Powierzchnia całkowita – czym jest i jak obliczyć powierzchnię całkowitą budynku?
Powierzchnia całkowita domu to nie to samo co powierzchnia użytkowa. W jaki sposób więc odróżnić jedno określenie od drugiego? Co na temat powierzchni całkowitej mówi prawo budowlane? Sprawdźmy.
Jeśli jesteś właśnie na etapie wyboru projektu domu, z pewnością zauważyłeś, że wybrany przez Ciebie budynek może mieć kilka różnych wymiarów. W zależności od tego, czy zwrócisz uwagę na powierzchnię użytkową, całkowitą czy do zabudowy może być ona mniejsza lub większa. Dlaczego?
Powierzchnia całkowita – czym jest?
Pośród wielu pojęć budowlanych, których często używamy, znajdują się również te o niejasnym znaczeniu. Dobrym przykładem jest właśnie powierzchnia całkowita, która najczęściej błędnie używana jest jako synonim powierzchni użytkowej.
Dokładną definicję powierzchni użytkowej możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz w Polskiej Normie PN-ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych".
Zgodnie z powyższymi dokumentami, wiemy już, że mówiąc o powierzchni całkowitej budynku, myślimy o sumie wszystkich kondygnacji naziemnych i podziemnych, włączając w to kondygnacje znajdujące się całkowicie lub częściowo poniżej poziomu terenu, kondygnacje powyżej poziomu terenu, poddasza, tarasy, tarasy na dachach, kondygnacje techniczne i kondygnacje magazynowe.
Możemy wyróżnić powierzchnie całkowite:
- kondygnacji zamkniętych i przykrytych ze wszystkich stron,
- kondygnacji niezamkniętych do ich pełnej wysokości, a jedynie przykrytych (np. loggia)
- kondygnacji ograniczonych elementami budowlanymi, jak balustrady, osłony zabezpieczające, poręcze (ale nie są przykryte, np. balkony)
Warto wiedzieć: Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?
Powierzchnia całkowita budynku – prawo budowlane
Co należy wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu powierzchni całkowitej budynku? Prawo budowlane stanowi o tym, że informacje na temat prawidłowego obliczania wskaźników powierzchniowych i powierzchni całkowitej, zawiera norma PN-ISO 9836:1997.
Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić, czy wybrany projekt zmieści się na działce?
Jak obliczyć powierzchnię całkowitą budynku?
Wiemy już, czym jest powierzchnia całkowita budynku. A jak ją liczyć? Chcąc wyznaczyć powierzchnię całkowitą budynku, należy zmierzyć ją na poziomie posadzki, po obrysie zewnętrznym budynku włączając w to grubość ścian, położony tynk czy balustrady. Wnęki stworzone dla celów konstrukcyjnych czy estetycznych nie są doliczane do powierzchni całkowitej domu, jeżeli nie zmieniają powierzchni netto kondygnacji.
Powierzchnia całkowita kondygnacji powinna być obliczana oddzielnie dla każdej z kondygnacji. Powierzchnie w obrębie kondygnacji o zróżnicowanej wysokości (np. duże hole) również należy obliczyć oddzielnie.
Jeśli chcemy ułatwić sobie samodzielne obliczenia, możemy posłużyć się narzędziem, jakim jest kalkulator powierzchni całkowitej budynku. Bez trudu znajdziemy go w internecie i po podaniu kilku podstawowych wymiarów, otrzymamy wynik.
Czy poddasze wlicza się do powierzchni całkowitej budynku?
Zgodnie z prawem, powierzchnia całkowita poddasza również wlicza się do powierzchni całkowitej budynku. Jednak, mówiąc o powierzchni kondygnacji netto (czyli powierzchni ograniczonej przez elementy zamykające), wliczamy do niej jedynie poddasze użytkowe, które nadaje się do poruszania w pozycji wyprostowanej.
Czy balkon wlicza się do powierzchni całkowitej mieszkania?
Powierzchnia całkowita a balkony. Na ten temat z pewnością mogłoby wypowiedzieć się kilku ekspertów, ponieważ stanowią one przedmiot wielu problemów i dyskusji. Zgodnie z normą dotyczącą właściwości użytkowych w budownictwie, powierzchnię balkonów podobnie jak niezadaszonych tarasów, musimy doliczyć do powierzchni całkowitej. Balkony jednak w praktyce projektowej nie wliczają się do ogólnego bilansu powierzchni użytkowej.
Przeczytaj: Które zmiany łatwo wprowadzić w gotowym projekcie domu?
Powierzchnia całkowita a użytkowa – czym się różnią?
Powierzchnia całkowita, a użytkowa. Czym się różnią? Powierzchnia całkowita jest zdecydowanie mniej kłopotliwa do ustalenia, bowiem mierzy się ją po zewnętrznym obrysie budynku z uwzględnieniem tynków i balustrad. Różnica pomiędzy powierzchnią użytkową a całkowitą jest taka, że wlicza się do niej przeznaczenie budynku, w jakim jest wznoszone. W związku z tym w domach jednorodzinnym będą to pokoje, kuchnie, czy łazienki. Należy jednak pamiętać, że definicję powierzchni użytkowej znajdziemy w nowszej normie, mimo iż wiele osób wciąż bierze pod uwagę normę z 1999 roku. W związku z tym nowa norma nie uwzględnia grubości ścian, okładzin ściennych i tynków, a także balkonów, tarasów i strychu.
Jeśli chcielibyśmy rozrysować sobie schemat, jak wygląda powierzchnia użytkowa a całkowita, to wynikałoby z niego, że na powierzchnię całkowitą składają się:
- powierzchnia użytkowa,
- powierzchnia ruchu,
- powierzchnia usługowo-techniczna,
- powierzchnia konstrukcji.
Trzy pierwsze rodzaje powierzchni wliczają się w tzw. powierzchnię netto.
Na który rodzaj powierzchni powinieneś patrzeć, budując dom? Na powierzchnię całkowitą a może powierzchnię użytkową? Obie informacje są bardzo istotne. Powierzchnia użytkowa przyda Ci się do rozplanowania ustawienia mebli czy wykonania zabudowy kuchennej. Powierzchnia całkowita z kolei zobrazuje kubaturę budynku.
Sprawdź: Powierzchnia zabudowy – definicja i najważniejsze informacje o powierzchni zabudowy
Powierzchnia całkowita – czym się różni od powierzchni netto?
Powierzchnia całkowita netto budynku to powierzchnia ograniczona przez elementy, które zamykają pomieszczenie. Wśród nich możemy wyróżnić np. przegrody budowlane czy elementy ograniczające.
Jaka jest różnica pomiędzy powierzchnią całkowitą brutto a powierzchnią netto? Jak już wspominaliśmy, powierzchnia netto składa się z powierzchni użytkowej, usługowej oraz powierzchni ruchu. Do obliczenia powierzchni całkowitej musimy wziąć pod uwagę wszystkie te elementy oraz dodatkowo powierzchnię konstrukcyjną.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora