Prysznic bez brodzika – zalety i wady. Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika?
Prysznic bez brodzika, którego wariantem jest prysznic walk-in, to rozwiązanie, które idealnie pasuje do łazienek minimalistycznych i nowoczesnych. Odpowiednio wkomponowany w pomieszczenie nadaje aranżacji lekkość i optycznie powiększa przestrzeń. Ma wiele atutów, ale – jak przy każdym elemencie wyposażenia – znaleźć w nim można również mankamenty. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak zamontować prysznic bez brodzika? Ile kosztuje prysznic bez brodzika w 2022 roku?
Prysznic bez brodzika – jakie ma zalety?
Kiedy trzeba podjąć ostateczną decyzję w kwestii wyglądu łazienki? Gotowe projekty domów często zakładają wstępne wizualizacje kolejnych pomieszczeń dopasowane do stylu, na przykład domów skandynawskich czy modernistycznych. Później ten zamysł można modyfikować, jednak niektóre aspekty najlepiej zaplanować już na etapie budowy.
Jednym z takich tematów jest wybór zamkniętego lub otwartego prysznica bez brodzika – ciekawej opcji, gdy zastanawiasz się, jak urządzić nowoczesną łazienkę. Jeśli uwzględnisz taki wariant wcześniej, będzie można zaplanować w projekcie wystarczająco grubą podłogę i poprowadzić instalację w pożądany sposób. Montaż wymaga również odpowiednio wyprofilowanej podłogi, co w przypadku remontu wiąże się często z kuciem położonych płytek i podłoża.
Mimo trudności wiele osób decyduje się na generalne prace w wykończonych już pomieszczeniach, by móc korzystać z takiego rozwiązania. Jakie są najważniejsze zalety nowoczesnego prysznica bez brodzika?
- Bezpieczeństwo
Kabiny bez brodzika są bezpieczniejsze niż modele tradycyjne. W przypadku klasycznych pryszniców wejście do środka wymaga uniesienia nóg, niekiedy dość wysoko. Nie wszyscy radzą sobie z tym równie dobrze. Problem dotyczy w szczególności osób niesprawnych motorycznie oraz seniorów. Niektóre duże prysznice bez brodzika pozwalają na swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim i przejście na specjalne siedzisko do kąpieli.
- Możliwość indywidualnego dopasowania
Wyżej zasygnalizowana kwestia wielkości kabiny wiąże się z kolejną zaletą pryszniców bez brodzika – możliwością samodzielnego ustalenia wymiarów. W dużym pokoju kąpielowym strefa natrysku może być tak przestronna, jak tylko wymarzy sobie inwestor. Z kolei w małej łazience prysznic bez brodzika nie będzie utrudniał dostępu do innych elementów wyposażenia. Gdy nie jest używany, otwarte drzwi optycznie powiększą wnętrze.
- Łatwiejsze sprzątanie
Brak brodzika oznacza wygodniejsze czyszczenie kabiny: nie ma tu żadnych rowków, wnęk i zakamarków, z których trudno usunąć zabrudzenia i osady. Co więcej, resztki mydła osiadają na powierzchni podłogi w mniejszym stopniu niż na tradycyjnym brodziku. Z łatwością usuniesz je, używając zwykłego mopa.
- Możliwości aranżacyjne
Tradycyjny prysznic z brodzikiem często przytłacza wnętrze, zwłaszcza gdy łazienka jest niewielka. W przypadku tego nowoczesnego rozwiązania nie musisz obawiać się efektu ciasnoty. Kabinę bez problemu wpiszesz także w niełatwe przestrzenie, na przykład łazienkę na poddaszu, nie zakłócając aranżacji.
- Łatwy montaż ścianki
Ścianki takiej kabiny przytwierdza się po prostu do ściany lub podłogi za pomocą specjalnych profili. Niepotrzebne są szyny i prowadnice. Nie trzeba również wiercić dodatkowych otworów w płytkach uszkadzających powierzchnię.
Dowiedz się więcej: Prysznic walk-in – czy kabina walk in to dobry pomysł? Poznaj zalety i wady modnego rozwiązania
Prysznic bez brodzika – jakie są jego wady?
Jeśli chodzi o prysznic bez brodzika, opinie bywają również mniej entuzjastyczne. Takie rozwiązanie ma swoje wady, których świadomość jest kluczowa dla podjęcia ostatecznej trafnej decyzji.
- Brak gotowych rozwiązań
Nie kupisz gotowej kabiny bezbrodzikowej, w związku z czym jej wykonanie potrwa dłużej niż zaopatrzenie się w tradycyjny model.
- Koszty
Wbrew pozorom, brak kabiny i brodzika wcale nie obniża kosztów wykonania natrysku. Samo przygotowanie odpływu liniowego stanowi spory wydatek, dlatego zdecydowanie najlepiej zaplanować inwestycję już na etapie projektu. Późniejsze dostosowanie wnętrza wymaga zaawansowanych prac, co przekłada się na budżet. Zaaranżowanie przestrzeni prysznicowej również wiąże się z wyższą ceną niż zakup tradycyjnej kabiny.
- Stopień skomplikowania prac
Mimo że montaż ścianki i drzwi jest łatwy, wykonanie odpowiedniego spadku już niekoniecznie. Wiele również zależy od doświadczenia, staranności i dobrego zaplanowania prac.
- Ewentualne nieszczelności
Niektórzy podkreślają, że prysznic bez brodzika przecieka. Rzeczywiście, ścianki raczej nie cechują się maksymalna szczelnością, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością wycierania łazienki po każdej kąpieli. Wilgoć będzie również unosiła się w powietrzu – zadbaj zatem o dobrą wentylację.
- Niedrożne odpływy
Odpływy liniowe stosowane w prysznicach bez brodzika mają tendencję do zapychania się. Co prawda czyszczenie nie jest skomplikowane, jednak spodziewaj się, że konieczne będzie częste powtarzanie udrażniania.
- Nie do każdej łazienki
Mimo że prysznice bez brodzika są uniwersalne i wdzięczne w aranżacji, nie wszędzie można je zamontować. Muszą z niego zrezygnować chociażby właściciele mieszkań w blokach starszego typu, z małymi łazienkami, w których nie osiągnie się wymaganego spadku.
Prysznic bez brodzika – jaki odpływ wybrać?
Planując wykonanie prysznica bezbrodzikowego, jak najwcześniej wybierz odpowiedni system odpływowy. Pod uwagę weź nie tylko swoje upodobania wizualne, ale również wielkość kabiny i specyfikę konstrukcyjną łazienki. Obecnie najpopularniejsze rozwiązania to odpływ punktowy oraz odpływ liniowy. Prysznic bez brodzika będzie prezentował się w każdym wydaniu nieco inaczej, ale znacznie ważniejsze są parametry techniczne.
- Odpływ punktowy
Składa się z zamontowanego w podłodze syfonu i kratki usytuowanej na poziomie posadzki. Aby elementy były minimalnie widoczne, można przykryć odpływ płytką. Takie rozwiązanie zwykle montuje się centralnie, co oznacza, że z każdej strony należy zapewnić odpowiedni spadek podłogi. Niewielki rozmiar odpływu punktowego sprawia, że możliwości zbierania wody są ograniczone. Jeśli więc planujesz duży prysznic, zainstaluj dwa odpływy, które skuteczniej ochronią łazienkę przed zalaniem.
- Odpływ liniowy
Ten model jest chętnie wybierany ze względu na większą niż w przypadku odpływów punktowych powierzchnię odbioru wody. Składa się z wbudowanego w podłogę kanału prysznicowego i rusztu na poziomie płytek. Taką konstrukcję montuje się przy ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej. Co ważne, w wielu przypadkach wystarczy zapewnić spadek w kierunku odpływu z jednej strony.
Warto wiedzieć: Wanna z prysznicem – czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?
Prysznic bez brodzika – jak go zamontować?
Poszukując informacji, jak zrobić prysznic bez brodzika, możesz napotkać na stwierdzenie, że przy tego typu instalacjach konieczne jest zaangażowanie specjalisty. Rzeczywiście, pomoc doświadczonego fachowca niewątpliwie zagwarantuje bezawaryjne działanie całego systemu.
Dowiedz się, jak wykonać prysznic bez brodzika od podstaw.
- KROK 1: Przygotuj podłogę
Podłoga, na której stanie prysznic, musi umożliwiać zachowanie 2% spadku w kierunku odpływu. Dzięki temu woda zostanie odprowadzona w odpowiednim tempie i nie zaleje pomieszczenia. Jednocześnie obniżenie podłoża nie zagrozi bezpieczeństwu i równowadze użytkownika. Wykonanie spadku z pewnością nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
- KROK 2: Podłączenie rury odpływowej
Działania, mające na celu podłączenie rury odpływowej brodzika, są uzależnione od właściwości podłoża. Jeśli podłoga łazienki została usytuowana bezpośrednio na gruncie, rurę należy podłączyć do kanalizacji jeszcze przed ułożeniem ocieplenia. Jeżeli natomiast podłoga jest ulokowana na konstrukcji stropowej, syfon i rura montowane są w stropie.
- KROK 3: Montaż odpływu i syfonu
Wybierz typ odpływu i zamontuj go zgodnie z instrukcją. Najlepiej zrobić symulację: położyć panel podpłytkowy na podłodze i zaznaczyć, w którym miejscu ma znaleźć się otwór na syfon. Później można przystąpić do instalacji rur, ustawiając je na próbę w optymalny sposób i w razie potrzeby korygować przebieg. Odpływ liniowy warto ustabilizować zaprawą.
- KROK 4: Sprawdzenie szczelności
Zweryfikuj szczelność połączeń. Zanim zabudujesz instalację, wlej w odpływ wiaderko wody i sprawdź, czy gdzieś pojawia się wyciek. Późniejsze usunięcie ewentualnej usterki będzie trudniejsze.
- KROK 5: Izolacja
Kolejnym krokiem jest zadbanie o izolację ścian i podłogi pozostałych części łazienki. Można to zrobić chociażby poprzez wyrównanie podłoża, nałożenie tynku oraz przyklejenie płytek. Na podłoże warto zastosować również folię w płynie, która wykazuje właściwości izolacyjne i zapobiega przedostawaniu się wody w głąb ścian i podłóg.
Sprawdź: Izolacja przeciwwilgociowa – co oznacza i kiedy warto ją wykonać?
- KROK 6: Położenie płytek pod prysznicem
Następnie można położyć płytki w części prysznicowej. Polecane są przede wszystkim te o dużej powierzchni, nawet wielkoformatowe. Zapewniają szczelniejsze krycie i ograniczają do minimum fugę, która jest bardziej przepuszczalna niż płytka. Kładąc płytki na podłodze, pamiętaj o zachowaniu spadku.
- KROK 7: Montaż prysznica
Jak zamontować prysznic bez brodzika? Umieść w docelowym miejscu i zamontuj panel natryskowy. Podłącz do niego dwie rury (schowane w bruzdach ściennych lub pod osłoną): z ciepłą i zimną wodą, a jeśli planujesz model z deszczownicą lub dyszami do masażu, zapewnij odpowiednio wysokie ciśnienie. Panel prysznicowy można zastąpić również baterią prysznicową.
- KROK 8: Montaż kabiny
Ostatnim krokiem jest osadzenie ścianek i drzwi prysznica za pomocą profili. Do wyboru masz różne warianty, spośród których największą popularnością cieszy się szkło oraz drzwi przesuwne. Nie zakłócają one aranżacji i nie ograniczają widoczności we wnętrzu.
Czy wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając płytki ceramiczne do łazienki?
Prysznic bez brodzika – inspiracje i pomysły
Jeśli przeglądasz przygotowane z wykorzystaniem prysznica bez brodzika aranżacje, szybko zauważysz, że najczęściej są one bliskie stylowi nowoczesnemu, minimalistycznemu lub industrialnemu. To kilka popularnych opcji, jednak sam prysznic szklany bez brodzika jest na tyle neutralny, że sprawdzi się także w innych odsłonach.
Najczęściej obserwowane rozwiązanie to prysznic narożny bez brodzika. Sprawdzi się on nawet w niewielkich łazienkach. Co więcej, wszelkie kąty inne niż proste, skosy dachowe i niestandardowe elementy architektoniczne nie stanowią bariery, gdyż wielu producentów daje możliwość dopasowania wymiaru. Możesz także wyeksponować kabinę, wybierając centrum ściany.
Ciekawy wybór stanowi prysznic bez brodzika na podwyższeniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w salonach kąpielowych oraz w sypialni połączonej z łazienką. Nie bez znaczenia jest fakt, że wyższy podest pod prysznic bez brodzika często umożliwia poprowadzenie instalacji i zapewnienie spadku tam, gdzie w inny sposób nie dałoby się tego osiągnąć.
Kolejna odsłona nowoczesnego natrysku to prysznic bez brodzika we wnęce. W ten sposób stworzysz funkcjonalną przestrzeń kąpielową, a jednocześnie zaoszczędzisz miejsce. Lekka konstrukcja, pozbawiona wyraźnych granic, stanowi ogromny atut umożliwiający subtelne wykończenie wnętrza i optyczne powiększenie go. Łatwo także dostosować przestrzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów – wystarczy wybrać prysznic bez brodzika z siedziskiem.
A może prysznic bez kabiny? To opcja szczególnie warta rozważenia, jeśli dysponujesz większą łazienką utrzymaną w klimacie nowoczesnym. Wystarczy montaż odpływu liniowego i panelu prysznicowego, by cieszyć się komfortowym natryskiem. Warunkiem jest dobrej jakości deszczownica, która nie rozchlapuje wody na boki. Taką strefę możesz zaaranżować we wnęce lub bezpośrednio przy ścianie.
Prysznic bez brodzika – ile kosztuje?
Prysznice pozbawione brodzika stają się coraz popularniejsze, nic więc dziwnego, że są dostępne w ofercie wielu firm. Jaka jest w przypadku prysznica bez brodzika cena? Rok 2022 przyniósł w tym względzie podwyżki, choć wszystko zależy od modelu, na jaki się zdecydujesz. Do wyboru masz kabiny pełne lub tylko ścianki ze szkła hartowanego.
Cena ścianek to od kilkuset złotych do nawet powyżej 1000 złotych za jeden element. Za drzwi natomiast zapłacisz ok. 1000 – 2000 złotych. Decydując się na model topowego producenta lub opcję bardzo niestandardową, musisz liczyć się z wydatkiem nawet kilkukrotnie wyższym.
To nie jedyny koszt konieczny do uwzględnienia podczas planowania prysznica bez brodzika. Cena robocizny to kolejna pozycja w kosztorysie. Montaż pochłonie od kilkuset do nawet 2000 złotych, w zależności od stopnia skomplikowania przedsięwzięcia.
Nie przegap: Remont łazienki – jaki jest koszt remontu łazienki i od czego zacząć?
Prysznic bez brodzika – czy warto się na niego zdecydować?
Czy warto zdecydować się na omawiane rozwiązanie? Wiele zależy od tego, jakie możliwości daje twoja łazienka. Prysznic bez brodzika szczególnie chętnie wykorzystywany jest w nowoczesnych aranżacjach, jednak nie oznacza to, że przy innym stylu nie będzie komponował się dobrze. Jego atutem z pewnością jest wygoda korzystania i łatwe sprzątanie. Ma także, w porównaniu z tradycyjnymi kabinami prysznicowymi, mniej elementów, które mogą zużyć się w trakcie eksploatacji.
To wszystko sprawia, że warto pokusić się o ten interesujący wybór. Niestety, nie zawsze będzie możliwa instalacja prysznica bez brodzika. W bloku lub starszym budownictwie czasem pojawiają się bariery konstrukcyjne wykluczające taką opcję.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora