Kompozyt – co to jest i jakie właściwości ma kompozyt?
Kompozyt znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym m.in. w budownictwie, w przemyśle środków transportu kołowego i szynowego czy w technice lotniczej i astronautyce. Ze względu na swoje właściwości kompozyt coraz częściej wypiera do tej pory stosowane surowce i jest wykorzystywany przy wykańczaniu oraz aranżacji pomieszczeń w domu. Poznaj liczne zalety nowoczesnego rozwiązania technologicznego, jakim jest kompozyt.
Projekt domu już w realizacji, więc sprawdzasz dostępne możliwości w zakresie wykończenia podłóg? Zastanawiasz się, co to jest kompozyt i gdzie się go stosuje? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompendium wiedzy o kompozycie. Dowiedz się, co to za surowiec i czy opłaca się go wykorzystać w domu.
Kompozyt – co to za materiał?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest kompozyt. Niektórym wydawać się może, że materiał ten zaczął być powszechnie używany stosunkowo niedawno, ale nic bardziej mylnego. Tak naprawdę kompozyt stosowany jest już od wieków. Jak brzmi definicja słowa kompozyt?
Kompozyt jest tworzywem zbudowanym z co najmniej dwóch materiałów, które cechują się różnymi własnościami, ale po połączeniu wykazują dużo lepsze właściwości niż każdy z tych składników z osobna. Struktura takiego połączenia jest niejednorodna, co za tym idzie, poszczególne składniki zwykle można rozpoznać gołym okiem.
Z założenia materiał kompozytowy ma zatem oferować cechy, które nie występują jednocześnie w naturalnych surowcach. Potrafi charakteryzować się dużą wytrzymałością, optymalną gęstością i niewielkim ciężarem. W przeciwieństwie do materiałów pochodzenia naturalnego, które jak są trwałe, to nie są lekkie, a jak są lekkie, to mają niską gęstość, zatem łatwo się łamią i ulegają biodegradacji.
Sprawdź też: Corian – co to jest, ile kosztuje i gdzie warto zastosować Corian?
Kompozyt – jakie ma właściwości?
Z uwagi na różnorodność substancji składowych trudno jest wskazać konkretne parametry, jakie mogą zaoferować materiały kompozytowe. Przyjęło się, że właściwości kompozytów powinny stanowić co najmniej sumę cech charakterystycznych dla poszczególnych tworzyw składowych. W praktyce jednak kompozyt nierzadko nie tylko łączy właściwości komponentów, ale także oferuje zupełnie nowe parametry, których nie obserwuje się u żadnego z wykorzystanych surowców osobno.
Indywidualne cechy, jakie powinien posiadać kompozyt, w dużej mierze zależą od przewidzianego zastosowania. Najczęściej oczekuje się, że materiał tego typu będzie trwały, odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę, a także wykaże zdolność, by dźwigać duży ciężar.
Kompozyt – rodzaje materiałów kompozytowych
Na co dzień spotkać się można z różnymi rodzajami kompozytów takimi jak sklejka, płyta OSB, panele podłogowe, laminaty mineralne, beton czy tworzywo szklano-ceramiczne. Do równie popularnych zalicza się także:
- kompozyt kwarcowy,
- kompozyt drewniany,
- kompozyt drewnopochodny,
- kompozyt aluminiowy,
- kompozyt granitowy.
Ze wszystkich wymienionych tworzyw największą grupę stanowią kompozyty drewnopochodne. Stosuje się je m.in. w budownictwie i aranżacji obiektów mieszkalnych. Zamiast drewnopochodnego kompozytu, często wykorzystać można oczywiście kompozyt z drewna – wszystko zależy od potrzeb i gustu inwestora.
Kompozyt – gdzie znajduje zastosowanie?
Pewnie ciekawi Cię, w jakich pomieszczeniach w domu wykorzystać można materiały kompozytowe i jaką mogą one przybrać postać. Oto kilka propozycji wykorzystania poszczególnych kompozytów:
- sklejka, płyta OSB i MDF – to najpopularniejsze tworzywa drewnopochodne. Ze sklejki wykonuje się meble, płyta OSB służy do prac konstrukcyjnych, z kolei z płyt MDF robi się drzwi. Kompozyty drewnopochodne mogą przybrać także formę listw przypodłogowych, ościeżnic, kasetonów i wielu innych elementów wyposażenia wnętrz.
- panele podłogowe – jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju kompozyty wykorzystać można do wykonania podłogi. Wielowarstwowy materiał cechuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, a jego powierzchnia jest pokryta laminatem mineralnym, dzięki czemu jest trwały i wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne.
- beton – to uniwersalny materiał budowlany, który wykorzystuje się przede wszystkim do prac konstrukcyjnych. Beton dodatkowo wzmocniony stalowym zbrojeniem celem uzyskania lepszych parametrów technicznych nazywany jest żelazobetonem lub żelbetem.
Kompozyt na taras
Zastanawiasz się, co będzie lepsze na taras: kompozyt czy drewno? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, ale musisz wiedzieć, że wiele przemawia na korzyść tarasu z kompozytu. Kompozytowa deska tarasowa cechuje się lepszymi parametrami niż drewniana, stanowiąc dla niej doskonałą alternatywę.
Kompozyt na taras to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie naturalność drewna z nowoczesną technologią. Tworzywo tego typu wyróżnia się odpornością na wilgoć, zatem niestraszne mu opady atmosferyczne. Ponadto jest łatwe w utrzymaniu i użytkowaniu. Widzisz zatem, że kompozyt tarasowy to naprawdę dobry pomysł.
Więcej informacji: Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
Kompozyt na balkon
Deski kompozytowe wykorzystać można nie tylko na taras, ale i na balkon. Wybór jest tak duży, że bez problemu powinieneś znaleźć takie, które Ci się spodobają.
Ze względu na fakt, że system desek kompozytowych charakteryzuje się bardzo łatwym montażem, możesz go wykonać samodzielnie w dość krótkim czasie i zyskać efektowną i funkcjonalną podłogę na balkonie. Plusem w przypadku kompozytu stosowanego na zewnątrz jest to, że nie wymaga on corocznego olejowania jak deski z drewna.
Blat konglomerat czy kompozyt – co sprawdzi się w kuchni?
Blat kuchenny z kompozytu z powodzeniem może zastąpić ten z konglomeratu. Jest on wysoce plamoodporny i zupełnie niewrażliwy na większość środków chemicznych oraz detergentów, jakie stosuje się do czyszczenia kuchni, zatem nie trzeba go impregnować. Minusem jest to, że kompozytowy blat kuchenny jest podatny na zarysowania i szybko się matowi. W takiej sytuacji wystarczy jednak wyszlifować materiał i będzie wyglądać jak nowy.
Z kompozytu w postaci laminatu mineralnego powstają za to zlewozmywaki. Zlew granitowy jest niezwykle wytrzymały, a przy tym stanowi elegancką dekorację kuchni. Z kolei kompozyt szklano-ceramiczny służy do produkcji płyt indukcyjnych, gdyż jest odporny na wysoką temperaturę oraz szok termiczny.
Gdzie jeszcze można kłaść kompozyt?
Choć płytki ceramiczne nadal wiodą prym, jeśli chodzi o wykończenie ścian w kuchni, to coraz więcej osób decyduje się wyłożyć je kompozytem. Materiały kompozytowe cechują się równie dobrymi parametrami co ceramika – są odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu.
Co więcej, przez niektóre kompozyty przenika światło, co daje możliwość podświetlenia ich od spodu i uzyskania ciekawego efektu dekoracyjnego. Warto też wspomnieć, że kompozyt na ścianę w kuchni często wychodzi taniej, niż zakup płytek ceramicznych.
Zobacz także: Z jakich materiałów wykonać elewację? Pomysły na elewację domu
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora