Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?
Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do którego musisz się odpowiednio przygotować. Decyduje się na nie jednak nawet połowa polskich inwestorów. Wszystko ze względu na obniżone koszty budowy. Sprawdzimy, czy rzeczywiście system gospodarczy pozwala zaoszczędzić i czy oszczędności te są warte podejmowania działania. Omówimy nie tylko organizację prac i system budowy metodą gospodarczą, ale również wyzwania i pułapki, które czekają na inwestorów.
Spis treści
Budowa systemem gospodarczym – co to znaczy?
Budowa domu w systemie gospodarczym to alternatywa dla zlecenia budowy profesjonalnej ekipie budowlanej. Inwestor podejmując się budowy domu metodą gospodarczą, staje się odpowiedzialnym za cały przebieg budowy. Oznacza to, że zamiast zatrudnić ekipę budowlaną, przejmuje jej rolę i będzie starać się samodzielnie przeprowadzić większość procesu.
W praktyce wiele prac podczas budowy domu w tradycyjnej technologii murowanej lub szkieletowej można wykonać samodzielnie, bez specjalnych kwalifikacji lub wraz z bliskimi chętnymi do pomocy. Fachowców zatrudnia się do poszczególnych działań o dużym poziomie skomplikowania, wymagających specjalistycznej wiedzy, umiejętności bądź sprzętu.
Aby wykonać stan deweloperski domu metodą gospodarczą, inwestor musi jednak dysponować odpowiednimi umiejętnościami. W ramach swojej pracy:
- samodzielnie lub z pomocą bliskich wykonuje szereg zadań, które nie wymagają specjalnych zezwoleń i kwalifikacji;
- zajmuje się logistyką – zamawia i transportuje materiały budowlane;
- załatwia wszelkie formalności związane z budową domu.
Przeczytaj koniecznie: Jak wyglądają formalności przy budowie domu
Kwestia doświadczenia i umiejętności technicznych inwestora
Choć do budowy domu systemem gospodarczym inwestor może zatrudnić fachowców, którzy podejmą się bardziej specjalistycznych prac, wciąż będzie odpowiedzialny za wiele działań. Zdecydowana większość z nich wymaga doświadczenia oraz umiejętności technicznych, bez których proces wznoszenia budynku może znacznie się wydłużyć, a nawet zakończyć niepowodzeniem.
Do prac budowlanych, jakie możesz przeprowadzić samodzielnie, zaliczamy:
- wykonanie wykopów pod fundamenty i kanalizację – wystarczy do tego łopata, jednak musisz pamiętać, że bez specjalistycznych maszyn oraz narzędzi proces ten może trwać wiele dni, a nawet tygodni;
- wzniesienie ścian zewnętrznych, zwłaszcza, jeżeli skorzystasz z rozwiązań systemowych, jak gotowe nadproża – warto jednak przejść wcześniej stosowne przeszkolenie, by nie narazić się na błędy, które mogą skutkować licznymi problemami w przyszłości;
- ocieplenie ścian zewnętrznych – możesz to zrobić przy użyciu styropianu lub wełny mineralnej, co jednak wymaga wiedzy i doświadczenia, by izolacja była wystarczająco trwała i szczelna;
- postawienie ścianek działowych, np. z płyt gipsowo-kartonowych lub lekkiej cegły – jest to stosunkowo proste zadanie, ale brak doświadczenia może znacząco wydłużyć cały proces;
- ułożenie pokrycia dachowego – odpowiedni montaż papy czy gontów bitumicznych nie należy do zadań trudnych, w przeciwieństwie do układania blachodachówki czy dachówek betonowych (te warto powierzyć fachowcom);
- montaż gotowego systemu rynnowego – wszelkiego jego elementy muszą być jednak dopasowane do powierzchni dachu i prawidłowo połączone (istotne jest np. zachowanie odpowiedniego spadku i dokładne rozmieszczenie haków rynnowych);
- wykonanie tynków oraz posadzek – choć nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, warto przed rozpoczęciem prac dowiedzieć się, w jakiej kolejności przeprowadzić prace, jakich materiałów użyć i jak ułożyć izolacje termiczne oraz przeciwwilgociowe.
Wszelkiego rodzaju błędy podczas budowy domu systemem gospodarczym, wynikające z braku doświadczenia albo umiejętności, mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Przeciekający dach, nieprawidłowo ocieplone ściany lub podłogi czy niesprawny system rynnowy to problemy, które narażą Cię na dodatkowe, niemałe koszty.
Wybór i zakup materiałów do budowy domu metodą gospodarczą – potencjał oszczędności vs. pułapki
Inwestor, decydując się na budowę metodą gospodarczą, jest odpowiedzialny za kupno materiałów niezbędnych do przeprowadzenia wszelkich prac. Z jednej strony jest to bardzo wygodne i daje niemal nieograniczone możliwości związane z wyborem – to Ty decydujesz o tym, którą hurtownię lub market budowlany wybrać i to od Ciebie zależy, czy wybierzesz tańszy produkt A, czy lepszej jakości produkt B. Możesz porównywać, kontrolować zakupione materiały pod kątem ich parametrów, a także planować budżet bez ingerencji z zewnątrz.
Czy jednak takie rozwiązanie niesie za sobą wyłącznie korzyści? Niestety nie, a głównym problemem może być kwestia cen. Choć z pozoru samodzielny zakup materiałów pozwala zyskać spore oszczędności, w praktyce możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Wynika to z faktu, że nie skorzystasz z rabatów hurtowych, które są dostępne dla firm zamawiających większe ilości produktów. W efekcie ryzykujesz tym, że zapłacisz za nie więcej, niż zlecając zakup wykonawcy.
Innym problemem może okazać się brak znajomości materiałów oraz ich specyfikacji. Gdy przeprowadzasz poszczególne prace po raz pierwszy, nie wiesz, które rozwiązanie będzie najlepsze. Jeżeli przy okazji będziesz nastawiony na oszczędności i zamówisz najtańsze materiały, nie zwracając uwagi na ich jakość, efekt końcowy prac prawdopodobnie nie spełni Twoich oczekiwań.
Sprawdź nasz aktualny Cennik materiałów budowlanych!
Nieprzewidywalne koszty dodatkowe
Tym, co jest jednym z największych problemów w czasie budowy domu systemem gospodarczym, są koszty dodatkowe, które wynikają z trudności w precyzyjnym oszacowaniu wszystkich wydatków.
Jako inwestor, musisz liczyć się z tym, że w trakcie realizacji zadań pojawią się nieprzewidziane potrzeby – np. konieczność zakupu narzędzi albo dodatkowej ilości materiałów, co może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę, jaką zapłacisz.
Wyzwania związane z organizacją pracy na placu budowy
Budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym wymaga od inwestora organizacji oraz koordynacji – zarówno prac własnych, jak i wynajętych pracowników.
Będziesz odpowiedzialny między innymi za:
- stworzenie harmonogramu budowy, w którym uwzględnione zostaną wszystkie etapy i poszczególne zadania do wykonania;
- koordynowanie zespołu pracowników oraz kontrolowanie terminowości i jakości przeprowadzanych prac;
- zapewnienie dostępu do materiałów, które umożliwią terminowe realizowanie zadań;
- zarządzanie budżetem, dzięki któremu zyskasz pewność, że koszty budowy nie będą większe niż środki, jakimi dysponujesz;
- zarządzanie ryzykiem, a więc identyfikację i rozwiązywanie problemów, wynikających np. z niesprzyjających warunków atmosferycznych czy opóźnień w dostawie materiałów.
Chcąc uniknąć problemów i zyskać pewność, że jakość przeprowadzanych prac stoi na wysokim poziomie, warto więc zatrudnić kierownika budowy.
Skomplikowana logistyka i zarządzanie materiałami
Samodzielna budowa domu niesie za sobą wiele wyzwań, a jednym z tych największych jest zarządzanie dostawami materiałów. Jako inwestor, musisz mieć pewność, że zawsze będą one do dyspozycji osób wykonujących poszczególne zadania – ich braki mogą powodować przestoje, które wydłużą całe przedsięwzięcie o kilka dni, tygodni, a nawet – w skrajnych przypadkach – miesięcy.
Pamiętaj również, że w trakcie budowy domu systemem gospodarczym to Ty jesteś odpowiedzialny za przechowywanie i zabezpieczanie materiałów. Jeżeli nie zapewnisz im odpowiednich warunków, mogą ulec uszkodzeniu, co narazi Cię na dodatkowe koszty.
Przedłużający się czas realizacji
Niesprzyjające warunki atmosferyczne, problemy z zespołem pracowników czy opóźnienia związane z dostawą materiałów mogą znacząco wydłużyć czas budowy domu metodą gospodarczą.
W efekcie zakończenie prac może mieć miejsce nie po planowanych kilku miesiącach, ale nawet roku czy dwóch latach. Warto mieć to na uwadze, podejmując się samodzielnej budowy domu.
Polecamy: Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?
Brak profesjonalnego nadzoru budowlanego
Zadaniem nadzoru budowlanego jest kontrolowanie przestrzeganie prawa budowlanego oraz stosowania się do obowiązujących w naszym kraju przepisów. Jego brak może nieść za sobą wiele daleko idących konsekwencji – od błędów konstrukcyjnych do legalnych aspektów budynku.
Jeżeli więc nie masz doświadczenia w tej dziedzinie i nie posiadasz wystarczającej wiedzy związanej z prawem budowlanym, lepiej skorzystać z usług specjalistów – również podczas budowy domu systemem gospodarczym.
Ile kosztuje budowa systemem gospodarczym? Czy faktycznie jest taniej?
Na koszt budowy domu składa się:
- w 50% koszt materiałów;
- w 30% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych, wynajmu sprzętu;
- w 20% koszty robocizny.
