Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?
Rynny powinny pozostawać w dobrym stanie technicznym. Trzeba je także regularnie czyścić. Pozwoli to na skuteczne odprowadzanie wody deszczowej. Jak wykonać czyszczenie rynny, by nie doszło do jej uszkodzenia? Sprawdź także, jak często trzeba to robić.
Rynny są ważnym elementem domu, ponieważ odpowiadają za odprowadzanie deszczówki. W okresie jesiennym są narażone na zatykanie z uwagi na liście spadające z drzew. Problemem jest też intensywna wilgoć panująca na dworze. Zimą natomiast w rynnach woda może zamarzać i je uszkadzać.
Dobrą praktyką jest czyszczenie rynien z liści oraz innego rodzaju zanieczyszczeń. Czy można to robić samodzielnie? Czy może lepiej zatrudnić do tego celu specjalistów? Ile to kosztuje? Jakie rodzaje rynien najłatwiej wyczyścić?
Dowiesz się także:
Kiedy powinniśmy wyczyścić rynny i jak często to robić?
System rynnowy, tj. rynny i rury spustowe, powinien działać bez zarzutu, by odprowadzać wodę opadową z pokrycia dachowego. Rynny uniemożliwiają ściekanie deszczówki po elewacji. To ważne, by były drożne, a przy tym szczelne. Konieczne jest także utrzymywanie ich w czystości i usuwanie na bieżąco zanieczyszczeń.
Przede wszystkim powinieneś zadbać o czyszczenie rynien z liści. Kiedy to robić? Na pewno jesienią, gdy nawiewane przez wiatr liście spadające z drzew zaczynają gromadzić się na pokryciu dachowym, a następnie wraz z deszczem trafiają do rury spustowej. Im więcej liści trafi do rynien, tym ciężej będzie zapewnić swobodny spływ wody opadowej z orynnowania. Będzie pozostawać w rynnach, a przy ulewach przelewać się, co grozi zawilgoceniem ścian i powstaniem mało estetycznych zacieków.
Jak często czyścić rynny? To zależy. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie jest dużo drzew liściastych, sięgających ponad linię dachu, to w okresie jesiennym może pojawić się potrzeba nawet wielokrotnego czyszczenia rynien.
ofe-5847238-72239 w-72239
Zimą natomiast problemem są zgniłe liście, które pozostały na dachach, a także opady śniegu. Zalegają wraz z lodem na połaci dachowej i w rynnach, co naturalnie uniemożliwia odprowadzenie wody opadowej. Przeprowadzenie prac polegających na czyszczeniu rynien zimą jest znacznie utrudnione w okresie największych mrozów.
Pozostają jeszcze wiosna i lato, kiedy pozornie nie ma większych problemów z drożnością orynnowania domowego. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ w rynnach mogą gromadzić się również inne zanieczyszczenia, jak gałęzie, ptasie odchody i elementy gniazd, pióra, śmieci i tym podobne.
Warto więc czyszczenie rynien przeprowadzać częściej niż raz w roku, a nie tylko podczas samej jesieni – w ten sposób zadbamy o właściwą profilaktykę w tym zakresie. Pozwoli to skutecznie wyeliminować ryzyko utraty drożności orynnowania.
Jak zamontować pas nadrynnowy i czy jest niezbędny w Twoim domu?
Jak wyczyścić rynny z liści i innych zanieczyszczeń?
Czyszczenie rynien i rur spustowych jest zadaniem, które można wykonać we własnym zakresie, choć trzeba mieć odpowiednie narzędzia i zabezpieczyć się na wypadek upadku z wysokości. Podczas wchodzenia na drabinę w celu oczyszczenia rynny należy zachować szczególną ostrożność. Czy można oprzeć drabinę o rynnę? Najlepiej tego nie robić, by jej nie uszkodzić. Warto oprzeć drabinę o budynek lub zastosować uchwyt dystansowy, dzięki któremu unikniemy opierania jej o rynnę.
Czym usuwać zanieczyszczenia z rynien? Można to zrobić po prostu ręcznie – najlepiej w rękawicach – albo wykorzystać do tego miękką szczotkę czy plastikową łopatkę. W sprzedaży dostępne są specjalne czyściki do rynien, które mogą być osadzone na rączce teleskopowej, ułatwiające wykonanie prac.
Nigdy nie należy tego robić z wykorzystaniem np. drucianych szczotek czy innych metalowych, ostrych narzędzi, które mogłyby doprowadzić do zarysowania wewnętrznej powierzchni rur, a tym samym do tego, że stałyby się osłabione i powstałoby ryzyko ich popękania.
Po usunięciu większości zanieczyszczeń stałych z rynien przychodzi pora na ich przepłukanie, np. wężem ogrodowym czy lepiej myjką ciśnieniową. W ten sposób usuniesz drobne zanieczyszczenia, które pozostały po manualnym czyszczeniu rynien.
Ułatwieniem przy czyszczeniu rynien są otwory rewizyjne, tzw. czyszczaki, które znajdują się w rurach spustowych. W takim miejscu umieszczany jest koszyczek, w którym gromadzą się większe zanieczyszczenia. Jeśli Twoje rury wokół domu są zaopatrzone w takie czyszczaki, wyjmij je z rur i wyrzuć z nich zanieczyszczenia, by zachować drożność rynien i rur spustowych.
Jak zlikwidować mech na dachu?
Ile kosztuje usługa czyszczenia rynien przez specjalistów?
Jeśli nie wiesz, jak wykonać oczyszczanie systemu rynnowego, znajdź w swojej okolicy kogoś, kto się tym znajduje. Istnieją firmy, które specjalizują się w czyszczeniu nie tylko rynien, lecz także rur spustowych czy połaci dachowych.
Ile kosztuje czyszczenie rynien? Cennik z 2022 roku wskazuje, że to około 8-12 zł za 1 mb rynny, ale jednocześnie za udrożnienie jednego punktu rury spustowej trzeba będzie już zapłacić 60-70 zł. Koszty rosną, jeśli pojawiają się problemy z czyszczeniem lub wymagane jest wykonanie napraw i działań konserwujących.
Na profesjonalne czyszczenie rynien powinny zdecydować się te osoby, które mają wysokie budynki i nie posiadają narzędzi do tego, by w bezpiecznych warunkach przeprowadzić takie prace.
Dlaczego warto się zdecydować na rynny metalowe?
Jak dbać o rynny, by nie osadzały się w nich zanieczyszczenia?
Bardzo dobrym pomysłem, by ułatwić sobie czyszczenie rynien z liści, szyszek czy wszelkich innych zanieczyszczeń, jest zamontowanie na nich siatki o drobnych oczkach. Powinna być instalowana przez specjalistów, ponieważ musi być ona uwzględniona już na etapie projektowania całego systemu orynnowania domu.
Jest to związane z tym, że zastosowanie w rynnie specjalnych siatek zabezpieczających wymaga użycia innego rodzaju rur, o większej średnicy. To szczególnie polecane rozwiązanie, jeśli dom znajduje się w okolicy, gdzie znajdują się wysokie drzewa.
Jak dbać o rynny, by odprowadzały wodę opadową szybko i sprawnie? Już podczas projektowania warto zdecydować się na rynny z PCV lub miedziane. Wszystko dlatego, że mają gładką powierzchnię, przez co będą znacznie mniej podatne na zatykanie liśćmi czy pozostałymi zanieczyszczeniami.
Rynny stalowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej chropowate, przez co zanieczyszczenia łatwiej mogą się w nich osadzać, tak że przewody do odprowadzania wody będą wymagały częstszych okresowych przeglądów i wykonania działań czyszczących. Ponadto możesz zastosować osłony rynien, zapobiegające przelewaniu się wody w miejscach jej zwiększonego odbioru, chociażby na narożnikach dachu.
Kolejnym elementem, który pomoże w niedopuszczeniu do zawilgocenia ścian, jest system antyoblodzeniowy. Składa się głównie z elektrycznych przewodów grzejnych umieszczanych w rynnach, które pozwalają na stałe roztapianie śniegu i lodu wewnątrz rur. Zapewni to drożność całego systemu rynnowego i zapobiegnie jego uszkodzeniom.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora