Jak zaaranżować białą kuchnię z drewnianym blatem?
Biała kuchnia z drewnianym blatem to jeden z najpopularniejszych obecnie trendów w aranżacji wnętrz. Klasyczny styl jest wyjątkowo uniwersalny i pozwala stworzyć przestrzeń, w której wszyscy domownicy czują się swobodnie. Przytulna, schludna, komfortowa – sprawdź, jak osiągnąć taki efekt, urządzając białą kuchnię.
Funkcjonalna kuchnia stanowi serce każdego domu, czyli miejsce, w którym prowadzi się najciekawsze rozmowy, a kawa smakuje najlepiej. Wybrałeś już projekt domu, a teraz zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować kuchnię, żeby była wygodna i przytulna? Marzysz o praktycznej spiżarni w kuchni? Zanim zabierzesz się za urządzanie wnętrza, sprawdź nasze inspiracje. Dzisiaj przedstawiamy białą kuchnię z drewnianym blatem.
Biała kuchnia z drewnianym blatem – skąd wziął się ten trend?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kuchnię w zabudowie, czy kuchnię na wymiar, dostępna przestrzeń powinna umożliwiać Ci wygodną pracę. Bardzo ważny jest również styl, w jakim będzie utrzymana kuchnia – jeśli pomieszczenie będzie estetyczne i schludnie wykończone, to przebywanie w nim stanie się prawdziwą przyjemnością.
Biała kuchnia z drewnianym blatem to hit wnętrzarskich katalogów, a jednocześnie nieprzemijający od lat trend, który nigdy się nie starzeje. Uniwersalny i elegancki, znajduje odzwierciedlenie w różnych stylach. Białą kuchnię możemy spotkać w domach urządzonych zgodnie z surowymi, skandynawskimi trendami, gdzie króluje drewno oraz jasne kolory. Kuchnia z białymi szafkami i drewnianym blatem to także element charakterystyczny stylu prowansalskiego, który w tym przypadku zaskakuje nas sielskim i naturalnym klimatem.
Białe fronty mebli można też spotkać w amerykańskich kuchniach. Niezależnie od tego, jakim stylem inspirowaliśmy się, planując białą kuchnię z drewnianym blatem, aranżacje dostępne w naszym artykule z pewnością pozwolą nam urządzić funkcjonalną przestrzeń.
Biała kuchnia z drewnianym blatem – do jakiego stylu pasuje?
Jak wspomnieliśmy, kuchnia biała klasyczna z drewnianym blatem czerpie z różnych trendów wnętrzarskich. Oprócz stylów inspirowanych naturą i sielskimi klimatami możemy także zdecydować się na urządzenie jasnej kuchni w stylu nowoczesnym, wręcz minimalistycznym wnętrzu. Nowoczesna biała kuchnia z drewnianym blatem będzie zachwycać nas frontami szafek wykończonymi na wysoki połysk oraz chromowanymi elementami wykończenia.
Warto także rozważyć urządzenie wnętrza w stylu dawnych epok, np. lat 20. XX wieku. Czerpiąca pełnymi garściami ze stylu vintage kuchnia biała retro z drewnianym blatem może zostać uzupełniona mosiężną baterią kuchenną, białym zlewem o zaokrąglonych krawędziach, a także sprzętami AGD nawiązującymi stylistycznie do wzornictwa z ubiegłego wieku.
Warto wiedzieć: Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?
Jak dobrać drewno blatu do białej kuchni?
Jasne czy ciemne drewno? Jakie odcień wybrać, żeby blat harmonijnie komponował się z wystrojem kuchni? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na gatunek drewna – musi być odporny na uszkodzenia, zmiany temperatury oraz wilgoć. Twarde gatunki, takie jak dąb, buk czy jesion, znakomicie się sprawdzą w kuchni białej z drewnianym blatem. Znakomitym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie drewna egzotycznego, np. z gatunku merbau czy teak. Uważajmy natomiast na drewno miękkie, które może łatwo ulec zarysowaniu, np. sosny czy topoli.
A co z kolorem blatu? Możliwości mamy bardzo wiele i wszystko zależy od naszej wyobraźni. W białej kuchni sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne blaty. Warto oczywiście pamiętać o tym, żeby drewno zostało odpowiednio zaimpregnowane, np. za pomocą oleju lub lakieru. Specjalistyczne impregnaty mogą przyciemnić strukturę blatu, warto wziąć to pod uwagę.
Dowiedz się więcej: W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?
Biała kuchnia z drewnianym blatem – jak dobrać pozostałe kolory do wystroju kuchni?
Biała kuchnia z blatem drewnianym daje nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne – możemy połączyć ją ze sprzętami i dodatkami w różnych kolorach. Obecnie bardzo modne są szarości, które nadają przestrzeni szlachetnego charakteru.
Szaro-biała kuchnia z drewnianym blatem sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń, które chcemy optycznie powiększyć i rozjaśnić. Szare fronty możemy zastosować na dolne szafki, a górne wykończyć białymi. W takim wnętrzu świetnie sprawdzi się również cegła na ścianie, która podkreśli wyjątkowy charakter pomieszczenia. Kuchnia szaro-biała z drewnianym blatem to klasyczny pomysł na przytulne i estetyczne wnętrze.
Biała matowa kuchnia drewnianym blatem czy na połysk?
Kuchnia biała lakierowana z drewnianym blatem, a może efektowny mat? Sposób wykończenia kuchennych frontów powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji inwestora. Wybierając pomiędzy matem a połyskiem, warto też jednak zwrócić uwagę na aspekt praktyczny – na błyszczących frontach łatwiej odciskają się ślady palców.
Biała kuchnia na wysoki połysk z drewnianym blatem może być trudniejsza w utrzymaniu – trzeba ją regularnie przecierać, żeby była zawsze perfekcyjnie czysta. Z drugiej strony fronty wykończone na wysoki połysk prezentują się bardzo efektownie i pasują do wnętrz utrzymanych w minimalistycznym stylu.
Biała matowa kuchnia z drewnianym blatem to kolejna propozycja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Świetnie sprawdza się w domach, w których króluje styl skandynawski, prowansalski lub rustykalny. Szafki drewniane, przeszklone witryny i zabytkowe meble będą stanowić idealne dopełnienie wnętrza.
Podłoga dla białej kuchni z drewnianym blatem – jaką wybrać?
Osoby decydujące się na białą kuchnię z drewnianym blatem często zastanawiają się, jaka podłoga najlepiej podkreśli charakter pomieszczenia. Tutaj również mamy wiele możliwości. Jeśli chcemy, żeby wnętrze hołdowało stylistyce skandynawskiej, możemy zdecydować się na podłogę drewnianą.
Pamiętajmy o tym, że naturalne deski mogą nie sprawdzić się w kuchni narażonej na działanie wilgoci i tłuszczu, dlatego warto zdecydować się na bardziej odporne płytki ceramiczne odzwierciedlające wygląd i strukturę drewna. Modne są również płytki przypominające marokańską mozaikę – prezentują się bardzo efektownie w otoczeniu jasnych frontów oraz drewnianych blatów kuchennych.
Innym ciekawym pomysłem jest biała kuchnia z drewnianym blatem i szarą podłogą. Płytki w kolorze popielatym będą dobrze komponować się z wystrojem wnętrza.
Nie przegap: Barek kuchenny - jak i z czego go wykonać?
Jakie sprzęty pasują do białej kuchni z drewnianym blatem?
Biała kuchnia z drewnianym blatem i czarnym AGD to klasyczne rozwiązanie, na które decyduje się dużą część inwestorów. Ciemna płyta indukcyjna, czarny piekarnik, lodówka z kostkarką i kuchenka mikrofalowa znakomicie uzupełnią wystrój jasnej kuchni. Możemy też postawić na uniwersalny wybór – sprzęty gospodarstwa domowego wykonane ze stali nierdzewnej INOX. Ciekawym rozwiązaniem może być także AGD w kolorze białym, które stworzy harmonijną całość z frontami szafek.
Jak dbać o białą kuchnię z drewnianym blatem?
Pomieszczenie, w którym codziennie gotujemy, jest szczególnie narażone na zanieczyszczenia z tłuszczu, dlatego warto podstawowym zabiegiem, który pozwoli nam zachować higieniczną czystość, będzie regularne przecieranie mebli wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego detergentu. Szyby w szafkach możemy myć płynem na bazie alkoholu lub czyścić za pomocą rozcieńczonego wodą octu. Do polerowania najlepiej używać ściereczki z mikrofibry, która nie pozostawia włókien ani nieestetycznych smug.
A co z pielęgnacją drewnianego blatu? Raz na jakiś czas warto wetrzeć w niego specjalistyczny impregnat, np. olej, który zabezpieczy przed wilgocią oraz uszkodzeniami. Olej pogłębia kolor drewna i podkreśla jego usłojenie. Jak należy go używać? Wcieranie warto wykonywać przy użyciu bawełnianej ściereczki, a następnie ręcznie polerować blat. Drewnianą powierzchnię możemy też zaimpregnować lakierem, który zabezpieczy blat przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora