BLACK WEEK! Projekty do 2000 zł taniej i 5000 zł na budowę ⏰

Lamele – co to są lamele ścienne i gdzie warto je wykorzystać?

Lamele to element dekoracyjny, który coraz częściej zdobi polskie mieszkania i domy. Najczęściej pojawia się w salonie lub w przedpokoju, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go w dowolnym pomieszczeniu. Czy lamele zawsze wykonuje się z drewna? Jaka jest ich funkcja? Sprawdzamy wszystko, co warto o nich wiedzieć.

Lamele - zdjęcie 1

Po projekcie domu przychodzi czas na projekt wnętrza? Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wykończeniu, to prawdopodobnie rozważysz wybór lameli. Co to dokładnie jest i do czego służy?

Czym są lamele?

Lamele to element dekoracyjny służący do zdobienia zarówno ścian, jak i sufitów. Lamela składa się z dwóch elementów: listwy montażowej, którą montuje się bezpośrednio na ścianie lub suficie za pomocą kleju montażowego, lub wkrętów oraz profilu U pokrytego folią ozdobną, który montuje się na listwie montażowej.

W jakim celu stosuje się lamele? Pozwalają uzyskać efekt przestrzenności, ale i głębi. Zaliczane są do dekoracji 3D. W związku z tym, że ich montaż nie wymaga wiercenia, lamele coraz częściej pojawiają się we wnętrzach mieszkalnych. To prosty i niedrogi sposób na zmianę aranżacji na bardziej nowoczesną.

Lamele - z jakich materiałów są wykonane?

Zdecydowanie najpopularniejsze wybór to lamele drewniane. Najczęstszym wyborem jest zwłaszcza jesion i sosna, chociaż równie często można spotkać lamele dębowe. Te gatunki drewna cechuje wysoka trwałość, dlatego będą stanowić ciekawą ozdobę wnętrza przez długie lata.

Dawniej stosowano głównie lamele aluminiowe. Obecnie kojarzą się one raczej z reliktem przeszłości, a to z uwagi na ich mniejszą trwałość, ale i mniejszą dekoracyjność. Lamele PCV wyparły już niemal całkowicie lamele drewniane.

Sprawdź: Panele ścienne 3D – w jakich pomieszczeniach warto zamontować panele ścienne 3D?

Lamele na ścianę - gdzie i w jakim pomieszczeniu możemy je wykorzystać?

Lamela ścienna stała się popularną i efektowną dekoracją ścienną ze względu na ekologiczność, nowoczesny design i prosty montaż. To rodzaj wykończenia, które posłuży przez lata i dekady, tworząc przytulność i estetykę przestrzeni.

Cienka i praktyczna lamela może być pomalowana na dowolny kolor, tworząc efekt antycznego drewna lub gładkość nowoczesnych paneli. Dzięki temu lamele na ścianę mogą być stosowane w różnych rozwiązaniach wnętrzarskich i licznych pomieszczeniach.

Lamele na ścianie TV

Lamele na ścianie w TV to wybór niezwykle popularny. Wynika to z faktu, że telewizor w salonie umieszcza się zazwyczaj na głównej ścianie. Lamele za telewizorem sprawią, że stanie się on bardziej wyeksponowany. To nie jedyny wybór. Umieścić można je również po boku, aby uzyskać jedynie skromną dekorację. 

Lamele w salonie

Lamele drewniane w salonie występują nie tylko za telewizorem. Bardzo często znajdują się także na ścianie, przy której stoi stół. W ten sposób możliwe jest oddzielenie strefy wypoczynkowej od jadalnianej. Efektownie wygląda wyłożenie lamelami całej ściany. Wówczas łatwo o uzyskanie efektu głębi w pomieszczeniu. Niekoniecznie będzie to jednak dobre rozwiązanie do małego pokoju.

Lamele w kuchni

Lamele w kuchni pojawiają się znacznie rzadziej, co jednak nie oznacza, że nie można ich tam zastosować. Jeśli zależy Ci, aby kuchnia prezentowała się równie atrakcyjnie, to jak najbardziej możesz sięgnąć po taką ozdobę.

Gdzie ją umieścić? Lamele mogą odgrodzić aneks kuchenny od salonu. Wówczas będą pełnić funkcję zasłony lub drzwi. Równie dobrze mogą znaleźć się na suficie, na przykład nad blatem.

Lamele w sypialni

A co z lamelami w sypialni? Czy tego rodzaju ozdoba równie dobrze sprawdzi się w tym pomieszczeniu? Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Ciekawie zaprezentują się na ścianie, przy której ustawione jest łóżko. Mogą, chociażby znaleźć się po obu jej stronach, stanowiąc tło dla tapicerowanego zagłówka. 

Lamele w przedpokoju

Lamele w przedpokoju, podobnie jak w salonie, znajdują się bardzo często. Wynika to z faktu, że korytarz jest zazwyczaj mało ozdobny, a możliwości jego uatrakcyjnienia nie są duże. Przeważnie ograniczają się do powieszenia obrazu lub dużego lustra.

Lamele sprawią, że przedpokój zyska głębie, a przy tym stanie się bardziej nowoczesny. Jeśli zatem nie masz pomysłu na to pomieszczenie, to lamele okażą się doskonałym wyborem.

Lamele na schodach

Jeszcze inne rozwiązanie to lamele na schodach. Gdzie się je wówczas umieszcza? Najczęściej po obu stronach ściany. Wówczas warto postawić na lamele drewniane, które będą dobrze współgrać z drewnianymi schodami. Łatwo wtedy o spójny efekt. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością.

Lamele elewacyjne

Lamele występują także w postaci elewacyjnej. Umieszcza się je wówczas na zewnątrz, na elewacji budynku. W tym przypadku rzadko kiedy sięga się po drewno. Zdecydowanie częściej wybór pada na kompozyt.

Lamele elewacyjne zdobić mogą m.in. garaż czy altanę ogrodową, raczej nie stosuje się ich na budynek mieszkalny. Sprawdzą się również przy dużych inwestycjach komercyjnych.

Lamele ogrodowe

A czym są lamele ogrodowe? Zazwyczaj lamele ogrodowe znajdują się na tarasie i wówczas pozwalają uchronić się przed wiatrem. Z wyglądu przypominać mogą markizę. Lamele ogrodowe przyjmują postać pasów poziomych, a rzadziej pionowych, które to przeważają we wnętrzach.

To może Cię zainteresować: Boazeria drewniana – deski na ścianie jako modne wykończenie wnętrza

Lamele dekoracyjne - co je wyróżnia?

Lamele ścienne są łatwe w montażu, a przy tym mogą sprawić, że wnętrze będzie jeszcze bardziej ozdobne. Lamele idealnie przykleja się do gładkiej, równej powierzchni w pionie lub poziomie.

Zastosowanie różnych rodzajów lameli i układanie ich w szachownicę sprawia, że wnętrze stanie się nietuzinkowe i wyrafinowane. Tym innowacyjnym produktem z łatwością wykończyć można zarówno ściany, jak i sufit. Te w wersji dekoracyjnej wyróżnia również bogaty wybór kolorystyczny.

Jaki kolor lameli wybrać?

Najbardziej popularne są lamele w kolorze naturalnego drewna. Taki odcień pasuje do większości pomieszczeń i stylów. Dobrze współgra zwłaszcza z wnętrzami w stylistyce skandynawskiej i loftowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać lamele w innym kolorze, a nawet pomalować je specjalną farbą.

Które kolory cieszą się dużym zainteresowaniem? Z pewnością będzie to czerń. Po erze jasnych wnętrz, do łaski wkradły się ciemne połączenia kolorystyczne, wśród których rządzi szarość, czerń i drewno. Jeśli także dobrze czujesz się w ciemniejszych pomieszczeniach, to kolor czarny okaże się i modny, i niezwykle efektowny.

A co poza czernią? Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. Tylko od Ciebie zależy, na jaki kolor lameli się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że powinien on kontrastować ze ścianą, na której się znajdą. Szare lamele na szarej ścianie nie będą zatem dobrym pomysłem. Chodzi przecież o to, aby były widoczne i nadały wnętrzu głębi.

Sprawdź także: Panele ścienne – jak prawidłowo montować panele na ścianie?

Jak zrobić panele lamelowe? DIY

Jak zrobić lamele samodzielnie i czy jest to możliwe? Jak najbardziej. To zadanie o niskim stopniu trudności, choć nadal wymaga manualnych zdolności i umiejętności majsterkowania. Jeśli więc do tej pory nie miałeś do czynienia z takimi rzeczami, to lepiej zamówić lamele gotowe, tym bardziej że nie są drogie.

Czego będziesz potrzebować do wykonania paneli lamelowych? Przygotuj:

Jak zrobić panele lamelowe? Zamówione wcześniej szlifowane, pomalowane drewniane listewki należy dociąć na odpowiednią długość, a miejsca przecięcia zabezpieczyć impregnatem. Następnie można przejść do przykręcania listewek w odstępach ok. 4 cm. Najlepiej przykręcić je w min. 3 miejscach, a na koniec przykręcić również przygotowane kantówki.

Lamele - jakie jeszcze mają zastosowanie?

Lamele poza funkcją ozdobna, mogą okazać się także praktyczne. Ma to miejsce m.in. w przypadku lameli dachowych, które zastąpią klasyczną dachówkę. Za to lamele umieszczone na tarasie pozwolą uzyskać prywatność. Często stosowane są też lamele do rolet zewnętrznych, szczególnie w przypadku przestrzeni ogrodowych.

Lamele to ciekawy i atrakcyjny element dekoracyjny. Nie kosztuje dużo, a przy tym jest prosty w montażu. Jeśli chcesz nadać swoim wnętrzom głębi i nowoczesności, to warto sięgnąć właśnie po lamele ścienne.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

REKLAMA
Zamknij