Grzejnik żeliwny – jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jakie ma wady i zalety?

Grzejnik żeliwny może być z powodzeniem wykorzystywany w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w celu zapewniania komfortu termicznego w pomieszczeniach. Długo się rozgrzewa, ale i dłużej oddaje ciepło, dlatego niestraszne są mu nagłe awarie i spadek temperatury czynnika grzewczego.

Grzejnik żeliwny - zdjęcie 1

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

W projekcie domu musi znaleźć się plan różnych instalacji, łącznie z instalacją grzewczą i rozmieszczeniem w niej grzejników. Możesz wybudować dom z ogrzewaniem podłogowym, wybrać ogrzewanie płaszczyznowe ścienne albo zdecydować się na umieszczenie w poszczególnych pomieszczeniach grzejników. Obecnie najczęściej montowane są estetyczne grzejniki płytowe, które jednak mają pewne wady w porównaniu z tradycyjnymi kaloryferami żeliwnymi. Gdzie te ostatnie warto stosować i dlaczego?

Grzejnik żeliwny – czym się charakteryzuje?

Żeliwny grzejnik, nazywany również kaloryferem, to tradycyjne rozwiązanie, które było popularne w poprzednim stuleciu. Są bardzo trwałe – ich żywotność sięga 50 lat.

W porównaniu z rozwiązaniem stalowym grzejnik żeliwny ma większą objętość wody i większą bezwładność, co przekłada się na to, że wolniej się nagrzewa i wolniej stygnie. W starszych budynkach, gdzie ściany zewnętrzne są grubsze, staje się to dużą zaletą. Stabilna konstrukcja grzejników żeliwnych to kolejna ważna cecha takich kaloryferów.

Żeliwny kaloryfer ma żebra, dlatego nazywany jest żeberkowym, zalicza się go jednak do grona grzejników członowych. Składa się z kilku ogniw – członów lub żeberek. Grzejnik żeliwny najlepiej sprawdzi się w starym budownictwie, np. w kamienicy, gdzie mury zewnętrzne są grube i trudniej jest je nagrzać.

Charakterystyczne dla grzejników żeliwnych są duże przekroje wewnętrzne, przekładające się na małe opory przepływu. Rozwiązania tego typu bardzo dobrze sprawdzają się w instalacjach z grawitacyjnym obiegiem wody, a więc bez wykorzystywania do tego celu pompy.

Tradycyjny kaloryfer żeliwny zbudowany był z jednolitego bloku, z dwoma cienkościennymi kanałami pionowymi, które łączyły dwa kanały poziome. Kanały poziome – dolny i górny – miały króćce poprzeczne, gwintowane, z płaskimi powierzchniami czołowymi.

Obecnie grzejnik żeliwny może mieć jednak bardziej skomplikowaną konstrukcję, a powierzchnia zewnętrzna może być bardziej rozwinięta dla podniesienia jego ogólnej wytrzymałości mechanicznej.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1

Grzejnik żeliwny – najważniejsze parametry

Wśród najważniejszych parametrów grzejników żeliwnych należy wyróżnić:

  • moc jednego żeberka,
  • pojemność wodną kaloryfera
  • wagę żeberka,
  • rozstaw.

Najważniejszym parametrem przy dobieraniu właściwej wielkości grzejnika żeliwnego jest moc jednego żeberka. Orientacyjnie jedno żeberko grzejnika żeliwnego ma moc cieplną wynoszącą 130 W (jeśli grzejnik ma wysokość około 60 cm).

Zwiększanie wielkości przekrojów grzejnika żeliwnego powoduje wzrost pojemności wodnej, przez co grzejniki te cechuje duża bezwładność cieplna.

Istotnym parametrem przy montażu kaloryfera jest jego masa. Ile waży grzejnik żeliwny? Waga takiego kaloryfera jest duża, co stwarza pewne trudności w jego bezpiecznym zamocowaniu. Instalowanie grzejników żeliwnych na masywnych ścianach wykonanych z cegły czy betonu nigdy nie było większym problemem, ale w domach wykonanych w technologii modułowej, tj. z lekkich materiałów, trzeba wykorzystać odpowiedni rodzaj zawieszenia, ze specjalnym usztywnieniem ściany.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

W wielu domach montowane są stare lub nowoczesne grzejniki żeliwne. Ile mają wat i jak dobrać ich moc, aby dostatecznie dogrzać pomieszczenie? Szacuje się, że jedno żebro takiego kaloryfera ma 130 W, a do ogrzania średniej powierzchni pokoju potrzeba 1300 W, czyli potrzebny jest kaloryfer o 10 żebrach.

Niemniej czasami nawet taki kaloryfer nie jest w stanie zapewnić wystarczającego ciepła w pomieszczeniu. Dlaczego? Być może nie jest wypełniony w całości gorącą wodą, ponieważ uległ zapowietrzeniu. W takiej sytuacji występuje problem z ograniczeniem ogrzewania.

Na szczęście zapowietrzony grzejnik żeliwny można naprawić. Odpowietrzenie go wymaga wykorzystania ręcznego lub – w najnowszych wersjach grzejników żeliwnych – automatycznego systemu odpowietrzania. System automatyczny, który będzie działać poprawnie sam, bez twojego udziału odpowietrzy kaloryfery, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny samodzielnie? Nie jest to trudne, ale wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi. Najczęściej mamy z tym do czynienia w przypadku starszej generacji kaloryferów wykonanych z żeliwa. Jeśli chodzi o grzejniki w kamienicach czy w mieszkaniach w domach wielorodzinnych, ich odpowietrzanie powinno być dokonywane po rozpoczęciu okresu grzewczego.

Warto wiedzieć: Grzejniki elektryczne – wszystko, co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu prądem!

Jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny?

W wielu domach jednorodzinnych lub w mieszkaniach wykorzystywane są grzejniki z żeliwa starej generacji, które mogą okresowo ulegać zapowietrzeniu. Można łatwo rozpoznać taki problem po tym, że kaloryfer w górnej części jest zimny.

Jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny? W takiej sytuacji pierwszym krokiem będzie zlokalizowanie zaworu odpowietrzającego, który znajduje się na zewnątrz grzejnika, przy czym często umieszcza się go w takim miejscu, aby dzieci czy osoby postronne nie miały do niego dostępu. Zawór powinien znajdować się pomiędzy pierwszym żeberkiem a regulatorem ciepła. Jeśli go tam nie ma, to znak, że kaloryfer żeliwny może w ogóle nie mieć takiego zaworu, ale śrubę, która także pozwala usunąć z wnętrza rozwiązania nadmiar powietrza.

Na szczęście wówczas także możesz go odpowietrzyć. Musisz mieć odpowiedni klucz płaski lub francuski. Dzięki nim odkręcisz śrubki zaworu i śrubę przy rurze doprowadzającej wodę do wnętrza kaloryfera. Przygotuj też miskę, do której będzie ściekała woda po odpowietrzeniu grzejnika.

Pamiętaj, żeby odciąć dopływ wody z rur, aby nie doszło do zalania całego mieszkania. Śrubę znajdującą się tuż przy pierwszym żeberku kaloryfera za regulatorem odkręć ostrożnie i zabezpiecz to miejsce ścierką na wypadek, gdyby zaczęła cieknąć z niego woda. Po odkręceniu śruby w zapowietrzonym grzejniku powinieneś usłyszeć charakterystyczny syk.

Gdy powietrze uleci z kaloryfera, zacznie z niego płynąć woda, co będzie oznaczać, że grzejnik został odpowiednio odpowietrzony. Pozostaje ci już tylko zamknąć śrubę odpowietrzającą i odkręcić regulator. Poczekaj, aż ciepło zostanie rozprowadzone po kolejnych żebrach. Jeśli będą one równomiernie nagrzane, problem z zapowietrzonymi kaloryferami w domu z pewnością zostanie rozwiązany.

Przeczytaj: Grzejniki panelowe – wszystko, co musisz wiedzieć o grzejnikach płytowych!

Grzejnik żeliwny – cena

Ile trzeba wydać na grzejnik żeliwny? Cena uzależniona jest przede wszystkim od liczby żeberek oraz od tego, czy masz do czynienia ze standardowym kaloryferem żeberkowym, czy z nowoczesnym grzejnikiem ozdobnym. Obecnie ceny nowych rozwiązań tego typu są właściwie porównywalne z cenami grzejników stalowych, mniejsze zaś od cen produktów aluminiowych.

Jak zabudować grzejnik żeliwny?

Stary grzejnik żeliwny może być całkowicie sprawny i zapewniać wystarczający komfort termiczny w pomieszczeniach mieszkalnych. Jego estetyka pozostawia niestety wiele do życzenia. Zamiast zmieniać działający kaloryfer na inny, ładniejszy, możesz zdecydować się na osłonę na to rozwiązanie. Jak zabudować grzejnik żeliwny, żeby wyglądał estetycznie, ale działał równie efektywnie co wcześniej?

Obudowa na grzejnik żeliwny powinna być nie tylko estetyczna, lecz także funkcjonalna. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której ciepło z kaloryferów nie będzie skutecznie odprowadzane po pokojach. W wyniku tego temperatura twojego mieszkania najpewniej się obniży.

Aby stworzyć ergonomiczną i estetyczną osłonę na grzejnik żeliwny, trzeba wyposażyć ją w otwory – zarówno na górze, jak i na dole obudowy. Jeśli masz w domu rozwiązanie starego typu, maskownica na grzejnik żeliwny może przyjąć formę siatki, kratki czy drewnianych prętów. Ażurowa konstrukcja osłony sprawi, że żeliwne kaloryfery bez trudu będą odprowadzały ciepło na całej swojej powierzchni, oddając je do pomieszczenia.

Na ogół nakładka na grzejnik żeliwny wykonana jest z drewna zabezpieczonego przed wahaniami temperatury bądź płyty MDF, ale można do tego celu użyć także innych materiałów, jak blacha, fornir czy nawet szkło hartowane lub akrylowe.

Dowiedz się więcej: Osłona na kaloryfer – jak zamaskować grzejniki w domu?

Grzejnik żeliwny a aluminiowy – co warto wiedzieć?

Grzejnik żeliwny czy aluminiowy – który wybrać do swojego domu lub mieszkania? Żeliwo jest materiałem cięższym niż aluminium, lecz także zdecydowanie trwalszym. Grzejniki aluminiowe łatwiej jest zamontować w domach o lekkiej konstrukcji, ale powinien się tym zająć ekspert. Istnieje bowiem ryzyko ukruszenia się fragmentu żeberka w kaloryferze aluminiowym.

Czy żeliwny grzejnik można zamontować samemu? Wystarczy zebrać trochę informacji na temat poprawnego podłączenia tego rozwiązania i nie powinno być z tym żadnego problemu. Jeśli zależy ci na trwałości i wytrzymałości kaloryferów w domu, wybierz grzejnik żeliwny, a aluminiowym zainteresuj się, jeśli te cechy nie są najważniejsze.

Grzejnik aluminiowy nie może być zamontowany w instalacjach miedzianych bądź tam, gdzie potencjalnie występuje wysokie ryzyko uszkodzenia mechanicznego.

Często można spotkać się z opinią, że grzejnik aluminiowy jest łatwiejszy do utrzymania w idealnej czystości, ponieważ ma gładką powierzchnię. Tymczasem nowe modele grzejników żeliwnych mogą być szlifowane, dzięki czemu ich poszczególne żeberka także są gładkie.

Jak przeliczyć parametry grzejnika żeliwnego na aluminiowy tam, gdzie zaleca się wykorzystanie lekkich kaloryferów? Trzeba wziąć pod uwagę liczbę żeber w starym kaloryferze oraz dopasować jego moc do nowych warunków grzejników członowych aluminiowych – jedno-, dwu- lub trzypłytowych.

Grzejnik żeliwny czy stalowy – co będzie lepsze?

Kiedy będziesz planować instalację grzewczą, twój wybór może paść na kaloryfer stalowy. Czy warto wybrać go na miejsce grzejnika żeliwnego? Czy stalowy kaloryfer sprawdzi się lepiej od tradycyjnego żeliwnego grzejnika?

Otóż trzeba powiedzieć, że stal jest mniej odporna na proces korodowania niż żeliwo. Dlatego jakość wody w instalacji grzewczej z zamontowanymi kaloryferami stalowymi ma niebagatelne znaczenie.

Grzejniki wykonane ze stali nie mogą być częścią instalacji grawitacyjnych, w których z kolei bardzo dobrze sprawdzają się ich żeliwne odpowiedniki. Wszystko przez to, że kaloryfery stalowe mają duże opory przepływu, a różnica ciśnienia wymuszająca przepływ wody w takich instalacjach jest tak naprawdę niewielka.

Kolejną cechą odróżniającą grzejniki stalowe od żeliwnych jest to, że te pierwsze mają małą powierzchnię wodną – nawet 4-krotnie mniejszą od grzejników żeliwnych. Są lżejsze, dlatego szybciej reagują na zmiany temperatury czynnika grzewczego i łatwiej współpracują z termostatami.

To może Cię zainteresować: Grzejniki pokojowe – jakie wybrać i jak dopasować je do aranżacji?

Grzejnik żeliwny – czy może stanowić ozdobę pomieszczenia?

Na ogół żeliwne grzejniki w blokach z wielkiej płyty, kamienicach lub w domach starej generacji są wymieniane z uwagi na ich niskie walory estetyczne. O ile ktoś nie chce zaaranżować mieszkania w stylu vintage, gdzie grzejnik żeliwny retro będzie pasował doskonale, takie kaloryfery zastępuje się nowoczesnymi płytowymi grzejnikami stalowymi.

W sprzedaży znajdują się jednak estetyczne, ozdobne grzejniki żeliwne, które cechują się eleganckim designem. Można wybierać spośród wielu różnych modeli, w rozmaitych kształtach, kolorach czy wzorach.

Fantazyjne kształty zdobionych grzejników żeliwnych sprawiają, że mogą one nie tylko dobrze wpasować się w nowoczesne wnętrze mieszkalne, lecz także być jego prawdziwą ozdobą. Wykonywane są w technologii odlewania, co daje szerokie możliwości stworzenia grzejnika żeliwnego w oryginalnej formie. W zachodniej Europie kaloryfery żeliwne wyraźnie wracają do łask, a producenci wręcz prześcigają się w proponowaniu ich nowych modeli.

Jak odnowić grzejnik żeliwny?

Sposobem na zwiększenie walorów estetycznych starego kaloryfera z żeliwa jest jego odnowienie. Pytanie tylko, jak odnowić grzejnik żeliwny? Jakich materiałów użyć i od czego zacząć taką renowację?

Dobrym momentem na odnowienie grzejnika żeliwnego jest lato, występuje bowiem wówczas przerwa w sezonie grzewczym. Zasadniczo nie powinno się odnawiać grzejników gorących, ponieważ farba wykorzystana do tego celu będzie schła zdecydowanie zbyt szybko, co grozi powstaniem mało estetycznych smug.

Jak pomalować grzejnik żeliwny?

Najprostszym sposobem na odnowienie grzejnika żeliwnego jest jego pomalowanie. Jak pomalować grzejnik żeliwny?

Najpierw trzeba go wyczyścić z kurzu i innych zabrudzeń oraz usunąć ewentualnie łuszczącą się farbę z wcześniejszej powłoki. Jeśli nie chcesz zdejmować grzejnika, to zabezpiecz przed jego pomalowaniem ścianę i podłogę, aby nie zostały zachlapane farbą. Zdjęcie kaloryfera jest kłopotliwe z uwagi na jego wysoką masę.

Przed nałożeniem pierwszej powłoki malarskiej na grzejnik żeliwny postaraj się o zmatowienie starej farby. Polega to na przeszlifowaniu całej powierzchni kaloryfera, np. z użyciem szlifierki albo papieru ściernego zawiniętego na drewnianym klocku. Pył powstały przy szlifowaniu można usunąć suchą i zwilżoną szmatką.

Konieczne jest też usunięcie rdzy, jeśli kaloryfer jest choćby miejscowo zardzewiały, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie widać zacieki. Po oczyszczeniu grzejnika i przed jego właściwym malowaniem trzeba użyć farby podkładowej.

Czym pomalować grzejnik żeliwny? Do tego celu możesz wykorzystać zwykłą farbę ftalową lub akrylową do metalu, ale musi ona być przeznaczona do malowania grzejników i odporna na temperaturę rzędu 30-40 stopni Celsjusza. W razie użycia zwykłych farb najpewniej farba szybko straci swój pierwotny kolor. Na przykład biała powłoka szybko zżółknie.

Najczęściej zresztą farby przeznaczone do grzejników, wytrzymujące wysoką temperaturę, występują w białym kolorze. Jeśli nie pasuje on do wystroju twojego wnętrza, możesz samodzielnie zabarwić farbę pigmentem, ale uwaga! Moc kolorowego grzejnika będzie nieco mniejsza niż takiego, który został pomalowany białą farbą.

Inaczej będzie, jeśli pomalujesz grzejnik żeliwny farbą ftalową i akrylową do metalu. One mogą mieć dowolne kolory, a producenci oferują gotowe farby do kaloryferów w różnych odcieniach.

Sprawdź także: Grzejnik olejowy – rodzaje, zużycie prądu i zalety grzejników olejowych

Jak wyczyścić grzejnik żeliwny z farby?

Zanim przystąpisz do malowania grzejnika żeliwnego, powinieneś usunąć z niego starą farbę. To konieczne, jeśli jej powierzchnia się łuszczy lub ma widoczne smugi. Jak wyczyścić grzejnik żeliwny z farby? Do tego celu wykorzystaj wiertarkę bądź szlifierkę kątową, a na jej uchwycie zamocuj ściernicę szczotkową, czyli końcówkę ze sztywnymi sznurami z nylonu czy ze stalowymi drutami. Okrężny ruch szczotki sprawi, że łatwiej będzie oczyścić cały grzejnik ze wcześniejszej powłoki.

Jeśli to możliwe, zdejmij ze ściany grzejnik żeliwny i oddaj go do zakładu lakierniczego. Tam do oczyszczenia go ze starej farby i rdzy wykorzystana zostanie metoda piaskowania. W lakierni może on, rzecz jasna, zostać pomalowany farbą proszkową właściwie na dowolny kolor z palety RAL.

Grzejnik żeliwny – co jeszcze warto wiedzieć?

Grzejniki żeliwne mogą być od wewnątrz zanieczyszczone, dlatego warto je od czasu do czasu wypłukiwać. Ze względu na zanieczyszczenia występujące w kaloryferach żeliwnych, nie powinno się ich łączyć w jeden ciąg z grzejnikami stalowymi, miedzianymi czy aluminiowymi.

Można zastosować w instalacjach centralnego ogrzewania specjalne filtry siatkowe w parze z pompą wymuszającą obieg wody. Pozwalają one zminimalizować zanieczyszczenia w grzejnikach żeliwnych.

Przy zdejmowaniu i wyrzucaniu grzejnika żeliwnego warto go podzielić na mniejsze części. Jak rozkręcić grzejnik żeliwny? Wystarczy wykorzystać do tego celu odpowiednie narzędzia – klucze pozwalające na odkręcenie jego kanałów. Natomiast aby ułatwić sobie wyniesienie z domu grzejnika i jego utylizację, można go przeciąć.

Jak przeciąć grzejnik żeliwny? Można wykorzystać do tego celu piłę do metalu.

Wady i zalety kaloryferów żeliwnych – czy warto nimi ogrzewać dom?

Grzejniki żeliwne mają wiele zalet, które przemawiają za tym, by nadal wykorzystywać je w domach mieszkalnych i lokalach w budynkach wielorodzinnych. Do zalet takich kaloryferów należy zaliczyć:

  • niską wrażliwość żeliwa na jakość wody w instalacji grzewczej – brak zagrożenia tzw. korozją elektrochemiczną,
  • wysoką odporność na korozję,
  • wysoką trwałość – sięgającą nawet 50 lat,
  • możliwość łączenia grzejników żeliwnych z rurami bez względu na rodzaj zastosowanego materiału,
  • dłuższy czas przechowywania ciepła w grzejniku, nawet po ustaniu zasilania.

Niestety, grzejniki żeliwne nie są całkowicie wolne od wad. Wśród nich wymienia się:

  • dłuższy czas wymagany do ich nagrzania (wysoka bezwładność cieplna spowodowana dużą masą żeliwa),
  • opóźnienie reakcji przy stosowaniu w parze z grzejnikami żeliwnymi zaworów z głowicami termostatycznymi,
  • dużą masę grzejników.

Jak widać, pomimo upływu czasu w polskich domach i mieszkaniach nadal stosuje się grzejniki żeliwne. Na ich rosnącą popularność wpływa to, że obecnie producenci oferują klientom nowoczesne rozwiązania, dzięki którym kaloryfery stają się ciekawym elementem wyposażenia wnętrza. Nie szpecą pomieszczeń i nie trzeba ich obudowywać, by pasowały do innych części aranżacji. Mają pewne wady i w niektórych systemach w ogóle nie można ich wykorzystywać, ale w innych, przy grawitacyjnym obiegu wody, jak najbardziej się sprawdzają.

Przeczytaj także: Grzejniki dekoracyjne – jak zaaranżować grzejniki, aby stały się dekoracją we wnętrzach?

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

REKLAMA
Zamknij