Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych
Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzewania domu, który nie przysłoni im widoku zza okna. Chociaż do tej pory najczęściej stosowane były w obiektach użyteczności publicznej, to aktualnie coraz częściej można spotkać je w prywatnych domach. Jak działają grzejniki kanałowe i gdzie najlepiej się sprawdzą? Podpowiadamy!
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design
Sposób ogrzewania domu to istotna kwestia. Odpowiednio dobrane grzejniki zapewnią komfort cieplny Tobie i całej Twojej rodzinie i będą miały wpływ na wysokość comiesięcznych rachunków. Niestety, decyzję o wyborze ogrzewania najczęściej musisz podjąć już po zakupie projektu domu. Etap budowy stanu surowego to czas, w którym przygotowujesz wylewki. Muszą one uwzględniać głębokość, na której znajdą się grzejniki kanałowe.
Grzejnik kanałowy – co to jest?
Grzejniki kanałowe najczęściej możesz spotkać w restauracjach, biurowcach usytuowanych na wysokich piętrach czy salach widokowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to alternatywa, która sprawdzi się wszędzie tam, gdzie aranżacja wnętrza nie pozwala na montaż tradycyjnego grzejnika pokojowego.
Dzięki temu, że grzejnik kanałowy nie zabiera dodatkowej przestrzeni i nie przysłania widoku, chętnie wybierany jest również przez prywatnych inwestorów, którzy czerpią przyjemność z codziennego spoglądania chociażby na własny ogród.
Grzejnik kanałowy z wentylatorem lub bez umieszczany jest w podłodze, w specjalnym kanale. Co ciekawe, montuje się go przy oknach i dużych przeszkleniach, ponieważ wtedy ogrzewane powietrze ma szanse naturalnie rozejść się po całym pomieszczeniu. Wybór takiego systemu sprawia, że do ogrzania mieszkania nie będą Ci potrzebne żadne dodatkowe urządzenia czy wolnostojące grzejniki.
Na rynku można znaleźć również grzejniki kanałowe z chłodzeniem. Urządzenia te mogą pracować niemal cały rok – zimą ogrzewając pomieszczenie, a latem je chłodząc.
Grzejnik kanałowy – jak działa?
Taki sposób ogrzewania domu jest niemal niewidoczny, ale przy tym bardzo skuteczny. Jak działa grzejnik kanałowy zamontowany wzdłuż linii okien?
Grzejnik kanałowy w sprytny sposób wykorzystuje miejsce, w którym został zamontowany. Urządzenie rozprowadza bowiem ciepło po mieszkaniu, korzystając ze zjawiska konwekcji. Zimne powietrze odpycha od szyby ciepłe, które zostało oddane przez grzejnik i tym samym skutecznie rozprowadza je po danym pomieszczeniu. Warto pamiętać też o tym, że cieplejsza warstwa powietrza jest lżejsza, dzięki czemu może swobodnie wędrować ku górze.
Działanie grzejnika kanałowego nie jest więc skomplikowane i opiera się na prostych prawach fizyki. Jeśli zależy Ci jednak, aby ten sposób ogrzewania stał się efektywny, zaplanuj montaż grzejnika tak, aby jego długość była porównywalna z długością przeszkleń.
Dużą rolę w skutecznej i opłacalnej pracy grzejnika kanałowego odgrywa termostat. To on reaguje na ciepłotę pomieszczenia i dopasowuje moc grzewczą do preferowanej temperatury.
Sprawdź też: Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejniki do domu?
Grzejnik kanałowy – cena
Tani grzejnik kanałowy o mocy ok. 1000 W będzie kosztował 1000 zł w zestawie z rusztem, ramką oraz korytem. Jeśli zdecydujemy się na grzejnik kanałowy z wentylatorem, cena wzrośnie o ponad 50%. Finalny koszt inwestycji w dużej mierze zależy też od producenta oraz długości grzejnika kanałowego. Cena za grzejnik o długości 180 cm może wynieść nawet 2300 zł.
Grzejnik kanałowy – rodzaje grzejników kanałowych
Mówiąc o grzejnikach kanałowych, najczęściej myślimy urządzeniach z wentylatorem lub bez. Te różnią się od siebie sposobem wykorzystywania konwekcji. Na rynku można jednak znaleźć też takie, które podłączone są do instalacji CO lub też mogą pracować samodzielnie.
Grzejnik kanałowy elektryczny pozwoli Ci dogrzewać wybrane strefy pomieszczenia bez potrzeby uruchamiania kotła. Jeśli jednak w całym domu zostało zainstalowanie ogrzewanie podłogowe, wtedy warto rozważyć montaż gazowych grzejników kanałowych.
mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1
Grzejnik kanałowy – gdzie się najlepiej sprawdzi?
Ogrzewanie kanałowe najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie są duże przeszklenia (od podłogi aż po sufit), a montaż tradycyjnych kaloryferów z przyczyn aranżacyjnych jest niemożliwy. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy decydujemy się na założenie grzejników kanałowych w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Często możemy też zobaczyć je w halach sportowych, w restauracjach czy biurowcach.
Grzejnik kanałowy — opinie. Czy warto zamontować grzejnik kanałowy?
Chociaż mogłoby się wydawać, że grzejniki kanałowe to stosunkowo „młody wynalazek”, to pierwsze modele trafiły do naszego kraju już w latach 90. Popularność przyszła jednak z czasem, a szersze zastosowanie mogliśmy zaobserwować dopiero 20 lat później.
Patrząc na opinie na temat grzejników kanałowych, widać, że obecnie są jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania miejsc stykających się z dużymi przeszkleniami. System tworzy specjalną barierę, która nie pozwala zimnemu powietrzu przeniknąć z zewnątrz do pomieszczenia, a dodatkowo zapobiega roszeniu szyb.
Warto wspomnieć też o samej estetyce. Niewidoczny kanał schowany w podłodze i ozdobna kratka wentylacyjna niemal nierzucająca się w oczy z pewnością dopasuje się do wielu aranżacji. Bez trudu znajdziesz bowiem wykończenia w kolorze ciepłego drewna czy chłodnego metalu.
Co ciekawe, nigdzie nie jest powiedziane, że musisz decydować się na urządzenie z wentylatorem. Opinie o grzejnikach kanałowych bez wentylatora są również pozytywne. Musisz jednak pamiętać o tym, że urządzenia z konwekcją naturalną wymagają głębszych koryt oraz nieco większych grzejników.
Na forach internetowych również można znaleźć pozytywne opinie o grzejnikach kanałowych, wśród których najczęściej pojawiają się głosy mówiące o równomiernym nagrzaniu całego pomieszczenia i idącym za tym komforcie cieplnym.
To Cię zainteresuje: Grzejniki dekoracyjne – jak zaaranżować grzejniki, aby stały się dekoracją we wnętrzach?
Grzejnik kanałowy – montaż
Cena montażu grzejnika kanałowego zależy przede wszystkim od powierzchni domu, ale też od wybranego regionu. Są miejsca w Polsce takie jak: Warszawa, Trójmiasto czy cały Górny Śląsk, gdzie ceny te będą nieznacznie wyższe. Finalny koszt będzie też zależał od dostępności fachowców. Tych specjalizujących się w montażu ogrzewania kanałowego jest niestety niewielu.
Grzejnik kanałowy – jak samodzielnie zamontować grzejnik kanałowy?
Jak zrobić grzejnik kanałowy? Samodzielny montaż jest bardzo problematyczny i wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości grzejnika od przeszklenia, a kanał wykonać według ściśle określonych norm. Fachowiec, który podejmie się montażu, musi też stworzyć właściwą izolację, która zabezpieczy kanał przed wilgocią.
Grzejnik kanałowy – wymiary
Wymiary grzejników kanałowych sprawdza się pod kątem szerokości oraz wysokości. Niski grzejnik kanałowy może mieć jedynie 9 cm wysokości, natomiast ten bardzo wysoki ok. 14 cm.
A co z długością? Najczęściej spotyka się modele o długości od 100 cm do 350 cm. Dużą popularnością zwłaszcza w przypadku ogromnych przeszkleń cieszą się grzejniki kanałowe 3-metrowe. Niektórzy producenci umożliwiają zamówienie grzejnika kanałowego o szerokości i wysokości innej niż standardowa.
Grzejnik kanałowy i jego wykończenie
Budowa grzejnika kanałowego składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak:
- wanna,
- wymiennik ciepła,
- elementy montażowe
- zawór odpowietrzający,
- kratka na grzejnik kanałowy.
Ostatni element – kratka maskująca grzejnik kanałowy – stanowi wykończenie grzejnika. Co ciekawe, kanał może być również zwieńczony specjalną płytką. Czym różnią się te elementy od siebie?
Maskownica na grzejnik kanałowy sprawia, że łatwiej jest go utrzymać w czystości, jednocześnie jednak powoduje, że wymiana ciepła jest lekko ograniczona. To sprawia, że aby osiągnąć pożądaną temperaturę, system musi zużyć więcej energii, w efekcie czego ogrzewanie jest droższe.
Grzejnik kanałowy z kratką wydajnie wymienia ciepło, ale też szybciej się brudzi. Wyczyszczenie go nie musi stanowić wielkiego problemu, ale z pewnością wymaga większego nakładu pracy niż w przypadku grzejnika kanałowego z osłonką.
Przeczytaj też: Ogrzewanie sufitowe – jak działa? Zalety i wady ogrzewania sufitowego
Grzejnik kanałowy – jak wybrać najlepszy?
Dobór grzejnika kanałowego wbrew pozorom może nie być takim łatwym zadaniem. Musisz zwrócić uwagę na wiele parametrów, np. moc urządzenia i sposób montażu (głębokość kanału), dobrać odpowiedni rodzaj zaworów oraz zdecydować, jaki typ oraz kolor kratki będzie odpowiedni. Jak dobrać grzejnik kanałowy, aby móc cieszyć się z jego funkcjonalności?
Przede wszystkim zwróć uwagę na moc grzejnika. Tę musisz dobrać do kubatury pomieszczenia, przyjmując jednocześnie, że 1 m2 wymaga 80-100 W. Na tym etapie będziesz musiał też odpowiedzieć sobie na pytanie, co kupić: grzejnik kanałowy z wentylatorem czy bez? Niestety w przypadku dużych pomieszczeń modele z konwekcją naturalną mogą okazać się niewystarczające.
Do pełnej odpowiedzi na pytanie, jaki grzejnik kanałowy kupić, potrzebujesz również informacji na temat zaworów, których rodzaj zależy od rodzaju instalacji. Na koniec, aby całość prezentowała się estetycznie, musisz dobrać kratkę. Tutaj wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki. Od kratek liniowych po kratki zwijane czy specjalne płytki.
Grzejnik kanałowy — wady i zalety grzejnika kanałowego
Ogrzewanie kanałowe jak każdy system ma swoje wady i zalety. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy w swoim domu zamontować ogrzewanie kanałowe, zerknij poniżej.
Zalety |
Wady |
|
|
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora