Boazeria drewniana – deski na ścianie jako modne wykończenie wnętrza

Boazeria drewniana coraz częściej pojawia się we współczesnych aranżacjach wnętrz i w niczym nie przypomina okładziny znanej z czasów PRL. Popularna jest w szczególności boazeria skandynawska i angielska, a także panele drewniane o minimalistycznym i bardzo eleganckim wyglądzie. Sprawdź, czym wyróżnia się nowoczesna boazeria drewniana, jak ją wykorzystać do wykończenia mieszkania, a także jak odnowić starą boazerię, by cieszyć się modnym i stylowym wnętrzem.

Boazeria drewniana – pomysł na modne wykończenie wnętrza - zdjęcie 1

Boazeria drewniana - co warto o niej wiedzieć?

Większości z nas boazeria drewniana kojarzy się z mało estetyczną okładziną, która 30 lat temu obecna była w niemal wszystkich mieszkaniach, zwłaszcza tych w blokach z wielkiej płyty. Zwykle układano ją w przedpokojach i kuchniach na wszystkich ścianach oraz pokrywano grubą warstwą lakieru, spod którego wyłaniał się niezbyt atrakcyjny żółtawy odcień stopniowo ciemniejącego drewna.

Tak wykończone niewielkie wnętrza były ponure i klaustrofobiczne, a przede wszystkim pozbawione stylu i wyjątkowości. Dzisiaj projektanci proponują zupełnie inny sposób wykorzystania boazerii drewnianej do aranżacji wnętrz. Jak się okazuje, ze zwyczajnych desek można wyczarować niezwykłe dekoracje dające różnorodny efekt wizualny.

Boazeria drewniana szczególnie dobrze prezentuje się w modnych wnętrzach skandynawskich, jest też popularnym elementem wykończenia mieszkań w stylu klasycznym. Coraz częściej wykorzystuje się ją jednak do przełamania chłodu panującego w minimalistycznych wnętrzach nowoczesnych. Naturalne drewno daje bowiem wrażenie ciepła i przytulności.

Jeśli właśnie wybierasz projekt domu, zwróć uwagę, że wiele propozycji architektonicznych przewiduje drewniane okładziny zarówno na zewnętrznych ścianach budynku, jak i w pomieszczeniach. Boazeria drewniana jest po prostu modna i jednocześnie ponadczasowa, dlatego warto o niej pomyśleć, planując aranżację swojego domu. 

Boazeria drewniana - ile kosztuje?

Jeśli chodzi o ceny, boazeria drewniana uznawana jest za dość kosztowny materiał wykończeniowy. Tak naprawdę jednak jej koszt zależy od rodzaju materiału i gatunku drewna, z jakiego jest wykonana.

Najtańsze są najprostsze deski boazeryjne z drzew iglastych (sosny lub świerku), które należy samodzielnie zaimpregnować i pomalować – metr kwadratowy takiego materiału kosztuje około 20-30 zł. Znacznie droższe są okładziny ze szlachetnych gatunków drzew liściastych np. boazeria dębowa kosztuje około 250-300 zł/ m2.

Najdroższe są gotowe panele boazeryjne. Przykładowo, boazeria angielska w postaci paneli ściennych wykonanych z litego drewna dębowego kosztuje około 1000 zł/ m2. 

Nowoczesna boazeria drewniana - z jakiego drewna?

Nowoczesna boazeria drewniana może być wykonana z różnych gatunków drewna. Najpopularniejsze są wciąż deski z rodzimych gatunków drzew iglastych. Boazeria sosnowa i świerkowa jest po prostu tania, ale też trwała i estetyczna.

Osoby szukające bardziej luksusowych rozwiązań, chętnie wybierają twardsze i szlachetniejsze gatunki drewna – bardzo ekskluzywnie prezentuje się np. boazeria dębowa lub jesionowa.

Do wnętrz takich jak kuchnia czy łazienka polecane są natomiast okładziny z drewna egzotycznego np. merbau, teak lub wenge, ponieważ są znacznie twardsze od rodzimych gatunków i bardziej odporne na zmiany temperatury i wilgoć. 

Boazeria drewniana - w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Boazerię drewnianą montuje się dzisiaj przede wszystkim w salonie, sypialni, kuchni oraz w korytarzach. Klasyczne deski ułożone pionowo lub poziomo ładnie prezentują się na jednej ze ścian, na jej fragmentach lub we wnękach. Można je pozostawić w naturalnym kolorze lub pomalować na dowolny odcień. W ten sposób dekoruje się np. wnętrza w stylu skandynawskim, w którym świetnie prezentuje się boazeria drewniana biała.

Bardzo efektownym sposobem na wykończenie mieszkania jest ułożenie boazerii angielskiej. Są to stylowe panele ścienne, które układa się do poziomu lamperii lub na całych ścianach. Można je pomalować na dowolny kolor np. biały, szary, brązowy lub grafitowy.

Panele ścienne z drewna doskonale pasują także na poddaszu – boazeria drewniana może być tutaj zastosowana nawet w całym wnętrzu, także na skosach i suficie. Oprócz walorów dekoracyjnych pełni tutaj dodatkową funkcję – wycisza wnętrze oraz poprawia jego izolacyjność termiczną.

