. Posiada ażurowe zadaszenie, które latem może stanowić ochronę przed palącym słońcem. Podczas jesiennych dni umożliwi lepszy dostęp promieni słonecznych do salonu.
Cytrus 4 sprawdzi się idealnie dla tych rodzin, które potrzebują większej przestrzeni. Garaż dwustanowiskowy o powierzchni prawie 40 m2, zakłada połączenie z pomieszczeniem gospodarczym, stanowiącym zaplecze ogrodu.
Dlaczego o tarasie warto myśleć już na etapie wyboru projektu?
Taras jest elementem, który powinien współgrać z bryłą domu. Planując jego wykonanie już na etapie wyboru projektu, masz większą kontrolę nad tym jak w ostateczności będzie prezentować się całość. O zadaszeniu warto pomyśleć, szczególnie gdy nie posiadasz dużej działki, na której zmieściłaby się altana lub wiata grillowa.
Nie musisz się martwić, jeśli w zestawieniu nie znalazłeś domu idealnego dla siebie. Możesz liczyć na pomoc naszych doradców i zlecić przygotowanie prezentacji projektów.
Do usłyszenia!
Kamila Szymkowiak
Twoja doradczyni Extradom.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora