Jaki był typowy polski dom w 2021 roku i jakie domy będą budować Polacy w 2022?
Jaki był typowy polski dom w 2021 roku? Dalszemu nasileniu uległ trend, kładący nacisk na optymalizację kosztów budowy, jest to jednak raczej skutek otaczających nas realiów ekonomicznych niż odpowiedź na oczekiwania i potrzeby inwestorów. Z drugiej strony wyraźnie rośnie świadomość właścicieli, że zbyt duży dom może być kłopotliwy w utrzymaniu.
Najpopularniejsze projekty wciąż mają powierzchnię użytkową około 110 m2, ale widać lekką tendencję spadkową, dotyczy ona zwłaszcza nieco większych domów o powierzchni zbliżonej do 130 m2. Popularność zyskują natomiast mniejsze domy, zwłaszcza te do 90 m2, w tej kategorii wzrost jest największy. Najwyraźniej hasło „dom w cenie mieszkania” jest wciąż aktualne, zapewne nieco z konieczności.
Poddasze do późniejszej adaptacji
Następnym wyraźnym elementem wskazującym na oszczędności związane z kosztami budowy jest rosnąca popularność projektów z poddaszem do późniejszej adaptacji. Dzieje się to głównie kosztem projektów domów parterowych z już zagospodarowanym poddaszem. Oznacza to, że coraz więcej osób chce wybudować dom i móc w nim zamieszkać a dopiero potem myśleć o dalszej rozbudowie i adaptacji pomieszczeń na poddaszu.
Oszczędzamy najpierw na garażu
Zdecydowanie najlepiej powszechną chęć obniżenia kosztów budowy ilustruje rosnąca liczba projektów domów bez garażu. Wiąże się to z coraz większą popularnością wiat garażowych lub jedynie miejsc postojowych na działce przed domem.
Takie rozwiązanie przynosi wymierne korzyści, pozwalając zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowie garażu i jednocześnie umożliwia umieszczenie domu na nieco węższej działce. Wymagania dotyczące odstępu wiaty od granicy działki są bowiem zwykle mniejsze, przy dzisiejszych cenach za metr kwadratowy działki są to kolejne oszczędności idące w dziesiątki tysięcy złotych.
Co ciekawe spadek ilości stanowisk garażowych odbył się kosztem garaży jednostanowiskowych i jest to wyraźnie zauważalne. Natomiast procentowy udział domów z garażami dwustanowiskowymi pozostał niezmieniony. To jeszcze jeden dowód na optymalizację kosztów budowy głównie przez mniej zamożnych inwestorów.
Miejsce do pracy i nauki wciąż w cenie
Interesujący jest też trend dotyczący liczby pokoi w domu. Mimo niewielkiego spadku powierzchni użytkowej przeciętnego domu wzrosła liczba pokoi, najpopularniejszy dom ma teraz cztery pokoje plus salon. Świadczy to, o rosnącej potrzebie posiadania gabinetu, miejsca do cichej pracy lub nauki w domu, nawet kosztem wielkości pozostałych pomieszczeń. Spadło natomiast nieco zainteresowanie budową domów z trzema i pięcioma pokojami.
Dach dwuspadowy prosty, praktyczny i tani
Dążenie do utrzymania niskiego poziomu kosztów budowy widać też w przypadku bryły dachu. Tutaj zdecydowanie króluje dach dwuspadowy, stanowiąc pokrycie ponad 2/3 projektów. Różne odmiany dachu czterospadowego i wielospadowego to pozostała 1/3 domów. Płaski dach wciąż nie może zdobyć większej popularności wśród inwestorów i ma zaledwie 2% udziałów w tej kategorii.
Jak wygląda typowy dom w 2022 roku?
Można wywnioskować, że typowy polski dom w 2022 roku będzie miał około 120 m2 powierzchni użytkowej. Będzie najpewniej budynkiem parterowym z poddaszem użytkowym lub poddaszem do adaptacji. Oferować będzie swoim mieszkańcom cztery (rzadziej trzy lub pięć) pokoi plus salon, wszystko to przekryte prostym, dwuspadowym dachem.
Samochód najczęściej znajdzie swoje miejsce przed domem lub w sąsiadującej z nim wiacie garażowej. Dom będzie nieco mniejszy i lepiej zoptymalizowany kosztowo niż jego odpowiednik z zeszłego roku, za to wciąż posiadać będzie duży potencjał do adaptacji i dalszej rozbudowy.
Projekt domu Willa Parterowa 2
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora