Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?

Na ubezpieczenie domu decyduje się zdecydowana większość z nas. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co może obejmować taka polisa. Okazuje się, że mamy możliwość indywidualnego kształtowania zakresu ochrony i tym samym ubezpieczania się od bardzo wielu niepożądanych zdarzeń. Na co można ubezpieczyć dom i o co warto rozszerzyć polisę? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie? - zdjęcie 1

Budowa domu to marzenie wielu z nas, jednak po jego realizacji warto zadbać jeszcze o kilka kwestii. Jedną z tych najważniejszych jest ubezpieczenie domu. Co obejmuje? W swoim podstawowym wariancie chroni ono mury oraz elementy stałe – np. od pożaru.

Każdy z nas może jednak zdecydować się na rozszerzenie zakresu ochrony, np. o mienie ruchome, a nawet niepożądane zdarzenia, takie jak kradzież czy powódź. Sprawdź, jakie masz możliwości i co może obejmować Twoje ubezpieczenie domu!

Rodzaje ubezpieczeń domów jednorodzinnych. Od czego można się ubezpieczyć?

Ubezpieczyć budynek można niemal od wszystkich zdarzeń, które mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Większość osób decyduje się jednak na podstawowe ubezpieczenie domu. Co obejmuje? Chroni ono mury oraz elementy stałe nieruchomości, takie jak podłogi, drzwi, okna czy zabudowane sprzęty AGD, przed niektórymi zagrożeniami – najczęściej pożarem, zalaniem, uderzeniem pioruna, wybuchem, osunięciem ziemi czy upadkiem drzewa.

Niestety, podstawowa polisa nie obejmuje wyposażenia domu, czyli tzw. mienia ruchomego, a także wielu zdarzeń, w wyniku których może ucierpieć nieruchomość lub znajdujące się w niej przedmioty, jak powodzie, włamania z kradzieżą czy dewastacje. Warto więc dowiedzieć się, od czego chroni ubezpieczenie domu w wariancie rozszerzonym i co można, a czego nie da się włączyć do polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Ubezpieczenie domu od wojny

Wojna w Ukrainie sprawiła, że wzrosły niepokoje społeczne w naszym kraju. Coraz więcej osób zastanawia się również nad ubezpieczeniem domu od działań wojennych. Tylko czy jest to możliwe?

Niestety, ochrona na wypadek szkód powstałych w wyniku wojny lub terroryzmu stanowi jedno z podstawowych wyłączeń towarzystw, jakie można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (w przypadku zaistnienia stanu nadzwyczajnego ubezpieczyciele zrzekają się odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania).

Warto jednak pamiętać, że wybuch wojny nie wyklucza wypłaty odszkodowania w przypadku zdarzeń niezwiązanych z działaniami wojennymi, jak pożar, uderzenie pioruna czy zalanie domu.

Ubezpieczenie domu od kradzieży

Istnieje natomiast możliwość ubezpieczenia nieruchomości od kradzieży. Domy są bowiem narażone na włamania i towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają taką ochronę, wyróżniając trzy ryzyka kradzieżowe:

  • kradzież z włamaniem (gdy złodziej pozostawił wyraźne ślady swojej obecności);
  • kradzież zwykłą (gdy złodziej nie pozostawił po sobie śladów, np. dostał się do domu przez uchylone okno);
  • kradzież rzeczy osobistych poza domem (gdy doszło do rabunku na ulicy lub w pojeździe komunikacji publicznej).

Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie od kradzieży stanowi dodatek do podstawowej polisy – chcąc włączyć to ryzyko w zakres ochrony, niezbędne będzie zapłacenie wyższej składki.

Ubezpieczenie domu od pożaru

Pożar to zdarzenie losowe, które znajduje się w każdym podstawowym wariancie polisy. Warto jednak zwrócić uwagę, że ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych obejmuje wyłącznie mury i elementy stałe nieruchomości. W sytuacji, gdy chcesz zapewnić ochronę przed ogniem domowemu wyposażeniu, mieniu firmowemu czy zabudowaniom na posesji, powinieneś rozszerzyć swoją polisę.

Ile to kosztuje? Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na składkę ubezpieczenia domu od pożaru. Cena zależy między innymi od wartości ubezpieczonego mienia, stopnia palności konstrukcji budynku czy wyposażenia, a także zakresu ochrony, na jaką się zdecydujesz.

ofe-5847238-71787 w-71787

Ubezpieczenie domu od zalania i powodzi

Każdy z nas może wykupić ubezpieczenie domu, które pozwoli pokryć szkody w przypadku zalania lub powodzi. Pamiętaj jednak, że są to dwa różne zdarzenia.

  • Ubezpieczenie od zalania domu najczęściej występuje w podstawowym wariancie polisy. Pokrywa koszty szkód, jakie powstały w wyniku niekontrolowanego i niezamierzonego wydostania się wody, np. na skutek uszkodzenia sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej czy awarii urządzeń domowych (pralki, zmywarki itd.).
  • Ubezpieczenie domu od powodzi stanowi zwykle rozszerzenie podstawowej polisy, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Taka polisa ochroni Cię przed skutkami zalania terenu na skutek podniesienia się stanu wód płynących lub stojących, które miało miejsce w wyniku nadmiernych opadów atmosferycznych, topnienia śniegu albo sztormu.

Ubezpieczenie domu od pioruna

Uderzenie pioruna, choć ma miejsce bardzo rzadko, może stanowić ogromne zagrożenie zarówno dla domu, jak i znajdujących się w nim sprzętów. Na szczęście przez zdecydowaną większość towarzystw ubezpieczeniowych zaliczane jest ono do zdarzeń losowych, dzięki czemu ubezpieczenie domu od uderzenia pioruna jest objęte ochroną w podstawowym wariancie polisy.

Nieco inaczej wygląda kwestia przepięć, a więc uderzeń pośrednich, które powodują szkody w wyniku działania fal elektromagnetycznych generowanych przez pioruny. Mogą one doprowadzić np. do uszkodzenia instalacji elektrycznej albo sprzętu RTV, zwłaszcza telewizorów. Ubezpieczenie domu od przepięć zwykle nie znajduje się w podstawowym wariancie polisy i trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Warto jednak to zrobić, ponieważ ryzyko ich wystąpienia jest o wiele większe niż uderzenia pioruna.

Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?

Ubezpieczenie domu od kuny

Kuny, a także inne dziko żyjące zwierzęta, mogą stanowić problem dla właścicieli domów jednorodzinnych. W wyniku ich działalności często dochodzi np. do przegryzienia kabli, uszkodzenia izolacji dachu, a nawet mienia.

Niestety, ubezpieczenie domu od dzikich zwierząt wymaga wykupienia odpowiedniego wariantu polisy – w większości przypadków od wszystkich ryzyk (All Risk). Warto również sprawdzić, czy w OWU ubezpieczyciela nie zostały wyłączone szkody spowodowane przez kuny albo inne dzikie zwierzęta.

Po czym poznamy, że w domu jest kuna domowa, i jak się jej pozbędziemy?

Ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych

Zdarzenia losowe to sytuacje, które powodują szkodę na mieniu lub zdrowiu, ale występuję niezależnie od naszej woli. Mowa tu nie tylko o działaniu ognia, wody, wiatru czy ziemi, ale również przepięciach, zalaniach czy błędach człowieka, np. uderzeniach samochodu w dom.

Podstawowe ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych obejmuje najczęściej pożary, zalania, silny wiatr, upadki drzew, osuwanie się ziemi czy zaleganie śniegu. Bez dodatkowych kosztów można też skorzystać np. z ubezpieczenia domu od zawalanie w wyniku trzęsienia ziemi.

Niestety, niektóre zdarzenia są dodatkowo płatne. Mowa tu przede wszystkim o powodziach, przepięciach oraz stłuczeniu przedmiotów szklanych. Chcąc zyskać kompleksową ochronę, warto wykupić ubezpieczenie domu od wszystkich ryzyk.

Ubezpieczenie nieruchomości a ubezpieczenie mienia

Ubezpieczenie domu i ubezpieczenie mienia to nie to samo. W tym pierwszym przypadku mówimy najczęściej o ochronie ścian zewnętrznych i elementów stałych budynku, zaś w drugim o ruchomościach domowych.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje sprzęt? Tak, o ile zdecydujesz się na rozszerzenie polisy. Jej podstawowy wariant chroni najczęściej tylko mury i elementy stałe. Dodatkowa ochrona, np. na wypadek uszkodzenia sprzętu, mebli albo wartościowych kolekcji znajdujących się w domu, wymaga dodatkowej opłaty. Warto pamiętać, że do ruchomości zaliczane są także zwierzęta domowe.

Należy więc wybierać rozszerzone warianty ubezpieczeń, by zyskać możliwość uzyskania odszkodowania również w przypadku wystąpienia szkód na posiadanym mieniu.

Czy warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Dodatkowe opcje polisy ubezpieczeniowej

Wiesz już, co obejmuje podstawowe ubezpieczenie domu i masz świadomość, że chcąc ochronić swoje ruchomości domowe, warto wykupić polisę rozszerzoną. To jednak nie wszystko – od czego można ubezpieczyć dom poza wymienionymi wcześniej elementami?

W praktyce każdy z nas może dowolnie kształtować swoją polisę i wybierać taką ochronę, która jest dla niego najbardziej odpowiednia. Rozszerzenie ubezpieczenia o ochronę mienia ruchomego, kradzieże z włamaniem, pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez powodzie czy przepięcia to nie wszystko. Większość towarzystw oferuje także możliwość zwiększenia zakresu ochrony polisy o:

  • OC w życiu prywatnym – pozwala ono pokryć szkody, jakie zostały wyrządzone osobom trzecim (nie tylko na terenie ubezpieczanej nieruchomości, ale również poza nią, np. na wakacjach);
  • Assistance – jest to usługa polegająca na zorganizowaniu wsparcia hydraulików, elektryków oraz innych specjalistów, a także pokrycia kosztów ich usług (np. w przypadku awarii sprzętu domowego czy instalacji).

Oczywiście taka rozszerzona polisa będzie droższa od podstawowej, nawet o kilkaset złotych, jednak zapewni Tobie oraz Twoim bliskim pełne poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcie w różnych nieprzewidzianych i niepożądanych sytuacjach.

Ubezpieczenie domu: pytania i odpowiedzi

Ubezpieczenie domu to podstawa, jednak wybór odpowiedniej polisy oraz zakresu jej ochrony generuje mnóstwo pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te najczęściej zadawane przez naszych czytelników!

Ubezpieczenie domu a kwestia współwłasności

Co w sytuacji wspólnego ubezpieczenia domu? Współwłasność oznacza, że każdy z właścicieli może ubezpieczyć nieruchomość. Jednak w przypadku wystąpienia szkody, odszkodowanie wypłacone zostanie w wysokości proporcjonalnej do udziałów każdego z nich.

Czy można ubezpieczyć dom, nie będąc właścicielem?

Dom może ubezpieczyć wyłącznie jego właściciel. Istnieją jednak polisy dedykowane najemcom, którzy chcą uchronić się przed kosztami szkód wyrządzonych w wynajmowanych domach. OC lokatora chroni mienie właściciela domu – w przypadku uszkodzenia przedmiotów objętych polisą otrzyma on odszkodowanie bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje ogrodzenie?

Nie. Podstawowe ubezpieczenie domu obejmuje wyłącznie mury oraz elementy stałe, do których ogrodzenie posesji nie jest zaliczane. Jeżeli więc chcesz objąć je ochroną, powinieneś rozszerzyć swoją polisę o ten element.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje okna?

Tak, ponieważ – podobnie jak drzwi – uznawane są one za element stały domu. W związku z tym okna wchodzą w skład podstawowego ubezpieczenia domu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Ubezpieczenie domu
Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?
18.10.2023 r. Jan Susmaga

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu drewnianego to obowiązek każdego właściciela budynku. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różni...

Ubezpieczenie domu
Ubezpieczenie domku letniskowego
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ubezpieczenie domku letniskowego. Co zawiera polisa i jaki jest jej koszt?

Niezależnie od tego, czy posiadasz domek letniskowy, czy dopiero planujesz je...

Ubezpieczenie domu
Ile kosztuje ubezpieczenie domu
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien rozważyć jego ubezpieczenie. Dzięki odpowiednio dopasowanej polisie można z...

Ubezpieczenie domu
Czy warto mieć ubezpieczenie domu w budowie
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Konieczność czy opcja, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Ubezpieczenie majątku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala chronić to, na co b...

Ubezpieczenie domu
Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?
18.10.2023 r. Jan Susmaga

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu drewnianego to obowiązek każdego właściciela budynku. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różni...

Ubezpieczenie domu
Ubezpieczenie domku letniskowego
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ubezpieczenie domku letniskowego. Co zawiera polisa i jaki jest jej koszt?

Niezależnie od tego, czy posiadasz domek letniskowy, czy dopiero planujesz je...

Ubezpieczenie domu
Ile kosztuje ubezpieczenie domu
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien rozważyć jego ubezpieczenie. Dzięki odpowiednio dopasowanej polisie można z...

Ubezpieczenie domu
Czy warto mieć ubezpieczenie domu w budowie
25.08.2023 r. Jan Susmaga

Konieczność czy opcja, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Ubezpieczenie majątku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala chronić to, na co b...

REKLAMA
Zamknij