Lampy sufitowe – jakie oświetlenie sufitowe wybrać do domu?
Odpowiednio dobrane lampy sufitowe wiele zmieniają we wnętrzu. Jeśli masz poczucie, że – mimo ogromnego wysiłku włożonego w aranżację salonu czy sypialni – efekt nadal nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, być może to kwestia dopasowania oświetlenia. Na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego? Jakie wymagania powinny spełniać lampy sufitowe w pomieszczeniu, do którego trafią?
O oświetleniu pomyśl już na etapie wybierania projektu domu. Sposób poprowadzenia instalacji może mieć wpływ na późniejsze rozmieszczenie lamp. Pamiętaj też, że inne oprawy pasują do dużych i otwartych przestrzeni, inne do wysokich wnętrz, a jeszcze inne do niewielkich lub niskich pokoi.
Lampy sufitowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Poszukując wymarzonych lamp sufitowych, wiele osób koncentruje się przede wszystkim na aspekcie wizualnym. Wygląd ma znaczenie, ale to tylko jeden z kilku czynników. Ustal, jaki styl wnętrza Cię interesuje – wszystkie detale, w tym oświetlenie, powinny z nim współgrać. Pamiętaj, że funkcja dekoracyjna idzie w parze z walorami użytkowymi – umiejętny dobór lampy ułatwi budowanie nastroju, zniweluje mankamenty pomieszczenia, wyeksponuje konkretne strefy.
Wybierz odpowiednią średnicę lamp sufitowych. Jeśli nie wiesz, jakie gabaryty oprawy będą odpowiednie, skorzystaj z prostego wzoru: zmierz długość i szerokość pomieszczenia, dodaj do siebie obie wartości wyrażone w metrach, pomnóż je przez 2,5, a następnie zamień wynik na centymetry. Rezultat wskaże interesującą Cię wartość.
Dopasowując wysokość, sugeruj się względami użytkowymi: w żadnym miejscu lampa nie powinna powodować ryzyka zahaczenia o nią głową. W mniejszych pokojach lepiej prezentują się lampy zawieszane tuż przy suficie.
Lampy sufitowe – jaki rodzaj wybrać?
Lampy sufitowe dostępne są w wielu kształtach i formach, dzięki czemu nietrudno dopasować odpowiedni model do każdego wnętrza. Na jakie warianty warto zwrócić uwagę przede wszystkim?
- Lampy sufitowe wiszące z kloszem lub abażurem – ponadczasowa forma, która sprawdzi się we wnętrzach różnego typu: od tradycyjnych po bardzo nowoczesne. W tej kategorii znajdziesz zarówno modele wyposażone w standardowe żarówki, jak i lampy sufitowe ledowe, efektowne żyrandole, kojarzone z nurtem art deco lampy kule sufitowe czy modele z kolorowego szkła.
- Lampy metalowe – typ lamp wiszących sufitowych przeznaczony głównie do wnętrz loftowych i minimalistycznych. Dopasowując kolorystykę i formę, z łatwością wkomponujesz je także w inne aranżacje.
- Lampy sufitowe tuby – przytwierdzone bezpośrednio do sufitu reflektorki o charakterystycznym kształcie. Konstrukcja może być zakończona prosto lub skośnie, w sposób kierujący strumień światła pod kątem. Często można wyregulować stopień nachylenia. Lampy tuby sufitowe świetnie wyglądają pojedynczo lub w grupach. To uniwersalne rozwiązanie: lampy led sufitowe w formie tuby pojawiają się w domach (zarówno w pokojach, jak i w łazienkach czy kuchniach) oraz w biurach.
- Lampy sufitowe plafony – płaskie modele montowane tuż przy suficie. Świetnie sprawdzają się w niskich pomieszczeniach. Dużą popularnością cieszą się lampy sufitowe led w takiej właśnie formie.
- Lampy żarówki na kablu – wybór popularny w ostatnich latach, chętnie wykorzystywany w aranżacjach industrialnych.
- Lampy reflektory sufitowe – niewielkie lampy punktowe sufitowe, które dają intensywne światło. Jego strumień można regulować, co ułatwia budowanie nastroju i bezproblemowe doświetlenie pomieszczeń. Reflektory często umieszczane są na szynach przytwierdzanych do sufitu, ale dostępne są także jako lampy sufitowe led natynkowe lub lampy sufitowe wpuszczane w podwieszany sufit.
- Lampy sufitowe spoty – to pojedyncze reflektorki, na przykład lampy halogenowe sufitowe, stosowane pojedynczo jako oświetlenie dodatkowe lub w grupach jako główne. Pozwalają precyzyjnie doświetlić strefy w danym pomieszczeniu.
Jak widać, wybór jest dość szeroki, a wspomnieć trzeba jeszcze o efektownych lampach designerskich wyróżniających się nieszablonowym wzornictwem. W zależności od rezultatu, jaki chcesz osiągnąć, wybierz oświetlenie tradycyjne, lampy natynkowe sufitowe, minimalistyczne lampy podtynkowe sufitowe lub lampy sufitowe wpuszczane.
ofe-5847238-70018 w-70018
Nowoczesna lampa sufitowa – jak dopasować ją do otoczenia?
Nowoczesne lampy sufitowe to wiele interesujących wariantów, dzięki którym z łatwością osiągniesz zamierzony efekt.
Jeśli zależy Ci na nastrojowym oświetleniu, zdecyduj się na lampy nowoczesne sufitowe z zamkniętym, skierowanym ku górze kloszem. Wówczas rozproszone światło będzie padać na sufit i mury – jeśli zostały one pomalowane na ciekawy kolor, ozdobione fototapetą lub tynkiem strukturalnym, pięknie wyeksponujesz detale. Z kolei odkryte lampy zapewnią maksymalną jasność – warto zadbać o możliwość regulacji intensywności i dodatkowe lampki punktowe.
Klosz ma znaczenie! Jeśli w pomieszczeniu panuje styl modern, ciekawą opcją będą lampy sufitowe nowoczesne utrzymane w neutralnej kolorystyce bieli, czerni i szarości, modele druciane lub szklane. Mniej surowy efekt uzyskasz, decydując się na wersje ceramiczne lub kolorowe szkło.
Lampy sufitowe do salonu
Pokój dzienny często pełni funkcję pomieszczenia reprezentacyjnego, dlatego zastanów się, jakie lampy do salonu wybrać, aby osiągnąć spektakularny efekt. Wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia. Jeśli pokój jest przestronny, podziel go na strefy i w każdej z nich zastosuj odpowiednie lampy sufitowe wiszące do salonu. Ciekawym pomysłem są umieszczone nad stołem dwa lub trzy klosze, podobne stylistycznie oświetlenie główne oraz dodatkowe źródła w strefie relaksu lub kąciku telewizyjnym.
Jeśli cenisz wzornictwo tradycyjne, zwróć uwagę na klasyczne żyrandole i ceramiczne lampy do salonu sufitowe. Fani klimatów loftowych chętnie wybierają metalowe lampy sufitowe do salonu, nowoczesne designerskie żarówki lub spoty umieszczone w podwieszanym suficie. Z kolei utrzymane w duchu minimalizmu nowoczesne lampy sufitowe do salonu to proste formy w neutralnych barwach.
Lampy sufitowe do kuchni
Planując oświetlenie kuchni, kieruj się względami praktycznymi. Wybierz takie lampy kuchenne sufitowe, które dadzą dużo światła, zwłaszcza w obszarze blatów roboczych. Dzięki temu w komfortowych warunkach wykonasz wszystkie niezbędne czynności. Na uwagę zasługują lampy sufitowe nowoczesne. Do kuchni w stylu rustykalnym pasują bardziej tradycyjne formy.
Dobrym pomysłem są lampy sufitowe do kuchni led zastosowane jako oświetlenie punktowe. Sprawdzą się nawet w trudno dostępnych miejscach. Wykorzystaj spoty i reflektorki w roli lamp do kuchni. Sufitowe oświetlenie w minimalistycznym wydaniu jest zawsze dobrym wyborem.
Lampy sufitowe do jadalni
Od kilku sezonów dużą popularnością cieszy się trend polegający na wieszaniu tuż nad stołem kilku lamp sufitowych. Do jadalni możesz wybierać zarówno modele minimalistyczne, jak i bardziej dekoracyjne. Weź pod uwagę równomierny, ale nie oślepiający kąt padania światła. Sprawdź także, czy wysokość lampy nie będzie utrudniała nakrywania i sprzątania z blatu.
Lampy sufitowe do sypialni
Wiele osób uważa, że lampy sufitowe do sypialni wcale nie stanowią priorytetu, gdyż ogromną rolę w tym pomieszczeniu odgrywa oświetlenie punktowe. To jednak nie do końca prawda: główne źródło światła również jest istotne, chociażby w ciągu dnia czy przy sprzątaniu. Zadbaj, by lampy do sypialni sufitowe podkreślały panujący w tym pomieszczeniu nastrój. Możesz wybrać efektowne ciemne lub kolorowe klosze.
Sprawdź: Oświetlenie sypialni – jak dobrze je zaplanować?
Lampy sufitowe do łazienki
Lampy sufitowe łazienkowe – ze względu na specyfikę pomieszczenia – najczęściej przyjmują postać nowoczesnych plafony lub spotów. Typowe modele wiszące są rzadziej spotykane. Taki zabieg umożliwia zapewnienie kilku źródeł oświetlenia i łatwiejsze budowanie nastroju. Pamiętaj, że w łazience powinno znaleźć się oświetlenie główne umieszczone w centralnym punkcie. Mogą zastąpić je punktowe, halogenowe lub ledowe lampy sufitowe do łazienki.
Przeczytaj: Oświetlenie do łazienki - jakie wybrać?
Lampy sufitowe do pokoju dziecięcego
Wśród lamp pokojowych sufitowych można wyróżnić kilka wariantów, w tym lampy sufitowe do pokoju dziecięcego. Bardzo często mają one ciekawe kolory i fantazyjne kształty nawiązujące do hobby lub upodobań małego lokatora. Za pomocą lamp sufitowych dla dzieci stworzysz niepowtarzalny klimat, przemieniając sypialnię swojej pociechy w świat z bajki lub piłkarskie boisko.
Lampy sufitowe do pokoju młodzieżowego
Indywidualnym gustem warto kierować się również przy poszukiwaniu lamp sufitowych do pokoju młodzieżowego. Na czasie są wersje metalowe, świetnie wpisujące się w aranżacje loftowe, modele szklane lub oryginalne designerskie wzornictwo. Podobnie jak przy innych typach pomieszczeń, skomponuj lampy sufitowe młodzieżowe z całością wystroju.
Lampy sufitowe do przedpokoju
Lampy sufitowe do przedpokoju powinny przede wszystkim dobrze doświetlać całe pomieszczenie. W przestronnym holu sprawdzą się klasyczne warianty wiszące. W mniejszych korytarzach postaw na reflektorki i plafony, które nie przytłoczą wnętrza.
Lampy sufitowe – jak dopasować oświetlenie sufitowe do stylu wnętrza?
Wybierając modne lampy sufitowe, możesz pójść jedną z trzech ścieżek: albo dopasować formę i kolor do istniejącej aranżacji, albo zdecydować się na eklektyzm, albo uczynić z designerskiej konstrukcji, na przykład lamp loftowych sufitowych, główny akcent wnętrza.
Jeśli lubisz styl nowoczesny, zdecyduj się na model z metalu lub szkła. Stylizowane lampy sufitowe loftowe, określane także jako lampy sufitowe industrialne, będą znakomitym wyborem w przypadku wnętrz inspirowanych pofabrycznym klimatem.
Miłośnikom trendu glamour spodobają się bogato zdobione, kryształowe lampy sufitowe. Styl skandynawski natomiast ceni prostotę form, naturalne materiały, na przykład drewno, i jasne barwy. Lampy sufitowe retro często cechują się ciekawym wykończeniem. Jak widać, możliwości są naprawdę szerokie.
Lampy sufitowe – jaki materiał na lampę sufitową jest obecnie najmodniejszy?
Jakie lampy cieszą się obecnie największą popularnością? Bieżące trendy często zwracają się w kierunku inspiracji przyrodniczych, dlatego na czasie są wszelkiego rodzaju lampy sufitowe drewniane oraz modele z kloszami z naturalnej plecionki. Pasują do wnętrz tradycyjnych, rustykalnych i skandynawskich.
Jeśli cenisz nowoczesność, zwróć uwagę na lampy sufitowe szklane lub wykonane z wysokiej jakości tworzyw. Lampy sufitowe z kryształkami pasują do trendu glamour, który nie wychodzi z mody.
Lampa sufitowa – jak dobrać kształt i kolor do obecnych trendów?
Koncentracja na dekoracyjnej roli oświetlenia sprawiła, że na rynku dostępnych jest wiele ciekawych form i kolorów. Jeśli cenisz minimalizm, sięgnij po lampy sufitowe białe. Będą pasowały do wnętrz nowoczesnych i monochromatycznych. Na drugim biegunie znajdują się czarne lampy sufitowe. Czarne klosze dodadzą charakteru każdemu wnętrzu. Możesz także wybierać spośród wielu kolorów: zarówno pasteli, jak i nasyconej czerwieni czy wyrazistej butelkowej zieleni.
Moda na obłe kształty wcale nie usunęła w cień lamp sufitowych kwadratowych, jednak warto mieć świadomość, że każdy wariant pozwala osiągnąć nieco inne efekty. Jeśli zależy Ci na delikatnym, subtelnym wrażeniu wybieraj okrągłe i owalne lampy natynkowe sufitowe. Kwadratowe i prostokątne są z kolei utożsamiane z wyrazistymi nowoczesnymi pomieszczeniami.
Ile kosztują lampy sufitowe?
Ceny oświetlenia są zróżnicowane. Tanie lampy sufitowe kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Na najdroższe, designerskie wersje trzeba wydać nawet kilka tysięcy.
Lampy sufitowe – co jeszcze warto wiedzieć?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na minimalistyczne czy na pełne wyrazu oryginalne lampy sufitowe, już na etapie zakupu warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim sprawdź, jak podłączyć lampy sufitowe, które Cię interesują. W nowych instalacjach samodzielny montaż nie nastręcza trudności.
Lampy sufitowe dające dużo światła czy warianty pozwalające budować klimat? Wcale nie musisz wybierać. Współczesne rozwiązania umożliwiają regulację intensywności oświetlenia. Postaw także na kilka różnych lamp – to modny efekt, który pozwala stopniować nastrój.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora