Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?
Pierwszym krokiem podejmowanym w celu budowy domu jest kupno działki. Nie jest to wcale takie proste zadanie, ponieważ trzeba znaleźć parcelę położoną w idealnej w naszym mniemaniu lokalizacji, dokładnie sprawdzić ją pod wieloma kątami i jeszcze dopełnić szeregu formalności związanych z zakupem. Sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie działki budowlanej oraz jak przebiega proces jej nabycia krok po kroku.
Planujesz budowę domu? Najpierw musisz znaleźć odpowiednią działkę, na której będzie można zrealizować inwestycję. Wybrana działka musi spełniać szereg kryteriów, w tym przede wszystkim być działką budowlaną, gdyż w świetle prawa tylko na takiej można wznieść budynek mieszkalny.
Kupno działki – na co zwrócić uwagę przed zawarciem aktu notarialnego?
Przypieczętowaniem transakcji zakupu działku jest zawarcie umowy o przeniesienie własności, która zawierana jest w formie aktu notarialnego. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba upewnić się, że kupno danej działki budowlanej to rzeczywiście dobry pomysł. Jeśli tego nie zrobimy, nietrafiona inwestycja może przysporzyć nam mnóstwo problemów. Od czego zacząć zakup działki budowlanej?
Gdy uda nam się znaleźć odpowiednią działkę pod budowę domu, przechodzimy do sprawdzenia kwestii prawnych i warunków zabudowy. To bardzo ważne, aby zweryfikować określone informacje, ponieważ od tego zależy, czy zakup działki budowlanej w ogóle jest możliwy i przede wszystkim opłacalny.
Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?
Ustalmy, kto jest właścicielem działki i jaki jest jej status prawny. W dalszej kolejności sprawdźmy, czy nie ciążą na niej żadne zobowiązania. Warto w tym miejscu dodać, że można wziąć kredyt na kupno działki nawet wtedy, gdy jest ona obciążona hipoteką. Wtedy rozliczenie przeprowadzane jest bezpośrednio między bankami.
Wszelkie interesujące nas informacje znajdziemy w Księgach Wieczystych i w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Warto zajrzeć także do mapy zasadniczej oraz wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów. Odpowiedzi na niektóre pytania mogą przynieść szczegółowe mapy geotechniczne.
W trakcie sprawdzania prawnych aspektów może wyjść na jaw, że na danej parceli nie będzie się dało zrealizować wymarzonego projektu domu. Niekiedy okazuje się, że choć budowa będzie możliwa do zrealizowania, to ze względu na konieczność dostosowania warunków pociągnie za sobą dodatkowe i to dość spore koszty, które nie były przewidziane. Mając wiedzę na ten temat, można jeszcze raz przemyśleć kupno działki i podjąć świadomą decyzję.
Kupno działki – gdzie możemy znaleźć odpowiednią parcelę?
Zacząć można od przejrzenia popularnych portali ogłoszeniowych oraz anonsów w lokalnych gazetach. Zarówno w internecie, jak i w prasie swoje ogłoszenia publikują przede wszystkim osoby prywatne.
Sprawdzenie działki pod kątem prawnym podczas samodzielnego szukania działki będzie leżeć po naszej stronie. Jeśli jednak chcemy, by ktoś nas w tym wyręczył, możemy zdecydować się na kupno działki przez biuro nieruchomości. W takim przypadku weryfikacja parceli będzie zadaniem pośrednika, który w dodatku pomaże nam załatwić wszelkie niezbędne formalności i doprowadzić do zawarcia umowy kupna.
Działki na sprzedaż niekiedy oferują także komornicy, dobrze jest więc sprawdzić ogłoszenia o licytacjach w interesującej nas okolicy. W grę wchodzi także kupno działki od gminy, która może zaproponować sprzedaż w trybie bezprzetargowym, co ułatwia dopełnienie wszelkich formalności. Z kolei chcąc dokonać transakcji po niższej cenie, warto zdecydować się na kupno działki od Lasów Państwowych lub Agencji Nieruchomości Rolnych.
Zakup parceli to dość duży wydatek, dlatego warto w tym miejscu podkreślić, że możesz go dokonać wspólnie z kimś bliskim. Co istotne, możliwe jest kupno działki przez dwie osoby na kredyt – wtedy w księdze wieczystej nieruchomości odpowiednio zostanie wpisana współwłasność.
Zakup działki z rozpoczętą budową. Na co uważać?
Co trzeba wiedzieć przy zakupie działki budowlanej?
Znalezienie działki, na której jesteśmy w stanie zwizualizować sobie swój dom, to dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba będzie sprawdzić mnóstwo istotnych kwestii, by upewnić się, czy realizacja zaplanowanej inwestycji będzie w tym miejscu możliwa. Jak przygotować się do kupna działki i co dokładnie należy skontrolować? Odpowiedzi poniżej.
Kształt działki budowlanej
Na początku zwróćmy uwagę na kształt parceli. Pamiętajmy, że istnieją przepisy regulujące zabudowę dotyczące odległości, jakie należy utrzymać choćby od granicy działki czy drogi gminnej. Optymalna działka to taka, która jest na polu kwadratu lub prostokąta zbliżonego do kwadratu.
Działki wąskie lub o nietypowym kształcie mogą przysporzyć kłopotów i wymagać specjalnego projektu domu, ponieważ zwykle są trudne do zagospodarowania. W dodatku mało jest gotowych projektów na wąskie działki. Kupiony już projekt może wymagać przystosowania go do kształtu działki, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Topografia terenu
Nie bez znaczenia jest też rodzaj terenu, na jakim położona jest działka. Najlepiej jakby był on płaski, ponieważ na takim nie będzie żadnych problemów z budową, nawet jak dom ma mieć piwnicę. Jeśli parcela będzie umiejscowiona na terenie pochyłym lub na zboczu, to konieczna może okazać się niwelacja terenu lub całkowite podpiwniczenie. Ponadto należy upewnić się, że działka nie leży na terenie zalewowym czy zasypowym ani osuwisku.
Orientacja działki względem stron świata
Dostęp do drogi dojazdowej, podobnie zresztą jak wejście, powinno być w miarę możliwości od północnej strony działki, ewentualnie od wschodu. Wówczas ogród oraz pokoje mieszkalne będą po stronie południowej. To bardzo ważne, by uwzględnić orientację działki względem stron świata, ponieważ w przyszłości przełoży się to na koszty zużycia energii na ogrzanie budynku, a także komfort mieszkania.
Zadrzewienie działki
Niekiedy posesja porośnięta jest drzewami, które mogą utrudnić budowę domu. Wtedy konieczna może okazać się ich wycinka. Jej przeprowadzenie nie jest takie proste, jak nam się może wydawać. Niewykluczone, że trzeba będzie pozyskać pozwolenie na usunięcie drzew, a koszty całego przedsięwzięcia pokryć z własnej kieszeni.
Historia działki budowlanej
Mało kto pamięta o konieczności sprawdzenia historii działki. A to bardzo istotne, by upewnić się, czy w przeszłości na parceli nie było podziemnych budowli, pozostałości fundamentów, grobów poległych żołnierzy, wysypiska śmieci i gruzu czy zbiorników, które zostały później zasypane.
Jakość i rodzaj gruntu
Musimy sprawdzić, czy wybrana działka jest działką budowlaną, czy może rolną lub leśną. Istotny z punktu widzenia przyszłej budowy jest rodzaj gruntu, czyli co kryje w sobie ziemia. Trudno jest bowiem wybudować dom na kiepskiej jakości podłożu. Jest co prawda możliwość zmiany gruntu, jednak to sporo kosztuje.
Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je wykonać?
Uzbrojenie działki
Sprawdźmy, czy do działki są doprowadzenie media, czyli czy są obecne przyłącza do poszczególnych sieci takich jak prąd, gaz, wodociąg i kanalizacja. Najbardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, gdy działka ma pełne uzbrojenie. Jeśli nie ma, trzeba upewnić się, czy nie będzie problemu z wykonaniem niezbędnych przyłączy.
Uzbrojenie działki budowlanej: najważniejsze formalności i koszt uzbrojenia
Dostęp do drogi publicznej
Działka budowlana musi mieć dostęp do drogi publicznej, zatem brak dostępu może utrudnić pozyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli konieczny będzie dojazd przez działkę sąsiada, niezbędne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej. A zrobienie tego może utrudnić nam nieprzychylny właściciel działki.
Jak ustanawiana jest służebność gruntowa na nieruchomości?
Kupno działki budowlanej – instrukcja krok po kroku
Jeśli uznamy, że działka spełnia nasze oczekiwania pod każdym względem, a kwestie formalne są bez zarzutu, można przystąpić do realizacji transakcji. Poniżej znajdziesz rady i wskazówki, jak przejść przez kupno działki krok po kroku.
Kupno działki budowlanej – formalności
Kupno działki wymaga dopełnienia wielu formalności, w tym przede wszystkim zawarcia aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia prawa własności. Umowa kupna-sprzedaży działki bez względu na to, kto ją sprzedaje, musi zostać podpisana z udziałem notariusza.
Jeśli transakcja zawierana jest pomiędzy osobami prywatnymi, częstą praktyką jest podpisanie najpierw umowy przedwstępnej zakupu działki. Dzięki temu kupujący zyskuje czas np. na załatwienie kredytu czy skompletowanie dokumentów.
Kupno działki – jakie dokumenty są potrzebne? Przede wszystkim dokumenty tożsamości obu stron. Dodatkowo niezbędne są dokumenty określające stan prawny nieruchomości. Sprzedający powinien przygotować dokument potwierdzający jego prawa do nieruchomości, czyli akt notarialny lub orzeczenie sądu. Oprócz tego jeszcze konieczny jest wypis z rejestru gruntów oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W określonych sytuacjach, np. w przypadku chęci zakupu działki od gminy, wcześniej konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Jak napisać wniosek o kupno działki od gminy? Wbrew pozorom nie jest to trudne.
Wzór wniosku o kupno działki od gminy można znaleźć w sieci i można posiłkować się nim, wypełniając własny. Niezbędny będzie też wniosek o kupno działki od agencji. Tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie, z tym że o pomoc w wypełnieniu takiego wniosku można poprosić pracownika agencji.
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do Bezpiecznego Kredytu 2%?
Czy od kupna działki budowlanej płaci się podatek?
Kupno działki budowlanej pociąga za sobą obowiązek zapłacenia podatku. Raczej nie powinno budzić wątpliwości to, kto płaci podatek przy zakupie działki budowlanej. Tą osobą jest oczywiście kupujący. Pojawia się tylko pytanie, jaki podatek przy zakupie działki budowlanej należy zapłacić?
Jeśli kupno działki ma miejsce od osoby fizycznej, a kupujący także jest osobą fizyczną, to musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC, który wynosi 2% wartości kupowanej parceli. Z kolei kupno działki od gminy, firmy lub innego płatnika wymaga opłacenia podatku VAT w wysokości 23%, doliczanego do ceny netto działki.
Co jest potrzebne do aktu notarialnego kupna działki?
Kupno działki musi mieć formę aktu notarialnego, co za tym idzie, wymaga zaangażowania w całe przedsięwzięcie notariusza. Do sporządzenia dokumentu przeniesienia własności notariusz będzie potrzebować całej listy dokumentów.
Jakie dokumenty należy przynieść do notariusza przy kupnie działki? Są to m.in.:
- dowody tożsamości kupującego i sprzedającego;
- akt własności działki;
- numer Księgi Wieczystej;
- wypis z rejestru gruntów;
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
- zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami od nieruchomości.
Jakie są koszty związane z kupnem działki budowlanej?
Kupno działki budowlanej generuje spore koszty, a wydatek na ziemię to tylko jeden z wielu. Jakie koszty przy kupnie działki budowlanej trzeba ponieść? Przede wszystkim trzeba zapłacić wspomniany już wcześniej podatek od czynności cywilnoprawnych. Uregulować trzeba także opłaty sądowe za założenie księgi wieczystej lub aktualizację zawarty w niej informacji. Do tego jeszcze dochodzi taksa notarialna, czyli wynagrodzenie dla notariusza.
Ile kosztuje notariusz przy zakupie działki?
Przy zawieraniu umowy na kupno działki u notariusza trzeba pokryć opłatę notarialną. By dowiedzieć się, ile kosztuje notariusz przy kupnie działki budowlanej, trzeba sprawdzić, jakie opłaty po zakupie działki są konieczne do poniesienia i je zsumować.
Kupno działki budowlanej generuje takie opłaty notarialne jak:
- taksa notarialna – wysokość wynagrodzenia notariusza zależy od wartości działki i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych;
- opłata za odpis aktu notarialnego – kilka złotych za każdą stronę;
- opłata za wniosek o wpis w księdze wieczystej – 200 zł.
U notariusza uiszcza się także podatek od czynności cywilnoprawnych.
Jaki jest koszt odrolnienia działki?
Czy warto kupować działkę z domem do rozbiórki?
Choć działka z domem do rozbiórki najpewniej ma doprowadzone media, będzie wymagać odpowiedniego przygotowania. Trzeba przede wszystkim wyburzyć budynek, co nie dość, że pochłonie dużo pieniędzy, to jeszcze może wymagać uzyskania zgody urzędników. Pozwolenie na rozbiórkę wymagane jest m.in. w przypadku budynku o wysokości powyżej 8 m, a także wtedy, gdy odległość między nim a granicą działki jest mniejsza niż połowa jego wysokości.
Nie zapominajmy o konieczności wywiezienia gruzu z działki, uprzątnięcia jej i przygotowania do nowej budowy. Decyzja o zakupie działki z domem do rozbiórki powinna być więc dobrze przemyślana.
Kupiłem działkę budowlaną... i co dalej?
Choć większość formalności związanych z zakupem działki budowlanej załatwi za nas notariusz, są jednak sprawy, których musimy dopilnować sami. Jedną z najważniejszych kwestii jest udanie się do urzędu gminy właściwego dla położenia działki i zgłoszenie faktu jej nabycia. To niezbędne do wyliczenia wysokości podatku od nieruchomości.
Na obliczenie stawki trzeba nieco poczekać. Decyzja w tej sprawie zostanie przekazana za pośrednictwem poczty.
Czy kupno działki trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?
Na kupującego działkę nakładany jest obowiązek informacyjny względem organów podatkowych. Oznacza to, że zakup działki musi zostać zgłoszony do US. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niedopełnienie tego obowiązku stanowi naruszenie przepisów Kodeksu karnego skarbowego i powoduje odpowiedzialność karną skarbową.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora