Odwodnienie dachu płaskiego – jak dobrać odpowiedni system odwodnienia dachu płaskiego?

Odwodnienie dachu płaskiego jest niezbędne, ponieważ zalegający opad atmosferyczny może doprowadzić nawet do uszkodzenia konstrukcji nośnej dachu, co jest szczególnie niebezpieczne. To zadanie może okazać się pewnym wyzwaniem, gdyż brak skosów go nie ułatwia. Jak zatem pozbyć się nagromadzonej wody? Sprawdzamy, jakie są dostępne możliwości i czego unikać przy odprowadzaniu wody z dachu płaskiego.

Odwodnienie dachu płaskiego - zdjęcie 1

Projekty domów z płaskim dachem cieszą się w naszym kraju rosnącym zainteresowaniem, choć nadal to widok dość rzadki. Jeśli jednak i Ty się na niego zdecydowałeś, to musisz mieć na względzie, że koniecznie będzie jego odwadnianie. Jak zrobić to skutecznie?

Odwodnienie dachu płaskiego – jaki system wybrać?

Odwodnienie dachu płaskiego nie kończy się na samej instalacji rynnowej, ponieważ jakoś trzeba jeszcze doprowadzić do niej wodę, co nie jest takie proste przy konstrukcji dachu bez skosów. Grawitacja w tym wypadku nie działa na naszą korzyść, jakby to miało miejsce w klasycznym dachu dwu- lub wielospadowym.

Najlepszym rozwiązaniem do odprowadzenia wody z dachu płaskiego są specjalistyczne systemy wewnętrzne, dzielące się na dwa rodzaje, których podstawowymi elementami są wpusty dachowe. Który system odwodnienia dachu okaże się najlepszy?

Odwodnienie podciśnieniowe dachu płaskiego

Taki system odwadniania nie wymaga spadków, ponieważ przegroda powietrzna znajdująca się we wpuście dachowym wymusza ruch wody i powoduje szybszy przepływ deszczówki czy też topniejącego śniegu.

Mechanizm ten zamyka dopływ powietrza przy dużej ilości wody, co powoduje wypełnienie rury jedynie płynem i znacząco zwiększa jego ciśnienie, przyśpieszając tym samym nurt. Dzięki temu rynny w większości przypadków czyszczą się samoistnie, a to z kolei pozwala zaoszczędzić na kosztach konserwacji.

W przypadku odwodnienia podciśnieniowego dachu płaskiego nie ma konieczności układania rur przepływowych pod skosem, co znacznie ułatwia ich rozmieszczenie w przestrzeni, która znajduje się pod stropem.

Odwodnienie grawitacyjne dachu płaskiego

Mniej skomplikowane niż system podciśnieniowy, odwodnienie grawitacyjne, wymaga jednak uformowania pewnych spadków na dachu i ułożenia pod skosem rur, które będą doprowadzać deszczówkę i topniejący śnieg do wpustów.

Woda w tym przypadku jest odprowadzana siłami grawitacyjnymi, słabszymi niż w przypadku ciśnienia, przez co rury muszą mieć większą średnicę. Jest to bardzo ważne, ponieważ wolniej spływająca woda nie wymywa wszystkich osadów oraz może ulec zapowietrzeniu, co może uniemożliwić jej swobodny odpływ.

Przy zastosowaniu odwodnienia grawitacyjnego konieczne jest kontrolowanie jego przepustowości i regularne czyszczenie tego, czego nie dała rady wypłukać sama spływająca woda.

Sprawdź: Dom z płaskim dachem – ile kosztuje i czym się wyróżnia?

Odwodnienie dachu płaskiego z attyką – na co zwrócić uwagę?

Jak przebiega odprowadzenie wody z dachu płaskiego z attyką? Zadaniem attyki jest ochrona warstw dachowych przed ich zsunięciem. Jednocześnie uniemożliwia ona spływ wody po elewacji. Warto wiedzieć, że spływ wody możliwy jest głównie dzięki nachyleniu podłoża. Kąt nachylenia dachu zazwyczaj wynosi od 5 do 8% w kierunki krawędzi. Dokładny kształt jest zależny od szczegółowych wyliczeń, które uwzględniają, chociażby rozmieszczenie i przepustowość rur wewnętrznych.

Jeżeli powierzchnia dachu nie jest duża, to wówczas spadek przyjmuje tzw. formę kopertową. Większe dachy wymagają jednak podzielenia na sekcje, które tworzą specjalne wgłębienia.

Odwodnienie dachu płaskiego z attyką jest zatem możliwe, ponieważ sama attyka tworzy coś na kształt rynny, o ile zostaną przeprowadzone uszczelnione obróbki blacharskie.

Odwodnienie dachu płaskiego

Odwodnienie liniowe dachu płaskiego – jakie ma zalety?

Odwodnienie liniowe dachu płaskiego sprowadza się do montażu tzw. korytek zlewowych, których zadaniem jest odprowadzanie wody do pionu spustowego. Ta metoda ma wiele zalet. Co do nich należy? Będzie to m.in.:

  • odbieranie wody spływającej po warstwie nieprzesiąkliwej dzięki bocznej perforacji ścianek korpusów,
  • kierunkowanie spływu wody opadowej, która pochodzi z powierzchni,
  • zapewnienie stabilności konstrukcji ramowej,
  • bogaty wybór rozmiarów (szerokości nominalnych) i możliwość dopasowania do długości prowadzonych ciągów,
  • łatwość montażu (możliwa jest także samodzielna obróbka blacharska),
  • zapewnienie ochrony fasad, ścian, a także elementów okien przed gromadzeniem się wody.

Dowiedz się więcej: Odwodnienie liniowe zewnętrzne i wewnętrzne – jakie wybrać i jak je zamontować?

Odwodnienie dachu płaskiego – jak je zaprojektować?

Zaprojektowanie odwodnienia dachu płaskiego nie jest prostym zadaniem i wymaga przeprowadzenia skomplikowanych obliczeń. Do tego celu wykorzystuje się specjalne oprogramowania. Istotny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę stanowi wartość natężenia deszczu. Bez niej wykonanie obliczeń odwodnienia dachu płaskiego nie będzie możliwe. Od tego aspektu zależy m.in. zwymiarowanie instalacji.

Do wykonania obliczeń można posłużyć się wartością miarodajnego natężenia deszczu (I = 300 l s · ha). Należy jednak mieć na względzie, że pod uwagę trzeba wziąć także inne czynniki, jak chociażby wiatr czy usytuowanie dachu.

Program służący do projektowania pozwala stworzyć rzut odwodnienia dachu płaskiego, który będzie niezbędny również podczas prowadzenia prac. Specjaliści posługują się najczęściej programem AutoCAD. Umożliwia on tworzenie plików w formacie DWG.

Jak zatem widzisz, samodzielne zaprojektowanie odwodnienia dachu płaskiego nie jest możliwe, chyba że masz w tym zakresie odpowiednie kompetencje.

Odwodnienie dachu płaskiego – jak je wykonać?

Nieco już na ten temat wiesz. Pora zatem sprawdzić, jak odprowadzić wodę z dachu płaskiego w praktyce. Wiele zależy od sposobu, na jaki się zdecydujesz. Jeśli wybierzesz metodę tradycyjną, a więc rynny, to powinieneś umieścić je na ścianie, gzymsie i bezpośrednio na połaci dachowej. Tam zaś, gdzie rynien nie będzie, znajdować będą się ścianki attykowe.

Aby zapewnić sprawne odprowadzanie wody, należy zatem zakryć je nakładką betonową lub blachą. W miejscu styku powierzchni warto zastosować blaszany fartuch.

A w jaki sposób woda zostanie odprowadzona z rynien? Za pomocą rur spustowych, które powinny być zainstalowane przy ścianie. To właśnie rury spustowe umożliwią odwodnienie dachu płaskiego.

Zdecydować możesz się także na inne metody. Odwodnienie płaskiego dachu możliwe jest także sposobem grawitacyjnym lub podciśnieniowym, o czym pisaliśmy już wyżej.

Warto wiedzieć: Dach dwuspadowy – jak zrobić dach dwuspadowy i jakie są jego wady i zalety?

Odwodnienie dachu płaskiego – jakich błędów unikać?

Niestety, jak w niemal każdej branży, również w przypadku odwodnienia dachowego płaskiego możemy spotkać się z nieuczciwymi firmami, którym zdarza się zawyżać ilość wody, możliwej do odprowadzenia przez ich instalację! Rodzaj instalacji i wpustów powinny zostać dobrane przy jednoczesnej ocenie wielkości dachu oraz przewidywanych średnich opadów.

Nie można bagatelizować i zaniżać średniej opadów występujących w danym miejscu. Może to skutkować wodą wylewającą się z rynny i blokowaniem odpływu dachu płaskiego, a co za tym idzie – niszczeniem elewacji. Ważne jest, aby nie przesadzić z wielkością wpustów, ponieważ każdy ma swoją wytyczoną wartość, która osiągnięta zostaje po zalaniu wpustu do pewnej wysokości.

Wpusty powinny zostać dobrane przez specjalistę, który oceni ich właściwą wielkość w stosunku do połaci dachu. Zbyt duży wpust może niebezpiecznie obciążyć konstrukcję dachu. Dzieje się tak, ponieważ przez zbyt małą ilość deszczówki (niesięgającą wspomnianej wartości) mechanizmy nie zadziałają tak jak należy, a woda nie zostanie należycie odprowadzona.

Nie można zapomnieć również o odpowiedniej paroizolacji. W tym wypadku nie warto oszczędzać i korzystać z tańszych rozwiązań, które jej nie posiadają.

Zdarza się, że firmy w celu obniżenia kosztów oferują instalacje bez warstwy paroizolacyjnej lub z użyciem takiej, która ma niewystarczające parametry szczelności. Jednorazowe i chwilowe oszczędności mogą się przerodzić w duże wydatki w niedalekiej przyszłości, ponieważ zwilgotniała izolacja może ulec zagrzybieniu i szybszej degradacji.

Dodatkowo wszelkie nieszczelności doprowadzą do większego zużycia energii związanej z ogrzewaniem domu oraz mogą nieść ze sobą ryzyko występowania pleśni i grzybów.

Przeczytaj: Dach jednospadowy – jak wykonać i czym pokryć dach jednospadowy?

Odwodnienie dachu płaskiego zielonego – o czym warto pamiętać?

Wyposażenie dachów płaskich w odpowiednie systemy odwadniające jest konieczne, aby zapobiec gromadzeniu się wody oraz uszkodzeniom powstającym pod wpływem wilgoci. Odwodnienie zastosować warto także przy dachach zielonych. Dlaczego?

Odprowadzenie wody z płaskiego zielonego dachu sprawi, że woda z powrotem trafi do jej naturalnego obiegu. Jednocześnie zielone powierzchnie umożliwiają naturalne parowanie, a także przesiąkanie wody. Absorpcja może wynosić od 30 do nawet 90% opadów! To szczególnie pożądane w miastach, gdzie podczas gwałtownych opadów kanalizacja jest przeciążona, co prowadzi do gromadzenia się wody na ulicach, znacząco utrudniając ruch drogowy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach domu pokryty blachą trapezową w brązowym kolorze
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Blacha trapezowa: cena, wymiary i rodzaje

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jeśli remontujesz dach, to z pe...

Dach
dom z płaskim dachem projekt domu homekoncept 12 g2 KRX1258
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski

Choć dach płaski nie jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Dach
widok na osiedle domów z lotu ptaka różne dachy
17.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

Różne rodzaje dachów pozwalają nam nie tylko dopasować wygląd pokrycia do poz...

Dach
Dach domu pokryty blachą trapezową w brązowym kolorze
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Blacha trapezowa: cena, wymiary i rodzaje

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jeśli remontujesz dach, to z pe...

Dach
dom z płaskim dachem projekt domu homekoncept 12 g2 KRX1258
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski

Choć dach płaski nie jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Dach
widok na osiedle domów z lotu ptaka różne dachy
17.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

Różne rodzaje dachów pozwalają nam nie tylko dopasować wygląd pokrycia do poz...

REKLAMA
Zamknij