Korek na ścianę – dlaczego warto udekorować ściany korkiem?

Korek na ścianę można położyć w formie tapety lub specjalnych płyt dekoracyjnych, które dostępne są w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach. Korkowa okładzina świetnie izoluje ściany i nadaje wnętrzu przytulnego charakteru, a także pięknie prezentuje się w towarzystwie innych naturalnych materiałów wykończeniowych. Sprawdź, gdzie sprawdzi się korek na ścianę i jak za jego pomocą udekorować mieszkanie.

Korek na ścianę - zdjęcie 1

Korkowa boazeria coraz częściej pojawia się w katalogach wnętrzarskich, ponieważ świetnie sprawdza się w najmodniejszych aranżacjach ekologicznych. O położeniu korka na ścianę możesz więc pomyśleć, jeśli wybierzesz projekt domu szkieletowego lub projekt domu drewnianego, a także w przypadku, gdy planujesz zastosować we wnętrzu inne naturalne materiały takie jak drewno, czy kamień.

Korek na ścianę - co to jest?

Korek na ścianę to rodzaj okładziny ściennej, która jest wykonana z naturalnego surowca, pozyskiwanego z dębu korkowego. Drzewo to rośnie w krajach śródziemnomorskich, a największe jego uprawy znajdują się w Portugalii.

Pozyskiwanie korka nie niszczy przyrody, ponieważ polega na ścinaniu wyłącznie martwej kory z dojrzałych drzew mających co najmniej 25-30 lat. Kolejny raz odcina się ją dopiero po wytworzeniu się następnej warstwy, co następuje średnio co 10 lat. Po odpowiednio długim sezonowaniu surowiec poddawany jest obróbce, w efekcie czego powstaje bardzo elastyczny i wytrzymały materiał podobny do drewna, który można wykorzystać na wiele sposobów.

Ze względu na dekoracyjny wygląd, trwałość oraz właściwości izolacyjne korek doskonale sprawdza się do wykończenia wnętrz. Stosowany jest przede wszystkim jako okładzina na ścianę w formie tapet lub płyt boazeryjnych, a także do produkcji popularnych tablic korkowych. Z korka wytwarza się również panele podłogowe.

Jakie są rodzaje korka ściennego?

Korek na ścianę występuje głównie w trzech wariantach: w rolce, w formie tapety oraz płyt dekoracyjnych.

  • Korek na ścianę w rolce – jest to materiał o grubości od 0,8 do 1 mm i szerokości 100 cm, który sprzedawany jest w rolkach, często z warstwą samoprzylepną.
  • Tapeta korek na ścianę – w tym przypadku cienka warstwa korka jest umieszczona na podkładzie papierowym; gotowe arkusze takich tapet korkowych pokryte są od spodu warstwą samoprzylepną, co ułatwia aplikację materiału na ścianie.
  • Płyty korkowe – dostępne są najczęściej w formie prostokątnych płyt o wymiarach 30 x 60 cm i grubości do 3 mm, choć spotkać można także heksagony korkowe oraz panele z korka 3D; takie materiały składają się zazwyczaj z warstwy podkładowej z aglomeratu korkowego o dużej gęstości oraz dekoracyjnej powierzchni z korka pokrytej lakierem lub woskiem. 

Korek w rolce najczęściej ma dość jednolity wzór i najlepiej nadaje się do pokrycia niewielkich fragmentów ścian bądź tworzenia gablot i tablic korkowych. Do dekoracji większych powierzchni ścian polecana jest tapeta korkowa lub płyty z korka.

Dowiedz się więcej: Panele ścienne – jak prawidłowo montować panele na ścianie?

Jaki korek na ścianę wybrać?

Jedną z najważniejszych właściwości korka jest jego izolacyjność akustyczna i izolacyjność termiczna. Okładzina korkowa jest ciepła w dotyku i doskonale chroni ściany przed przenikaniem chłodu. Ściany pokryte korkiem tłumią również dźwięki, dlatego warto zastosować ten materiał do wygłuszenia np. pokoju dziecięcego.

Korek akustyczny na ścianę powinien mieć odpowiednią grubość – szacuje się, że płyta o grubości 3 mm obniża poziom przenikającego hałasu o około 18 dB.

Jeśli okładzina ma pełnić wyłącznie funkcje wygłuszające i termoizolacyjne, warto rozważyć korek techniczny na ścianę i sufit. Jest to materiał znacznie gęstszy i sztywniejszy od swoich dekoracyjnych odpowiedników, a jego grubość dochodzi do nawet 8-10 mm.

Jeszcze lepsze właściwości izolacyjne ma korek ekspandowany na ścianę. Ma on współczynnik przewodności cieplnej λ na poziomie 0,037 – 0,04 W/mK, a więc podobnie jak styropian i wełna mineralna.

Do wykończenia wnętrz doskonale nadaje się także korek dekoracyjny na ścianę w formie płyt lub samoprzylepnej tapety. W tym przypadku również można liczyć na izolację akustyczną i termiczną, ale dodatkowo zyskać niepowtarzalny efekt wizualny. W szczególności warto zwrócić uwagę na korek ozdobny, który dostępny jest w wielu wzorach i kolorach do wyboru.

Korek na ścianę

Korek na ścianę - jak wybrać odpowiedni kolor?

Korek ma specyficzną nieregularną teksturę, która sprawia, że każda wykonana z niego płyta czy tapeta jest niepowtarzalna. Najpopularniejszy jest materiał w naturalnym kolorze przypominającym drewno. Położony na ścianie tworzy alternatywę dla boazerii drewnianej, a więc doskonale pasuje do wnętrz w każdym stylu.

Można jednak zdecydować się na inne kolory – korek na ścianę dostępny jest bowiem w wersji barwionej. Niezwykle elegancko prezentuje się np. biały korek na ścianie, który imitując trochę białą boazerię sprawdza się w szczególności we wnętrzach retro, rustykalnych oraz urządzonych w stylu skandynawskim.

Do wnętrz nowoczesnych warto wybrać czarny korek na ścianę lub szary, który ze względu na fakturę będzie przypominał surowy beton.

Panele korkowe dostępne są również w żywych barwach – pomarańczowym, czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim itp. Taki kolorowy korek na ścianę ożywi wnętrze np. minimalistycznego salonu lub będzie ciekawą ozdobą pokoju dziecięcego.

Ile kosztuje korek na ścianę?

Ceny korka na ścianę zależą od rodzaju materiału. Jeśli interesuje Cię tani korek na ścianę, możesz wybrać najprostsze panele korkowe o wymiarach 300 x 600 mm, które kosztują około 5 złotych za sztukę, bądź korek w rolce o długości - za 8 m materiału zapłacisz około 70 zł. Droższe są panele korkowe 3D, ponieważ za jedną sztukę o powierzchni 0,05 m2 trzeba zapłacić ponad 20 zł.

Sprawdź: Jak połączyć płytki i panele?

Gdzie możemy kupić korek na ścianę?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić korek na ścianę, w pierwszej kolejności możesz sprawdzić ofertę popularnych marketów budowlanych. Znajdziesz tam jednak głównie korek w rolkach w naturalnym kolorze. Znacznie większy wybór oferują producenci, którzy specjalizują się w dostarczaniu różnych materiałów z korka np. paneli 3D, płyt dekoracyjnych, czy samoprzylepnych tapet korkowych. U większości z nich możesz zamówić materiały online bezpośrednio na ich stronach internetowych.

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się korek na ścianę?

Jeśli chodzi o pomysły na aranżację, korek na ścianę sprawdzi się w zasadzie w każdym pomieszczeniu i o każdej stylistyce. W formie dekoracyjnych płytek lub paneli najczęściej stosowany jest w salonie np. na ścianie za TV. Ze względu na tłumienie dźwięków warto go także zamontować w pokoju dziecięcym oraz sypialni.

Popularnym rozwiązaniem jest także korek na ścianę w przedpokoju lub korytarzu, ponieważ tworzy wytrzymałą i estetyczną okładzinę, skutecznie chroniącą ścianę przed zabrudzeniem. Ze względu na niską nasiąkliwość można zastosować także korek na ścianę w kuchni i do łazienki. Warto go jednak dodatkowo zaimpregnować specjalnym lakierem.

Jak położyć korek na ścianę? Krok po kroku

Zanim wyjaśnimy, jak położyć korek na ścianę, warto zaznaczyć, że materiał ten wymaga odpowiedniego traktowania. Przede wszystkim przed montażem należy go pozostawić w danym pomieszczeniu na przynajmniej jedną dobę, aby się zaaklimatyzował. Zbyt szybki montaż korka na ścianę może bowiem spowodować, że pod wpływem innych warunków niż te panujące w magazynie płyty mogą się skurczyć, pozostawiając nieestetyczne szczeliny.

A jak kłaść korek na ścianę? Należy to robić na suchej i czystej powierzchni, a także w odpowiednich warunkach – zalecana jest temperatura powietrza nie niższa niż 15-18oC. Tynki gipsowe i wapienno-cementowe oraz płyty z karton-gipsu warto także wcześniej zagruntować, aby zwiększyć przyczepność kleju. Na każdą płytkę należy nałożyć warstwę kleju, a następnie odczekać aż podeschnie. Potem trzeba przyłożyć płytę do ściany i mocno ją docisnąć przy pomocy gumowego wałka.

Korek na ścianę w salonie

Korek na ścianę - jaki klej wykorzystać?

Problem z wyborem kleju nie występuje, jeśli wybierze się tapety korkowe samoprzylepne. W innym przypadku należy do montażu materiału dokupić odpowiedni klej.

Czym przykleić korek na ścianę? Zazwyczaj polecany jest ekologiczny klej dyspersyjny na bazie żywic syntetycznych, który nie zawiera rozpuszczalnika, a więc nie wymaga wietrzenia pomieszczenia.

Warto wiedzieć: Tapety na ścianę – jakie są modne i jak wybrać tapetę ścienną?

Jak wygląda pielęgnacja korka ściennego?

Boazeria korkowa jest odporna na promieniowanie UV, dlatego się nie odbarwia i co najważniejsze, dzięki właściwościom antystatycznym nie przyciąga kurzu. Z tego względu długo utrzymuje atrakcyjny wygląd i jest prosta w pielęgnacji. Wystarczy ją raz na jakiś czas przetrzeć delikatnie miękką ściereczką zwilżoną wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.

Korek na ścianę a wilgoć

Jako naturalny materiał drewnopochodny korek często uważany jest za łatwo chłonący wodę. Nic bardziej mylnego, ponieważ jest on mało nasiąkliwy. Ponadto wystarczy wybrać specjalny korek na ścianę, a wilgoć nie będzie stanowiła problemu.

Panele i płyty ścienne do łazienki i kuchni powinny być zaimpregnowane za pomocą lakieru akrylowego lub winylowego. Z kolei do pomieszczeń suchych stosuje się impregnat z wosku pszczelego, który dodatkowo zwiększa odporność materiału na uszkodzenia mechaniczne.

Korek ścienny - dlaczego warto go stosować?

Jakie opinie ma korek na ścianę? Czy warto udekorować nim wnętrze domu? Jak każdy materiał, także korek na ścianę ma wady i zalety. Zacznijmy od jego największych atutów:

  • jest naturalny i ekologiczny,
  • zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną,
  • jest ciepły i przyjemny w dotyku,
  • poprawia mikroklimat we wnętrzu oraz jest zdrowy dla alergików,
  • wolno się pali, dlatego zwiększa ochronę przeciwpożarową,
  • dostępny w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach,
  • nadaje się do każdego pomieszczenia, także kuchni i łazienki,
  • łatwy w montażu i utrzymaniu w czystości.

Jedyną wadą korka na ścianie jest to, że w przypadku nieprawidłowego montażu mogą powstać szczeliny, które z czasem mogą również powodować kruszenie się materiału. Najbardziej efektowne panele korkowe 3D są dość drogie, co również można potraktować jako mankament tego materiału.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

REKLAMA
Zamknij