Parawan nawannowy - składany czy przesuwny? Jaki parawan na wannę wybrać?
Parawan nawannowy to idealne rozwiązanie, jeśli nie możesz się zdecydować, czy wolisz wannę, czy prysznic. Szczególnie polecany jest do mniejszych łazienek, ale wśród nich znajdziesz również designerskie modele dobre do pomieszczeń z większymi wannami. Czy jednak zawsze parawan nawannowy to dobre rozwiązanie? Sprawdź, czy łatwo wpiszą się w projekt domu z dachem dwuspadowym!
Parawan nawannowy - co to jest?
Parawan nawannowy to sposób na pogodzenie sprzecznych potrzeb domowników. Dzięki niemu można skutecznie połączyć funkcję wanny oraz prysznica w jednej łazience. Taki parawan to najczęściej przeźroczysta tafla szkła lub tworzywa sztucznego, którą montuje się do ściany przy wannie. Może być on ruchomy lub przytwierdzony na stałe.
Parawany chętnie stosuje się szczególnie w mniejszych projektach domów, w których nie ma możliwości zaaranżowania oddzielnych łazienek z prysznicem oraz z wanną. Dobrze dobrany parawan nawannowy znacząco zwiększy funkcjonalność wanny. Jeśli jednak okaże się, że nie jest on dopasowany do potrzeb użytkowników oraz wymagań pomieszczenia, może stać się bardziej uciążliwy niż przydatny.
Parawan nawannowy - jakie pełni funkcje?
Parawan nawannowy może pełnić szereg funkcji. Jakie są najistotniejsze?
- ochrona łazienki przed zachlapaniem – kluczową funkcją parawanu jest zmniejszenie ilości wody, która wydostanie się na zewnątrz podczas kąpieli; dzięki niemu jest dużo mniej sprzątania po korzystaniu z wanny;
- element dekoracyjny – odpowiednio dobrany parawan nawannowy może spełniać dodatkowo funkcję dekoracyjną; podkreśla on elegancki charakter łazienki oraz wizualnie oddziela wanną od pozostałej przestrzeni w łazience;
- możliwość kąpania się w wannie na stojąco – parawan nawannowy pozwala korzystać z wanny jak z prysznica; weźmiesz w niej zarówno szybki, orzeźwiający prysznic, jak i dłuższą, relaksującą kąpiel;
- skuteczniejsze wykorzystanie wolnego miejsca w łazience – parawan umożliwia lepsze zagospodarowanie przestrzeni, co jest szczególnie istotne w łaziankach o niewielkiej powierzchni.
Parawan nawannowy składany - czym się wyróżnia?
Jednym z popularniejszych wśród klientów wyborów jest parawan nawannowy składany. Sprawdza się on najlepiej w łazienkach o bardzo niewielkim metrażu. Wykonany jest ze składnych skrzydeł. W zależności od modelu może być ich od dwóch do siedmiu. Jego zaletą jest to, że po złożeniu nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Z powodzeniem możesz go więc połączyć z suszarką umieszczoną nad wanną.
Innym plus tego rozwiązania to brak konieczności mocowania prowadnic. Montaż jest na tyle prosty, że każdy powinien sobie z nim poradzić. Ma to jednak również minus. Brak prowadnic powoduje, że konstrukcja nie jest aż tak szczelna, jak ma to miejsce w przypadku parawanów przesuwnych. Po kąpieli na podłodze może więc znaleźć się trochę nadmiarowej wody.
Parawan nawannowy składany może być jednak uciążliwy w składaniu i rozkładaniu. Warto upewnić się więc, czy został poprawnie zamocowany i każde ze skrzydeł poprawnie na siebie nachodzi. Dzięki temu nie powinien sprawiać trudności przy rozkładaniu.
Dowiedz się więcej: Wanna z prysznicem - czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?
Parawan nawannowy przesuwny - co go cechuje?
Parawan nawannowy rozsuwany umieszcza się je na prowadnicy, która przymocowana jest do wanny. Dzięki temu cała konstrukcja tworzy jednolitą szczelną konstrukcję. Taki model praktycznie uniemożliwia wylewanie się wody poza wannę. Jest to dobra opcja do większych łazienek, w których rezygnuje się zwykle z podwieszania suszarki pod sufitem. Do wyboru są najczęściej modele dwuczęściowe lub trzyczęściowe.
Parawan nawannowy przesuwny ma jeden znaczący minus. Ze względu na dużą ilość zabudowy dość trudno jest go umyć. Aby to zrobić zdecydowanie trzeba będzie wejść do środka. Podczas czyszczenia tego typu prysznica jednak nie musisz obawiać się, że wyleje się nadmiar wody.
Jeśli zdecydujesz się na parawan z drzwiami przesuwnymi, powinieneś dokładnie upewnić się, że prowadnice zostały zamocowane prawidłowo, a oba skrzydła delikatnie i bezproblemowo przesuwają się po mechanizmie.
Parawan nawannowy - jakie są jeszcze dostępne rodzaje?
Poza najpopularniejszymi typami, jakimi są: parawan nawannowy harmonijkowy i parawan nawannowy suwany do wyboru masz jeszcze kilka innych typów parawanów.
- parawan nawannowy jednoczęściowy – to typ parawanu, który składa się z jednego skrzydła; może być przesuwny i wtedy wyposażony w uchwyt lub też zamocowany na stałe;
- parawan nawannowy dwuskrzydłowy – to większy typ parawanu, który chroni skuteczniej przed wydostawaniem się wody poza wannę; stosuje się go głównie w przypadku większych wanien; skrzydła mogą być zamocowane w jednej pozycji na stałe lub też można je składać w zależności od potrzeb;
- parawan nawannowy trzyczęściowy – parawan nawannowy 3 częściowy to kolejny typ, który został powiększony o kolejne skrzydło; dobry wybór, jeśli masz naprawdę sporą wannę i obawiasz się, że woda podczas kąpieli będzie się rozpryskiwać;
- parawan nawannowy składany 4 częściowy – ten typ parawanu najskuteczniej chroni przed zalaniem łazienki; zbudowany jest z czterech części, które można składać jak harmonijkę lub z elementów postawionych na stałe; często tego typu parawany pozwalają zamknąć wannę z każdej strony; nie wszystkim jednak spodoba się uzyskany w ten sposób efekt wizualny;
- parawan nawannowy narożny – parawan narożny może mieć trzy lub cztery części; jego cechą charakterystyczną jest to, że jedno ze skrzydeł umieszcza się na krótszej części wanny; dobrze wygląda w średniej wielkości łazience i jest również bardzo funkcjonalny, gdyż skutecznie chroni przed wydostawaniem się wody na zewnątrz.
Sprawdź: Obudowa wanny – z jakich materiałów wykonać obudowę wanny?
Jaki parawan na wannę wybrać?
Szeroki wybór modeli na rynku powoduje, że nie tak łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki parawan nawannowy będzie najlepszy. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, która z funkcji parawanu jest dla Ciebie najistotniejsza. Jeśli szczególnie zależy Ci na tym, żeby woda nie wyciekała z wanny, lepiej postaw na parawan z dużą liczbą skrzydeł.
Jeśli natomiast zależy Ci przede wszystkim na designie, postaw na lżejsze wizualnie pojedyncze parawany nawannowe. Co jest jeszcze istotne, kiedy wybierasz parawan nawannowy? Jaki wybrać, aby służył Ci skutecznie przez wiele lat? Upewnij się przede wszystkim, czy model, który Ci się podoba, na pewno zmieści się w Twojej łazience.
Jeśli masz prostą wannę o tradycyjnych wymiarach, znalezienie odpowiedniego parawanu nie powinno być problemem. Wybór będzie natomiast bardziej skomplikowany przy wannach w mniej typowych wymiarach. Wanna asymetryczna lub niestandardowa może wymagać wykonania parawanu na specjalne zamówienie.
Decydując się na jeden z parawanów, weź również pod uwagę to, jak działa wentylacja w Twojej łazience. Żeby mieć większy wpływ na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, warto zdecydować się na parawan składny. Podczas kąpieli możesz go ustawić tak, aby woda nie pryskała po pomieszczeniu, natomiast później odchylić w taki sposób, aby umożliwić lepszą cyrkulację powietrza we wnętrzu.
Pamiętaj również, że całkowite zabudowanie wanny spowoduje, że znacznie ograniczy to cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie będzie więc to najlepszy wybór do wnętrz, które mają nie najlepszą wentylację. Może bowiem przyczynić się do pojawienia się w łazience wykwitów pleśni lub grzybów, które dość trudno jest usunąć.
Parawan nawannowy - do jakiej łazienki pasuje?
Parawan nawannowy to bardzo uniwersalny element łazienki. Pod względem wizualnym dobrze dopasuje się zarówno do łazienek nowoczesnych, jak i skandynawskich czy loftowych. Odpowiednio dobrany może również ciekawie prezentować się w łazience retro lub w łazience prowansalskiej.
Parawany szczególnie chętnie umieszcza się w niewielkich łazienkach, ale nie tylko. Świetnie sprawdzają się, jeśli układa się je na wannie w dużym pomieszczeniu. Najważniejsze jednak, aby ilość skrzydeł nie była przytłaczająca dla oka. W mniejszych łazienkach lepiej więc nie przesadzać z zabudową. Warto postawić na lekkie, przeźroczyste materiały, które bez problemu wpiszą się w różnorodne style łazienek.
Z jakiego materiału wykonuje się parawan wannowy?
Na rynku dostępne są dwa typy parawanów nawannowych. Są to parwan nawannowy plastikowy i parawan nawannowy szklany. Czym się one różnią od siebie i który z nich będzie lepszym wyborem?
Parwan nawannowy plastikowy
Parawany z tworzyw sztucznych są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż parawany szklane. Wykonane są z szyby polistyrenowej, inaczej nazywanej pleksją. Materiał ten jest łatwo dostępny, ale niestety nie jest tak wytrzymały, jak szkło. Parawan z pleksi stosunkowo łatwo jest zarysować, a ponadto dość szybko może osadzić się na nim nadmiar zanieczyszczeń powstałych od kosmetyków.
Parwan nawannowy szklany
Parawany wykonywane są często ze szkła hartowanego. Nie jest ono podatne na zarysowania oraz ścieranie. Możesz ponadto zdecydować się na modele dodatkowo pokryte warstwą substancji, która zapobiega odkładaniu się osadów. Znacznie łatwiej jest więc utrzymać taki parawan w czystości.
Warto zwrócić również uwagę na materiał, z którego zrobione są uszczelki do parawanu. Najbardziej polecanym typem materiału jest elastomer. Nie ma tendencji do kruszenia się, nie zmienia barwy oraz wykazuje wysoką odporność na zanieczyszczenia. Dzięki temu przez długi czas zachowuje wysoką funkcjonalność oraz estetyczny wygląd.
To może Cię zaciekawić: Łazienka w stylu skandynawskim - podpowiadamy jak urządzić funkcjonalną łazienkę w stylu skandynawskim
Jak zamontować parawan nawannowy? Krok po kroku
Zamocowanie parawanu nawannowego nie jest rozwiązaniem bardzo skomplikowanym, dlatego z powodzeniem możesz zdecydować się na samodzielny montaż. Jak zamocować parawan nawannowy krok po kroku?
Bez względu na to, który typ parawanu wybierzesz, sposób mocowania będzie dość podobny. Do prac montażowych będziesz potrzebować:
- poziomicy,
- wkrętarki,
- wiertarki,
- ołówka,
- wkrętów oraz kołków mocujących, które zwykle dostarczane są w zestawie z parawanem.
Krok 1 – Wyznacz miejsce, w którym zamocujesz parawan
Na samym początku powinieneś zlokalizować profil mocujący. Przy pomocy poziomicy odpowiednio ustawisz pozycję parawanu. Powinien być on wsparty o krawędź wanny. Warto zrobić to dokładnie, gdyż ustawienie parawanu będzie wpływać na jego szczelność.
Krok 2 – Wypoziomuj punkty mocowania
W tym kroku musisz wywiercić otwory w puntach mocowania oraz umieścić w nich kołki. Bardzo istotne jest, aby zrobić to w sposób ostrożny – taki, który nie uszkodzi glazury. Najczęściej trzeba wywiercić trzy takie punkty.
Krok 3 – Przykręcenie profilu i obsadzenie parawanu
Najpierw przykręć profil do ściany. Następnie wsuń w niego parawan, aby wygodnie wyregulować jego położenie. Musi on bardzo szczelnie przylegać do rantu wanny. To ważne, gdyż źle założony parawan będzie bardzo trudno złożyć.
Krok 4 – Uszczelnij parawan
Na końcu pozostaje Ci już tylko uszczelnić parawan. Zrobisz to za pomocą bezbarwnego silikonu. Wystarczy doba od zakończenia prac, a będziesz mógł w pełni korzystać z wanny z parawanem.
Przeczytaj również o tym: Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?
Na jaką wannę zamontować parawan nawannowy?
Parawan nawannowy zdecydowanie najłatwiej jest zamocować na prostokątnej wannie o regularnych wymiarach. Pod względem estetycznym z parawanem najlepiej komponują się wanny do zabudowy, które wstawione są we wnękach lub zajmują całą szerokość łazienki.
Dużo większym wyzwaniem będzie postawić parawan nawannowy na wannę półokrągłą lub dobrać parawan nawannowy do wanny asymetrycznej. W takim przypadku zdecydowanie lepiej jest wykonać model na zamówienie. Z pewnością natomiast parawan nawannowy nie sprawdzi się w przypadku wanny wolnostojącej.
Dlaczego warto zamontować parawan na wannę?
Czy warto zdecydować się na parawan nawannowy? Opinie użytkowników przekonują, że jest to dobre rozwiązanie, które pozwala połączyć zalety wanny oraz prysznica, a przy tym zabezpiecza pomieszczenie przed zalaniem.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora