Jaka jest cena ogrzewania nadmuchowego i jak je zrobić?

Ogrzewanie nadmuchowe największą popularnością cieszy się w Ameryce Północnej. W Polsce chętnie decydują się na nie zwolennicy nowoczesnych domów i minimalistycznego wystroju, choć popularność systemu nie jest jeszcze zbyt duża. Warto to zmienić, bo zalety ogrzewania nadmuchowego w domu są niekwestionowane. Jak właściwie działa ten system? Spośród jakich rodzajów instalacji możesz wybierać? Z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Ogrzewanie nadmuchowe - zdjęcie 1

Czym jest ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe w domu to sposób na efektywne i estetyczne ogrzewanie wnętrz. Chętnie wykorzystuje się je w projektach nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych – wszędzie tam, gdzie aranżacja zmierza do ograniczenia zbędnych detali.

Czym właściwie wyróżnia się ogrzewanie nadmuchowe domu? Transporterem ciepła jest tu powietrze rozprowadzane w pomieszczeniach przez system kanałów wentylacyjnych znajdujących się w suficie, ścianie lub podłodze. Mechanizm jest szybki i efektywny, gdyż ciepło odczuwa się już chwilę po włączeniu pieca, bez konieczności oczekiwania na nagrzanie się kaloryfera.

Ogrzewanie nadmuchowe w domu jednorodzinnym zapewnia ogromny komfort funkcjonowania, gdyż dodatkowo nawilża, oczyszcza i jonizuje powietrze. Latem sprawdzi się jako klimatyzacja.

Kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Jaki jest schemat działania ogrzewania nadmuchowego?

Przy ogrzewaniu nadmuchowym schemat pracy nie jest skomplikowany. W skład podstawowego systemu wchodzą:

  • czerpnia świeżego powietrza,
  • piec nadmuchowy, czyli źródło ciepła wyposażone w tradycyjny lub kondensacyjny system odprowadzania spalin,
  • instalacja nadmuchowa – wewnętrzna sieć kanałów,
  • wentylator rozdzielający,
  • kratki nadmuchowe – umieszczane w podłodze, ścianie lub suficie, przez które powietrze dociera do ogrzewanych pomieszczeń.

To standardowe składowe instalacji ogrzewania nadmuchowego. Oprócz tego system można uzupełnić o dodatkowe elementy, na przykład nawilżacz powietrza, zestaw do schładzania, filtry.

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

  • Czerpnia zewnętrzna pobiera świeże powietrze, które jest mieszane z ochłodzonym powietrzem powracającym z ogrzanych pomieszczeń przez czerpnię wewnętrzną. 
  • Taka mieszanka powietrza trafia do urządzenia grzewczego – pieca nadmuchowego. Budowa tego sprzętu może być dostosowana do różnych typów paliwa, o czym więcej opowiemy za chwilę. Powietrze jest tu filtrowane, a następnie podgrzewane i przekazywane do przewodów nawiewnych.
  • Powietrze rozprowadzane jest systemem kanałów wentylacyjnych zakończonych kratkami nadmuchowymi z przepustnicami, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń. Kratki można umieścić w posadzce, w ścianach albo w suficie.
  • Wykorzystane powietrze jest usuwane przewodami wentylacji grawitacyjnej, ewentualnie wentylacji mechanicznej. Może być również zasysane przez wspomnianą czerpnię wewnętrzną do przewodu powrotnego i mieszane ze świeżym.

Elementem wymuszającym obieg powietrza w instalacji ogrzewania nadmuchowego jest wentylator pieca, a płynna regulacja jego obrotów umożliwia dopasowanie ilości świeżego powietrza do potrzeb.

Czym jest anemostat i do czego służy?

ustawianie temperatury na pilocie

Jakie są dodatkowe funkcje ogrzewania nadmuchowego?

Ogrzewanie nawiewowe – w zależności od wybranego modelu pieca i zastosowanych dodatkowych elementów – może pełnić dodatkowe funkcje wpływające na jakość powietrza w domu. Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym funkcjonalnościom.

  • Filtrowanie

Ogrzewanie nadmuchowe w podstawowej wersji zawiera filtr włókninowy wyłapujący zanieczyszczenia z powietrza docierającego z zewnątrz. Dodatkowo możesz zdecydować się na filtr elektrostatyczny zapewniający ujemną jonizację powietrza i wyłapujący najmniejsze zanieczyszczenia, takie jak roztocza, dym papierosowy, alergeny czy substancje smoliste.

  • Chłodzenie

Połączenie systemu ogrzewania nadmuchowego z klimatyzacją pozwala utrzymać w pomieszczeniach przyjemny chłód latem oraz zlikwidować nadmierne zawilgocenie. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy wyposażyć instalację w odpowiedni moduł chłodzący, który tworzą: skraplacz, parownik i przewody czynnika chłodniczego.

  • Wentylacja

System nadmuchu gwarantuje wymianę całego powietrza na świeże w bardzo krótkim czasie. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza w czasie przebywania dużej grupy ludzi w zamkniętym pomieszczeniu.

  • Nawilżanie

Nawilżacz jest montowany w głównym kanale rozprowadzającym ogrzane powietrze. Dzięki niemu zbyt suchy gaz przepływający przez instalację zostaje nasycony parą wodną. Dlaczego w ogrzewanych pomieszczeniach stosować nawilżacze powietrza? Pozwalają one utrzymać optymalną dla dobrego samopoczucia i zdrowie wilgotność we wnętrzach

  • Rekuperacja

Popularnym wariantem jest także ogrzewanie nadmuchowe z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z powietrza już zużytego w pomieszczeniu. Wystarczy zastosować specjalny wymiennik, dzięki któremu zużyte powietrze odda ciepło świeżemu. Koszty instalacji są wówczas nieco większe, jednak warto je ponieść ze względu na bardziej ekonomiczną eksploatację.

Co to jest rekuperator i w jaki sposób działa?

Co ważne, decyzji o dodatkowych funkcjach nie musisz podejmować od razu. System ogrzewania nadmuchowego można w dowolnym momencie rozbudować.

Jak zrobić ogrzewanie nadmuchowe w domu?

Gdy szukasz rozwiązań dla swojego domu, warto zaplanować system grzewczy już na etapie budowy domu. Wtedy możesz jeszcze bez problemu wyznaczyć wszystkie kanały, przewody, połączenia. Optymalnie wykorzystasz możliwości konstrukcyjne i połączenia z pozostałymi systemami. Ważne też, by układ funkcjonalny został już ustalony. Późniejsze burzenie czy przesuwanie przegród może niekorzystnie wpłynąć na efektywność ogrzewania.

Najważniejszym elementem ogrzewania nadmuchowego jest źródło ciepła, czyli piec. Trzeba znaleźć dla niego miejsce, zaplanować bieg kanałów i umiejscowienie kratek nawiewowych. Takie szczegóły ustala specjalista, biorąc pod uwagę wszelkie kluczowe parametry: metraż i technologię wykonania budynku, klimat, dodatkowe opcje.

Kluczowy z punktu widzenia funkcjonalności jest wybór zasilania pieca ogrzewania nadmuchowego. Do niedawna inwestorzy decydowali się przede wszystkim na ogrzewanie nadmuchowe elektryczne, ogrzewanie nadmuchowe gazowe lub olejowe, którego centrum stanowił piec konwekcyjny. Obecnie dużą popularnością cieszą się ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła lub pompą geotermalną oraz ogrzewanie nadmuchowe z kominka.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą, by cieszyć się niższymi rachunkami?

Ogrzewanie nadmuchowe gazowe w Twoim domu

Przy ogrzewaniu gazowym nadmuchowym źródłem ciepła jest piec gazowy nadmuchowy na gaz ziemny lub płynny LPG. To forma uważana za ekologiczną, gdyż nie wytwarza sadzy, popiołu i pyłu węglowego. Emituje także znacznie mniej dwutlenku węgla niż ogrzewanie węglowe lub olejowe.

Jeszcze kilka lat temu właśnie ten wariant cieszył się ogromną popularnością. Niestety, na słabnące zainteresowanie wpłynęły związane z ogrzewaniem nadmuchowym gazowym koszty. Zasada działania takiej instalacji wymuszała na piecu niemal nieprzerwaną pracę, a w związku z rosnącymi stawkami dostawców w przypadku ogrzewania nadmuchowego gazowego cena w sezonie potrafiła niepokoić.

Jak wykonać ogrzewanie nadmuchowe z kominka?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozprowadzić ciepło z kominka po całym domu, ogrzewanie nadmuchowe może być idealnym rozwiązaniem. Taka instalacja często jest wykorzystywana w domkach letniskowych, w których liczy się szybkie i łatwe uruchomienie. Sprawdzi się także w wysokich i wąskich budynkach z otwartymi przestrzeniami, gdyż ciepłe powietrze – unosząc się – wypełnia pomieszczenie i strefę nad nim.

Planując ogrzewanie nadmuchowe z kominka, schemat warto zacząć opracowywać już w momencie projektowania domu. Oczywiście, można wprowadzić instalację także później. Wówczas najlepiej poprowadzić kanały od kominka na zewnątrz ścian, by uniknąć kucia murów.

Pewną barierą może być w przypadku ogrzewania nadmuchowego z kominka cena. Taka forma ogrzewania ma stosunkowo niską sprawność, dlatego jest wybierana albo przy mniejszych powierzchniach, albo jako wsparcie bardziej wydajnego centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie nadmuchowe elektryczne

Kolejnym wariantem jest ogrzewanie nadmuchowe elektryczne. Można wykorzystać je zarówno jako główne źródło ciepła, jak i w ramach wspomagania innego systemu. Także i w tym przypadku instalację najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, by od razu wyznaczyć bieg kanałów i uniknąć skuwania ścian.

Trzeba mieć świadomość, że elektryczne ogrzewanie nadmuchowe domu to najdroższy wariant ze względu na wysokie ceny prądu. Jego atutem jest natomiast wygoda i niemal bezobsługowe działanie. Koszty ogrzewania elektrycznego nadmuchowego można obniżyć, wykorzystując odnawialne źródła energii.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła

Obecnie w nowych inwestycjach najczęściej stosuje się system ogrzewania nadmuchowego z pompą ciepła. Pobiera ona ciepło z otoczenia budynku, działając niczym odwrócona klimatyzacja. Ponieważ nagrzewa powietrze, nie ma sensu łączyć jej z ogrzewaniem wodnym, dlatego oczywistym połączeniem prawie zawsze jest duet: powietrzna pompa ciepła – ogrzewanie nadmuchowe.

W przypadku ogrzewania nadmuchowego pompą ciepła cena jest najważniejszym atutem. Jeśli dodatkowo wykorzystasz fotowoltaikę koszty ogrzewania można ograniczyć niemal do zera, choć instalacja całości będzie kosztowna. Niestety, najtańsze pompy odbierają ciepło jedynie z powietrza wokół domu, dlatego zimą ich działanie musi wesprzeć lub zastąpić nagrzewnica elektryczna.

Można też zainwestować w nadmuchowy kocioł gazowy kondensacyjny, który uruchomi się w momencie, gdy temperatura na zewnątrz będzie zbyt niska.

ciepło bijące od grzejnika

Jakie są koszty instalacji i eksploatacji ogrzewania nadmuchowego?

Dla osób poszukujących alternatywnych sposobów ogrzewania domu bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie: ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe domu. Pod uwagę należy wziąć trzy elementy:

  • cenę komponentów,
  • cenę instalacji,
  • cenę eksploatacji.

Sprawdźmy, jak prezentuje się w różnych wariantach ogrzewania nadmuchowego cena.

Ogrzewanie nadmuchowe gazowe

Ogrzewanie nadmuchowe olejowy

Ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła

 Koszty zakupu części i instalacji ogrzewania nadmuchowego

28 000 zł

21 000 zł

30 000 – 50 000 zł

 Koszty eksploatacji ogrzewania nadmuchowego

5 000 zł

7 000 zł

2 000 zł

W kontekście ogrzewania nadmuchowego obliczenia przedstawione wyżej są jedynie orientacyjne. Na rynku znajdziesz piece tańsze i droższe – wszystko zależy od ich zaawansowania i jakości. W budżecie uwzględnić trzeba także cenę zakupu i montażu sterowników i kanałów powietrznych.

Koszty instalacji z kolei oszacowaliśmy względem nowego budynku. Jeśli chcesz wykorzystać ogrzewanie nadmuchowe w budynku już istniejącym, cena gruntownej modernizacji znacząco podniesie koszty inwestycji. Z tego względu wybór ogrzewania nawiewowego opłaca się przede wszystkim w momencie budowy domu.

Z punktu widzenia późniejszego użytkowania najbardziej opłacalna jest pompa ciepła. Mimo że inwestycja pochłonie spore środki na początku, później pompa zużyje mało energii. Cała eksploatacja może nawet zamknąć się w cenie wymiany filtrów i corocznego przeglądu instalacji. Wydatki, które ponosisz na wstępie, zwracają się w ciągu około dziesięciu lat.

Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku?

Czy ogrzewanie nadmuchowe jest opłacalne?

Ogrzewanie domu nadmuchowe nie bez powodu niezmiennie pojawia się na liście najwydajniejszych rozwiązań grzewczych. Opinie i szacunki ekspertów wskazują, że zarówno koszt instalacji, jak i eksploatacji jest niższy niż w przypadku systemów wodnych.

  • Wysoka wydajność urządzeń sprawia, że temperatura w domu szybko osiąga pożądany poziom. Możesz także zyskać dodatkowe funkcje, na przykład chłodzenia czy filtrowania powietrza.
  • System ogrzewania powietrznego jest właściwie bezobsługowy i nieawaryjny. Sama instalacja, pozbawiona grzejników, zaworów, złączek i wody, to mniejsze niebezpieczeństwo usterki. Co ciekawe, masz możliwość całkowitego wyłączenia instalacji w zimie – bez obaw o uszkodzenie i zamarznięcie przewodów.
  • Mówiąc o ogrzewaniu ciepłym powietrzem, nie można pominąć kwestii walorów estetycznych. Przestrzeni w pomieszczeniach nie zabierają grzejniki, dlatego zyskujesz pełną swobodę aranżacji. Co prawda duże rozmiary przewodów wentylacyjnych mogą stanowić kłopot, jednak można sobie z tym poradzić, chociażby decydując się na ogrzewanie sufitowe nadmuchowe.

Czy w związku z tym ogrzewanie nadmuchowe ma jakieś wady?

  • Głównym ograniczeniem jest konieczność rozplanowania systemu już na etapie projektu. Co prawda, w gotowych budynkach ogrzewanie nadmuchowe z kozy lub kominka może zostać poprowadzone na zewnątrz ściany, jednak wpłynie to na walory wizualne.
  • Systemy nadmuchowe wymagają także regularnego czyszczenia, serwisowania i wymiany filtrów. Potencjalna awaria wentylatorów lub przerwy w dostawie prądu skutkują szybkim wychładzaniem wnętrz, gdyż w instalacji nadmuchowej mury nie nagrzewają się. Z tego względu dość istotny jest fakt, że ogrzewanie nadmuchowe musi pracować niemal bez przerw, by zapewnić optymalne warunki.
  • Wspomnijmy jeszcze, że piece nadmuchowe na paliwo zwykle nie zapewniają możliwości podgrzewania wody. Oznacza to, że musisz zapewnić w swoim domu dodatkowe źródło ciepła do tego celu. To kolejny argument, by postawić na pompę ciepła, która – jako nowoczesna technologia – zaspokoi obie potrzeby.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

REKLAMA
Zamknij