Jak już wspomnieliśmy, w modelu budowy domu systemem gospodarczym inwestor sam wykonuje większość robót budowlanych. Szacuje się, że dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet do 20% kosztów budowy, które pochłania właśnie robocizna. Należy jednak mieć na uwadze wspomniane już dodatkowe, często nieprzewidziane na początku koszty związane z tym systemem budowy, jak koszt zakupu sprzętu, koszt wykonania poprawek, koszty dojazdów czy koszt swojego czasu, który poświęca się na prowadzenie budowy.
Jeżeli zastanawiasz się, ile dokładnie kosztuje budowa domu systemem gospodarczym, zapoznaj się z artykułem, w którym znajdziesz aktualne koszty budowy domu: Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?
Budowa domu systemem gospodarczym a technologia budowlana – co warto wiedzieć?
W przypadku realizowania prac samodzielnie bardzo popularna jest budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym. Drewno jest materiałem lżejszym i prostszym w obróbce, dlatego część inwestorów decyduje się na drewniany dom szkieletowy.
Nadal jednak najpopularniejszą technologią budowy domów jest technologia murowana, pomimo że trwa najdłużej i wymaga największego poziomu zaangażowania. Stoją za nią jednak lata doświadczeń wielu pokoleń.
Polecamy materiał wideo:
Budowa domu systemem gospodarczym a systemem zleconym – różnice
Budowa domu systemem gospodarczym i zleconym to zupełnie dwa różne sposoby budowania domu. Ten pierwszy wybierany jest przez majsterkowiczów, którym szczególnie zależy na oszczędnościach, natomiast drugi przez tych, którym zależy na czasie, komforcie oraz profesjonalizmie. Jakie jeszcze różnice nietrudno zauważyć?
Budowa systemem gospodarczym |
Budowa systemem zleconym |
|
|
Projekt z Budową jako godna alternatywa samodzielnego koordynowania prac
Budowa domu metodą gospodarczą cieszy się sporym zainteresowaniem polskich inwestorów. Wymaga jednak wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności technicznych, bez których uzyskanie satysfakcjonujących efektów końcowych i tak pożądanych oszczędności może okazać się niemożliwe.
Dlatego chcąc uniknąć problemów i rozwiązać niemal wszystkie wymienione wyżej mankamenty systemu gospodarczego, warto postawić na Projekt z Budową od Extradom.pl. Dzięki niemu zyskasz pewność, że za realizację zadania odpowiedzialni będą najlepsi wykonawcy, którzy przeprowadzą wszelkie prace profesjonalnie oraz terminowo. Co więcej, zyskasz wsparcie w kwestiach formalnych, zostaniesz odciążony od wszelkich obowiązków i będziesz mógł liczyć na stałe koszty, co umożliwi łatwe kontrolowanie budżetu.
Więcej o ofercie w materiale na naszym kanale YouTube:
Najważniejszy pytania dotyczące budowy domu metodą gospodarczą
Jak wygląda budowa domu systemem gospodarczym krok po kroku?
Samodzielna budowa domu systemem gospodarczym, w zakresie kolejności działań, nie różni się niczym od budowy domu przez profesjonalną ekipę. W przypadku budowy systemem gospodarczym ważne jest gruntowne i dokładne zapoznanie się z całym przebiegiem procesu budowy domu przed jej rozpoczęciem, aby uniknąć zaskoczeń. O etapach budowy domu piszemy szczegółowo w artykule: Budowa domu krok po kroku
Ile czasu trwa budowa domu systemem gospodarczym?
Dom w systemie gospodarczym co do zasady buduje się dłużej niż dom budowany w systemie zleconym. Umiejętnie prowadzona budowa nie powinna trwać dłużej niż dwa lata. Wiele zależy jednak od samego inwestora: jego umiejętności organizacyjnych oraz możliwości finansowych. Więcej znajdziesz w artykule: Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?
Przeczytaj również: Budowa domu w rok – jak zbudować dom w 12 miesięcy?
Ile można zaoszczędzić budując dom systemem gospodarczym?
Przy optymistycznych założeniach można szacować, że koszty budowy systemem gospodarczym będą niższe o 20% od kosztów budowy systemem zleconym, zakładając, że oszczędność stanowią koszty robocizny.
Warto pamiętać!
- Nakład pracy systemem gospodarczym jest dużo większy niż przy systemie zleconym.
- Warto zastanowić się, czy na pewno opłaca Ci się wykonywać większość zadań samodzielnie.
- Oszczędności na budowie nigdy nie powinny być ważniejsze niż jakość wykorzystanych materiałów oraz profesjonalizm kierownika.
- Jeśli chcesz rozsądnie obniżyć koszty, spróbuj raczej wybrać mniej kosztowny w realizacji projekt.
Jaki wpływ na kredyt ma budowa domu systemem gospodarczym?
W przypadku budowy systemem gospodarczym konieczne będzie wykonanie szacunkowego kosztorysu budowy samodzielnie lub we współpracy z kierownikiem budowy. Problematyczna może być również konieczność podania czasu trwania prac wraz z harmonogramem.
Jeśli chcesz samodzielnie budować dom, sprawdź nasz Poradnik Budowlany!
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora