Jak autokonsumpcja energii z fotowoltaiki wpływa na rachunki? Sposoby na zwiększenie bieżącego zużycia
Jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej, ale czujesz, że nie wykorzystujesz jej pełnego potencjału? Być może wystarczy skupić się na zwiększeniu bieżącego zużycia wytwarzanej energii, by zauważyć jeszcze większe oszczędności z użytkowania tego systemu? Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego autokonsumpcja jest kluczem do szybkiego zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.
Spis treści
Czym jest autokonsumpcja?
To nic innego jak ilość wyprodukowanej przez instalację energii elektrycznej, którą prosument zużywa “na bieżąco” do zasilania domowych sprzętów i urządzeń. Zwiększając autokonsumpcję, gospodarstwo odsyła do sieci mniej energii i nie ponosi z tego tytułu strat. Niestety, przyjmuje się, że typowy poziom autokonsumpcji w polskich gospodarstwach domowych jest dość niski i oscyluje wokół 20-30%. To oznacza, że aż 70-80% wytwarzanej energii jest oddawane do sieci. W zależności od systemu rozliczeń, jaki obejmuje prosumenta, może on odebrać większość energii (net-metering) lub musi ją dokupić (net-billing).
Jak większość prosumentów korzysta z energii?
Energia elektryczna jest produkowana przez panele fotowoltaiczne w ciągu dnia, gdy dociera do nas promieniowanie słoneczne. Jednak najczęściej jest to również czas, gdy domownicy znajdują się w pracy lub w szkole i nie zużywają zbyt wiele prądu. Statystyki pokazują, że najwięcej energii konsumujemy rano oraz wieczorem, czyli przed wyjściem oraz po powrocie do domu. To właśnie wtedy przygotowujemy posiłki, nastawiamy pranie i zmywarkę, sprzątamy czy korzystamy z telewizji, komputerów oraz konsol. Z kolei szczyt produkcji z fotowoltaiki przypada na godziny około południowe, zwłaszcza między 9:00 a 13:00. Jak więc połączyć nasz styl życia z autokonsumpcją?
Dlaczego autokonsumpcja jest ważna?
Gospodarstwa domowe, które rozliczają się w net-meteringu, czyli tzw. systemie opustów, mogą przekazywać nadwyżki niewykorzystanej energii do sieci elektrycznej. Za każdą 1 kWh prądu, którą wprowadzają do sieci, zakład energetyczny zwraca im 70% w przypadku instalacji o mocy od 10 do 50 kWp lub 80% energii w przypadku mikroinstalacji o mocy do 10 kWp. Prosumenci z większą autokonsumpcją oszczędzają więc 20-30% z każdej 1 kWh, której nie oddają do sieci, maksymalizując swoje oszczędności.
Sytuacja wygląda nieco inaczej przy net-billingu, którym objęci są prosumenci przyłączeni do sieci od 1 kwietnia 2022 r. W tym systemie odsprzedają nadprodukcję do sieci po określonych stawkach oraz kupują ją po cenach rynkowych, tak jak pozostali konsumenci. Maksymalizacja autokonsumpcji jest więc niezwykle korzystna dla prosumentów rozliczających się w net-billingu, ponieważ pozwala im na zmniejszenie ilości zakupionej energii oraz jeszcze większą redukcję rachunków za prąd.
Warto pamiętać, że już od sierpnia 2024 r. w życie wejdzie także taryfa dynamiczna, w ramach której rozliczanie będzie odbywać się na bazie chwilowych cen energii, regulowanych co 15 min na podstawie wskazań warszawskiej giełdy. Najniższe stawki będą obowiązywać w godzinach porannych i nocnych, gdy popyt na prąd jest mniejszy. Z kolei najwyższych cen doświadczymy popołudniami i wieczorami. Z tej perspektywy, zmiana nawyków, która doprowadzi do zwiększenia bieżącego zużycia energii z instalacji w ciągu dnia, będzie niezwykle istotna.
Warto pamiętać, że wysoka autokonsumpcja może pomóc nie tylko w zwiększeniu efektywności korzystania z fotowoltaiki, ale także zapobiegać przerwom w jej pracy. Wraz z rosnącą liczbą montowanych instalacji solarnych w kraju, prosumenci coraz częściej spotykają się z problemem zbyt wysokiego napięcia w sieci, które skutkuje wyłączeniami inwerterów podczas słonecznych dni i zatrzymaniem produkcji. Zbyt duża ilość nadwyżek, która trafia w tych momentach do sieci, podnosi napięcie. Logicznym jest więc, że zużycie energii pomoże w jego obniżeniu i będzie przeciwdziałać wyłączeniom falownika. A napięcie najlepiej obniżyć efektywnie korzystając z energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.
Podsumowując, zwiększenie autokonsumpcji energii z fotowoltaiki umożliwia:
- zmniejszenie ilości nadwyżek energii, które trafiają do sieci,
- redukcję rachunków za prąd,
- zminimalizowanie liczby wyłączeń instalacji spowodowanych zbyt wysokim napięciem,
- skrócenie czasu zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę,
- zwiększenie niezależności energetycznej gospodarstwa domowego.
W czym pomoże Ci magazyn energii i HEMS?
Pisząc o maksymalizacji autokonsumpcji energii z fotowoltaiki, nie sposób nie wspomnieć o magazynach energii. Dlaczego ich zastosowanie jest tak ważne? Ponieważ nadwyżki prądu, jakie wytworzy Twoja instalacja, zamiast do sieci, trafią do domowego akumulatora, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z przechowywanej energii, gdy będzie Ci potrzebna, np. wieczorem, w nocy czy podczas zachmurzeń. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które przebywają poza domem w godzinach najwyższej produkcji i nie posiadają urządzeń z funkcją planowania pracy. Z magazynem energii nie tylko zoptymalizujesz zużycie energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną, ale także zwiększysz swoją niezależność energetyczną. Magazyny energii z funkcją BackUp, jakie znajdziesz w ofercie Columbus, mogą pracować bez zasilania z sieci, przez co nie stracisz dostępu do prądu nawet w przypadku nagłych przerw w dostawie energii.
System Zarządzania Energią Domową (HEMS)
Magazyn energii może funkcjonować jeszcze efektywniej, jeśli jest wspomagany przez System Zarządzania Energią Domową (HEMS). HEMS śledzi poziom energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu wychwytuje moment, gdy pojawia się nadprodukcja i kieruje nadwyżki do zasilania urządzeń domowych lub do magazynu energii.
Wysoka autokonsumpcja to klucz do szybkiego zwrotu z inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną i najbardziej efektywny sposób korzystania z tej technologii. Nie jest przypadkiem, że coraz więcej krajów wspiera maksymalizację autokonsumpcji, choćby poprzez wysokie dotacje do magazynów energii czy systemów HEMS.
Wystarczy spojrzeć na naszych południowych sąsiadów. W Czechach, gdzie Columbus również prowadzi swoją działalność, fotowoltaika jest sprzedawana praktycznie zawsze w parze z magazynem energii, co pozwala tamtejszym prosumentom na stworzenie w swoich domach elastycznych i niezależnych ekosystemów, zorientowanych na generowanie wysokich oszczędności.
– Michał Kopyść, Dyrektor Działu Szkoleń Sprzedaży w Columbus
Jak możesz zwiększyć dotychczasowy poziom autokonsumpcji?
Chcesz zwiększyć bieżące zużycie energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki? Oprócz inwestycji w magazyn energii i system HEMS możesz wypróbować kilka innych sposobów, które przyczynią się do zmniejszenia Twoich rachunków. Jakich?
Planuj pracę urządzeń domowych
Znaczna część urządzeń domowych, zwłaszcza nowszych, ma funkcję timera – oznacza to, że możesz zaplanować czas ich uruchomienia na dowolną godzinę. Warto skorzystać z tej opcji i zadbać o to, by takie urządzenia jak zmywarka, pralka czy robot sprzątający włączały się w środku dnia, gdy ilość produkowanej energii jest najwyższa. A co ze sprzętami, które nie posiadają takiej funkcji? Po prostu pamiętaj, by korzystać z nich w godzinach, gdy produkcja z fotowoltaiki jest największa. Przygotuj obiad w piekarniku, popracuj na laptopie, skoś trawę i ciesz się wysoką autokonsumpcją.
Podgrzewaj wodę
Jednym z podstawowych urządzeń, którego pracę możesz zaplanować, jest podgrzewacz wody. W momentach wysokiego nasłonecznienia włącz grzałkę elektryczną, która podgrzeje wodę lub uruchom ją zdalnie za pomocą dedykowanych systemów jak np. Columbus Aqua, który analizujących pracę instalacji fotowoltaicznej podejmuje decyzję kiedy uruchomić automatyczne podgrzewanie wody w zbiorniku. To doskonały sposób na jednoczesne zwiększenie autokonsumpcji i przygotowanie ciepłej wody użytkowej bez potrzeby uruchamiania głównego źródła ciepła w domu. Nagrzany w ciągu dnia zbiornik utrzyma wysoką temperaturę przez wiele godzin, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z niego także wieczorem lub w nocy.
Ogrzewaj dom
Właściciele domów mogą ogrzewać swoje budynki na wiele sposobów, również korzystając z energii elektrycznej. Jeśli posiadasz więc instalację fotowoltaiczną, warto zdecydować się także na pompę ciepła, która może być zasilana wytwarzanym przez Ciebie prądem np. pompę ciepła Columbus Pro. Co ważne, urządzenie to jest w stanie nie tylko ogrzewać budynek, ale także służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej przez cały rok.
Ładuj samochód elektryczny
Energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne może również zostać wykorzystana do zasilania Twojego samochodu. Możesz skorzystać z dedykowanej domowej ładowarki lub użyć ładowarki pokładowej, która podłączana jest bezpośrednio do zwykłego gniazdka. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej będzie ładować samochód w ciągu dnia – dzięki temu od razu wykorzystasz prąd produkowany przez moduły fotowoltaiczne.
Wymień urządzenia gazowe
Jeśli w Twoim domu nadal znajdują się urządzenia na gaz, np. takie jak kuchenka, kominek lub piecyk gazowy, rozważ ich wymianę na elektryczne odpowiedniki. Dzięki temu nie tylko zwiększysz autokonsumpcję darmowej energii, ale też obniżysz rachunki i zyskasz niezależność od podwyżek cen gazu.
Zmieniając nieco swoje nawyki i zwiększając bieżące zużycie energii z fotowoltaiki możesz zmaksymalizować oszczędności generowane przez instalację i skrócić czasu zwrotu z inwestycji. Pamiętaj jednak, że w efektywnym zarządzaniu zieloną energią wcale nie chodzi o to, by zużywać więcej prądu, lecz by lepiej planować działania, które i tak zamierzałeś wykonać.
Artykuł sponsorowany
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora