Zasobnik C.W.U – jaki wybrać zasobnik ciepłej wody użytkowej?
Zasobniki C.W.U. używane są do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Na rynku możemy jednak znaleźć kilka typów urządzeń służących do jej magazynowania. Który z nich wybrać? Podpowiadamy!
Ciepła woda w domu jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Takie czynności jak: mycie naczyń, kąpiel czy przygotowanie posiłków nie mogłyby się odbyć bez jej udziału. W jaki sposób możemy więc zapewnić sobie taki komfort? Wystarczy zaopatrzyć budynek w odpowiedni system przygotowania ciepłej wody. Wybierając zasobnik, postaraj się właściwie dobrać jego pojemność do potrzeb Twojego domu. Potrzebne dane i informacje możesz znaleźć już w projekcie domu.
Zasobnik CWU – co to jest?
Jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi w budowie domu, z pewnością nieraz zdarzyło Ci się spotkać z obco brzmiącymi nazwami. Jednym z nich może być właśnie zasobnik C.W.U. Co to jest i do czego właściwie służy?
Zasobnik wody C.W.U., nazywany jest też zbiornikiem gorącej wody czy też urządzeniem do przechowywania termicznego gorącej wody do użytku domowego. Ma on za zadanie utrzymać zmagazynowane ciepło przez kilka dni, zmniejszając tym samym rachunek za wodę oraz ścieki. Zbiornik C.W.U. może mieć wbudowany system palnika gazowego lub olejowego.
Zasobnik montowany jest w domach, po to, aby:
- domownicy mogli korzystać z kilku miejsc poboru wody w tym samym czasie (z zachowaniem tego samego ciśnienia),
- po odkręceniu wody z kranu leciała od razu ciepła woda,
- oszczędzić pracę kotła,
- zyskać ciągły strumień wody o stałej temperaturze.
W zależności od rodzaju wybranego kotła grzewczego będziemy zmuszeni dopasować do niego inny rodzaj zbiornika. Dla przykładu zasobnik C.W.U. do pompy ciepła powinien zostać wyposażony w wężownicę, która ma dwa razy większe rozmiary od tej znajdującej się w tradycyjnych modelach.
Z kolei zasobnik C.W.U do kotła dwufunkcyjnego powinien zostać wyposażony w dodatkowy wymiennik płytowy, który pozwoli rozdzielić funkcje grzania C.O. i C.W.U.
Zasobnik C.W.U. – z czego jest wykonany?
Typowy zasobnik C.W.U. ze stali nierdzewnej przypomina swoim kształtem owal lub prostopadłościan. W pojemniku znajduje się pianka poliuretanowa, która pełni rolę izolatora, a dodatkowo do jego wykonania stosuje się emalię ceramiczną, która chroni pojemnik przed korozją.
Nowoczesne, nierdzewne zasobniki C.W.U. wyposażone są w anodę magnezową lub tytanową. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że zbiorniku pojawi się kamień czy korozja. W sklepach coraz częściej znajdziemy też zasobniki wykonane ze stali szlachetnej. W tych modelach nie ma potrzeby instalowania dodatkowej anody.
Zasobnik C.W.U. – jak działa zasobnik C.W.U.?
Jak działa zasobnik C.W.U.? Za pomocą podgrzewacza, który podłączany jest do obiegu wody kotłowej. Woda zalegająca w zbiorniku w momencie poboru miesza się z nową, napływającą z wodociągu, przez co dochodzi do obniżenia temperatury.
W przypadku zbiorników warstwowych świeża woda wpływa w dolną część zasobnika. Ze względu na niższą gęstość (w porównaniu do ciepłej wody), gromadzi się na dole i to właśnie stamtąd pobierania jest przez pompę ładującą zasobnik cwu. Następnie dochodzi do ogrzania cieczy w wymienniku podłączonym do obiegu wody, po czym trafia ona do górnej warstwy zbiornika, dzięki czemu w momencie poboru jest niemal natychmiast dostępna.
Do zbiornika może zostać dołączona również dodatkowa grzałka. Elektryczny zasobnik cwu zostanie wyposażony w grzałkę do samodzielnej pracy (bez zasilania z kotła c.o).
Jak widzisz, zasada działania zasobników C.W.U. w dużej mierze zależy jaki typ urządzenia wybierzesz.
Sprawdź także: Piec elektryczny – jakie są rodzaje i jaki piec elektryczny wybrać?
Zasobnik C.W.U. – rodzaje zasobników C.W.U ze względu na montaż
Na rynku znajdziesz wiele urządzeń, które pomogą Ci w bezpieczny sposób magazynować ciepłą wodą użytkową. Możesz wybierać spośród dodatkowych funkcjonalności, poziomu zapotrzebowania na wodę czy też decydując się na konkretny sposób podgrzewania cieczy. W tej sprawie możesz zdecydować się na zasobnik C.W.U. warstwowy lub z wężownicą.
Zanim kupisz urządzenie, musisz jednak przemyśleć również jeden z dwóch sposobów montażu:
- zasobnik C.W.U. wiszący sprawdzi się przede wszystkim w małych pomieszczeniach, gdzie każdy dodatkowy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, przykładem takiego urządzania może być zasobnik C.W.U. poziomy lub pionowy;
- zasobnik C.W.U. stojący oferuje większe możliwości w zakresie podłączenia innych źródeł grzewczych tj. pompy ciepła czy kolektorów słonecznych.
Rodzaje zasobników CWU ze względu na dodatkowe elementy
Zasobniki jak każde urządzenia mogą zostać wyposażone w dodatkowe elementy, które wpływają na komfort pracy systemu czy też na jego stan np. powodując korozję. Wśród dodatkowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, wyróżniamy, m.in.:
- wbudowaną dodatkową grzałkę elektryczną – zasobnik CWU z grzałką elektryczną do samodzielnej pracy,
- wskaźnik temperatury,
- różne sposoby ogrzewania wody – w ofercie sklepów znajdziesz np. zasobnik CWU bez wężownicy czy z dwiema wężownicami,
- miejsce przechowywania ciepłej wody – zasobnik CWU dwupłaszczowy vs. zasobnik z wężownicą.
Zasobnik C.W.U. – pojemność i wymiary
W zależności od tego, jakie zapotrzebowanie na wodę ma Twoja rodzina, będziesz „zmuszony” kupić zbiornik o innej pojemności.
- Dla rodziny dwu lub trzyosobowej doskonale sprawdzi się zasobnik CWU 120 l.
- W przypadku gdy liczba domowników jest nieco większa i wynosi np. 4 osoby, warto zdecydować się na większą przestrzeń do magazynowania. Swoje zadanie powinien spełnić zasobnik C.W.U. 150 l.
- W domu, w którym mieszka dwójka dorosłych i troje dzieci uwielbiających ciepłe kąpiele, warto postawić na zbiornik o większej pojemności. Tutaj może sprawdzić się nawet zasobnik C.W.U. 200-litrowy.
- Sześcioosobowa rodzina powinna zastanowić się nad naprawdę dużym zasobnikiem CWU (300 lub 400-litrowym).
Decydując się na zakup zasobnika o konkretnej pojemności, warto wziąć pod uwagę również to, ile miejsca on zajmuje. Dla przykładu wymiary zasobnika C.W.U. 200 l mogą wynosić 130 cm wysokości oraz ok. 60 cm średnicy. Zbiorniki o większej pojemności np. zasobnik C.W.U. 500 l może z kolei zabrać Ci 185 × 70 cm wolnej przestrzeni.
Biorąc pd uwagę specyfikę różnych pomieszczeń oraz potrzeby domowników, producenci zadbali o to, aby na rynku znalazły się zbiorniki do magazynowania wody o różnej pojemności. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić:
- zasobnik C.W.U. 60 l,
- zasobnik C.W.U. 80 l,
- zasobnik C.W.U. 100 l,
- zasobnik C.W.U. 300 l.
W sklepach dostępne są też większe zbiorniki, jednak te z reguły nie cieszą się tak dużą popularnością. Przykładem może być zasobnik C.W.U. 1000 l, dla którego raczej nie znajdziemy przeznaczenia w domowych warunkach.
To może Cię zainteresować: Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować w domu jednorodzinnym?
Jaki zasobnik C.W.U. wybrać i na co zwrócić uwagę?
Odpowiednio dobrany zbiornik ciepłej wody użytkowej pozwali nam na duże oszczędności. Samo oczekiwanie na ciepłą wodę po odkręceniu kranu sprawia, że spore jej ilości spływają do ścieków, a rachunki w tym czasie rosną. Jaki zasobnik C.W.U, wybrać, aby zapewnić sobie oraz swojej rodzinie komfort z korzystania z ciepłej wody?
Zanim sprawdzisz jakiej firmy zasobnik C.W.U. kupić, zwróć uwagę na kilka czynników:
- kształt oraz sposób budowy – na rynku zajdziesz pojemniki wykonane ze stali nierdzewnej lub stali szlachetnej, najczęściej mają one kształt walca;
- jaka jest pojemność zasobnika C.W.U. – litraż odgrywa dużą rolę, zwłaszcza gdy w naszym domu mieszka kilka osób. Przed zakupem odpowiedniego modelu, sprawdź, jaki kupić zasobnik C.W.U. dla 4 osób, 3 czy 5 – w zależności od potrzeb;
- sposób montażu – w ofercie znajdziesz zasobniki wiszące, zintegrowane z kotłem lub stojące np. zasobnik C.W.U. 120 l stojący;
- jaki materiał izolacyjny został wybrany – najczęściej jest to pianka poliuretanowa, nieco rzadziej styropian;
- ilość źródeł ciepła, które chcesz podłączyć – wtedy warto wybrać zbiornik kombinowany np. zasobnik C.W.U. 200 l z dwiema wężownicami;
- czy urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak: grzałka elektryczna, wskaźnik temperatury, system sterowania itd.
Ogromne znaczenie w procesie wyboru odpowiedniego zbiornika do magazynowania ciepłej wody stanowi również samo źródło ciepła. Jaki zasobnik C.W.U. do pompy ciepła? Tutaj sprawdzi się ten wyposażony w jedną, rozbudowaną wężownicę.
Jeśli z kolei zastanawiasz się jaki zasobnik C.W.U. wybrać do pieca gazowego, postaw na ten dopasowany do mocy urządzeń wodnych, które są w domu. Mamy tu na myśli wannę, prysznic czy hydromasaż.
Jeśli ilość zużywanej wody nie jest duża, możesz postawić na tradycyjny zasobnik wężownicowy (np. zasobnik C.W.U. 150 l stojący). W przypadku gdy w Twoim domu znajduje się wiele łazienek, a zużycie wody jest większe, warto zdecydować się na zasobnik warstwowy.
Jaki zasobnik C.W.U. wybrać z kolei do kotła kondensacyjnego? W tym wypadku można skorzystać z rad udzielonych powyżej, dotyczących pieców gazowych. Te mają podobną budowę, jednak wykorzystują nieco mniej paliwa.
Warto wiedzieć: Histereza - co oznacza histereza CWU i kotła?
Zasobnik CWU – montaż
Jak podłączyć zasobnik CWU? Schemat jest taki, że niezależnie od tego, jaki typ zbiornika wybrałeś, powinien on zostać zainstalowany zgodnie ze sposobem montażu przewidzianym dla konkretnego modelu. Właśnie dlatego zasobnik pionowy nie może być montowany w poziomie i na odwrót.
Ważne jest też odpowiednie ciśnienie. Nie może ono przekraczać 0,6 MPa, ale też być nie niższe niż 0,1 MPa. W przypadku przekroczenia górnej wartości najczęściej należy zamontować zawór redukcyjny.
Jeśli jednak nie znasz się na montażu i szukasz informacji jak podłączyć zasobnik C.W.U. do kotła dwufunkcyjnego, czy też innego, warto, abyś zwrócił się o pomoc do fachowców. Źle podłączony zbiornik z pewnością narobi więcej szkód w Twoim domu niż pożytku.
Zasobnik C.W.U. – cena
Najtańsze są zasobniki emaliowane, które mogą kosztować nie więcej niż 500 zł. Takie zbiorniki jednak bardzo szybko ulegają zniszczeniu poprzez osadzający się kamień czy korozję.
Cena zasobników C.W.U. ze stali nierdzewnej jest nieco wyższa. W zależności od pojemności oraz posiadanych dodatków, za taki zbiornik zapłacimy od 1000 do 2000 zł.
Do kosztu inwestycji zakupu zasobnika nierzadko musimy doliczyć też inne wydatki. Przykładem może być pompa ładująca zasobnik C.W.U. Cena takiego urządzenia wynosi od 150 do nawet 400 zł.
Zasobnik C.W.U. - kiedy warto się na niego zdecydować?
Zasobnik ciepłej wody użytkowej z pewnością poprawia komfort wykonywania codziennych czynności. Szczególnie rekomendowany jest jednak dla dużych rodzin i domów, w którym znajduje się więcej niż jedna łazienka. Korzystanie z wody w tym samym czasie ma wpływ na ciśnienie, a zbiornik sprawia, że będzie ono takie samo w każdym miejscu.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora