Ile kosztuje wykończenie domu w 2024 roku? Sprawdzamy ceny za m2
Planujesz budowę wymarzonego domu? Jednym z pierwszych kroków powinno być dla Ciebie dokładne zaplanowanie wydatków, co pozwoli zrealizować inwestycję terminowo i bez nieprzewidzianych problemów. Kosztowne może być zwłaszcza wykończenie domu pod klucz, czyli takiego, do którego można się wprowadzić. Co wchodzi w zakres prac? Od czego uzależniona jest wielkość wydatków? I w końcu – ile kosztuje wykończenie domu w 2024 roku? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

W artykule:
Ceny materiałów oraz usług ekip budowlanych regularnie drożeją - w szybszym lub wolniejszym tempie. Z czasem budżet zaplanowany na budowę domu, który mógł okazać się wystarczający, w pewnym momencie pozwoli Ci doprowadzić inwestycję jedynie do pewnego etapu. Zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na budowę domu metodą gospodarczą, która trwa często 18 miesięcy i dłużej. W wielu przypadkach ratunkiem jest kredyt na wykończenie domu. Aby jednak móc o niego zawnioskować, warto sprawdzić, jaka kwota będzie Ci w ogóle potrzebna.
Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, podpowiadamy, jak realnie przygotować kosztorys budowy domu, co wchodzi w zakres prac wykończeniowych, a także z jakimi kosztami trzeba mierzyć się przy wykończeniu domu w 2024 roku i czy można je obniżyć?
Kiedy przygotować kosztorys prac wykończeniowych?
Budowa domu to przedsięwzięcie, które składa się z wielu etapów. Zanim rozpoczniesz prace wykończeniowe, musisz przebrnąć przez stan zerowy i stan surowy. Ich realizacja w przypadku budowy metodą gospodarczą może trwać naprawdę długo, ze względu na warunki pogodowe, dostępność materiałów oraz ograniczenia budżetowe. Jednak to właśnie moment wykończenia budynku stanowi największe wyzwanie dla inwestorów - przede wszystkim finansowe, gdy pod koniec budowy w portfelu znajduje się coraz mniej pieniędzy.
Warto więc zastanowić się, ile kosztuje wykończenie domu o konkretnej powierzchni, na jak najwcześniejszym etapie, nawet przed zakupem projektu domu. Wspomina o tym nasz ekspert w artykule: 12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę. W zależności od oczekiwanego efektu końcowego i ustalonego standardu, różny będzie ostateczny koszt budowy domu.
Przeczytaj koniecznie: Budowa domu krok po kroku
Co wchodzi w zakres prac wykończeniowych?
Zanim dowiesz się, ile kosztuje wykończenie domu, w pierwszej kolejności odpowiemy, czym charakteryzuje się ten etap i jakie prace wchodzą w jego skład. Najczęściej następuje on po etapie nazywanym stanem surowym zamkniętym, w którym budynek posiada już konstrukcję nośną, ściany zewnętrzne, dach oraz okna i drzwi zewnętrzne. Jest więc praktycznie gotowy od zewnątrz, jednak niezbędne jest przeprowadzenie właśnie prac wykończeniowych.
Co wchodzi w zakres prac wykończeniowych? Przede wszystkim jest to:
- zamontowanie niezbędnych instalacji wewnętrznych, w tym wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, wentylacyjnej i centralnego ogrzewania oraz montaż urządzeń grzewczych;
- wykonanie podwieszanych sufitów;
- tynkowanie i szpachlowanie ścian i sufitów,
- montaż parapetów wewnętrznych;
- wykonanie posadzek, w tym ułożenie warstw izolacyjnych i wylanie masy samopoziomującej;
- wykonanie elewacji (ocieplenie ścian zewnętrznych i tynkowanie);
- montaż rolet zewnętrznych;
- montaż balustrad na balkonach;
- docieplenie strychu (jeżeli dotyczy).
