Dodatkowa strefa rekreacyjna lub gospodarcza: 5 projektów z podpiwniczeniem
Jeszcze kilkanaście lat temu wybór projektu z piwnicą był dla większości inwestorów oczywisty. Obecnie, choć rozwiązanie to traci na popularności, wciąż znajdzie się wielu zwolenników podpiwniczonych domów. Poniżej dowiesz się, w jakich przypadkach są one szczególnie polecane oraz jakie projekty z piwnicą możesz znaleźć w naszej ofercie.
Dawne funkcje piwnicy
Dawniej budowa piwnicy miała zapewnić przede wszystkim dodatkową przestrzeń do przechowywania. Mieszkańcy zabezpieczali się zapasami żywności oraz opału, który składowali w pomieszczeniach gospodarczych ulokowanych poniżej poziomu terenu. Często to właśnie w piwnicach zlokalizowane były kotłownie. Ówczesne piece lokalizowano poniżej przestrzeni użytkowej – ogrzewanie działało w oparciu o grawitację.
Dziś inwestorzy nie muszą się tym przejmować. Dostępna na rynku technologie pozwalają na lokalizację urządzeń grzewczych w sąsiedztwie pomieszczeń użytkowych, a nawet bezpośrednio w nich.
Warunki na działce
Obecnie często to działka – jej rozmiar i ukształtowanie – warunkują późniejszy wybór projektu domu. Wybór tych z piwnicą będzie zasadny szczególnie w przypadku terenu o dużym spadku. Podpiwniczenie sprawdzi się także w przypadku nieruchomości o mniejszym areale. Dzięki dodatkowej kondygnacji inwestorzy mają możliwość zaplanowania większej powierzchni gospodarczej, na którą nie ma już miejsca na parterze.
Wszystkie kondygnacje nadziemne mogą wtedy poświęcić na strefę mieszkalną. Nie muszą martwić się brakiem miejsca na działce na ewentualne dobudowanie budynku gospodarczego czy garażu. Często w przypadku domów z piwnicą, to właśnie w nich projektowane jest miejsce pod przechowywanie pojazdów.
Wybór projektu z podpiwniczeniem warto skonfrontować z dwoma aspektami – zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego/warunków zabudowy oraz z poziomem wód gruntowych na działce. Ich wysoki poziom stanowi poważną przeszkodę w wykonaniu podpiwniczenia. W takim przypadku decyzja o budowie piwnicy może generować dużo większe koszty. Ma na to wpływ konieczność wykonania wysokiej jakości izolacji, która i tak nie zagwarantuje pełnego zabezpieczenia przed przedostawaniem się wody do wnętrza budynku.
Potencjał, który tkwi w piwnicy
Piwnica to dodatkowa kondygnacja, którą inwestorzy mogą zaplanować w dowolny sposób. Ze względu na ograniczony dostęp do naturalnego światła, jej przeznaczenie zazwyczaj wiąże się z funkcją gospodarczą. Może stanowić doskonałe miejsce pod przechowywanie żywności i napoi, zupełnie jak w dawnych czasach. Domowa spiżarnia i piwniczka na wino to tylko jedne z opcji.
Piwnica to świetne miejsce pod przygotowanie domowego warsztatu, pralni oraz przechowywanie sprzętów. Coraz częściej jednak, poza typowymi funkcjami, podpiwniczenie planuje się z myślą o domowej rekreacji. W ostatnich latach wielu inwestorów decyduje się na aranżację siłowni, sali kinowej czy pokoju relaksu w zaciszu domowym.
Projekty z piwnicą
W ofercie Extradom.pl znajduje się prawie 500 projektów domów z podpiwniczeniem. Są to zarówno projekty parterowe, z poddaszem jak i piętrowe. W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy 5 propozycji, które różnić się będą nie tylko stylem i metrażem. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim zróżnicowanie pod kątem rodzaju podpiwniczenia – pełne oraz częściowe, a także funkcji przewidzianych tam pomieszczeń.
Gaja BBA2577 (68,25 m²)
Najmniejsza z dzisiejszych propozycji Gaja to projekt, który dobrze sprawdzi się w przypadku działek na skarpie, ale także tych o małej dopuszczalnej powierzchni zabudowy. Dzięki piwnicy, w stosunkowo niewielkim domu udało się umieścić garaż jednostanowiskowy, przestrzenną kotłownię oraz strefę użytkową.
Strefę składająca się z pokoju o powierzchni ponad 12 m2 i łazienki można z powodzeniem zaaranżować pod działalność gospodarczą – na przykład biuro. Osoby pracujące z domu mogą oddzielić strefę pracy od strefy prywatnej.
Jaworzynka mała dw (88,31 m²)
Jaworzynka mała dw to projekt, który od razu kojarzy się z tradycyjnym domem góralskim. Autor przewidział w nim podział na 3 strefy. Każda z nich znajduje się na innej kondygnacji. Podpiwniczenie w całości przeznaczone zostało pod funkcję gospodarczą. Docenią ją przede wszystkim koneserzy piwnicznych przysmaków oraz osoby, które marzyły o dużej pralni (ponad 10 m2). Parter to strefa dzienna z wyjściem na taras, a poddasze to 3 sypialnie z łazienką.
Rozważny 2 WAW1115 (119,60 m²)
Rozważny 2 udowadnia, że dom z piwnicą może mieć także mniej tradycyjną odsłonę. Dom w stylu nowoczesnej stodoły, w podziemiach przewiduje garaż jednostanowiskowy, pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownię. Dzięki piwnicy i poddaszu użytkowemu, wykorzystując niewielką powierzchnię zabudowy autorowi udało się w projekcie zawrzeć wszystko, co potrzebne pięcioosobowej rodzinie.
KP-510 LUB1006 (136,18 m2)
Dom, który na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy dom parterowy. KP-510 to dobry wybór dla inwestorów, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni gospodarczej. Bryła budynku jest podpiwniczona tylko w części, a dojście do piwnicy jest bezpośrednio z zewnątrz. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie fanom ogrodnictwa, którzy dużą uwagę poświęcają aranżacji przestrzeni wokół domu i potrzebują miejsca do przechowywania kosiarki czy innych sprzętów ogrodniczych.
Dom z widokiem 3 wariant H WAH1825 (267,43 m²)
Dom z widokiem 3 wariant H to zdecydowanie projekt premium. Składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych oraz piwnicy. Na parterze znajduje się strefa dzienna z przestronnym tarasem. Jest to projekt, który dzięki piwnicy nie tylko zyskuje na powierzchni, ale i na funkcjonalności.
Autor w podpiwniczeniu przewidział miejsce zarówno pod pomieszczenia gospodarcze, jak i przestrzeń rekreacyjną o powierzchni ponad 46 m2. Pokój ten można wykorzystać pod urządzenie sali kinowej czy siłowni.
Na koniec kilka słów o kosztach
Będąc na etapie wyboru projektu, należy pamiętać, że piwnica znacząco podnosi koszty budowy. Mówi się nawet o różnicy na poziomie 20-30% w porównaniu do domów bez kondygnacji podziemnych. Dlatego inwestorzy rzadko decydują się na jej wykonanie gdy nie występuje taka konieczność ze względu na ukształtowanie terenu lub niewielką powierzchnię działki. Nie można jednak zaprzeczyć, że domy z piwnicą posiadają potencjał, o który ciężko w pozostałych projektach.
Do usłyszenia!
Kamila Szymkowiak
Twoja doradczyni Extradom.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora