Kominek elektryczny – zabudowa, aranżacja i pomysły na kominek elektryczny w salonie
Kominek elektryczny to szansa na spełnienie marzeń o kominku dla osób, które mieszkają w bloku lub w domach, w których nie da się zainstalować tradycyjnego kominka. Kominki elektryczne są tanie w utrzymaniu oraz proste w montażu. Mogą różnić się designem oraz funkcjonalnościami. Sprawdź, jak zabudować kominek elektryczny krok po kroku i dowiedz się więcej o rodzajach kominków!
Kominek elektryczny – czym właściwie jest?
Kominek elektryczny to urządzenie zasilane prądem zmiennym o napięciu znamionowym 230V. Jego moc wynosi 1-2 kW. Pobór prądu na efekt płomieni imitujących prawdziwy ogień różni się w zależności od tego, czy zdecydujesz się na halogeny, czy na lampy LED. Takie źródło światła imituje płomień ogniska.
Aby kominek elektryczny możliwie mocno przypominał ognisko, lampki umieszcza się często między sztucznymi kawałkami drewna lub węgla. W kominku może również znajdować się otoczony lustrami ekran LCD, na którym wyświetlany jest efekt płomienia. Dodatkowo wbudowywana jest wypukła szyba, która pozwala uzyskać efekt 3D w kominku.
Czy warto zdecydować się na kominek elektryczny? Opinie innych to nie wszystko. Dowiedz się, czym się różnią poszczególne rodzaje.
Kominek elektryczny – rodzaje
Kominek elektryczny LED może być dostępny w wielu wersjach. Na rynku znajdziesz prawie tak samo dużo rodzajów, co kominków tradycyjnych. Jakie modele masz do wyboru? Podstawowy podział kominków opiera się o sposób montażu.
Kominek elektryczny wolnostojący
Kominek elektryczny wolnostojący możesz ulokować w dowolnym miejscu w domu. Stoi on stabilnie na nóżkach i nie wymaga przytwierdzania do ściany.
Kominek elektryczny narożny
Kominek elektryczny narożny to dobra opcja, jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w domu i zaaranżować kącik. Kominek taki zwykle mocowany jest w ścianie lub w zabudowie.
Sprawdź: Kominek narożny - jak wybrać najlepszy kominek narożny?
Kominek elektryczny naścienny
Kominek naścienny może być zamocowany w dowolnym miejscu. Często wstawia się go tam, gdzie mógłby stać telewizor – nad niską szafką. Dobrze wyglądać będzie również nad sofą.
Przeglądając kolejne rodzaje kominków elektrycznych, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na sposób montażu, ale również na dodatkowe funkcjonalności.
- Bardzo ciekawą opcją jest kominek elektryczny z funkcją grzania, który pozwala skutecznie ogrzać pomieszczenie bez wysuszania powietrza.
- Warto też wziąć pod uwagę elektryczny kominek zapachowy, który pomoże wypełnić pokój przyjemnym i relaksującym aromatem.
- Pamiętaj też o tym, że możesz mieć kominek elektryczny 3D, który jeszcze lepiej imituje działanie płomieni słonecznych.
Kominek elektryczny – jak działa?
Kominek elektryczny jeszcze do niedawna uważany był za kiczowaty i tandetny substytut tradycyjnego kominka. Obecnie pełni funkcję designerskiego dodatku, który nie tylko dobrze wygląda, ale również z powodzeniem wspiera system ogrzewania. Doskonale sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale również w domu, w którym dbanie o środowisko odgrywa niezwykle ważną rolę.
Już na etapie wyboru projekt domu, warto sprawdzić, w którym miejscu powinien stanąć kominek, aby zapewnić mu niezbędny dostęp do gniazdka elektrycznego. Kominek elektryczny potrzebuje tak naprawdę tylko dostępu do źródła prądu oraz ściany, jeśli ma zostać zabudowany.
W odróżnieniu od tradycyjnego kominka jest znacznie tańszy, ponieważ nie wymaga opracowania specjalnego systemu wentylacyjnego, organizowania miejsca na opał czy też przeprowadzania okresowych przeglądów. Efekt palącego drewna uzyskiwany jest przez rozbicie światła lub pary wodnej, a intensywność płomieni w pełni regulowana. Kominek działa od razu po podłączeniu do gniazdka.
Jaki kominek elektryczny wybrać?
Na rynku dostępny jest cały wachlarz ofert kominków elektrycznych. W zależności od potrzeb znaleźć możesz nowoczesne i tradycyjne modele, kominek narożny, czy nawet kominek elektryczny 3D. Jaki kominek elektryczny wybrać, aby pasował do wnętrza Twojego domu?
Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, który został urządzony w minimalistycznym czy też industrialnym stylu, powinieneś wybrać nowoczesne kominki elektryczne. Doskonale dopasują się do wybranego pomieszczenia, dzięki swojej obudowie, która często imituje surowy beton lub też wykonana jest z płyty gipsowo - kartonowej pomalowanej na czarny lub biały kolor.
Styl, w jakim zostały zaprojektowane kominki, nie narzuca miejsca, w którym powinny zostać umieszczone. Bez problemu znajdziesz więc kominki elektryczne narożne nowoczesne czy też takie, które postawisz na środku pokoju lub pod wybraną ścianą.
Kominek elektryczny narożny swoim wyglądem często przypomina ten klasyczny, który znaleźć możemy w domach naszych babć i dziadków. Świetnie sprawdzi się w domu urządzonym w stylu klasycznym, dworkowym, ale również tradycyjnym. Nad kominkiem może zawisnąć galeria rodzinnych zdjęć, duży zegar czy lustro, który optycznie powiększy pomieszczenie.
Zdecydowany wyróżnikiem kominków elektrycznych jest fakt, że mogą zostać zamontowane niemalże w każdym miejscu, czego doskonałym przykładem jest kominek elektryczny naścienny. Bez problemu przymocujesz go na ścianie czy w specjalnej wnęce na dowolnie wybranej przez Ciebie wysokości.
To może Cię zainteresować: Jak dbać o kominek?
Jaki kominek wybrać – elektryczny czy biokominek?
Alternatywą dla kominka elektrycznego jest tak zwany biokominek. Kominek taki nie wytwarza, zapachu, dymu oraz popiołu. Do jego rozpalenia stosuje się bioetanol. Instalacja taka nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Czy biokominek jest lepszy niż kominek elektryczny?
Kominek elektryczny | Biokominek |
|
|
Sprawdź więcej: Biokominek – co warto wiedzieć przed zakupem biokominka?
Kominek elektryczny – jakie dodatkowe funkcje warto wziąć pod uwagę?
Decydując się na kominek, warto więc pomyśleć o jego dodatkowych możliwościach jeszcze przed zakupem, nawet jeśli na ten moment wydają Ci się one całkowicie nieprzydatne.
Pamiętaj, że kominki elektryczne są bezpieczne dla dzieci i zwierząt, nawet w momencie, gdy korzystasz z funkcji ogrzewania. Dzięki temu, że przedni panel kominka nie nagrzewa się, wyeliminowane zostało ryzyko oparzenia.
Kominek elektryczny z funkcją grzania to zdecydowanie dobry wybór, z którego skorzystasz szczególnie w sezonie jesienno-zimowym podczas długich wieczorów. Oprócz wrażeń estetycznych zapewnią również miłe i przyjemne ciepło, za które odpowiedzialne są termowentylatory i grzałki o mocy około 2000 W. Pozwala im to bez problemu ogrzać dowolne pomieszczenie o powierzchni do 25 m2.
Kominek elektryczny z parą wodną pozwala uzyskać efekt trójwymiarowego płomienia, którego bardzo ciężko odróżnić od tego prawdziwego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii i podświetleniu pary wodnej otrzymać możemy realistyczny obraz płomieni i dymu.
Kominek elektryczny przestał już pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Teraz, z powodzeniem może stanowić również źródło ciepła, a nawet oddawać dźwięki przypominające trzask palonego drewna. Decydując się na konkretny model, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę będzie odgrywać kominek w Twoim domu oraz czy chcesz, aby był zabudowany, czy wolnostojący.
Kominek elektryczny do zabudowy czy wolnostojący – jaki wybrać?
Kominek elektryczny do zabudowy swoim wyglądem przypomina nieco tradycyjny kominek. Bez problemu możesz go obudować, dowolnie wybranym przez siebie materiałem (płytami kartonowo — gipsowymi, drewnem czy cegłą), który dopełni aranżację, nadając jej odpowiedni klimat. Niestety, aby go zamontować, oprócz dostępu do prądu elektrycznego, potrzebna będzie również ściana lub ściany, pomiędzy którymi ma się on znaleźć.
Kominek elektryczny wolnostojący nie potrzebuje za to niczego, oprócz dostępu do gniazdka elektrycznego. Swoim wyglądem może przypominać niegdyś popularną kozę. Bez problemu umieścisz go w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, sprawdzi się w również w niewielkim mieszkaniu.
Przeczytaj: Co warto wiedzieć o kominku z płaszczem wodnym?
Jak wygląda montaż kominka elektrycznego?
Jak zamontować kominek elektryczny? Aby móc cieszyć się nim we własnym domu, nie potrzebujesz żadnego specjalisty. Montaż kominka elektrycznego wolnostojącego jest bardzo prosta. Wystarczy, rozpakować go z opakowania, ustawić w odpowiednim miejscu i podłączyć do prądu.
Więcej pracy wymaga wykonanie zabudowy. Tutaj możemy sami wykazać się kreatywnością lub zatrudnić specjalistę, który wykona konstrukcję.
Jak zabudować kominek elektryczny krok po kroku
Zabudowa kominka elektrycznego będzie wyglądała zdecydowanie inaczej w przypadku, gdy zdecydujesz się na same płyty gipsowo — kartonowe, a inaczej w sytuacji, gdy postawisz na drewno czy cegłę. Zabudowę taką możesz pomalować, aby dopasować ją do stylistyki wnętrza.
Zaletą kominka elektrycznego jest to, że możesz ulokować go w wielu miejscach. Wystarczy jedynie, aby miał dostęp do prądu. Podczas procesu wykonywania zabudowy musisz pamiętać o kilku ważnych etapach:
- Przymocuj metalowy stelaż do ścian oraz podłogi.
- Przymocowany stelaż obłóż trwałym materiałem i zabezpiecz od środka specjalnym tworzywem termoizolacyjnym.
- Zaszpachluj wszystkie styki oraz wkręty, a następnie pomaluj lub obłóż innym materiałem (np. płytki).
Kominek elektryczny z obudową to świetne dopełnienie każdego wnętrza. Tworząc zabudowę, pamiętaj jednak o tym, że musi ona pasować do aranżowanej przestrzeni. To jak dokładnie zabudować elektryczny kominek musisz dostosować do typu zabudowy. Podpowie Ci w tym na pewno doświadczony specjalista i architekt wnętrz.
Dowiedz się więcej: Jak obudować kominek i jaki materiał wybrać?
Gdzie należy umieścić kominek elektryczny w domu?
Kominki elektryczne mają tę zaletę, że mogą zostać zainstalowane praktycznie wszędzie. Świetnie sprawdzą się w sypialni, pokoju gościnnym, w dużym i przestronnym holu czy w domowej biblioteczce. A gdzie można znaleźć je najczęściej?
Kominek elektryczny pod telewizorem świetnie sprawdzi się w dużym pokoju. Umieszczony w centralnym miejscu, pozwala zaoszczędzić miejsce, które i tak byłoby zajęte przez monitor. Kominek elektryczny w salonie montowany jest najczęściej, dlatego, że w tym pomieszczeniu spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu, a z jego uroków mogą korzystać wszyscy domownicy i ich goście.
Kominek elektryczny na ścianę wyjątkowo dobrze prezentuje się w sypialni czy na ścianach łączących kuchnię z pokojem gościnnym. Zamontowanie ich na pewnej wysokości, pozwala zaaranżować wolną przestrzeń pod nimi.
Kominek elektryczny w sypialni zdecydowanie sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery, a dodatkowo może pełnić funkcję małej lampki, zapewniając półmrok.
Sprawdź także: Jak ocieplić dom?
Kominek elektryczny – ile pobiera prądu?
Kominek elektryczny, który pełni jedynie rolę dekoracji nie będzie pobierał tak dużo prądu, jak ten z funkcją grzewczą. W zależności od tego, na który model się zdecydujesz, Twoje opłaty za prąd mogą wzrosnąć od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.
Najprostszy kominek pobiera średnio od 60 do 400 W i taka moc pozwala mu jedynie na dekoracyjne świecenie. Kominki z funkcją grzewczą pobierają około 2000 W, chociaż finalny wynik zależy od odpowiedniego zarządzania. Wybierając kominek z termostatem manualnym lub elektronicznym z dokładnością do 1°C, możesz znacznie obniżyć pobór energii, a tym samym rachunki za prąd.
Ile kosztuje kominek elektryczny?
Koszt kominka elektrycznego w dużej mierze zależy od wybranego producenta, wielkości, wybranych funkcji czy obudowy.
W marketach budowlanych znajdziesz wolnostojące kominki elektryczne typu koza, już od 300 zł. Największy wybór kominków mieści się jednak w przedziale cenowym od 1 000 do 3 000 zł, chociaż znaleźć można również takie, których cena sięga do 10 000 zł. Przed zakupem konkretnego modelu, warto sprawdzić więc oferty kilku sklepów lub skorzystać z porównywarek cen.
Warto wiedzieć: Nie masz miejsca na kominek? Koza może go zastąpić
Jakie są wady i zalety kominków elektrycznych?
Kominki elektryczne to dobry wybór dla każdego, kto nie może z jakichś względów pozwolić sobie na instalację tradycyjnego kominka. Jest bezpieczny, dzięki czemu mogą zdecydować się na niego rodzice małych dzieci, nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów (paliwo, okresowe przeglądy) oraz stanowi bezkonkurencyjną dekorację każdego domu.
Co więcej, w razie potrzeby jest w stanie sprawnie dogrzać wybrane pomieszczenie, nie produkując przy tym spalin czy smogu. Elektryczne kominki nie wymagają też skomplikowanego montażu i są znacznie tańsze od tych tradycyjnych.
Jaka jest więc ich największa wada? Nie są w stanie samodzielnie ogrzać całego domu lub większego pomieszczenia.
Nie przegap: Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać?
Jak przerobić kominek na elektryczny?
Część inwestorów podczas remontu decyduje się na wymianę tradycyjnego komina na model elektryczny. Nie jest to skomplikowane. Niekiedy wystarczy wstawić do środka komplet oświetlenia imitującego płomień. Mimo wszystko warto jednak zapytać to profesjonalną ekipę, która zmieni kominek w sposób praktyczny oraz estetyczny.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora