Jak odpowietrzyć kaloryfery różnego rodzaju? Po czym poznać zapowietrzony grzejnik?

Podwyżki energii stały się faktem. Wielu Polaków w napięciu czeka na pierwszy rachunek za ogrzewanie. Warto więc zadbać o to, aby nie zwiększać ich, jeśli nie ma takiej potrzeby. Oznaczać to może m.in. konieczność odpowietrzenia grzejnika. Ta prosta czynność może w znaczący sposób poprawić efektywność cieplną w mieszkaniu i przyczynić się do powstania pewnych oszczędności. Jak skutecznie odpowietrzyć grzejnik?

Człowiek odpowietrzający kaloryfer - zdjęcie 1

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Zapowietrzony kaloryfer to częsty problem w mieszkaniach i domach, który przyczynia się do tego, że nie ogrzewamy domu w najbardziej ekonomiczny sposób. Na szczęście łatwo można to naprawić, musimy jedynie posiadać wiedzę, jaki rodzaj grzejnika znajduje się na naszych ścianach oraz posiadać, niekiedy, podstawowe narzędzia. Sprawdź razem z nami, jak odpowietrzyć kaloryfer, by cieszyć się zwiększonym komfortem cieplnym i niższymi rachunkami!

Jak sprawdzić, czy kaloryfer jest zapowietrzony?

Jakie są objawy zapowietrzenia kaloryfera? Istnieje kilka sposobów na stwierdzenie, czy grzejniki wymagają odpowietrzenia. Na przykład nagrzewanie się może trwać dłużej niż zwykle, możesz słyszeć też charakterystyczne bulgotanie.

Dobrym sposobem sprawdzenia, czy system grzewczy wymaga odpowietrzenia, jest sprawdzenie, czy kaloryfery mają zimne obszary na górze, ale jednocześnie są ciepłe na dole. Jeśli tak, będzie to jednoznaczny sygnał, że należy je odpowietrzyć, aby uwięzione powietrze mogło uciec, a gorąca woda mogła ponownie swobodnie krążyć.

Jak rozpoznać zapowietrzony kaloryfer? Przede wszystkim wraz z nastaniem sezonu grzewczego włącz ogrzewanie i poczekaj, aż grzejniki osiągną maksymalną temperaturę. Pomoże to wyczuć wszelkie zimne miejsca, a tym samym określić, które grzejniki wymagają odpowietrzenia. Sprawdź każdy grzejnik pod kątem zimnych miejsc. Ostrożnie przesuń dłonią po górnej części każdego grzejnika. Jeśli czujesz zimne miejsca, to znak, że urządzenie potrzebuje odpowietrzenia.

Objawy już znasz, jakie są jednak przyczyny zapowietrzenia grzejników? Zazwyczaj jest to wina wahania ciśnienia w układzie grzewczym. 

Na jaką wartość najlepiej ustalić krzywą grzewczą dla grzejników?

Jakie skutki niosą zapowietrzone grzejniki?

Odpowietrzanie grzejników to sposób na pozbycie się kieszeni powietrznych, które skutecznie zatrzymują cyrkulację gorącej wody w systemie centralnego ogrzewania. Powoduje to większe obciążenie kotła, a tym samym większy pobór mocy i w efekcie wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jak widać, skutki są niepożądane i warto im zapobiegać albo czym prędzej eliminować, jeśli już zaistniały. Czy zapowietrzony kaloryfer w ogóle grzeje? Najczęściej tak, lecz nierównomiernie. Niektóre miejsca będą więc zimne.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny z odpowietrznikiem? Czy jest to trudne zadanie? Na szczęście nie i będzie to w stanie zrobić każdy przy pomocy podstawowych narzędzi, takich jak klucz czy śrubokręt. Przydadzą nam się także: miska i ręcznik. Jak widać, wszystko to bez problemu znajdziemy w swoim domu.

Poniżej przygotowaliśmy instrukcję, która odpowie na pytanie, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny.

  1. Wyłącz ogrzewanie i pozwól mu ostygnąć – ważne jest, aby wyłączyć ogrzewanie i odczekać, aż grzejniki ostygną. Ma to na celu upewnienie się, że gorąca woda w kaloryferach nie poparzy Cię, gdy zaczniesz odpowietrzać kaloryfery. Ewentualnie do całej operacji przystąp, nim zaczniesz regularnie grzać w domu czy mieszkaniu.
  2. Znajdź pierwszy grzejnik do odpowietrzenia – jeśli stwierdzisz, że musisz odpowietrzyć więcej niż jeden grzejnik, zawsze zaczynaj od tego na parterze, który jest najbardziej oddalony od kotła.
  3. Znajdź zawór odpowietrzający – zazwyczaj można znaleźć zawór upustowy u góry lub z boku grzejnika. Zawór upustowy to mały metalowy kwadrat lub śruba znajdująca się wewnątrz otaczającej ją nakrętki.
  4. Połóż miskę lub ręcznik na podłodze – połóż miskę lub ręcznik na podłodze pod zaworem upustowym. Ma to na celu złapanie wszelkich kropel i ochronę podłogi przed zabarwioną wodą. Ta może bowiem wytrysnąć, jeśli zbyt mocno otworzymy zawór.
  5. Weź klucz i ściśnij boki zaworu. Trzymaj ściereczkę pod małym otworem odpływowym i przygotuj się na złapanie kropli.
  6. Wykonaj ćwierć obrotu kluczem – powoli przekręć klucz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby otworzyć zawór. Umożliwi to ucieczkę powietrza, przez co powinieneś usłyszeć syczący dźwięk. Przekręcaj zawór, aż będzie otwarty od ćwierć do połowy. Upewnij się, że nie otwierasz zaworu do końca, aby uniknąć zbyt szybkiego ulatniania się wody.
  7. Zamknij zawór odpowietrzający grzejnika – gdy syczący dźwięk i powietrze ustaną, a woda zacznie wyciekać, usuniesz całe uwięzione powietrze z chłodnicy. Przekręć klucz w prawo, aby zamknąć zawór. Nie zamykaj zaworu zbyt mocno, aby uniknąć jego uszkodzenia.
  8. Włącz ogrzewanie, aby przeprowadzić ostateczną kontrolę.

Jak widać, cała procedura jest prosta i zajmie nie więcej niż parę minut. Powinna przy tym być możliwa do zastosowania dla niemal każdego rodzaju grzejnika, który znajdziemy w domu. Osobliwymi przypadkami zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Odpowietrzanie kaloryfera kluczem

Jak odpowietrzyć grzejnik żeberkowy?

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy żeberkowy i czy w tym przypadku proces będzie wyglądać inaczej? Na szczęście nie, całość przebiegnie bardzo podobnie.

  1. Włącz centralne ogrzewanie.
  2. Sprawdź wszystkie grzejniki pod kątem zimnych miejsc.
  3. Wyłącz centralne ogrzewanie.
  4. Znajdź pierwszy grzejnik do odpowietrzenia.
  5. Zlokalizuj zawór upustowy na tym grzejniku.
  6. Połóż ręcznik na podłodze pod kaloryferem.
  7. Włóż klucz do odpowietrzania chłodnicy.
  8. Przekręć kluczyk w lewo i nasłuchuj syku.
  9. Poczekaj, aż syczenie ustanie i ponownie przekręć kluczyk.
  10. Odpowietrz inne grzejniki wymagające odpowietrzenia.

Kilka godzin po zakończeniu sprawdź dokładnie wszystkie grzejniki, które odpowietrzyłeś, aby upewnić się, że zawory nie przeciekają. Całkowite odpowietrzenie przeciętnego grzejnika nie powinno zająć więcej niż 20 do 30 sekund. Może się to różnić w zależności od wielkości grzejnika i ilości powietrza uwięzionego w środku. 

Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku?

ofe-5847238-71730 w-71730

Jak odpowietrzyć inne rodzaje kaloryferów?

Czy podobnie należy postępować w przypadku każdego rodzaju kaloryfera? Jak odpowietrzyć grzejnik panelowy, jak grzejnik pionowy? W każdej z tych sytuacji postępowanie będzie zbliżone. Podstawa to odkręcenie zaworu odpowietrzającego i zakręcenie go w momencie ustania syczącego odgłosu. Każdorazowo warto pamiętać o wyciekającej wodzie i mieć pod ręką jakiś pojemnik, do którego ją złapiemy.

A jak odpowietrzyć grzejnik drabinkowy? I w tym przypadku należy postępować zgodnie z opisanymi wcześniej wskazówkami.

Jak odpowietrzyć stary grzejnik?

W kontekście kaloryferów i pozbycia się z nich powietrza pojawia się jeszcze jedno pytanie, a mianowicie jak odpowietrzyć stary grzejnik. Na co należy uważać? Czy odpowietrzenie starego grzejnika jest skomplikowane?

Stare grzejniki najprawdopodobniej nie posiadają odpowietrzników. Aby pozbyć się z nich powietrza, należy odkręcić górną rurę podłączeniową. Operacja staje się przez to bardziej skomplikowana, bo oznacza również konieczność odcięcia dopływu wody do tego konkretnego urządzenia.

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrzacza?

Jak odpowietrzyć grzejnik, gdy nie ma odpowietrznika? To pytanie często zadają sobie właściciele starych kaloryferów. Sytuacja jest analogiczna do tej opisanej powyżej. W tym przypadku pozbycie się nagromadzonego powietrza jest możliwe wyłącznie poprzez odkręcenie górnej rury podłączeniowej.

W większości takich instalacji zawór jest przykręcony bezpośrednio do grzejnika, więc należy poluzować śrubunek. Dalszy etap odpowietrzenie grzejnika bez odpowietrznika wygląda już tak samo, jak te opisane wyżej.

Jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku?

Zapowietrzony kaloryfer w bloku zdarza się bardzo często. O ile w mieszkaniu zamontowane są nowe grzejniki, to z ich odpowietrzeniem nie będzie większego problemu. Wystarczy jedynie odkręcić zawory i poczekać aż zejdzie powietrze, a następnie je zakręcić. Cały proces nie zajmie więcej niż kilka minut. Z kolei odpowietrzenie grzejnika w bloku, który nie posiada odpowietrznika, to zadanie dla fachowca. W takiej sytuacji lepiej zadzwonić do administratora budynku.

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Kaloryfer nie jest zapowietrzony, a wciąż jest zimny. Co teraz?

Co oznacza zimny kaloryfer, ale nie zapowietrzony? Jeśli po odpowietrzeniu grzejnika na dnie pojawią się zimne miejsca, może to oznaczać, że wewnątrz urządzenia nagromadził się osad – dlatego może być konieczne przepłukanie systemu. Tego zadania nie należy jednak przeprowadzać samodzielnie.

Grzejniki na gorącą wodę należy odpowietrzać przynajmniej raz w roku. Zawsze najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem przed miesiącami zimowymi, aby system był gotowy i w pełni sprawny, zanim temperatura zacznie spadać. Pamiętaj więc, że jeśli kaloryfer nie jest zapowietrzony, a nie grzeje, to warto to zgłosić do spółdzielni. W niektórych sytuacjach warto też przeprowadzić audyt energetyczny budynku, aby wykryć miejsca strat ciepła.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

REKLAMA
Zamknij