Komin systemowy – wymiary, cena i rodzaje kominów systemowych
Komin systemowy to coraz częściej wybierany typ komina wykonany z prefabrykowanych elementów. Wyróżnia go łatwość budowy, dobre parametry techniczne oraz niska cena. Komin systemowy może mieć różne wymiary oraz rodzaje. Jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy!
Komin systemowy – co to właściwie jest?
Komin systemowy w projektach domów to alternatywa dla dotychczas najpopularniejszych kominów murowanych. Kominy wykonane są z przygotowanych fabrycznie elementów, co powoduje, że ich budowa jest znacznie szybsza, prostsza oraz tańsza, niż tradycyjne rozwiązania. Zaletą komina systemowego jest również bardzo wysoka szczelność oraz oszczędność miejsca. Są one dużo mniejsze niż murowane.
Komin systemowy – rodzaje kominów systemowych
Na rynku dostępnych jest wiele typów kominów systemowych. Zanim zaczniesz poszukiwania odpowiedniego dla Ciebie, upewnij się, że wiesz, czym różnią się najpopularniejsze modele.
- Komin systemowy stalowy
Dostępny w wersji jedno ściennej lub dwuściennej oraz w opcji kwasoodpornej, lub żaroodpornej. Kwasoodporne modele nadają się do kotłów na paliwa płynne, natomiast żaroodporne sprawdzą się do kominków i kotłów na paliwa stałe. Kominy stalowe zwykle wybierane są do domów remontowanych lub przebudowywanych. Ich zaletą jest niewielka masa.
- Komin systemowy ceramiczny
To bardzo uniwersalny typ komina, który najczęściej zastępuje tradycyjne kominy murowane. Jest dużo łatwiejszy do wykonania. Wykazuje się także większą odpornością na działanie kwasów. Nadaje się do różnych typów instalacji grzewczych. Może bowiem pracować przy temperaturze zarówno 60, jak i 600 stopni. Paliwem w tego typu kominie może być drewno, gaz, olej oraz innego typu biomasa.
- Komin systemowy do kotła kondensacyjnego
Wybór komina do kotła kondensacyjnego nie może być przypadkowy. Taki komin powinien mieć krótki przewód powietrzno-spalinowy. Może być poprowadzony przez dach lub przez ścianę wolnostojącą. Ze względu na nadciśnienie wytwarzane przez wentylator, komin musi być całkowicie szczelny. Przewody oraz kształtki muszą więc nadawać się do pracy pod ciśnieniem.
- Komin systemowy dwukanałowy
Komin systemowy dwukanałowy wykonany jest najczęściej ze specjalnie przeznaczonych w tym celu pustaków, które tworzą kanały przewiewne. W tym systemie rury wentylowane są w sposób ciągły. Dodatkowa wełna zapewnia jeszcze lepsze warunki pracy.
- Komin systemowy do kominka
Komin systemowy do kominka musi być odporny na wysokie temperatury dochodzące do 1000 stopni. Może być to zarówno komin ceramiczny, jak i stalowy. Powinien zostać poprowadzony pionowo na całej długości, aby zagwarantować dobry ciąg. Minimalna wysokość komina od paleniska to 4 metry, a jego średnica powinna zostać obliczona przez specjalistę. Komin taki powinien też znajdować się co najmniej 60 cm powyżej kalenicy.
- Komin systemowy do kominka z płaszczem wodnym
Zaawansowane technologicznie kominki z płaszczem wodnym wymagają również bardziej zaawansowanych rozwiązań w kwestii komina. Komin powinien mieć średnicę od 180 do 200 mm. Zwykle w tym celu stosuje się więc kominy ceramiczne uniwersalne. Dobrze dobrana instalacja do tego typu kominka powinna ograniczać wystudzanie kształtek ceramicznych. Najlepszym wyjściem będą więc kominy izolowane.
- Komin systemowy wolnostojący
W przypadku kominków wolnostojących komin powinien zostać wyposażony w kanały dymowe. Zazwyczaj mają one średnicę 15, 18 lub 20 cm.
Dowiedz się także: Z jakich materiałów budować komin?
Komin systemowy – wymiary, jakie są dostępne na rynku
Jakie wymiary może mieć komin systemowy? Budowa domu powinna uwzględniać wielkość tego elementu. Wśród ofert producentów znajdują się między innymi:
- komin systemowy 7 m
- komin systemowy 8 m
- komin systemowy 9 m
- komin systemowy 10 m
Komin systemowy – cena robocizny
Ile kosztuje komin systemowy? Na kominach lepiej nie oszczędzać, dlatego tani komin systemowy nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Ceny robocizny różnią się w zależności od typu komina i kształtują się następująco:
- komin ceramiczny do kotłów na paliwa stałe – 2500-3500 zł
- komin ceramiczny do kotłów gazowych i olejowych – ok. 4000 zł
- tradycyjny komin z cegły – 1500-2000 zł
ofe-5847238-70021 w-70021
Komin systemowy – montaż krok po kroku
Jak postawić komin systemowy? Przede wszystkim trzeba zapoznać się z instrukcją montażu dołączoną przez producenta. O czym powinieneś poza tym pamiętać krok po kroku?
- Przed rozpoczęciem montażu dokładnie ułóż instalację przeciwwilgociową oraz uwzględnij poziom zera budynku.
- Czym murować komin systemowy? Zaprawa czy klej? Na przygotowanej podbudowie muruj kolejne pustaki z pomocą zaprawy cementowo-wapiennej. Elementy ceramiczne połącz kitem lub silikonem kwasoodpornym.
- Czym ocieplać komin systemowy? Przy każdym pustaku umieść wełnę mineralną, a następnie rurę szamotową.
- Powtarzaj te czynności, aż uzyskasz ustaloną w projekcie wysokość.
Komin systemowy nie może być trwale wiązany ze ścianą, której przylega. Musisz więc go zdylatować, a w przypadku elementów łatwopalnych zostawić pięciocentymetrowy odstęp.
W stropie powinien znajdować się otwór na komin. Jeżeli takiego nie ma, powinieneś zabezpieczyć dach podobnie jak ścianę. Część komina wystającą ponad dach powinieneś otynkować oraz obłożyć płytką lub cegłą klinkierową.
Pod koniec prac powinna zostać zamocowana czapa na komin systemowy. Można ją wykonać samodzielnie lub zakupić gotową.
Komin systemowy z wentylacją – co warto wiedzieć przed zakupem?
Komin systemowy wentylacyjny wyposażony jest w tak zwane pustaki wentylacyjne, które mają za zadanie odprowadzać zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Najlepiej wybierać te wykonane z keramzytobetonu. Dzięki nim komin wentylacyjny systemowy będzie ognioodporny oraz wyizolowany akustycznie.
Jak duży powinien być komin systemowy z wentylacją? Wymiary długości kanału wentylacyjnego określa projekt. Standardowe kominy mają jednak nie mniej niż 3 metry długości.
Komin systemowy do gazu – najważniejsze informacje
Kocioł gazowy musi być odporny na działanie spalin. Oznacza to, że w kominie trzeba umieścić dodatkowy wkład ze stali kwasoodpornej. W przypadku nowego budownictwa zwykle stawia się na kominy wolnostojące sprzedawane w gotowych zestawach. Mają one pełne wyposażenie do samodzielnego złożenia. Nie sprawdzają się jednak one w starym budownictwie, gdyż wkomponowanie gotowego systemu w stare budownictwo jest dość trudne.
Komin systemowy zewnętrzny – podstawowe parametry
Czy można umieścić komin systemowy na zewnątrz budynku? Jak najbardziej takie konstrukcje są możliwe, jednak pamiętaj o tym, że w tym celu możesz wykorzystać jedynie model izolowany termicznie wełną mineralną oraz wyposażony w odkraplacz.
Taki komin musi być uzbrojony na całej długości. Zadbaj też o odpowiedni wygląd konstrukcji. W tym celu może sprawdzić się na przykład płyta klinkierowa na komin systemowy.
Warto wiedzieć!
Montaż komina zewnętrznego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ważne jest ono trzy miesiące od wydania decyzji przez starostę lub wojewodę.
Fundament pod komin systemowy
Jaki fundament pod komin systemowy powinien znaleźć się pod konstrukcją? Fundament pod komin systemowy musi być zgodny z projektem. Powstaje on w tym samym momencie, co pozostałe elementy budynku. Poza fundamentem w momencie stawiania komina muszą znaleźć się również ściany nośne, które będą ochraniać postawiony komin przed silnym działaniem wiatru. Zapobiega to powstawaniu odchyleń oraz wyboczeń.
Jaki komin systemowy będzie najlepszy?
Jaki komin systemowy wybrać, skoro jest tyle opcji? Pamiętaj, aby dobierać go do urządzenia grzewczego, które ma się znaleźć w Twoim domu. Dokładne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę, muszą być podane w projekcie, ale w razie wątpliwości, zleć dobór modelu specjalistom.
Jeśli zamierzasz wybierać sam, dokładnie przyjrzyj się wydanym certyfikatom, które świadczą o jakości urządzenia.
Komin z cegły czy systemowy?
Masz wątpliwości, czy wybrać komin systemowy, czy murowany? Cena nie powinna być pretekstem Twojej decyzji. Kominy murowane sprawdzają się wyłącznie przy prostych kotłach na węgiel lub koks. Mogą też nadawać się do otwartych kominków oraz pieców kaflowych. W przypadku innych urządzeń grzewczych powinieneś postawić na komin systemowy.
Komin systemowy wady i zalety
Czy warto zdecydować się właśnie na komin systemowy? Opinie o nim są bardzo dobre, ale jakie naprawdę ma wady i zalety?
Zalety komina systemowego |
Wady komina systemowego |
|
|
Jak wykończyć komin systemowy?
Jak wykończyć komin systemowy nad dachem, aby dobrze pasował do zadaszenia? To jak zakończyć komin systemowy zależy od estetyki projektu domu oraz preferencji właścicieli. Istotne jest jednak to, aby zewnętrza część komina była odpowiednio zabezpieczona. Często więc pokrywa się ją tynkiem.
Czy komin systemowy trzeba obmurować? Wykończenie takie nie jest obowiązkowe, ale zaleca się obmurowanie komina systemowego pełną cegłą.
Więcej informacji: Jak wykończyć komin systemowy? Sprawdź sposoby na jego wykończenie!
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora