Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawienie komfortu termicznego w pomieszczeniach ma sens. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ustawienie okna na tryb zimowy doszczelni całą konstrukcję, a tym samym ograniczy przepływ powietrza, w konsekwencji zmniejszając wysokość rachunków za ogrzewanie. Na czym dokładnie polegają poszczególne tryby w oknach? Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę? - zdjęcie 1

Nie każdy ma świadomość, że w ogóle może wykorzystać tryb zimowy. Okna dostępne współcześnie na rynku są wyposażone w taką funkcjonalność w standardzie, dlatego zanim zaczniesz sprawdzać, jak uszczelnić okna za pomocą uszczelek czy taśm, zweryfikuj ich ustawienia. Może okazać się, że żadne dodatki izolacyjne nie są już potrzebne.

Na czym polega tryb zimowy i letni w oknach?

Niegdyś okna do domu produkowano, mając na uwadze przede wszystkim ich szczelność. Obecnie wiemy, że całkowite zablokowanie przepływu powietrza wcale nie jest zdrowe i bezpieczne, dlatego nowoczesne modele mają za zadanie zapewnić naturalną cyrkulację latem i optymalną izolację termiczną zimą. Zachowaniu balansu sprzyjają nawiewniki okienne i możliwość przełączenia okna w tryb zimowy.

Na czym dokładnie polega ta opcja? Zacznijmy od tego, że to określenie zwyczajowe – tak naprawdę chodzi o zapewnienie mocniejszego docisku uszczelki okna. Tryb zimowy i letni różnią się właśnie w tej kwestii. Stopień przylegania uszczelki skontrolujesz za pomocą metalowych rolek zamocowanych w skrzydle.

Modyfikując ich położenie, ograniczasz przepływ chłodnego powietrza z zewnątrz i ciepłego z wewnątrz, a tym samym zapewniasz szczelność i mniejsze zużycie energii podczas ogrzewania wnętrz. Kiedy więc zastanawiasz się, co zrobić, kiedy wieje od okna, zacznij od tego detalu.

Skąd wiadomo, czy okna mają tryb zimowy i letni oraz w którym trybie właśnie funkcjonujesz? W nowoprodukowanych modelach to raczej standard, jednak możesz się upewnić co do obecności tego mechanizmu.

Wystarczy, że sprawdzisz, czy w bocznej części skrzydła znajdują się specjalne bolce – ich liczba może być zróżnicowana, w zależności od modelu okna, ale przeważnie mieści się w przedziale od jednego do trzech. To za sprawą tych elementów docisk może stać się mocniejszy lub lżejszy.

Ile kosztuje montaż okien i co wlicza się w koszt?

Czy we wszystkich oknach można ustawić tryb zimowy?

Jak już wspomnieliśmy, obecnie tryb zimowy w oknach jest powszechnie wykorzystywany. Jeśli więc twój dom został wybudowany niedawno lub okna zostały w nim wymienione na nowoczesny model, odpowiedź na pytanie, czy wszystkie okna mają tryb zimowy, jest raczej twierdząca.

Odmiennie może natomiast przebiegać regulacja okien na zimę oraz samo przestawienie okna na tryb zimowy. Wszystko zależy od konkretnej konstrukcji. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jak wygląda ustawianie okna na tryb zimowy w przypadku najpopularniejszych rozwiązań.

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

ofe-5847238-70387 w-70387

Jak ustawić tryb zimowy w oknach?

Wyjaśnijmy zatem, jak ustawić okna na tryb zimowy. To czynność mało skomplikowana, polegająca po prostu na zmianie położenia rolek o 90 stopni względem poprzedniego, letniego usytuowania. Ponieważ producenci okien stosują elementy o różnych kształtach, najczęściej będzie potrzebny do przestawienia okna na tryb zimowy imbus lub inny klucz. Czasami jednak wystarczą kombinerki lub po prostu ruch palców.

Najczęściej już sama konstrukcja rolki będzie stanowiła podpowiedź, jak zwiększyć docisk okna. Bardzo często producenci decydują się na nieregularny kształt, z rozszerzeniem po jednej stronie, co już stanowi pewną podpowiedź co do dalszych działań. Jeśli element usytuowany jest stroną grubszą w kierunku uszczelki okiennej, to informacja o trybie zimowym. Gdy bliżej uszczelki znajduje się węższa część, twoje okno znajduje się w trybie letnim. Wystarczy zatem odpowiednio przestawić rolkę.

Jakie są standardowe wymiary okien do domu jednorodzinnego?

regulacja okna przez dwóch fachowców

Jak przestawić okna plastikowe w tryb zimowy?

Powyższa, ogólna instrukcja sprawdzi się między innymi w przypadku okna plastikowego. Tryb zimowy jest w takich modelach powszechnie stosowany, a mechanizm dość standardowy. Z reguły wśród dokumentów zakupowych znajdziesz instrukcję, wskazującą, jak ustawiać przy konkretnym modelu okna plastikowego tryb letni i zimowy.

Skupmy się jednak na zasadach ogólnych. Rolki stosowane w oknach plastikowych najczęściej są okrągłe lub ośmiokątne. W płaszczyźnie pionowej poruszają się, gdy otwierasz i zamykasz skrzydło, a poprzez obrót wokół własnej osi pozwalają ustawić w oknie PCV tryb zimowy. Jak uzyskać pożądany efekt?

Jeśli interesuje cię w przypadku okien plastikowych tryb zimowy lub letni, za pomocą klucza imbusowego (czasem także kombinerek, śrubokrętu lub palców) przekręć rolkę: w lewo lub w prawo. Pierwszy ruch luzuje szczelność i zwiększa przepływ powietrza, drugi zaś – dociska skrzydło do ramy. Dopuszczalna granica odchylenia to przeważnie ok. 8 mm.

Czy warto przeklejać folię okienną na swoje okna?

Jak ustawić tryb zimowy w oknach drewnianych?

Na podobnej zasadzie działa tryb zimowy w oknach drewnianych. Jeszcze kilka lat temu ten mechanizm nie cieszył się w przypadku okien z drewna tak dużą popularnością jak przy ich odpowiednikach z tworzywa sztucznego, obecnie jednak sytuacja uległa zmianie. Dziś w zasadzie wszystkie okna drewniane tryb zimowy oferują.

Jak wyregulować okna? Tryb zimowy w tym przypadku ustawia się bardzo podobnie. Aby zwiększyć docisk, wystarczy przesunąć rolki w kierunku uszczelki. Oczywiście, w każdym przypadku warto zadbać o czystość wszystkich elementów, gdyż ewentualne zabrudzenia i pyły mogą zaburzyć efektywność mechanizmu.

Metody sprawdzenia poprawności regulacji

Zimowe ustawienie okien zawsze wymaga sprawdzenia, czy regulacja przebiegła dobrze i jest poprawnie wykonana. Jak sprawdzić szczelność okna? Przede wszystkim warto pamiętać o prostych metodach, które pozwolą szybko i łatwo to sprawdzić. 

Pierwszy ze sposobów wymaga użycia jedynie zwykłej kartki papieru. Należy złożyć ja w pół i później włożyć pomiędzy ramę i uszczelkę i zamknąć okno. Tak włożoną i przytrzaśniętą kartkę trzeba spróbować przesuwać w górę i w dół, a także wyciągnąć jednym ruchem.

Po czym poznać, że okna są nieszczelne? Źle wykonaną regulację będzie sugerowało swobodne wyjęcie i przesuwanie kartki. Jeśli z kolei w czasie wyjmowania kartka stawia delikatny opór, oznacza to, że regulacja na danym odcinku wykonana jest prawidłowo. Test taki warto przeprowadzić jesienią, by mieć pewność, że w zimniejszych okresach do domu nie będzie dostawało się chłodne powietrze.

Inną skuteczną metodą sprawdzania szczelności okien jest test dymowy. Do jego przeprowadzenia potrzebna będzie jedynie zwykła świeca. Po zamknięciu okna należy zapalić świecę i powoli przesuwać ją wokół ramy i uszczelki. Jeżeli płomień zacznie drgać, będzie to oznaczało, że w danym miejscu szczelność nie jest prawidłowa.

Niekiedy wykorzystywany jest także test termometru. Do różnych miejsc wokół ramy okna należy przykładać termometr, odczytać wynik i zapisać go. Jeśli okaże się, że różnice w pomiarach są znaczne w różnych miejscach, może to być sygnałem na poprawienie regulacji.

Konserwacja uszczelek i okuć

Aby szczelność okien była prawidłowa, warto też przeprowadzić co jakiś czas o konserwację uszczelek okiennych.

Pierwszym, bardzo istotnym elementem tej czynności jest dokładne wyczyszczenie uszczelek. Czym konserwować uszczelki okienne? Z pewnością nie można wykorzystywać silnych środków chemicznych oraz materiałów z twardą powierzchnią – ich użycie może doprowadzić do trwałych zniszczeń w uszczelkach. Najlepiej jest użyć miękką ściereczkę z mikrofibry oraz ciepłą wodę lub płyn d mycia okien.

Do mycia uszczelek można wykorzystać też chusteczki nawilżane. W czasie mycia należy delikatnie podnosić uszczelki, by pozbyć się również brudu zalegające do od spodu. Warto też użyć specjalistycznych preparatów do uszczelek okiennych, które pomogą odzyskać ich sprężystość.

Zadbać należy także o okucia – ich konserwacja pozwoli chociażby na płynniejszą pracę tych elementów. Czym smarować okucia w oknach? Zaleca się, by używać środków bez rozpuszczalników. Dobrym wyborem będzie smar silikonowy czy wazelina techniczna. Często wykorzystywany jest także olej do konserwacji okuć. Środki te zazwyczaj bardzo łatwo się aplikuje lub rozpyla.

ofe-5847238-70488 w-70488

Jakie korzyści przyniesie nam ustawienie trybu zimowego w oknach?

Nadal stosunkowo niewiele osób ma świadomość istnienia funkcji lato-zima w oknach, a jeszcze mniej z niej korzysta i wie, jak przełączyć okna na tryb zimowy. Tymczasem warto się na to zdecydować, gdyż proste działanie może okazać się bardzo opłacalne.

Pierwszym powodem są oczywiście względy ekonomiczne. Mocniejszy docisk uszczelki ogranicza wytracanie ciepła, a tym samym sprawia, że koszt ogrzania wnętrz będzie niższy. Zmiana okna na tryb zimowy poprawia także komfort funkcjonowania w pomieszczeniu.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko tryb zimowy. Regulacja docisku okna ma znaczenie także w kontekście niedocenianego ustawienia letniego. Często uznaje się je za dodatek, jednak w rzeczywistości zmniejszenie uszczelnienia również niesie ze sobą istotne korzyści, zwłaszcza w pomieszczeniach mocno zaizolowanych.

W tym przypadku kluczowa jest wilgotność, którą trudno utrzymać na właściwym poziomie w zamkniętym obiegu. Niepożądanymi konsekwencjami zbyt wysokiej wilgotności w domu są złe samopoczucie mieszkańców, rozwój pleśni i grzybów, kłopoty zdrowotne. Właśnie dlatego, szukając odpowiedzi na pytanie, kiedy regulować okna, nie można pominąć zakończenia sezonu grzewczego i nadejścia cieplejszych dni.

Poznaj zalety i wady okien ze szprosami. Warto je zamontować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
06.11.2024 r. Artykuł partnerski

Wybór okna dachowego, które gwarantuje ciszę i komfort w Twoim domu

Okna dachowe to nie tylko źródło naturalnego światła na poddaszu, ale także k...

Okna
Szukasz skutecznej ochrony przed owadami Wybierz moskitiery na okna Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Szukasz skutecznej ochrony przed owadami? Wybierz moskitiery na okna

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje letnich dni. Jednak minusem ciepłych mies...

Okna
Fasada nowoczesnego domu wyposażona w żaluzje zewnętrzne Sponsorowany
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej - stolarka aluminiowa i jej zalety

Nowoczesne okna i drzwi muszą sprostać wielu wyzwaniom. Inwestorzy oraz przys...

Okna
Dom z oknami od firmy Fakro Sponsorowany
16.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do twojego domu – dlaczego warto zainwestować w jakość, jednolitą stylistykę i innowacyjne rozwiazania, które zmienią spojrzenie na domową przestrzeń?

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
06.11.2024 r. Artykuł partnerski

Wybór okna dachowego, które gwarantuje ciszę i komfort w Twoim domu

Okna dachowe to nie tylko źródło naturalnego światła na poddaszu, ale także k...

Okna
Szukasz skutecznej ochrony przed owadami Wybierz moskitiery na okna Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Szukasz skutecznej ochrony przed owadami? Wybierz moskitiery na okna

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje letnich dni. Jednak minusem ciepłych mies...

Okna
Fasada nowoczesnego domu wyposażona w żaluzje zewnętrzne Sponsorowany
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej - stolarka aluminiowa i jej zalety

Nowoczesne okna i drzwi muszą sprostać wielu wyzwaniom. Inwestorzy oraz przys...

Okna
Dom z oknami od firmy Fakro Sponsorowany
16.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do twojego domu – dlaczego warto zainwestować w jakość, jednolitą stylistykę i innowacyjne rozwiazania, które zmienią spojrzenie na domową przestrzeń?

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

REKLAMA
Zamknij