Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Kuchnia w stylu skandynawskim to ciepłe, przytulne miejsce, w którym chętnie przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę oraz rozmawiamy z bliskimi. Tętniące życiem serce domu – jak urządzić funkcjonalne pomieszczenie, które spełni oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów? Przedstawiamy główne cechy kuchni w stylu skandynawskim oraz sposoby na jej aranżację.

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować? - zdjęcie 1

Skandynawski projekt domu to trend, który zdaje się nie wychodzić z mody. Inspiracje nieruchomościami rodem z krajów Północy na dobre zadomowiły się również w naszym kraju. Kuchnia w stylu skandynawskim urzeka szlachetnym połączeniem minimalizmu z przytulną, ciepłą atmosferą. Prezentujemy meble, materiały oraz kolorystykę charakterystyczną dla tego stylu wnętrzarskiego.

Kuchnia w stylu skandynawskim – czym się wyróżnia?

Jasne kolory, naturalne materiały, drewno, urocze drobiazgi – kuchnia w stylu skandynawskim urzeka nas już od progu. To przytulne miejsce, w którym chętnie spędzamy czas i czujemy się swobodnie. Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim tylko z pozoru jest chłodna – chociaż dominuje tu biel, szarości, błękity, a na podłodze najczęściej króluje surowe drewno, to pomieszczenie ocieplają dodatki – pleciony chodnik, ozdobny chlebak w stylu retro, beżowe rolety rzymskie oraz inne akcenty.

W takiej przestrzeni często rządzą jasne meble, utrzymane w bieli i szarości. Drewno pojawia się również w innych elementach wykończenia, np. jako blat. Biała kuchnia z drewnianym blatem jest nie tylko estetyczna, ale także wyjątkowo uniwersalna. Ten styl nigdy nie wychodzi z mody!

Kuchnia w stylu skandynawskim – czy sprawdzi się w małej przestrzeni?

Jak najbardziej! Mała kuchnia w stylu skandynawskim może być funkcjonalna, wystarczy tylko odpowiednio zaplanować aranżację przestrzeni. Jeśli nie chcemy, żeby szafki kuchenne zdominowały niewielkie pomieszczenie, zrezygnujmy z wiszących – zamiast nich zamontujmy na ścianie półki lub relingi. Haczyki to idealny sposób na organizację doniczek z przyprawami oraz kubków.

Na półce można postawić często używane naczynia, książki kucharskie oraz inne przedmioty. Pamiętajmy też o kolorystyce – postawmy na jasne barwy. Mała biała kuchnia w stylu skandynawskim będzie wydawać się optycznie większa niż pomieszczenie wykończone ciemnymi meblami, np. z granatowymi lub brązowymi frontami szafek. Chcesz urządzić niewielką kuchnię w stylu skandynawskim? Mała to nie znaczy mniej funkcjonalna!

Przeczytaj też: Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Zacznijmy od podstaw, czyli zasady trójkąta roboczego. Niezależnie od tego, czy jest to otwarta kuchnia w stylu skandynawskim, czy pomieszczenie urządzone w zupełnie innym klimacie, warto zadbać o funkcjonalność. W myśl przywoływanej zasady kuchenka, lodówka oraz zlew powinny tworzyć wierzchołki trójkąta, co pozwala na maksymalny komfort w czasie przygotowywania posiłków.

Zwróćmy też uwagę na blat roboczy – powinno być na nim odpowiednio dużo miejsca, żeby swobodnie pracować. Ergonomiczne urządzenie kuchni w stylu skandynawskim nie powinno stanowić problemu – pomieszczenia w domach naszych północnych sąsiadów są nastawione na wygodę. Dominują w nich przestronne blaty oraz pojemne szafki kuchenne ze sprytnymi systemami do przechowywania. Wykorzystajmy je również w naszych domach.

Jak zaaranżować wnętrze kuchni w stylu skandynawskim?

Przejdźmy zatem do przykładów kuchni w stylu skandynawskim. Aranżacje dostępne w katalogach wnętrzarskich oraz popularnych sklepach meblowych z pewnością dostarczą nam wielu pomysłów. Na podłodze można zastosować drewnopodobne płytki ceramiczne, które do złudzenia przypominają naturalne drewno, ale są od niego bardziej odporne. Podłoga może też być jasnoszara – to kolejny element charakterystyczny dla stylu skandynawskiego.

W takim pomieszczeniu sprawdzą się np. wielkoformatowe płytki podłogowe przypominające szary marmur, ale możemy także zastosować beton architektoniczny. Szafki kuchenne to oczywiście biel – zarówno w wersji na wysoki połysk, jak i w półmacie. Fronty szafek mogą być utrzymane w nowoczesnym stylu lub nawiązywać do klimatu retro. Czarne, kontrastujące uchwyty będą doskonałym dopełnieniem całości.

W kuchni inspirowanej Skandynawią możemy też postawić na szare szafki stojące oraz białe wiszące – pamiętajmy, że fronty nie muszą być w tym samym kolorze. A co z płytkami na ścianie? W aranżacjach dominuje biała cegiełka, ale możemy także zdecydować się na drewniane lub drewnopodobne panele na ścianie.

Kuchnia w stylu skandynawskim z oknem może być ozdobiona roletą tradycyjną, rzymską lub bardzo efektownymi drewnianymi żaluzjami. Nie warto jednak całkowicie zasłaniać dopływu naturalnego światła. Wiele osób rezygnuje z dekoracji okiennych lub stawia na minimalistyczne dodatki.

Z kolei kuchnia w stylu skandynawskim z oknem narożnym zachęca do wyeksponowania tego ciekawego elementu architektonicznego. Jak to zrobić? Możemy np. zastosować lekką, półtransparentną roletę, która wpuści do pomieszczenia dużo światła.

Warto wiedzieć: Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?

Kuchnia w skandynawskim stylu – kolorystyka

Skupmy się teraz bardziej na kolorach wykorzystywanych przy aranżacji wnętrza. Jak wspomnieliśmy, głównymi barwami są jasne odcienie, a więc biel, szarości, pastele, beże, kolory ecru. Biała kuchnia w stylu skandynawskim to klasyczny pomysł, który dominuje w aranżacjach. Zapewnia bardzo wiele możliwości – można do niej dopasować wiele barw.

Kuchnia w stylu skandynawskim biała będzie świetnie kontrastować np. z czarnymi dodatkami w postaci kloszów lamp, krzeseł, zlewozmywaka czy wspomnianych już uchwytów szafek. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym, który wykorzystuje zabawę kontrastem, jest również kuchnia w stylu skandynawskim - szachownica. Ułożone w tym schemacie czarne i białe płytki podłogowe nadają pomieszczeniu bardzo oryginalny charakter.

Szara kuchnia w stylu skandynawskim również będzie dobrze komponować się z bielą. Jeśli zdecydujemy się na szafki kuchenne utrzymane w odcieniu popielatym, to na podłodze połóżmy płytki lub panele w jasnobrązowym odcieniu. Kuchnia w stylu skandynawskim szara powinna też być ocieplona dodatkami. Osłonki na kwiatki w jasnych odcieniach, czerwona cegła lub przeciwnie, bielone ściany – to wszystko sprawi, że pomieszczenie będzie bardzo przyjazne.

Podobnie kuchnia w stylu skandynawskim beżowa – ona również jest niezwykle uniwersalna. A co z intensywnymi barwami? Chociaż większość z nas kojarzy skandynawskie domy z bielą i szarościami, to w kuchniach naszych sąsiadów można też spotkać mocniejsze akcenty. Ciemna kuchnia w stylu skandynawskim to rozwiązanie, które warto zastosować w przestronnych, jasnych pomieszczeniach.

Lubisz drewno i wszystko, co z nim związane? Możesz wykorzystać je jako fronty szafek. Brązowa kuchnia w stylu skandynawskim może być zestawiona z czernią, np. na ścianie. W takiej sytuacji zdecydujmy się jednak na jaśniejszą podłogę. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym może też być niebieska kuchnia w stylu skandynawskim. Szafki w tym odcieniu będą się świetnie komponować z białymi płytkami-cegiełkami na ścianie oraz z drewnem na podłodze.

Jak wybrać meble do kuchni stylu skandynawskim?

Przede wszystkim powinny to być meble funkcjonalne – takie, które ułatwią przechowywanie naczyń i produktów spożywczych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możemy zrezygnować z szafek wiszących, jednak pamiętajmy o tym, żeby umiejętnie zagospodarować przestrzeń w meblach stojących.

Zainwestujmy w meble z szufladami zamiast tradycyjnych półek – to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia szybki dostęp np. do sypkich produktów, talerzy lub garnków. W szafkach narożnych możemy wstawić obrotowe lub wysuwane kosze. Jeśli zależy nam na szafkach wiszących, zainwestujmy w meble ze szklanymi frontami. Jeśli odpowiednio je oświetlimy, będą prezentować się bardzo efektownie.

Pomyślmy też o kuchennej wyspie, oczywiście jeśli pozwala nam na to metraż pomieszczenia. W wyspie możemy umieścić kuchenne sprzęty, np. płytę indukcyjną, a nad nią zawiesić czarny okap. Znajdzie się w niej także miejsce na naczynia czy drobne urządzenia AGD. Wyspa będzie również wygodnym miejscem do przygotowywania i spożywania posiłków – godnie zastąpi kuchenny stół. Do tego wysokie krzesła barowe – białe lub brązowe.

Sprawdź też: Jak urządzić aneks kuchenny? Pomysły i aranżacje aneksu kuchennego w domu

Materiały i dodatki w kuchni w stylu skandynawskim

Materiały, dekoracje oraz drobne elementy wyposażenia w dużej mierze wpływają na klimat panujący w kuchni w stylu skandynawskim. Dodatki powinny stanowić harmonijne uzupełnienie elementów już znajdujących się w pomieszczeniu. Przede wszystkim postawmy na naturę – drewno, bawełnę, len, wiklinę czy kamień. Drewniana kuchnia w stylu skandynawskim odwołuje się do najpopularniejszych aranżacji.

Ten materiał możemy wykorzystać na podłodze, między szafkami kuchennymi, jako blat lub w formie żaluzji okiennych w kuchni w stylu skandynawskim. Drewno może być jasne, np. bielone lub surowe. Z kolei len dobrze sprawdzi się jako materiał na lekkie, półprzezroczyste rolety. Jako tekstylia warto również wykorzystać to poduszki umieszczone na krzesłach – mogą być wykonane z bawełny.

A co z innymi materiałami wykończeniowymi? Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest kuchnia w stylu skandynawskim z cegłą – czerwoną lub białą. Można umieścić ją tylko na jednej ze ścian i w ten sposób wyeksponować określone miejsce. Innym rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością, jest kuchnia w stylu skandynawskim z panelem szklanym. To alternatywa dla płytek umieszczanych pomiędzy szafkami. Szkło dobrze zabezpieczy ścianę np. przed pryskającym tłuszczem.

Warto także pamiętać o dodatkach, które tworzą klimat kuchni w stylu skandynawskim. Uchwyty szafek mogą być utrzymane w kontrastowych barwach, np. kolorze czarnym. Warto też kupić plecione podkładki, drewniane misy, biały chlebak, ceramiczne kubki w odcieniach bieli i szarości czy pojemniki wyposażone w drewniane pokrywki.

Niezależnie od tego, na jakie dodatki i materiały zdecydujemy się w kuchni w stylu skandynawskim, inspiracje możemy czerpać z różnych źródeł – katalogów oraz blogów wnętrzarskich.

Jak oświetlić kuchnię w stylu skandynawskim?

W sklepach znajdziemy szeroki wybór lamp inspirowanych stylem skandynawskim. Mogą to być zarówno czarne, półokrągłe żyrandole, jak i reflektorki sufitowe, które zapewniają oświetlenie kierunkowe. Bardzo popularne są również lampy wykonane z naturalnych materiałów, np. wikliny.

Ażurowe żyrandole świetnie sprawdzą się w kuchni – zapewnią rozproszone, delikatne światło. Nie możemy też zapominać o oświetleniu blatów – pod szafkami wiszącymi warto umieścić specjalne listwy, które wieczorem zapewnią idealne warunki do przygotowywania potraw. Kuchnia w stylu skandynawskim kojarzy się również z oświetleniem wiszących szafek kuchennych oraz szuflad, np. ze sztućcami.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

O czym jeszcze powinieneś pamiętać urządzając kuchnię w stylu skandynawskim?

Kuchnia inspirowana Skandynawią to przestrzeń minimalistyczna, ale z przytulnym charakterem. Dominują tu naturalne materiały oraz prostota, która ułatwia utrzymywanie w pomieszczeniu czystości. Urządzając wnętrze, pamiętaj o tym, żeby zainwestować w dodatki, które nadadzą pozornie chłodnej, mroźnej kuchni ciepłego klimatu. W takim pomieszczeniu aż chce się przebywać!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?

Instalacje
Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

REKLAMA
Zamknij