BLACK WEEK! Projekty do 2000 zł taniej i 5000 zł na budowę ⏰

Okap podszafkowy – czy warto go montować? Zalety i wady okapów podszafkowych

Urządzasz kuchnię? Nie może zabraknąć w niej okapu! Dzięki niemu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu czy nadmiaru wilgoci, która wydziela się z pary wodnej podczas gotowania. Jedno z rozwiązań, po jakie możesz sięgnąć, to okap podszafkowy. Jego niewątpliwą zaletę stanowi fakt, że bez problemu zmieścisz go w każdej kuchni. Co go charakteryzuje? Przeczytaj, co różni okap podszafkowy kuchenny od okapu teleskopowego.

Okap podszafkowy – czy warto go montować? - zdjęcie 1

Wybrany przez Ciebie projekt domu niewątpliwie uwzględnia także rozmieszczenie kuchni. Gdy wiesz, jaki jest dokładnie jej metraż, łatwiej planować jej aranżację. Musisz jednak wiedzieć, że okap podszafkowy nada się w każdej kuchni, zarówno tej małej, jak i nieco większej! Jak wybrać jego rozmiar?

Okap podszafkowy – czym jest?

Jak łatwo można się domyślić, okap podszafkowy montowany jest na spodzie szafki. Taki rodzaj montażu sprawia, że jest on niewidoczny, dzięki czemu nie wpływa na wygląd Twojej kuchni i nie zabiera przestrzeni. To zatem dobre rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, ale i takich, które stawiają na minimalizm, jak np. kuchnie w stylu skandynawskim.

Okap podszafkowy sprawdzi się także doskonale, jeśli z jakichś względów nie możesz podłączyć się do wentylacji. W związku z tym, że nie będzie widoczny, możesz bez problemu rozplanować ułożenie szafek kuchennych czy sprzętów AGD.

W większości przypadków okapy podszafkowe dostępne będą w dwóch rozmiarach - 50 i 60 cm. Nie powinieneś mieć jednak trudności, aby znaleźć rozmiary nieco mniej standardowe. 

Okap podszafkowy – jak działa?

Okap podszafkowy działa na innej zasadzie aniżeli klasyczny okap kominowy, który to podłącza się do instalacji wentylacyjnej. W przypadku okapu podszafkowego podłączenie to nie występuje, w związku z czym zasada jego działania sprowadza się bardziej do funkcji pochłaniacza. Co to oznacza?

Okap podszafkowy pobiera powietrze z otoczenia, a następnie przepuszcza je przez specjalne filtry, które znajdują się w jego wnętrzu. To właśnie tam dochodzi do jego oczyszczenia. Etap końcowy to powrót czystego powietrza do pomieszczenia.

Okap podszafkowy działa zatem w obiegu zamkniętym (powietrze nie wydostaje się na zewnątrz). Nie przeszkadza to jednak w spełnianiu jego podstawowej funkcji, czyli oczyszczaniu powietrza w kuchni z drobinek tłuszczu, nieprzyjemnych zapachów czy nadmiaru wilgoci. 

Okap podszafkowy kuchenny

Okap podszafkowy kuchenny – kiedy warto się zdecydować na jego zakup?

Okap podszafkowy kuchenny to dobry wybór niemal w każdym przypadku. Z pewnością sięgnięcie po niego będzie koniecznością, jeśli dysponujesz małym metrażem, a chcesz urządzić funkcjonalną kuchnię. Wówczas każdy metr jest na wagę złotą, a okap kominowy zabierze sporo miejsca, co mogłoby okazać się problematyczne.

Okap podszafkowy sprawdzi się jednak nie tylko w małej kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go w większym pomieszczeniu. Warto zastanowić się nad takim wyborem zwłaszcza, gdy zależy Ci na tym, aby okap nie rzucał się w oczy. Nierzadko może bowiem wpływać negatywnie na estetykę w kuchni. Do pomieszczeń utrzymanych w stylu minimalistycznym sprawdzi się doskonale. 

Okap podszafkowy kuchenny to jednocześnie dobry wybór, jeśli nie masz możliwości podłączenia go do wentylacji instalacyjnej. Fakt, że montuje się go na spodzie szafki sprawia, że nie ogranicza Cię pod względem rozmieszczenia zabudowy kuchennej

Czy są jakieś sytuacje, w których lepiej zrezygnować z okapu podszafkowego? Zazwyczaj nie jest to zalecane rozwiązanie, jeśli kuchnia jest połączona z salonem. Może sobie bowiem nie poradzić z oczyszczeniem powietrza w tak dużej przestrzeni (powyżej 20m2).

Sprawdź także: Nowoczesna kuchnia - jak modnie urządzić nowoczesną kuchnię?

Okap podszafkowy 60, Okap podszafkowy 50 – jak wybrać rozmiar okapu?

Jak wybrać rozmiar okapu, aby odpowiadał potrzebom Twojej kuchni? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jego wymiary należy dostosować do wielkości płyty grzewczej. Możesz zatem ją zmierzyć, zanim wybierzesz się na zakupy.

W większości przypadków do kuchni wystarczający okaże się okap podszafkowy 50 cm. To praktycznie najpopularniejszy rozmiar, choć nierzadko występują również okapy podszafkowe 60cm. Oba z tych rozmiarów dopasowane są do standardowych wymiarów mebli kuchennych. To zatem duże ułatwienie.

Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz modeli okapów o większych rozmiarach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na okap podszafkowy 70, a nawet 80 czy 100 cm

Co jeszcze musisz mieć na względzie? Okap podszafkowy powinien być węższy od mebla. Aby go zamontować należy wyciąć otwór na dnie szafki. Zapas miejsca z pewnością się przyda. Najbardziej efektywny będzie przy tym okap, którego powierzchnia jest odrobinę większa od kuchenki (zazwyczaj wystarczy 10 cm). 

Okap podszafkowy 50

Rozmiar okapu należy dopasować do wielkości płyty grzewczej. Obecnie najpopularniejsze są okapy o szerokości 50 i 60 cm, bo są po prostu dostosowane do standardowych wymiarów mebli. Ale można też dostać większe modele – szerokie na około 70, 80, 90 i 100 cm.

Okap podszafkowy teleskopowy – czym się wyróżnia?

Okap podszafkowy teleskopowy to alternatywa dla okapu podszafkowego. Wiesz już mniej więcej jak działa - montuje się go do instalacji wentylacyjnej, dlatego też zanieczyszczone powietrze wydostaje się na zewnątrz budynku. Co jednak wybrać: okap podszafkowy czy teleskopowy? Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz zadać sobie kilka pytań.

  • Jaki jest metraż Twojej kuchni?
  • Czy istnieje możliwość podłączenia okapu do instalacji wentylacyjnej?
  • Czy Twoja kuchnia jest połączona z salonem?
  • Czy zależy Ci na tym, aby okap kuchenny był niewidoczny?
  • Jakie rodzaje zabudowy kuchennej chcesz wybrać?

Jeśli Twoja kuchnia jest niewielkich rozmiarów, to okap podszafkowy kuchenny z pewnością będzie wystarczający. W większych pomieszczeniach lepiej jednak zdecydować się na okap teleskopowy.

Nie przegap: Jak urządzić aneks kuchenny?

Okap podszafkowy do zabudowy – jaki wybrać?

Okap podszafkowy do zabudowy może występować w kilku wariantach. Najczęściej montuje się go w szafce w kuchennej w taki sposób, że jest on niewidoczny. W sklepach dostępne są również modele wysuwane. Okap podszafkowy wysuwany to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce i jednocześnie potrzebujesz okapu o większej powierzchni.

Pamiętaj jednak, że na funkcjonalność okapu do zabudowy podszafkowego, mają wpływ określone parametry. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in.:

  • klasa energetyczna urządzenia - większość urządzeń dostępna obecnie będzie energooszczędna;
  • emisja hałasu - im mniej głośny dźwięk wydobywa się z okapu, tym lepiej. Może to mieć istotne znaczenie, gdy w domu są małe dzieci;
  • wydajność - podaje się ją w m3, pozwala oszacować, do pomieszczenia o jakiej powierzchni będzie pasować okap kuchenny;
  • rozmiar - najpopularniejsze rozmiaru okapów kuchennych podszafkowych do zabudowy to 50 i 60 cm;
  • styl - okap podszafkowy powinien zostać dopasowany do stylu pomieszczenia, choć nie jest to tak istotne, jak w przypadku okapów kominowych, które są o wiele bardziej widoczne.

Jak zamontować okap podszafkowy?

Okap podszafkowy montuje się na dnie mebla. W jaki sposób to następuje? Dowiedz się, jak zamontować okap podszafkowy, aby nie sprawiło to większej trudności. 

Montaż okapu podszafkowego krok po kroku:

  1. Wytnij otwór w szafce kuchennej, to której chcesz przymocować okap podszafkowy. Zrób to zgodnie z instrukcją.
  2. Wywierć niezbędną liczbę otworów i wkręć wkręty.
  3. Wyciągnij filtry dołączone do okapu.
  4. Zawieś elementy montażowe na wkrętach.
  5. Zamontuj okap.
  6. Dopasuj rozmiar okapu do szafki.
  7. Dokręć wkręty
  8. Umieć filtry w okapie (aluminiowy i filtr węglowy). 

Jak zamontować okap podszafkowy teleskopowy?

Montaż okapu podszafkowego teleskopowego będzie przebiegał z goła inaczej z uwagi na fakt, że musisz połączyć go z instalacją wentylacyjną. Pierwsze kroki będa jednak niemal identyczne. 

Jak zamontować okap podszafkowy teleskopowy?

  1. Zaznacz miejsca otworów, a następnie je wytnij
  2. Zamontuj okap
  3. Dopasuj rozmiar okapu do szafki.
  4. Poprowadź rurę najkrótszą drogą między okapem kuchennym a kratką wentylacyjną (zadbaj o to, aby kąt montażu wynosił ok. 45 stopni)
  5. Podłącz rurę do okapu  wylotu szybu wentylacyjnego.

Jak dopasować okap podszafkowy do wystroju Twojej kuchni?

W związku z tym, że okap podszafkowy nie jest przesadnie widoczny, nie musisz wiele zastanawiać się nad jego estetyką. Z pewnością jednak znaczenie będzie mieć jego kolor. Jeśli Twoja kuchnia utrzymana jest w barwie białej, to trudno spodziewać się, że okap podszafkowy czarny okaże się dobrym wyborem.

Okap podszafkowy srebrny

Podobnie będzie w przypadku, gdy Twoja kuchnia stanowi połączenie czerni drewna. Wówczas okap podszafkowy biały zupełnie się nie sprawdzi. Na rynku znajdziesz także okapy podszafkowe srebrne, jak również w nieco mniej popularnych odcieniach.

Okap kuchenny – na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas jego wyboru?

Co będzie ważne przy wyborze okapu kuchennego? O większości parametrach, takich jak wydajność czy emisja hałasu, już wiesz. Warto jednak dodać, że za najbardziej skuteczne uznaje się okapy kuchenne, które w ciągu godziny filtrują powietrze w pomieszczeniu nawet 6-krotnie. Pozwala to zapewnić stały dostęp do czystego powietrza. 

Rozmiar okapu powinien być dostosowany do powierzchni Twojej kuchni, ale i płyty grzewczej. Warto ją zmierzyć zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Równie istotny element, który odpowiada za prawidłowe działanie okapu kuchennego, to filtr. To właśnie on służy do wypływania zanieczyszczeń. W większości modeli znajdują się filtry filcowe. Warto jednak pokusić się o wybór bardziej ekonomicznego rozwiązania, czyli filtry aluminiowe, które okażą się bardziej wydajne. Co więcej, okap podszafkowy z filtrem węglowym zapewni lepszą ochronę przed uporczywymi zapachami.

Jakie są wady i zalety okapu podszafkowego?

Czy okap podszafkowy to dobry wybór? Jak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego też jego wybór należy dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim najważniejsza zaleta tego rodzaju okapu to fakt, że odnajdzie się idealnie w małej kuchni, a właśnie takie spotkamy najczęściej w małych mieszkaniach w bloku.

Ponadto, nie wymaga podłączenia do wentylacji i ułatwia aranżację dzięki temu, że montuje się go pod szafką. Sam montaż również nie należy do przesadnie skomplikowanych. Za wyborem okapu podszafkowego przemawia przy tym jego przystępna cena. To wybór znacznie tańszy niż okapy kominowe.

Okap podszafkowy - zalety

Okap podszafkowy nie jest wolny od wad. Niestety, nie nada się do większych pomieszczeń (o metrażu przekraczającym 20m2). Niekoniecznie sprawdzi się zatem, w sytuacji, gdy kuchnia połączona jest z salonem.

Ponadto, ze względu na niemożność podłączenia okapu do wentylacji, jego wydajność jest niższa niż ma to miejsce w przypadku okapów kominowych. W praktyce nie wymienia on powietrza, a jedynie oczyszcza je z zanieczyszczeń i pary wodnej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

REKLAMA
Zamknij