Jak zabezpieczyć elementy domu przed korozją? Poznaj sposoby na rdzę

Korozja jest zjawiskiem, w którym metalowe elementy są atakowane przez rdzę. Materiał ten wystawiony na działanie wilgoci i wody może z czasem zacząć korodować. To poważny problem, zwłaszcza wtedy, gdy korozja dotyczy konstrukcji domu. Jak zapobiegać korozji? Można się przed nią zabezpieczyć. Sprawdź skuteczne, sprawdzone sposoby ochrony przed korozją!

Jak zapobiegać korozji? - zdjęcie 1

Metal jest solidny i trwały, ale może go zniszczyć proces korodowania. Czym jest korozja? Jakie są jej rodzaje i przyczyny? Poznaj skuteczne sposoby na ochronę przed rdzą zarówno wewnątrz, jak i na terenie swojej posesji, gdzie narażone są na nią głównie ogrodzenia wokół domu i bramy, a także asortyment ogrodowy.

Na czym polega korozja i co powoduje powstanie rdzy?

Zanim dowiesz się więcej o tym, jak zapobiegać rdzewieniu, warto dowiedzieć się, co to za zjawisko. Definicja wskazuje, że jest to destrukcja, czyli proces niszczenia metali oraz jego stopów pod wpływem oddziaływania na nie czynników środowiskowych. Korozja powstaje w procesie korodowania metalowych elementów.

Skąd się bierze rdza? Wpływ na jej pojawienie się mają przede wszystkim woda i wilgoć, korozja może jednak zachodzić także pod wpływem czynników chemicznych czy mikrobiologicznych.

Jakie są rodzaje korozji? Z uwagi na różne czynniki środowiskowe, które mogą ją powodować, wyróżnia się korozję:

  • chemiczną – dochodzi do niej wskutek wejścia w reakcję kruszcu i gazu, np. tlenu zawartego w powietrzu, bez udziału wody;
  • elektrochemiczną – to rodzaj podobny do niszczenia chemicznego, ale przebiega z udziałem wody;
  • mikrobiologiczną – powstaje w wyniku działania czynników mikrobiologicznych;
  • fizyczną – przyczyną jej pojawienia się są uszkodzenia mechaniczne;
  • atmosferyczną – spowodowana przez wpływ czynników atmosferycznych;
  • wodną – powstaje wskutek np. oddziaływania kwaśnych opadów;
  • glebową – powstaje w reakcji kruszcu ze składnikami gleby.

Wiesz już, co powoduje korozję, ale ważne jest podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych, zanim pojawią się pierwsze ogniska rdzy. Zapobieganie rdzewieniu wymaga podjęcia działania, zanim na powierzchni materiału pojawią się charakterystyczne, brązowo-pomarańczowe wykwity. Wówczas można już tylko usuwać rdzę i wzmacniać miejsce, w którym się pojawiła.

Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?

Co może ulec korozji w domu?

Proces korozji najczęściej jest kojarzony z rzeczami wykonanymi z metalu i rzeczywiście najczęściej dochodzi do korozji metalu. Koroduje żelazo i jego stopy, np. stal. Niemniej na rdzę narażone są również:

  • beton,
  • żelbet,
  • drewno,
  • skały,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne.

Co koroduje najszybciej? Metalowe elementy, które narażone są na kontakt z takimi czynnikami zewnętrznymi, jak wilgoć i opady atmosferyczne. Żeby doszło do korozji metali, konieczne jest powstanie sprzyjających warunków. Co przyspiesza korozję? Z pewnością takie czynniki, jak:

  • wilgoć i opady,
  • naprężenia metali,
  • wysokie i niskie temperatury,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Ogniska rdzy mogą pojawić się na furtce czy bramie, meblach ogrodowych, a także elementach konstrukcyjnych i nośnych budynku, jeśli nie zostały one odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami wywołującymi korodowanie. Ochrona metali przed tym problemem to konieczność, jeśli nie chcesz dopuścić do poważnych uszkodzeń. Korozja postępuje szybko w przypadku materiałów, które są wystawione na silne działanie czynników zewnętrznych. Jakie mogą być jej skutki?

W przypadku metali korozja przejawia się w występowaniu rdzy, tj. nalotu w kolorze rudawym lub pomarańczowym, który wraz z upływem czasu może zamienić się w proszek. Rdza pojawia się jako efekt procesu utleniania żelaza i jego stopów. Uwaga! Jeśli dojdzie do zaawansowanej korozji, metalowy przedmiot może zostać dosłownie zeżarty przez rdzę, w wyniku czego dojdzie do rozpadu danego elementu.

Korodowanie prowadzi do strat – zarówno w wymiarze bezpośrednim, jak i pośrednim. Zniszczone przez korozję materiały należy wymienić na nowe, np. w konstrukcji budynku, co pociąga za sobą koszty i często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu czy przebudowy. Poza tym straty pośrednie korozji odnoszą się do istniejących zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi. Grozi ona też zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

zardzewiałą rura

Jakie środki pozwolą zapobiec powstawaniu korozji?

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć produkt przed niszczeniem, powinieneś wiedzieć, że na rynku istnieje wiele preparatów zdolnych do przedłużenia trwałości stalowej powierzchni bez konieczności częstego jej malowania. Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Czy istnieją specjalne zabezpieczenia aluminium, czy wykorzystywane środki mają raczej uniwersalne zastosowanie?

Oczekiwany efekt możesz uzyskać poprzez:

  • podkłady i farby nawierzchniowe,
  • proszki,
  • preparaty dwufunkcyjne,
  • cynkowanie,
  • chromowanie.

Wszystkie wspomniane powyżej środki i metody zabezpieczenia przed korozją są skuteczne, ale różnią się między sobą trwałością powłoki ochronnej czy przeznaczeniem.

  • Farby i podkłady

Farby utworzą warstwę, którą należy pokryć całą powierzchnię, by chronić ją przed zewnętrznymi czynnikami mogącymi spowodować uszkodzenie. Warstwa farby zapobiega także przepływowi ładunków elektromechanicznych, które są jedną z przyczyn utleniania.

Antykorozyjne powłoki malarskie obejmują:

  • farby, złożone ze spoiwa, pigmentów i wypełniaczy;
  • lakiery, czyli spoiwa w rozpuszczalnikach;
  • emalie, zawierające spoiwo lakierowe, pigmenty i wypełniacze – w mniejszych ilościach w porównaniu z farbami.

Prócz tego wśród preparatów antykorozyjnych w postaci farb wymienić należy:

  • Środki akrylowe – wyprodukowane na bazie żywic akrylowych, dostępne w formie rozpuszczalnikowej lub wodorozcieńczalnej. 
  • Środki alkidowe – sprawdzają się jako produkty gruntujące, ale nie jako warstwa wykończeniowa. 
  • Środki epoksydowe – podstawowy środek ochrony konstrukcji stalowych przed wpływem czynników zewnętrznych. Tworzą one wytrzymałą powłokę na powierzchni. 
  • Środki poliuretanowe – dają długotrwałe zabezpieczenie, także w niekorzystnym środowisku. Takie farby można wykorzystywać jako warstwę podkładową, międzywarstwową i nawierzchniową. Stosuje się je np. do stalowych furtek czy bram.

Wybór odpowiedniego zależy już od indywidualnej sytuacji.

  • Proszek antykorozyjny

Proszek antykorozyjny ma postać suchą, dlatego jego nanoszenie wygląda inaczej niż w przypadku farb nawierzchniowych. By wykorzystać specjalny proszek, należy posypać pożądaną powierzchnię takim preparatem, a następnie podgrzać metal. Wysoka temperatura stanie się katalizatorem reakcji, w wyniku której powierzchnia samoczynnie pokryje się odpowiednią warstwą. 

  • Preparaty wielofunkcyjne

Produkty 2 lub 3 w 1 ułatwiają proces i ograniczają utlenianie. Po oczyszczeniu powierzchni wystarczy sięgnąć po taki produkt, który łączy w sobie właściwości gruntu, podkładu i farby nawierzchniowej.

Można chronić metale czy aluminium – korozja nie będzie miała do nich dostępu, jeśli wykorzystasz w tym celu wielofunkcyjny preparat, jakim jest WD-40. Warto raz na rok lub raz na pół roku pokrywać powierzchnie tym produktem. Można w ten sposób zabezpieczać także trudno dostępne części przedmiotów, np. szczeliny.

  • Cynkowanie, chromowanie i inne zabezpieczenia przemysłowe

Powłoki antykorozyjne mogą być nakładane z wykorzystaniem metod przemysłowych. Wykorzystywane są tu między innymi powłoki z materiałów mniej podatnych na uszkodzenie. Na przykład stal może być cynkowana, co polega na użyciu środków chemicznych hamujących ten proces i powoduje wytworzenie na powierzchni warstwy, która zapobiega niszczeniu. Warto więc sprawdzić, czy kupowane elementy zostały poddane elektrochemicznej ochronie.

W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

W jaki sposób nanosić preparaty do zapobiegania korozji?

Istnieje wiele skutecznych sposobów ochrony metali przed korozją. Zanim jednak zaczniesz malować płot, elementy konstrukcji swojego domu czy meble ogrodowe farbą podkładową czy innym środkiem, który przeznaczony jest do zapobiegania tworzenia się rdzy, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię do takich prac.

Jak można zapobiegać korozji? Na pewno w ściśle zaplanowany sposób, który powtarzany jest cyklicznie. Przy zabezpieczaniu należy wykonać kilka ważnych kroków.

  1. Przygotowanie powierzchni do nanoszenia preparatów – to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie należy zrobić. Dzięki takiemu przygotowaniu przedłużona zostanie ochrona przed wietrzeniem. W tym przypadku należy dokładnie oczyścić tę powierzchnię, usuwając z niej między innymi stare powłoki malarskie, kurz, brud, ewentualne ogniska. Na koniec trzeba ją umyć, odpylić i wysuszyć.
  2. Wybór odpowiedniej farby – wybrany produkt powinien być przeznaczony stricte do malowania powierzchni danego metalu. Jeśli producent farby wskazuje, że konieczne jest zastosowanie wcześniej warstwy podkładowej, nie powinno się jej pomijać, ponieważ ochrona będzie wtedy niepełna.
  3. Wybór odpowiedniego terminu wykonania prac – temperatura i wilgotność powietrza mają tu ogromne znaczenie. Nie warto jest podejmować się malowania właściwym środkiem, jeśli prognozowane są burze czy ulewne opady deszczu. Najlepiej unikaj skrajnych zjawisk atmosferycznych, w tym upału. Sprawdź na produkcie czas schnięcia oraz zalecaną temperaturę aplikacji. Na przykład farby dwuskładnikowe często mają wyższą zalecaną temperaturę aplikacji w porównaniu z jednoskładnikowymi.
  4. Odpowiedni sposób nanoszenia farby – najszybciej pomalujesz metalowy płot czy furtkę z wykorzystaniem malowania natryskowego. Przydaje się ono do chronienia miejsc o skomplikowanych kształtach i trudno dostępnych. Można również nanosić produkty z użyciem pędzla czy wałka.

W ramach zapobiegania korozji można stosować produkty typu 2 lub 3 w 1, którymi maluje się elementy metalowe, np. ogrodzenie wokół domu czy konstrukcje mebli ogrodowych. To produkty, które tworzą warstwę podkładową, nawierzchniową i dekoracyjną, przez co stają się solidną ochroną przed wietrzeniem.

Wiesz, jak zabezpieczyć stal przed korozją z wykorzystaniem środków kupnych. Sprawdź też domowe sposoby na zapobieganie korozji.

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

popękana farba ma zardzewiałej metalowej ścianie

W jaki sposób można jeszcze zapobiegać korozji?

Niszczeniu można zapobiegać nie tylko za pomocą specjalnych środków. Jak uniknąć korozji metali w ogrodzie lub na zewnątrz Twojego domu? Co chroni przed rdzą równie skutecznie, jak wskazane farby, lakiery czy emalie? Sprawdź, jak chronić się przed korozją w inny sposób.

  • Kontrolowanie warunków środowiskowych – jeśli wiesz, że będzie padać, a na zewnątrz, pod gołym niebem, stoją meble ogrodowe, schowaj je pod dach. Produkt nie będzie narażony na działanie opadów atmosferycznych.
  • Stosowanie środków zmiękczających wodę – twarda woda może być problemem dla trwałości metalowych elementów, np. pralki. Zapobieganie korozji w takim przypadku polega na stosowaniu odpowiednich preparatów zmiękczających wodę.
  • Wprowadzając zmiany środowiskowe – mogą one polegać np. na przeprowadzeniu metalowej rury nad ziemią, a nie w ziemi, gdzie nie trudno o wilgoć.
  • Stopując ochronę katodową – polega ona na dołączeniu zewnętrznej anody do elementu wymagającego ochrony przed korozją, co pozwoli zapobiec zachodzeniu procesu korozji elektrochemicznej.

W praktyce nie istnieje opcja całkowitego uniknięcia wietrzenia. Walka z nim trwa cały czas, ponieważ nie ma metody zapobiegania korozji, która pozwoli na wyeliminowanie procesu rdzewienia. W zależności od tego, z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia, można w pewnym stopniu spowolnić korodowanie danej konstrukcji, ale działania powinny być powtarzane co jakiś czas.

Warto mieć świadomość, że korodowanie rozpoczyna się nie po kilku latach np. od postawienia furtki czy sztachet w płocie, ale może dotknąć już takie elementy od razu, jeśli nie zostały zabezpieczone lub jeśli działania te zostały wykonane nieprawidłowo.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
osoba w kombinezonie ochronnym i masce w trakcie malowania proszkowego
08.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Co to jest malowanie proszkowe? Ceny za m2 usługi

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana dzięki niemu równa warstwa koloru stanowi za...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie akustyczne
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Ogrodzenie akustyczne, nazywane inaczej płotem akustycznym czy ogrodzeniem dź...

Ogrodzenie i bramy
Rośliny wzdłuż ogrodzenia
10.11.2023 r. Jan Susmaga

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Rośliny wzdłuż ogrodzenia są sadzone w celu poprawy estetyki działki i otocze...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
osoba w kombinezonie ochronnym i masce w trakcie malowania proszkowego
08.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Co to jest malowanie proszkowe? Ceny za m2 usługi

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana dzięki niemu równa warstwa koloru stanowi za...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie akustyczne
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Ogrodzenie akustyczne, nazywane inaczej płotem akustycznym czy ogrodzeniem dź...

Ogrodzenie i bramy
Rośliny wzdłuż ogrodzenia
10.11.2023 r. Jan Susmaga

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Rośliny wzdłuż ogrodzenia są sadzone w celu poprawy estetyki działki i otocze...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij