Kuchenka indukcyjna - jak działa i jakie są rodzaje kuchenek indukcyjnych?
Kuchenka indukcyjna gości w wielu polskich domach – użytkownicy zachwalają jej energooszczędność, szybkość gotowania potraw, funkcjonalność, a także walory estetyczne. Właśnie urządzasz kuchnię? Co okaże się lepsze – kuchenka indukcyjna dwupalnikowa, a może kuchenka indukcyjna wolnostojąca? Przedstawiamy najważniejsze informacje o indukcji.
Funkcjonalna i wygodna kuchnia wypełniona nowoczesnymi sprzętami to jedno z najważniejszych pomieszczeń, które musimy uwzględnić, wybierając projekt domu.
Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak urządzić aneks kuchenny, czy chcesz zaaranżować oddzielną kuchnię, przed Tobą wybór odpowiedniej kuchenki. Czym jest indukcja, jakie rodzaje kuchenek są dostępne na rynku i czy lepiej zdecydować się na model wolnostojący, a może do zabudowy?
Kuchenka indukcyjna – co to właściwie jest?
Nowoczesna kuchnia coraz częściej wykorzystuje moc indukcji. Czym są płyty i kuchenki indukcyjne? To urządzenia gospodarstwa domowego, które do złudzenia przypominają płyty ceramiczne, a do pracy potrzebują prądu. Kuchenka indukcyjna współpracuje jedynie z garnkami wyposażonymi w specjalne dno ferromagnetyczne.
Sama płyta nie nagrzewa się, co jest jedną z największych różnic pomiędzy nią a innymi rodzajami kuchenek. Specyficzna konstrukcja urządzenia sprawia, że wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze – kuchenka indukcyjna czy ceramiczna? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Kuchenka indukcyjna dwupalnikowa a jednopalnikowa – która lepsza?
Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa sprawdzi się w niewielkich kuchniach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. To także rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które nie gotują dużo i nie używają często sprzętów kuchennych. Może mieć formę tradycyjnej płyty wbudowanej np. w drewniany blat kuchenny, ale popularne są również turystyczne kuchenki indukcyjne, które przydają się np. na wyjazdach.
Z kolei kuchenka indukcyjna 2 palnikowa – niezależnie od tego, czy występuje w formie wolnostojącej, czy do zabudowy, pozwala na większą swobodę w trakcie gotowania, np. jednoczesne przygotowywanie dwóch różnych potraw. Kuchenka indukcyjna dwupalnikowa to bardzo popularne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w polskich kuchniach.
Kuchenka indukcyjna dwupalnikowa
Interesuje Cię kuchenka indukcyjna dwupalnikowa do zabudowy? Ten model gwarantuje wygodę podczas przygotowywania potraw, a jednocześnie nie wymaga tak dużo miejsca w pomieszczeniu jak kuchenki z trzema lub czterema polami grzejnymi. Kuchenka dwupalnikowa indukcyjna jest wyposażona jedynie w dwa okręgi grzejne i z reguły pozwala gotować dania w garnkach o różnych średnicach.
Może mieć różne funkcje – np. szybkiego nagrzewania się lub łączenia pól w jedno większe. Dwupalnikowa kuchenka indukcyjna będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku osób, które mieszkają tylko we dwójkę lub niewiele gotują. Kuchenka indukcyjna wyposażona w 2 palniki na pewno się wówczas sprawdzi.
Z kolei niewielka kuchenka indukcyjna dwupalnikowa wolnostojąca to nieco inne rozwiązanie. Może znaleźć zastosowanie np. w podróży lub w przypadku osób, które często się przeprowadzają i potrzebują mobilnego urządzenia, które zabiorą ze sobą wszędzie. Kuchenka indukcyjna dwupalnikowa przenośna to dobre rozwiązanie, jeśli wynajmujemy mieszkanie lokatorom i nie chcemy inwestować w model wbudowany w blat kuchenny.
Kuchenka indukcyjna wyposażona w 2 pola jest funkcjonalna i użyteczna – doskonale spełnia swoją rolę. Można ją też łatwo utrzymać w czystości.
Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa
A może interesuje Cię kuchenka indukcyjna jednopalnikowa – model niewielkich rozmiarów, który zmieści się praktycznie wszędzie, nawet w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, a także w aneksach kuchennych. Kuchenka jednopalnikowa indukcyjna z reguły występuje w wersji przenośnej.
Mobilna konstrukcja sprawia, że jednopalnikowa kuchenka indukcyjna jest wybierana przez różne grupy odbiorców – np. studentów lub turystów. Przenośna kuchenka indukcyjna 1 palnikowa pozwala na przygotowywanie potraw nawet w mało sprzyjających warunkach, np. na kempingu.
Kuchenka indukcyjna wolnostojąca czy kuchenka indukcyjna do zabudowy?
Kuchenka indukcyjna wolnostojąca staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna i często zastępuje modele wbudowane w blat. Występuje w różnych wersjach – o różnej szerokości i jest dostosowana do potrzeb zróżnicowanych grup odbiorców. Na rynku znajdziemy między innymi kuchenki indukcyjne wolnostojące 50 cm – modele wyposażone w cztery pola grzejne oraz szybko nagrzewający się piekarnik. W sprzedaży można też znaleźć kuchenki indukcyjne wolnostojące 60 cm, z funkcją automatycznego łączenia pól.
Osoby urządzające mieszkanie lub dom mogą też zdecydować się na kuchenkę indukcyjną do zabudowy. Estetyczna płyta grzejna jest łatwa w utrzymaniu czystości i można ją zamontować praktycznie w każdym miejscu na kuchennym blacie. Kuchenka indukcyjna dwupalnikowa do zabudowy może być umieszczona np. na wyspie kuchennej i nie musi być połączona z piekarnikiem. Dla osób ceniących tradycyjne rozwiązania producenci przygotowali także kuchenki indukcyjna z piekarnikiem do zabudowy.
Sprawdź: Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
Kuchenka indukcyjna z piekarnikiem – czy to się opłaca?
Kuchenka indukcyjna z piekarnikiem wraca do łask. Chociaż przez wiele lat na rynku dominowały płyty do zabudowy, to tradycyjne kuchenki nadal mają duże grono zwolenników. Kuchenkę indukcyjną z piekarnikiem wolnostojącą można sprytnie wkomponować w meble kuchenne, a całość prezentuje się nowocześnie – zgodnie z aktualnymi trendami w urządzaniu wnętrz. Koszt jednego urządzenia spełniającego wiele funkcji często jest też niższy niż zakup oddzielnej kuchenki indukcyjnej oraz piekarnika do zabudowy.
Kuchenka indukcyjna z płytą indukcyjną – zastosowanie
Na kuchence indukcyjnej można przygotować wszystkie potrawy – podobnie jak na gazowej czy elektrycznej, z tą różnicą, że trzeba zaopatrzyć się w specjalne garnki z dnem ferromagnetycznym, ponieważ tradycyjne nie będą współpracować z indukcją. Przydatną funkcją może być np. opcja booster, czyli błyskawiczne nagrzewania się wybranego pola.
Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a okręg grzejny nawet w ciągu kilku sekund podgrzeje wodę do temp. 100 stopni. Kuchenki tego typu mają też możliwość łączenia kilku pól, co ma szczególne znaczenie, gdy gotujemy coś w bardzo dużym garnku lub woku.
Kuchenka elektryczna indukcyjna a kuchenka gazowa indukcyjna – różnice
Osoby szukające nowoczesnego sprzętu AGD mogą zdecydować się na zwykłą kuchenkę indukcyjną lub wybrać innowacyjne rozwiązanie – połączenie kuchenki indukcyjnej z gazową. Urządzenia tego typu nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale wzbudzają zainteresowanie części inwestorów rozglądających się za nowoczesnym i wielofunkcyjnym sprzętem gospodarstwa domowego.
Kuchenka elektryczna indukcyjna
Kuchenka elektryczna indukcyjna to model najczęściej występujący na rynku. Pola grzejne są zasilane prądem, podobnie jak w przypadku płyt ceramicznych. W przeciwieństwie do nich mają jednak właściwości energooszczędne.
Kuchenka elektryczna z płytą indukcyjną nie nagrzewa się, co stanowi dodatkowy atut, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie w kuchni. Z kolei niewielka kuchenka elektryczna indukcyjna jednopalnikowa będzie idealna dla małych rodzin i osób, które rzadko gotują.
Kuchenka gazowa indukcyjna
Kuchenka indukcyjna gazowa – jak działa tego typu urządzenie? Z jednej strony posiada płytę indukcyjną – okręgi grzejne emitujące pole magnetyczne, a z drugiej są umieszczone palniki gazowe. Nie trzeba zatem zastanawiać się, co wybrać – kuchenkę gazową czy indukcyjną.
W jakich sytuacjach może się sprawdzić taki sprzęt? Jest to rozwiązanie, które umożliwia przygotowywanie potraw nawet wtedy, gdy zabraknie prądu. Użytkownik nie jest uzależniony od dostawców energii i sam może wybrać źródło, z którego akurat skorzysta. Wiele osób uważa też, że niektóre potrawy lepiej smakują, kiedy są przygotowywane na gazie. Nowoczesne urządzenia pozwalają zapomnieć o odwiecznym dylemacie – kuchenka indukcyjna czy gazowa.
Przeczytaj: Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?
Kuchenka indukcyjna turystyczna – co warto o niej wiedzieć?
Wybierasz się w podróż i zastanawiasz się, czy turystyczna kuchenka indukcyjna sprawdzi się do przygotowywania potraw? Przenośna kuchenka indukcyjna to urządzenie, które zdobywa coraz większą popularność, głównie ze względu na szybkość gotowania, ale również inne walory użytkowe. Kuchenka turystyczna indukcyjna jest bezpieczna – pola nie nagrzewają się, znika ryzyko poparzenia.
Idealnie sprawdza się w kamperach oraz przyczepach kempingowych. Użytkownicy mogą wybrać kuchenkę turystyczną indukcyjną dwupalnikową lub zdecydować się na mniejszy model – z jednym okręgiem grzejnym. Kuchenka indukcyjna przenośna nie wymaga podłączenia do kuchenki gazowej, a zatem eliminuje konieczność wożenia ze sobą butli.
To oczywiście nie wszystko - kuchenka indukcyjna dwupalnikowa przenośna sprawdzi się także w innych sytuacjach – podczas remontu lub w przypadku osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania.
Kuchenka indukcyjna – jak działa?
Nowoczesne urządzenia AGD pozwalają gotować szybko i sprawnie. Jak działa kuchenka indukcyjna? Pod powierzchnią płyty zostały umieszczone cewki emitujące pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Kiedy na kuchence postawimy specjalny garnek (patelnię, rondel) z dnem ferromagnetycznym, powstaną prądy wirowe, które w połączeniu z metalem wydzielają ciepło. Ogrzane w ten sposób naczynia oddają temperaturę przygotowywanym potrawom.
Kuchenka indukcyjna – jak włączyć?
To nie wszystkie kwestie, które należy poruszyć omawiając nowoczesne kuchenki indukcyjne. Jak podłączyć urządzenie, żeby nie stracić gwarancji producenta? Z reguły sprzęt wymaga posiadania w domu instalacji 3-fazowej (400 V), można też podłączyć kuchenkę do instalacji 1-fazowej (230 V). Powinien zająć się tym elektryk z uprawnieniami, który po skończonej pracy podbije kartę gwarancyjną urządzenia.
Kuchenka indukcyjna – zużycie prądu. Ile prądu zużywa kuchenka indukcyjna
Chociaż gaz jest tańszy niż prąd, to indukcja pozwala zredukować wydatki związane z używaniem kuchenki. Nowoczesne urządzenia są bowiem energooszczędne i działają błyskawicznie – szybko nagrzewają garnki, dzięki czemu ciepło nie jest marnowane. W przypadku kuchenek gazowych nawet połowa zużytego źródła energii ogrzewa przestrzeń wokół garnka, nie jest zatem wykorzystywana do przygotowania potrawy.
Wiele osób zastanawia się, ile prądu pobiera kuchenka indukcyjna i na jakie rachunki należy się przygotować. Oczywiście dużo zależy od częstotliwości gotowania oraz innych aspektów. Jeśli jednak sprawdzimy, ile prądu zużywa kuchenka indukcyjna w porównaniu do tradycyjnych elektrycznych modeli, okaże się, że indukcja pozwoli zredukować rachunki nawet o 50%.
To może Cię zainteresować: Jak urządzić ergonomiczną kuchnię zgodnie z zasadą trójkąta roboczego?
Jaka kuchenka – indukcyjna czy elektryczna – będzie lepsza?
Urządzasz funkcjonalną kuchnię i przed Tobą ważny wybór – kuchenka elektryczna czy indukcyjna? Czy warto zainwestować w kuchenkę indukcyjną? Opinie użytkowników przemawiają na korzyść nowoczesnej i energooszczędnej indukcji. Sprawdźmy, co powoduje, że pod wieloma względami mniej użyteczna okazuje się kuchenka elektryczna, a indukcyjna wygrywa. Różnice można zauważyć na różnych płaszczyznach.
Najczęściej wskazywaną zaletą indukcji jest zmniejszenie rachunków prąd – pod tym względem droższa jest kuchenka elektryczna, a indukcyjna pozwala na znaczącą redukcję wydatków. Indukcja błyskawicznie się nagrzewa, a jednocześnie nie ogrzewa przestrzeni wokół garnków – działa jedynie na same naczynia, które oddają ciepło przygotowywanym potrawom.
Ważne są również kwestie bezpieczeństwa oraz komfortowego użytkowania kuchenki. Jak wskazaliśmy, pod tym względem także wygrywa kuchenka indukcyjna – elektryczna nagrzewa również samą płytę. Może to być niebezpieczne, jeśli w domu są małe dzieci. Indukcja z kolei eliminuje ryzyko poparzenia się. W dodatku nowoczesne modele wyłączają się automatycznie po zdjęciu garnka z płyty, co stanowi dodatkowy atut.
Jeśli zatem zastanawiasz się, co okaże się lepsze - kuchenka indukcyjna czy elektryczna, zwróć uwagę na oszczędność energii, bezpieczeństwo użytkowania oraz funkcjonalność urządzenia. Nowoczesne kuchenki na indukcję pozwalają przygotowywać potrawy błyskawicznie, są estetyczne i wyposażone w wiele przydatnych opcji.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora