Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Frezowanie komina to proces, który pomaga go udrożnić bez konieczności przeprowadzania przebudowy, która pociągałaby za sobą wysokie koszty. Pozwoli to przedłużyć jego żywotność. Aby to osiągnąć, należy go rozwiercić. Najlepiej, by zajęli się tym eksperci. Zobacz, jak kształtuje się cena za frezowanie komina.

dwa kominy wystające z dachów - zdjęcie 1

Komin jest ważnym elementem systemu wentylacyjnego i ogrzewania. Musi być drożny, by sprawnie odprowadzać uboczne efekty spalania opału wszelkiego rodzaju. Dlatego trzeba wiedzieć już na samym początku, jak przeprowadzić budowę komina w domu jednorodzinnym. Musi być on solidny, trwały i drożny. Takie rozwiązania w nowoczesnych projektach są konstruowane tak, aby ich czyszczenie można było przeprowadzać stosunkowo rzadko.

Nie oznacza to jednak, że tę czynność da się całkowicie zignorować. Jeśli Twój komin nie był czyszczony od kilku lat, to frezowanie może być niezbędne. To proces poszerzania kominów, który prowadzi do odzyskania ich drożności. Sprawdź, na czym właściwie polega frezowanie komina. Ile wynosi cena takich usług?

Czym jest frezowanie komina?

Na początek postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest frezowanie przewodów kominowych. 

Frezowanie komina to powiększenie jego wewnętrznej średnicy w sposób bezinwazyjny, czyli taki, który nie wymaga jego przebudowy czy uszkodzenia. Czynność tę wykonuje się w celu poprawy jakości przepływu spalin. Jeśli zatem przez lata nie czyściłeś swojego komina, to możliwe, że przeprowadzenie frezowania okaże się niezbędne. Jest za to szczególnie zalecane, gdy widoczne są na nim pękniecia lub smoliste zabrudzenia.

Frezowanie komina to mniej skomplikowana alternatywa dla budowy nowego przewodu kominowego – rozebranie starego to duża ingerencja w budynek, a budowa kolejnego powoduje utratę przestrzeni wewnętrznej.

W trakcie frezowania przewodu kominowego szlifuje się jego powierzchnię. Następuje to przy użyciu głowic frezujących, które nazywane są także frezami kominowymi. Frezowanie mechaniczne komina jest także bezpieczną metodą na wyczyszczenie go od wewnątrz, o ile oczywiście zostanie ona przeprowadzona prawidłowo.

Aby nie doszło do uszkodzenia komina, powinna odbywać się stopniowo i z wyczuciem. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma doświadczenie. Jednocześnie frezowanie komina od dołu to czynność właściwie nieingerująca w jego strukturę.

Na co uważać najbardziej w trakcie obróbki komina z blachy?

Kiedy powinniśmy rozważyć frezowanie komina?

Frezowanie komina należy przeprowadzić w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek nieszczelności. Jak ją rozpoznać? Gdy w domu pojawia się nieprzyjemny zapach spalin lub dym, to może być znak, że komin nie pracuje prawidłowo. Należy więc natychmiast dociec przyczyny i zlecić frezowanie, jeśli jest taka konieczność.

Wymiana na piec olejowy lub gazowy również może być powodem do wykonania frezowania. Dlaczego? Oba rodzaje pieców wymagają szerszego przewodu. Zmiana rozwiązania na kocioł gazowy czy olejowy wymaga zastosowania przewodu kominowego o większej średnicy niż w przypadku pieców na paliwa stałe.

Komin to bardzo ważny element w każdym domu. Odpowiada za bezpieczne odprowadzanie spalin i termoregulację. Właśnie dlatego konieczne są jego regularne przeglądy, które niestety bardzo często zaniedbujemy. Jeśli komin nie był czyszczony przez długie lata, to najprawdopodobniej frezowanie okaże się potrzebne.

Musisz mieć świadomość tego, że przy spalaniu opału, zwłaszcza drewna lub węgla, powstają szkodliwe związki chemiczne, które są emitowane do atmosfery przez przewód kominowy. Osadzają się one w pewnym stopniu na wewnętrznych ścianach komina. Stopniowo więc jego średnica zaczyna się zmniejszać, co utrudnia wydostawanie się spalin na zewnątrz.

Frezowanie kominów często przeprowadzane jest w momencie, gdy chcesz przywrócić do stanu używalności budynek czy dom jednorodzinny, który był nieużywany i opuszczony. Przywróci to sprawność przewodów kominowych, usunięte zostaną bowiem spaliny i brud, który pochodzi z zewnątrz, a także części zniszczonego wkładu.

Czy komin systemowy również musimy frezować?

Jak samemu rozwiercić komin? Czy lepiej zatrudnić specjalistów?

Frezowanie kominów wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, które często wykonywane są na zamówienie oraz odpowiedniej wiedzy. Jednocześnie jest to praca na dachu, gdzie muszą zostać zachowane wszelkie standardy bezpieczeństwa, zwłaszcza na dachu dwuspadowym.

Zatem czy można wiercić w kominie samodzielnie? Teoretycznie tak, ale wymaga to zakupu odpowiedniego sprzętu i zdobycia wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie samemu rozwiercić komin, aby nie zrobić sobie krzywdy i nie doprowadzić do zniszczenia przewodu kominowego.

Właściwie nigdy nie powinieneś zabierać się za takie czynności, jeśli nie masz o nich pojęcia, odpowiedniego sprzętu i kompetencji w tym zakresie. Regeneracja komina powinna odbywać się z użyciem profesjonalnych urządzeń. Musisz mieć świadomość tego, że działania w tym zakresie na własną rękę, takie jak frezowanie, będą stały w sprzeczności z zapisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Osoba bez doświadczenia i umiejętności w większości przypadków nie będzie w stanie przeprowadzić frezowania komina w sposób prawidłowy. To zadanie zdecydowanie należy powierzyć specjalistom. Tym bardziej że wykonywanie niektórych prac bez posiadania stosownego zaświadczenia jest niezgodne z prawem. Źle wykonane frezowanie ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich domowników. 

Jak wykończyć komin, by połączyć względy wizualne z funkcjonalnością?

dach z murowanym kominem

Ile kosztuje frezowanie komina?

Koszt frezowania komina różni się w zależności od regionu Polski, ale i rodzaju elementu. Uzależniona jest od tego, z czego został on wykonany, jaką ma konstrukcję, pierwotną średnicę i tym podobne. Ile kosztuje metr frezowania komina?

Cena za metr frezowania komina mieści się w kwocie 150- 250 złotych. Droższe będzie wykonanie frezowanie komina z wypełnieniem, za które trzeba zapłacić nawet 500 zł za metr bieżący, jeśli będzie to komin z wkładem kwasoodpornym, albo 650 zł przy wkładzie ceramicznym. Szczegółowy cennik frezowania komina do 300 mm średnicy w wybranych regionach znajdziesz poniżej

Województwo Cena za m2 (zł)

Mazowieckie

100 zł

Dolnośląskie

100 zł

Wielkopolskie

104 zł

Pomorskie

105 zł

Małopolskie

105 zł

Podkarpackie

100 zł

Śląskie

108 zł

Kujawsko-pomorskie

101 zł

Lubelskie

95 zł

Lubuskie

100 zł

Łódzkie

 106 zł

Opolskie

108 zł

Podlaskie

100 zł

Świętokrzyskie

100 zł

Warmińsko-mazurskie

105 zł

Zachodniopomorskie

104 zł

Usługa droższa jest w większych miastach, np. we Wrocławiu czy w Warszawie na ogół trzeba będzie zapłacić więcej niż w mniejszych miejscowościach położonych w tym samym województwie. Tańsze będzie także frezowanie komina w województwie lubelskim.

Na względzie należy mieć, że podane wyżej ceny są jedynie orientacyjne. Musisz dowiedzieć się w swojej okolicy, ile kosztuje metr rozwiercenia komina przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Koszty będą się także różnić w zależności od wybranej firmy.

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Ile trwa frezowanie komina?

Rozwiercanie kominów przy frezowaniu nie jest konieczne, przynajmniej nie w całości. Niemniej, frezowanie zabiera wiele czasu, ponieważ kluczowe znaczenie ma tutaj wykonywanie stopniowych nawierceń.

Ile czasu trwa frezowanie komina? Przyjmuje się, że frezowanie powierzchni od 1 do 2 metrów komina zabiera mniej więcej 1 godzinę. Czas potrzebny na frezowanie komina zależy od jego wielkości, choć poza tym parametrem znaczenie mają również właściwości zmielonego materiału.

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Czy warto frezować komin?

Czy warto wykonać frezowanie komina i co właściwie może nam to dać? W niektórych sytuacjach nie ma wyjściu i frezowanie będzie konieczne. Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacji, gdy do Twojego domu dostaje się dym lub opary sadzy.

Takie zdarzenie jest niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie gdy utrzymuje się dłużej niż kilka godzin. Konieczny jest zatem szybki kontakt ze specjalistami, którzy podejmą się frezowania komina. Cena ma tutaj drugorzędne znaczenie, zwłaszcza że można zapobiec cofaniu się sadzy.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że frezowanie kominów warto też wykonać, gdy wlot kominowy jest silnie zanieczyszczony. W innym przypadku może nawet dojść do pożaru, ponieważ zalegające w nim substancje mogą się zapalić, a jest to szczególnie niebezpieczne.

Frezowanie komina nie jest zatem czynnością, którą należy rozważać w kategoriach warto-nie warto. To obowiązek, gdy tylko komin przestaje być w pełni szczelny.

Komin musi spełniać warunki techniczne wymagane do frezowania, podobnie jak sam budynek. Przede wszystkim przewód kominowy musi być drożny w całym zakresie roboczym, a komin powinien być dostępny z dachu.

Co więcej, w niektórych przypadkach konieczne jest wywiercenie niewielkiego dostępu w dolnej części komina w celu wyjęcia zmielonego muru i umożliwienia manipulacji podczas frezowania komina. Opinie o poszczególnych wykonawcach powinny mieć największe znaczenie przy wyborze fachowca.

Ile kosztują usługi kominiarskie w 2022 roku? 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Kominek narożny
16.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kominek narożny – jak wybrać najlepszy kominek narożny?

Kominek to element, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego. Ciepło domowego paleniska nadaje wnęt...

Kominy
Obróbka komina z blachy – jak ją wykonać i jaką blachę zastosować?
02.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Obróbka komina – jakich błędów unikać wykonując obróbkę komina z blachy?

Obróbka komina wpływa na szczelność pokrycia dachowego, dlatego tak ważne jes...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Kominek narożny
16.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kominek narożny – jak wybrać najlepszy kominek narożny?

Kominek to element, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego. Ciepło domowego paleniska nadaje wnęt...

Kominy
Obróbka komina z blachy – jak ją wykonać i jaką blachę zastosować?
02.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Obróbka komina – jakich błędów unikać wykonując obróbkę komina z blachy?

Obróbka komina wpływa na szczelność pokrycia dachowego, dlatego tak ważne jes...

Kominy
Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykow...

REKLAMA
Zamknij