Budowa domu - ekscytująca podróż ku spełnieniu Twoich marzeń
Budowa domu to długi proces, który składa się z kilku etapów. W tym czasie podejmowane są kluczowe decyzje, jakie będą miały wpływ na finalny wygląd i funkcjonalność Twojego domu. Nie zapominaj jednak o tym, że właśnie teraz rozpoczyna się jedna z niezwykle ekscytujących podróży w Twoim życiu, której finałem będzie wymarzony dom.
Niezależnie od tego, na jakim etapie tej drogi się znajdujesz, będziesz potrzebować mnóstwa inspiracji, wsparcia oraz aktualnej wiedzy. Sprawdź jak zbudować dom krok po kroku.
Budowa domu — jak nie zwariować?
Budowa domu to proces, który składa się z kilku etapów. Do tych najważniejszych należą, chociażby: zakup działki, wybór odpowiedniego projektu domu, budowa do stanu surowego otwartego i zamkniętego czy w końcu urządzanie. W praktyce na ten proces składa się mnóstwo mniejszych, trudnych, ale też niezwykle przyjemnych momentów, które sprawiają, że już niedługo będziesz mógł cieszyć się swoim wymarzonym domem.
Przed podjęciem decyzji o zakupie działki oprócz sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warto dowiedzieć się, jak przebiega budowa domów u innych osób. Każdy moment wymaga ogromnego wsparcia merytorycznego (można pogubić się w meandrach przepisów Prawa budowlanego), dlatego uzyskanie opinii osób, które znajdują się na podobnym etapie co Ty, z pewnością okaże się pomocne.
Wybór projektu — jak znaleźć ten wymarzony?
Wybór projektu z pozoru może wydawać się jedną z przyjemniejszych czynności. Oczyma wyobraźni widzisz siebie siedzącego na wygodnej kanapie z kubkiem gorącej herbaty, przeglądającego kolorowe projekty. Domy w stylu klasycznym, minimalistycznym, projekty domów parterowych, czy z poddaszem użytkowym — jednym słowem wszystko, czego potrzebujesz.
Niestety często wybór idealnego projektu zajmuje kilka dni, a nawet tygodni. W tym miejscu nasze wyobrażenie często spotyka się ze ścianą, którą my nazywamy warunkami zabudowy. Ten dokument, bardzo konkretnie określa jaki budynek może stanąć na naszej działce, definiuje nawet kąt nachylenia dachu czy liczbę okien.
Zmiana zakupionego wcześniej projektu i zaadoptowanie go do wymagań planu czy warunków zabudowy może być niesamowicie kosztowna oraz nieopłacalna. Ten etap również wymaga wsparcia osób, które całkiem niedawno były na Twoim miejscu i wybierały swój wymarzony projekt. Może nawet były zmuszone do niewielkiej modyfikacji i będą w stanie podpowiedzieć Ci, w jaki sposób to zrobić.
Znalazłem projekt, znalazłem dom
Tak naprawdę właśnie teraz zaczyna się prawdziwa budowa domu. Ten etap będzie wymagał od Ciebie wypełnienia szeregu formalności, odpowiednich przygotowań czy zatrudnienia fachowej ekipy. Na pierwszy rzut oka, wszystko to może wydawać Ci się bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli pierwszy raz stoisz przed wyzwaniem, jakim jest budowa domu. Prawda jest jednak taka, że bardzo szybko możesz wdrożyć się w ten proces, wystarczy, że będziesz działać według ustalonego schematu.
Na początku sprawdź, co powinieneś wiedzieć o stanie zerowym, surowym otwartym czy zamkniętym. Zatrudnij też kierownika budowy (najlepiej z polecenia), który będzie czuwał nad prawidłowością przebiegu procesu. Dodatkowo pokieruje ekipą budowlaną pracującą przy projekcie Twojego domu oraz fachowo wypełni dziennik budowy.
Już wybudowałem, teraz urządzam
Na ten moment czekają chyba wszyscy właściciele nowych domów czy mieszkań. Wszystkie brudne prace są już za nami i w końcu można oddać się w szał zakupów, odwiedzając co chwile inne sklepy meblowe. Niestety na tym etapie również zdarzają się problemy, które mogą nas sporo kosztować.
Odpryskujące klamki, drzwi, które rysują się po kilku dniach użytkowania, zmywarka, która nie pasuje do wybranych mebli kuchennych czy suszarka, która nie zmieści się do wybranej szafy, to tylko kropla w morzu ewentualnych komplikacji. Często już po kilku miesiącach od wprowadzenia się, wymieniamy część sprzętów czy mebli, ponieważ nie spełniają one swoich zadań. W tym momencie, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy opinii osób, które dane przedmioty już użytkują.
Właściciele, którzy urządzają swoje domy, często chwalą się zdjęciami swoich wnętrz i stanowią inspirację dla innych. Co więcej, pokazują, jak zachowuje się konkretny sprzęt, kilka miesięcy czy lat od pierwszego uruchomienia, nie upiększając przy tym rzeczywistości. Takie osoby są często świetnym źródłem wiedzy również o promocjach.
Jak znaleźć wsparcie w budowie domu?
Jak już wspominaliśmy wcześniej wsparcie innych to obok aktualnej, rzetelnej i merytorycznej wiedzy dwa niezbędne elementy do ukończenia budowy.
Z myślą o tych wszystkich, którzy znajdują się na drodze do zamieszkania w swoim wymarzonym domu lub po prostu interesują się tą tematyką i uwielbiają doradzać innym, założyliśmy na Facebooku grupę Buduję mój Extradom. Dołącz do niej i wymieniaj się swoimi doświadczeniami, szukaj inspiracji oraz dziel się zdjęciami z budowy. Kto wie, może spotkasz tu swojego przyszłego sąsiada?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora