Nowa kategoria w budownictwie: domy samowystarczalne

Artykuł sponsorowany.

W dzisiejszych czasach, kiedy to dbałość o środowisko naturalne powinna być wpisana w DNA każdej firmy i każdego wykonawcy, należy na bieżąco ulepszać oraz modyfikować produkty, a także narzędzia. Czasami prowadzi to do powstania innowacyjnych rozwiązań, jak w przypadku Studia Wektor, które stworzyło całkowicie nową kategorię domów tzw. samowystarczalnych. O to, czym są i dlaczego powstały – opowiada pomysłodawczyni tej idei, Ewa Leszczyńska.

Dom samowystarczalny - zdjęcie 1

Stworzyliśmy nową kategorię domów samowystarczalnych. Nasze budynki są zero kosztowe i samowystarczalne, całkowicie autonomiczne, czyli niezależne od mediów. Spełniają wszystkie wymogi poszanowania środowiska naturalnego. Domy samowystarczalne są od razu przygotowane na zmiany klimatyczne: wichury, ulewy, susze czy upały. Są też wysoce bezpieczne,odporne na włamania i zdrowe dla użytkowników – zdrowa woda, czyste i nawilżone powietrze, całkowicie wyeliminowane substancje toksyczne i LZO – mówi pomysłodawczyni konceptu, Ewa Leszczyńska.

Domy samowystarczalne to efekt ulepszania produktów w trosce o środowisko naturalne. Nad finalnym projektem pracowało aż 11 fachowców wspieranych wiedzą techniczną producentów. Z tymi ostatnimi pomysłodawcy odbyli szereg spotkań w swojej siedzibie. Wszystko po to, aby po roku wytężonej pracy zaprezentować rynkowi innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie budownictwa. To duże przedsięwzięcie zaczęło się dość prozaicznie.

Chciałam mieć właśnie taki, samowystarczalny, nowy dom – mówi Ewa Leszczyńska. - Wówczas nikt nie mógł go dla mnie zaprojektować. Więc postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i wszystko wymyśliłam sama. Tak, jestem autorem tej idei. Wykorzystałam wiedzę zawartą w internecie i połączyłam ją z wiedzą i doświadczeniem projektantów z „otwartymi” głowami. Uparłam się również, że chcę zastąpić szkodliwe dla zdrowia produkty wykorzystywane w procesie budowy technologiami eliminującymi, lub w ogromnym stopniu ograniczającymi ich użycie.

Jaki był zatem główny cel poszukiwania ulepszeń w procesie budowy domów? Według autorów pomysłu było ich kilka, a do najważniejszych z nich należą:

1) Odpowiedź na zmiany klimatyczne i ich nadchodzące, w najbliższym czasie, spotęgowane skutki, czyli m.in.:

  • wichury i powszechnie latające dachy, pękające szyby w dużych, modnych przeszkleniach;
  • gwałtowne ulewy i podtopienia domostw;
  • susze i racjonowanie wody z sieci;
  • nieznośne fale upałów.

2) Zapewnienie alternatyw dla coraz droższych i nie zawsze dostępnych mediów – prąd i woda w takim samowystarczalnym domu muszą być pozyskiwane własnymi źródłami.

3) Wyeliminowanie toksycznych materiałów powszechnie wykorzystywanych w procesie budowy, wykończenia i urządzenia domu – to one bywają przyczyną nowotworów (formaldehyd), kłopotów hormonalnych z tarczycą i bezpłodnością (falanty i BPA) oraz nanoplastiku w naszych organizmach.

4) Zapewnienie zdrowego i czystego powietrza – mieszkając w takim domu, jesteśmy niezależni od miejskiego smogu, oddziaływania sąsiadów opalających swe domostwa niezwykle kreatywnie, czyli wszystkim oraz mamy odpowiednio nawilżone powietrze. Wszystko to za sprawą wykorzystania filtrów F9 (najmocniejsze, antysmogowe) w systemach wentylacji oraz rekuperacji ze sterylizatorem kanałowym (specjalnie zaprojektowane dla pomysłodawców) oraz nawilżaczem, również kanałowym. Dzięki sterylizacji w takim domu nie musimy obawiać się biofilmu w rurach wentylacji.

5) Zastąpienie instalacji plastikowej miedzianą – co pozwoliło oczyścić, zmienić Ph oraz wysterylizować wodę dopływającą do kranów.

6) Retencjonowanie wody - nie jest dziś rzadkością, lecz umiejętnością korzystania ze zgromadzonej deszczówki. Pomysłodawcy zauważyli, że w Polsce to nadal poważny problem.

Przeprowadziłam sondę wśród wielu posiadaczy, nawet dużych zbiorników podziemnych. I jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że owszem wodę gromadzą, ale potem jej nie wykorzystują. Woda przelewa się i rozsącza i na tym kończy się jej magazynowanie. Nikt bowiem nie podlewa ogródków, bo np. w zbiornikach są za słabe pompy. Dlatego w naszych rozwiązaniach zastosowano bardzo mocne pompy służące nawet do nawadniania automatycznego. Ale co najważniejsze, nasze rozwiązania w okresie jesienno-zimowo-wiosennym przekierowują zgromadzoną deszczówkę do spłuczek toaletowych, co pozwala oszczędzić nawet do 30% czystej, pitnej wody – podsumowuje pomysłodawczyni.

7) Zaimplementowanie i wykorzystanie rewolucyjnych rozwiązań, w tym:

  • płyty z betonu komórkowego na dachy spadziste, co ma na celu dociążyć konstrukcję,
  • specjalnego zestawu szyb antywłamaniowych, energooszczędnych i jednocześnie odbijających promieniowanie słoneczne,
  • tynków zewnętrznych i wewnętrznych oraz farb zolo-wapiennych – całkowicie pozbawionych szkodliwego LZO, o żywej i ciekawej kolorystyce w atrakcyjnej cenie;

I właśnie te wszystkie cele i potrzeby spełniają projekty domów, które powstały w Studio Wektor. Obecnie jest ich 8. To nowoczesne i minimalistyczne konstrukcje, które skrywają wewnątrz szereg odpowiedzialnych oraz samowystarczalnych rozwiązań.

Swoją premierę miały jesienią 2022, a obecnie pomysłodawcy i twórcy pracują nad wzmocnieniem ich zauważalności, gdyż wśród ogromu propozycji gotowych projektów domów klienci i inwestorzy nie mają świadomości, iż można znaleźć tak wszechstronną i dopracowaną w każdym detalu dokumentację. Dodatkowo pomysłodawcy kończą  opracowanie trzech, znacznie mniejszych domów dostosowanych do preferencji Polaków, którzy obecnie kupują projekty domów o metrażu od 90 m2 do 120 m2.

Autorzy koncepcji zauważają również, że ekologia to temat, który firmy i producenci niejednokrotnie wykorzystują, ale tylko w znaczeniu marketingowym. Powszechna moda, lepsza sprzedawalność produktów opatrzonych terminami EKO, stosowanie greenwashingu – to tylko niektóre powody i metody, jakimi posługuje się w temacie ekologii branża budowlana.

Najczęściej scenariusz jest podobny i zaczyna się tak „Jesteśmy ekologiczni, budujemy z materiału odnawialnego, jakim jest drewno (…)” – a ja mam ochotę zapytać „I co z tego?” – mówi Ewa Leszczyńska. – To teraz cała Europa powinna budować domy z drewna i wykorzystywać ten surowiec do ogrzania wnętrza, bo las jest odnawialny i odrośnie. Ale czy kogoś interesuje, że to nie dzieje się z dnia na dzień? Lasy są nam potrzebne tu i teraz. – dodaje autorka idei.

– My przeciwdziałamy wylesieniu, ponieważ nie tylko nie budujemy z drewna, nie stosujemy drewna konstrukcyjnego, nie proponujemy kominków, a w jednym z ostatnich projektów zastosowaliśmy drewniane okładziny, ale wykonane z drewna z odzysku. W Polsce można znaleźć już wyspecjalizowane firmy, które selekcjonują deski, aby były tej samej grubości, z tego samego drewna i o podobnej, przebytej historii.

Takie drewno jest dużo ładniejsze, ma bogatą kolorystykę z elementami ciemnej szarości oraz nie trzeba być jego zakładnikiem w zakresie pielęgnacji i konserwacji – deski zaznały bowiem wszystkich konsekwencji pogodowych i stały się znacznie bardziej odporne. Czy chcę edukować naszych Klientów? I tak, i nie.

Tak  w zakresie nieuznawania greenwashingu i budowania świadomości proklimatycznej oraz własnego dobrostanu we wnętrzach. Nie  w przypadku wszystkich szczegółów zastosowanych technologii i rozwiązań, gdyż nie jest to łatwe do opanowania­ ­– podsumowuje Ewa Leszczyńska.

Dla inwestorów i klientów, którzy wybiorą domy od Studia Wektor, firma przygotowała wygodne, gotowe rozwiązania budowlane m.in. listę specjalistycznych wykonawców i projekt managera budowy lub generalnego wykonawcę. I co najważniejsze – znalazła sposoby, aby obniżyć koszty budowy tak zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych siedlisk.

Samowystarczalne domy są droższe od porównywalnych, spełniających wymagania WT2021, jedynie o 10%. To brzmi jak przyszłość budownictwa, a same domy wyglądają, jak nowoczesne wizje jutra – choć dzieją się dzisiaj, tu i teraz i każdy z nas może stać się ich posiadaczem.

Artykuł sponsorowany.

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybudować dom, czy kupić mieszkanie, na pewno zainteresuje Cię porównanie obu tych inwestycji....

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
19.09.2024 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021. Co powinien zawierać projekt budowlany w 2023?

W drugiej połowie września 2021 skończył się okres przejściowy w przepisach b...

Projekt domu
Dom kopułowy
19.09.2024 r. Diana Sulyma

Dom kopułowy – czym jest i czy jego budowa w Polsce jest możliwa?

Domy kopułowe to jedne z ciekawszych projektów domów, które wyróżniają się na...

Projekt domu
jak wybrać projekt domu HomeKoncept 79 KRX1125
17.08.2024 r. Jan Susmaga

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Jak wybrać projekt domu, skoro do wyboru jest tysiące gotowych propozycji? Wy...

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybudować dom, czy kupić mieszkanie, na pewno zainteresuje Cię porównanie obu tych inwestycji....

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
19.09.2024 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021. Co powinien zawierać projekt budowlany w 2023?

W drugiej połowie września 2021 skończył się okres przejściowy w przepisach b...

Projekt domu
Dom kopułowy
19.09.2024 r. Diana Sulyma

Dom kopułowy – czym jest i czy jego budowa w Polsce jest możliwa?

Domy kopułowe to jedne z ciekawszych projektów domów, które wyróżniają się na...

Projekt domu
jak wybrać projekt domu HomeKoncept 79 KRX1125
17.08.2024 r. Jan Susmaga

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Jak wybrać projekt domu, skoro do wyboru jest tysiące gotowych propozycji? Wy...

REKLAMA
Zamknij