Wymienione wyżej prace wchodzę w skład etapu zwanego stan deweloperski. Kiedy mówimy o wykończeniu domu pod klucz, dochodzą jeszcze takie elementy jak:
- wykończenie ścian wewnętrznych, np.: malowanie ścian, tapetowanie itp.
- ułożenie podłóg, np. płytek, paneli, parkietów;
- montaż drzwi wewnętrznych;
- tzw. biały montaż urządzeń sanitarnych w łazience czy w toalecie;
- zabudowa meblowa,
- montaż oświetlenia,
- aranżacja wnętrz: umeblowanie, montaż urządzeń i wyposażenia dodatkowego.
W kosztorysie wykończenia domu warto również uwzględnić montaż elementów wyposażenia łazienki i kuchni, a także listew przypodłogowych, rolet, luster czy półek. Na tym etapie miejsce mają również prace na balkonie lub tarasie oraz instalacja systemu smart home, systemu alarmowego czy monitoringu.
Sprawdź aktualny cennik: Cennik usług budowlanych 2024
Od czego uzależnione są koszty wykończenia domu?
Ostateczny koszt wykończenia domu zależy od kilku czynników. Do tych najważniejszych zaliczamy:
- rodzaj, powierzchnię i bryłę budynku;
- poziom skomplikowania projektu;
- lokalizację inwestycji;
- zakres prac;
- standard wykończenia i jakość użytych materiałów;
- czas realizacji.
Wydatki mogą być mniejsze lub większe w zależności od lokalizacji nieruchomości – w jednym regionie Polski zapłacisz mniej, a w innym więcej za konkretne produkty lub robociznę. Przyspieszenie prac może prowadzić do wyższych kosztów ze względu na konieczność zatrudnienia większej liczby pracowników lub wykonania prac w krótszym terminie. Kiedy jednak nie nagli Cię żaden termin, możesz obserwować ceny materiałów budowlanych i dokonywać zakupów w korzystnym dla Ciebie momencie.
Niektóre domy będą wymagały większego wkładu finansowego jak np. domy piętrowe czy te z dużą ilością okien. Przykładem może być ten nowoczesny projekt domu:
Projekt domu KRX1042 HomeKoncept 37
Jeśli więc nie chcesz wydawać za dużo pieniędzy, wybierz dom o prostej bryle, bez schodów. Możesz zainteresować się projektami domów parterowych:
Niestandardowe projekty, jak np. domy energooszczędne czy domy pasywne, będą również wiązać się z wyższymi kosztami wykończenia. Przykładowo dom pasywny Samowystarczalny T-line A (widoczny na zdjęciu poniżej), choć posiada stosunkowo prostą bryłę, to koszt jego wykończenia będzie wymagał większej inwestycji, aby uzyskał wartość Ep rzędu 0 kWh/(m2rok).
Dom pasywny Samowystarczalny T-line A LOB1007
Koszty wykończenia domu będą niższe, jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie części prac samodzielnie. Pamiętaj jednak, że nie warto podejmować się konkretnych zadań, gdy nie dysponujesz wiedzą lub doświadczeniem. W przeciwnym razie może dojść do błędów, których wyeliminowanie będzie wiązać się z dodatkowym, bardzo dużym wydatkiem.
Może się przydać: Cennik usług elektrycznych 2024
Ile kosztuje wykończenie domu w 2024 roku?
Wykończenie domu powinno zostać poprzedzone ustaleniem budżetu, w jakim chcesz się zmieścić. Pamiętaj przy tym, że nawet najdokładniejsze ustalenia i plany mogą zostać zweryfikowane już na etapie realizacji, dlatego warto pozostawić pewną sumę zapasową, która pozwoli pokryć nieprzewidziane wydatki i wykonać poszczególne zadania terminowo.
Projekt domu Dom na Praktycznej 2 WAH2066
Chcąc ustalić optymalny budżet, musisz dokładnie wiedzieć, jakie prace zostaną przeprowadzone i sprawdzić, ile kosztuje robocizna oraz poszczególne materiały. Im lepsze rozeznanie i analizę kosztów przeprowadzisz, tym większe będzie prawdopodobieństwo tego, że ostateczna cena nie przerośnie Twoich możliwości. Oczywiście możesz zlecić kosztorys wykończenia domu specjalistom, jednak chcąc poznać orientacyjne kwoty, przychodzimy Ci z pomocą!
Dla przykładu:
- wykonanie posadzki na gruncie kosztuje średnio 74,79 zł/m2 (materiały) + 26,30 zł/m2 (robocizna);
- wykonanie instalacji elektrycznej kosztuje średnio 153,55 zł/punkt;
- wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej kosztuje średnio 586,00 zł/punkt;
- ogrzewanie (podłogowe + standardowe grzejniki) to koszt 200-300 zł/m2;
- ocieplenie poddasza kosztuje ok. 100-150 zł m2;
- wykonanie parapetów kosztuje średnio 42,65 zł/mb (wewnętrzne) oraz 51,99 zł/mb (zewnętrzne);
- wykonanie tynków cementowo-wapiennych kosztuje średnio 51 zł/m2;
- malowanie ścian i sufitów kosztuje średnio 20 zł/m2 powierzchni przegrody;
- montaż drzwi wewnętrznych kosztuje średnio 330 zł;
- wykończenie łazienek (średniej klasy płytki, lepsze sanitariaty) to koszt 400-500 zł/m2.
Sprawdź nasze cenniki:
Średnia cena za m2 wykończenia domu 2024
A ile kosztuje wykończenie domu 2024 do stanu deweloperskiego, biorąc pod uwagę wszystkie prace, jakie należy wykonać? W zależności od powierzchni, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Średni koszt wykończenia domu w 2024 to od 2200 do 3200 zł/m2 (netto), przyjmując średni standard wykończenia. Podany przedział cenowy jest uniwersalny i uwzględnia różnice wynikające z metrażu domu i innych czynników, co pozwala na jego zastosowanie w różnych sytuacjach. Nie obejmuje pełnego umeblowania, wyposażenia w sprzęt RTV czy dekoracji. Aby uzyskać dokładniejsze oszacowanie dla konkretnego projektu, warto jednak uwzględnić specyficzne warunki, takie jak: rzeczywisty metraż domu, lokalizacja inwestycji oraz przyjęty standard wykończenia.
Projekt wykończenia wnętrza domu Makarena WAH2146 o wysokim standardzie
Średni koszt wykończenia domu 2024 przedstawia się następująco, jeżeli przyjmiemy 3 poziomy standardu wykończenia:
- Standard podstawowy: koszt wykończenia domu 1800-2600 zł/m2
Obejmuje: instalacje elektryczne i hydrauliczne wykonane w podstawowej technologii, ogrzewanie z użyciem standardowych grzejników, tynki i wylewki podłogowe oraz proste ocieplenie poddasza. Wnętrza są wykończone tańszymi materiałami, takimi jak podstawowe panele podłogowe, płytki i farby, a łazienki i kuchnie wyposażone są w najprostsze elementy. - Standard średni: koszt wykończenia domu 2200-3200 zł/m2
Obejmuje: bardziej zaawansowane instalacje, w tym podłogowe ogrzewanie, lepszej jakości tynki i ocieplenie poddasza. Wnętrza wykańcza się solidnymi materiałami, jak panele i płytki o wyższej jakości, farby o podwyższonej odporności, a łazienki i kuchnie są wyposażone w solidne sanitariaty i sprzęt AGD o średniej klasie. - Standard wysoki: koszt wykończenia domu 2800-3600 zł/m2
Obejmuje: zaawansowane instalacje, często z inteligentnymi systemami, najwyższej jakości ocieplenie i wykończenie powierzchni. Wnętrza są luksusowo wykończone, z użyciem ekskluzywnych materiałów, jak drewno, designerskie oświetlenie, luksusowe płytki oraz sprzęt AGD z górnej półki, co tworzy wnętrza o najwyższym standardzie estetycznym i funkcjonalnym.
Może Cię zainteresować: Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?
Ogólny koszt wykończenia domu 2024
Szacowane ogólne koszty wykończenia domu 2024 przedstawiliśmy w poniższej tabeli:
Powierzchnia domu | Standard podstawowy | Standard średni | Wysoki standard |
---|---|---|---|
Ile kosztuje wykończenie domu 80 m2? | od 144 do 208 tys. zł | od 176 do 256 tys. zł | od 224 do 288 tys. zł |
Ile kosztuje wykończenie domu 100 m2? | od 180 do 260 tys. zł | od 220 do 320 tys. zł | od 280 do 360 tys. zł |
Ile kosztuje wykończenie domu 120 m2? |
od 216 do 312 tys. zł |
od 264 do 384 tys. zł | od 336 do 432 tys. zł |
Ile kosztuje wykończenie domu 150 m2? | od 270 do 390 tys. zł | od 330 do 480 tys. zł | od 420 do 540 tys. zł |
Ile kosztuje wykończenie domu 180 m2? | od 324 do 468 tys. zł | od 396 do 576 tys. zł | od 504 do 648 tys. zł |
Ile kosztuje wykończenie domu 200 m2? | od 360 do 520 tys. zł | od 440 do 640 tys. zł | od 560 do 720 tys. zł |
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego?
Zanim przejdziesz do momentu wykończania i urządzania domu, z pewnością zainteresujesz się tym, ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym otwartym. Jest to pierwszy etap inwestycji, który obejmuje położenie fundamentów, dachu, stropów oraz kominów. Aktualne koszty sprawdzisz w artykule: Stan surowy otwarty
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego otwartego do stanu zamkniętego? Różnica jest stosunkowo niewielka. Koszty związane z doprowadzeniem do stanu surowego zamkniętego ze stanu surowego otwartego to ok. 10-15% całości kosztów budowy domu. Aktualne koszty tego etapu budowy znajdziesz w artykule: Stan surowy zamknięty
W kolejnym kroku wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego pozwala osiągnąć stan deweloperski, czyli taki, w którym zakończono prace związane z ociepleniem budynku, montażem instalacji, wykonaniem tynków i wylewek podłogowych czy montażem grzejników i parapetów. Do takiego domu jednak nie można się jeszcze wprowadzić, ponieważ wymaga on wielu prac wykończeniowych – m.in. pomalowania ścian, ułożenia podłóg, montażu drzwi wewnętrznych, wstawienia wyposażenia. Koszt wykończenia domu ze stanu surowego zamkniętego do deweloperskeigo zależy oczywiście od zakresu prac. Jak oszacować, ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego do tzw. deweloperskiego?
Prace wykończniowe można podzielić na dwa etapy:
- osiągnięcie wykończenia domu do stanu deweloperskiego,
- osiągnięcie stanu wykończenia domu "pod klucz".
Ile więc kosztuje wykończenie domu do stanu deweloperskiego w 2024 roku? W przypadku domu o powierzchni 100 m2 jest to kwota od 80 do 160 tys. zł netto, w zależności od standardu wykończenia, lokalizacji i rodzaju budynku.
Cena za metr kwadratowy wykończenia od stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego wynosi:
- od 800 do 1200 zł/m2 (netto) w ekonomicznym standardzie wykończenia,
- od 1000 do 1400 zł/m2 (netto) w średnim standardzie wykończenia,
- od 1200 do 1600 zł/m2 (netto) w wysokim standardzie wykończenia.
Przeczytaj rady eksperta: Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz?
Możesz zdecydować się samodzielnie wykończyć swoje mieszkanie lub też wybrać usługi firmy budowlanej. W takiej sytuacji to, ile będzie kosztować wykończenie domu pod klucz, może się znacząco różnić. Aby ułatwić Ci zaplanowanie budżetu, podajemy Ci szacunkowe kwoty.
Z pozoru przejście od stanu deweloperskiego do stanu wykończenia pod klucz to prosta droga - to w końcu ostatni etap przed zamieszkaniem w wymarzonym domu. W praktyce jednak wykończenie domu, do którego można się już wprowadzić, wymaga wielu prac. Mowa tu między innymi o:
- wykończeniu podłóg i ścian;
- wstawieniu drzwi wewnętrznych;
- montażu armatury i ceramiki łazienkowej;
- umeblowaniu wnętrz i instalacji sprzętów AGD;
- instalacji oświetlenia;
- dopracowaniu detali, jak np. montaż listew przypodłogowych.
Jaki jest koszt wykończenia domu ze stanu deweloperskiego w 2024 roku? Tutaj przedział cenowy wynosi od 1000 do 2000 zł/m2 (netto) w zależności od przyjętego standardu wykończenia domu pod klucz:
- od 1000 do 1400 zł/m2 (netto) w ekonomicznym standardzie wykończenia pod klucz,
- od 1200 do 1800 zł/m2 (netto) w średnim standardzie wykończenia pod klucz,
- od 1600 do 2000 zł/m2 (netto) w wysokim standardzie wykończenia pod klucz.
W przypadku domu o powierzchni 100 m2 należy liczyć się z wydatkiem rzędu 120-180 tys. zł, jeżeli zdecydujesz się na średni standard wykończenia. Podane wyżej kwoty nie obejmują jednak umeblowania, zakupu sprzętu RTV czy dekoracji. Na szczęście sporą część wymienionych prac można wykonać samodzielnie, co pozwala zyskać duże oszczędności.
Zapoznaj się z poradami o pracach wykończeniowych:
- Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?
- Ile kosztuje wykończenie kuchni?
- Ile kosztuje i ile zajmie wykończenie łazienki?
Jak tanio wykończyć dom?
Jeżeli chcesz zmniejszyć koszt wykończenia domu, możesz zdecydować się na niższy standard, co pozwoli Ci zaoszczędzić na materiałach i meblach, zdecydować się na gotowe rozwiązania albo poszukać tańszego wykonawcę.
Nie da się ukryć, że sporą część wydatków na wykończenie domu stanowią koszty usług remontowych, dlatego wiele osób decyduje się na przeprowadzenie wielu prac samodzielnie. Na samym malowaniu ścian możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Niestety, o ile malowanie czy tapetowanie każdy może wykonać we własnym zakresie, o tyle już montaż instalacji, wykonanie posadzki czy układanie tynków wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego bardziej skomplikowane prace należy powierzyć specjalistom – w przeciwnym razie ryzykujesz nie tylko niezadowalającym efektem końcowym, ale również błędami i dodatkowymi kosztami.
Zachęcamy do obejrzenia webinaru z udziałem naszego eksperta o tym, jak uniknąć zaskoczenia i uchronić się przed nieprzewidzianymi wydatkami w trakcie budowy domu:
Podsumowanie kosztów wykończenia domu
Koszt wykończenia domu 2024 roku może być bardzo zróżnicowany. W zależności od tego, jaki projekt domu wybierzesz, w jakim standardzie zechcesz go wykończyć, a także na jakie materiały się zdecydujesz, za całe przedsięwzięcie zapłacisz średnio od 180 do nawet 360 tys. zł netto przy domu o powierzchni do 100 m2.
Na tym etapie nie warto jednak szukać oszczędności, ponieważ wiązać się to może z obniżeniem komfortu życia domowników. Grunt to dokładny plan jeszcze przed rozpocząciem inwestycji, kontrola wydatków w trakcie, a także znalezienie odpowiednich wykonawców, którzy przeprowadzą prace skutecznie i terminowo.
Aby dowiedzieć się więcej o szacowaniu kosztów budowy domu przeczytaj: Jak obliczyć koszty budowy domu?
Autor artykułu

Inne artykuły tego autora