Bardzo modnym rozwiązaniem jest także zastosowanie boazerii drewnianej w łazience, która dodaje wnętrzu eleganckiego i jednocześnie przytulnego wyglądu.

Boazeria drewniana - jak dopasować ją do stylu wnętrza?

Boazeria drewniana wewnętrzna występuje dzisiaj w różnych wzorach. Klasyczne deseczki ułożone pionowo lub poziomo najlepiej prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym i prowansalskim.

Z kolei boazeria angielska w formie kasetonów ozdobionych frezami i płycinami, która kojarzy się z dawnymi wnętrzami domów arystokratów, najlepiej pasuje do wnętrz klasycznych np. w salonach w eleganckich willach, czy domach w stylu angielskim. Ładnie komponuje się z antykami, kominkiem oraz efektownymi dekoracjami nawiązującymi stylistyką do minionych epok.

W domach nowoczesnych o minimalistycznej aranżacji tradycyjna boazeria drewniana na ścianę zastępowana jest częściej przez nowoczesne panele lub płyty drewniane np. w formie szerokich i idealnie gładkich desek, fantazyjnie frezowanych kwadratów, czy bardzo modnych elementów w kształcie plastra miodu. Z takich paneli można wyczarować bardzo awangardowe wzory, które będą doskonale współgrały z oszczędnym wystrojem.

Boazeria drewniana - jak ją odnowić?

Boazeria drewniana wewnętrzna jest bardzo trwała, zwykle wytrzymuje bez specjalnych zabiegów konserwacyjnych 30 lat, a nawet dłużej. Z tego też względu w wielu mieszkaniach wciąż można spotkać okładziny z czasów PRL. Zamiast zrywać ją całkowicie, warto pomyśleć o jej renowacji i nadania nowocześniejszego wyglądu.

Jak odnowić boazerię drewnianą? Najpierw należy zeszlifować warstwę lakieru np. szlifierką. Następnie trzeba uzupełnić ewentualne ubytki szpachlą, a po wyschnięciu zaprawy ponownie wyrównać powierzchnię desek papierem ściernym i zabezpieczyć ją preparatem gruntującym. Po wyschnięciu można okładzinę pomalować na dowolny kolor bejcą lub farbą do drewna. Można również pozostawić naturalny kolor boazerii – wówczas deski należy zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub olejem.

W podobny sposób odbywa się odnawianie boazerii zewnętrznej. Na zewnątrz stosowane są deski elewacyjne, które z czasem mogą utracić swój pierwotny kolor. Wówczas należy zeszlifować wierzchnią warstwę desek i pomalować je specjalnymi preparatami do drewna zewnętrznego. Deski zaatakowane grzybem lub przegnite należy wymienić na nowe.

Boazeria drewniana na sufit - czy to dobry pomysł?

Boazeria drewniana na sufit układana była kiedyś głównie w korytarzach i kuchniach, dzisiaj natomiast jest to modne rozwiązanie stosowane w aranżacji także salonu i innych wnętrz. Deski z drewna na suficie szczególnie dobrze wyglądają w salonach z wysokim sufitem i antresolą, gdzie można swobodnie zastosować boazerię w naturalnym, ciemnym kolorze. W takich wnętrzach jest ona często wybierana zamiast belek sufitowych.

W niższych pomieszczeniach lepiej sprawdza się boazeria w jasnych odcieniach np. pomalowana na biało lub jasnego drewna, ponieważ takie barwy nie przytłaczają i nie pomniejszają optycznie wnętrza. Biała boazeria sufitowa jest chętnie montowana we wnętrzach w stylu skandynawskim i prowansalskim, natomiast ta w naturalnym odcieniu drewna w domach góralskich i rustykalnych. 

Czy boazeria drewniana sprawdzi się na zewnątrz?

Boazeria zewnętrzna wygląda bardzo efektownie i pasuje w zasadzie do budynków w każdym stylu. Architekci chętnie ją umieszczają nawet na domach nowoczesnych typu kostka, ponieważ ożywia elewację i nadaje jej eleganckiego wyglądu.

Na ściany zewnętrzne stosuje się deski elewacyjne z twardszych gatunków drewna, które są także bardziej odporne na czynniki atmosferyczne: modrzewia syberyjskiego, świerku skandynawskiego, czy gatunków egzotycznych takich jak meranti. Popularna jest także boazeria zewnętrzna z tzw. termodrewna, czyli desek poddanych obróbce termicznej, dzięki której zyskują większą odporność na wilgoć i biodegradację, a przy okazji także charakterystyczny ciemny kolor. 

Drewniana boazeria - wady i zalety

Drewniana boazeria wraca do łask, dlatego warto pomyśleć o jej montażu w nowym domu lub o jej renowacji w starszym mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady zastosowania takiej okładziny. 

Zalety boazerii drewnianej Wady boazerii z drewna
  • stylowa i ponadczasowa,
  • długowieczna – dobrze zabezpieczona boazeria może zachwycać swoim wyglądem przez 20-30 lat,
  • można nią zamaskować nierówne ściany,
  • zwiększa izolacyjność termiczną i akustyczną, 
  • ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia.
  • dość wysoki koszt,
  • zmniejsza powierzchnię użytkową wnętrza,
  • nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem do małych i niskich pomieszczeń,
  • jej montaż wymaga zatrudnienia fachowców.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

REKLAMA
Zamknij