Rusztowanie elewacyjne – jakie wybrać? Poznaj kryteria wyboru rusztowania elewacyjnego
Rusztowanie elewacyjne to prosta, tymczasowa konstrukcja umożliwiająca renowację elewacji czy dachu budynku – ogólnie rzecz biorąc wykonywanie wszelkich prac budowlanych, montażowych i instalacyjnych na wysokościach. Zakup rusztowania elewacyjnego to spory wydatek i swego rodzaju inwestycja, która może okazać się trafiona w dziesiątkę lub zupełnie nieopłacalna. Sprawdź, na jakie parametry techniczne zwrócić szczególną uwagę wybierając rusztowanie elewacyjne.
Rusztowanie elewacyjne – co to jest?
Rusztowanie elewacyjne to nic innego jak konstrukcja ramowa składana z powtarzalnych elementów na elewacji. Wykorzystywane jest ono tak naprawdę na każdym etapie realizacji projektu domu. Służy do prac murarskich, instalacyjnych czy wykończeniowych. Jest niezbędne podczas różnego rodzaju prac konserwacyjnych na wysokościach.
Co ciekawe, rusztowanie fasadowe przydaje się nie tylko na budowach. Często wykorzystywane jest w przemyśle konstrukcyjnym czy w branży eventowej.
Nie ma żadnych ograniczeń w kontekście stosowania rusztowań elewacyjnych – można ich używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budowli. Przy ich pomocy można zabudować całe ściany budynków, bez względu na ich wysokość i zajmowaną powierzchnię.
Jakie są rodzaje rusztowań elewacyjnych?
Dostępne są różne typy rusztowań elewacyjnych wykorzystywanych w branży budowlanej. Największą popularnością cieszą się rusztowania fasadowe, które mają rozwiązania systemowe. Składają się one z różnych pasujących do siebie elementów.
Każdy z rodzajów rusztowań oferuje inne możliwości i składany jest w inny sposób. Podział rusztowań elewacyjnych wygląda następująco:
- rusztowanie modułowe,
- rusztowanie ramowe,
- rusztowanie rurowo-złączkowe,
- rusztowanie warszawskie.
Rusztowanie elewacyjne ramowe
Rusztowania ramowe mają płaskie konstrukcje ramowe, które pozwalają w szybki sposób wykonać rusztowanie elewacyjne o prostej powierzchni. Lokalizowane są przy budynku i łączone za pomocą kotew. Stosuje się je zwykle w budownictwie ogólnym.
Wśród nich bez dwóch zdań najpopularniejszym typem jest rusztowanie warszawskie, które jest łatwe i szybkie w montażu, a w dodatku nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Rusztowanie elewacyjne modułowe
Rusztowanie modułowe ma dwie poprzecznice i stojaki, które stanowią w nich osobne elementy. Pomiędzy stojakami wprowadzony odstęp (moduł) do przyłączania innych części rusztowania. Do przyłączenia pozostałych elementów używa się wyprofilowanych głowic oraz zamków klinowych.
Ten typ rusztowania pozwala na zrealizowanie bardziej skomplikowanych konstrukcji. Takie uniwersalne rusztowanie modułowe stosuje się przy organizacji imprez masowych.
Rusztowanie elewacyjne rurowo-złączkowe
Rusztowanie rurowo-złączkowe nie jest tak zwanym rozwiązaniem systemowym. Ich mocowanie jest trudniejsze, dlatego decyduje się na nie mniej osób. Pracochłonność budowy schodzi jednak na drugi plan, kiedy budowane są obiekty o niestandardowych bryłach. W takich miejscach rusztowanie rurowo-złączkowe jest na wagę złota.
Alternatywą dla powyższych opcji jest rusztowanie aluminiowe elewacyjne. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, z którego często korzystają fachowcy na budowie. Jest wytrzymałe, stosunkowo lekkie oraz proste w obsłudze. Stosuje się je nawet na niewielkich powierzchniach, dlatego sprawdza się przy remontach wnętrz.
Rusztowanie elewacyjne – z czego się składa?
Rusztowanie elewacyjne musi zawierać odpowiednie elementy. Wśród nich jest:
- ramki,
- podesty,
- drabiny,
- kotwy,
- barierki,
- stężenia,
- stopy regulowane.
Rusztowanie elewacyjne – jakie może mieć wymiary?
Jak duże powinno być rusztowanie elewacyjne? Wymiary zależne są potrzeb: zakresu prac budowlanych oraz wysokości budynku. Wśród często używanych znajdują się: rusztowanie elewacyjne 100 m2 oraz rusztowanie elewacyjne 150 m2. Da się jednak wykonać zarówno mniejsze, jak i większe modele.
Dowiedz się więcej: Bezpieczeństwo na budowie – jak bezpiecznie zorganizować prace budowlane?
Rusztowania elewacyjne – co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze?
Przed wyborem rusztowania elewacyjnego należy dobrze przemyśleć, do jakich czynności będziemy go potrzebować. Niebagatelne znaczenie ma także typ obiektów, przy jakich będzie ono stawiane. Nim podejmiemy ostateczną decyzję, trzeba jeszcze dokładnie przeanalizować poniższe parametry techniczne:
- maksymalne dopuszczalne obciążenie – zdecydowana większość rusztowań ramowych dostępnych na naszym rynku przystosowana jest do obciążenia podestu 200 kg/m2. Podczas większości prac taka nośność jest w pełni wystarczająca. Jeśli jednak na pomostach rusztowania planujemy składować ciężkie materiały, należy rozważyć zwiększenie obciążenia rusztowania poprzez skrócenie szerokości pomostów oraz zmniejszenie ich ilości w pionie;
- maksymalna wysokość rusztowania – w zależności od systemu rusztowanie może mieć wysokość od 15 do 60 metrów. W razie zapotrzebowania najczęściej bez problemu można ją zwiększyć. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem dopuszczalnej wysokości rusztowania, w górę idzie także jego cena;
- rodzaje połączeń – do wyboru są rozwiązania wykorzystujące zapadki, połączenia klinowe i zaciskowe. Zapadki gwarantują szybki montaż bez konieczności używania dodatkowych narzędzi, za to połączenia klinowe i zaciskowe, choć są trudniejsze w montażu, zapewniają większą stabilność rusztowania;
- szerokość i długość pomostu – jeśli chodzi o szerokość, optymalne rozwiązanie to 70 cm, choć na rynku znaleźć można zarówno płytsze, jak i głębsze pomosty. Szersze pomosty sprawdzą się np. gdy planujemy składować na nich materiały. Z kolei w przypadku długości najwięcej zastosowań mają podesty o długości 2,5 metra. Dłuższe elementy zmniejszają maksymalne obciążenie pojedynczego podestu.
Dopiero doprecyzowanie swoich potrzeb pozwoli ustalić, jakie parametry powinna mieć cała konstrukcja.
Rusztowanie elewacyjne używane – czy warto się na nie zdecydować?
Na rynku znaleźć można zarówno nowe, jak i używane rusztowanie elewacyjne. Pojawia się więc pytanie, które najbardziej opłaca się wybrać? Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich możliwości finansowych.
Zakup rusztowania to duży wydatek. Chcąc zmniejszyć koszty najlepiej zdecydować się na rusztowanie elewacyjne używane, które zazwyczaj praktycznie niczym nie różni się od takiej samej, tylko nowej konstrukcji. Ma ono wszystkie właściwości nowego odpowiednika, a jednak używane rusztowanie elewacyjne może być nawet o połowę tańsze od modelu ze sklepu.
W internecie funkcjonuje wiele firm oferujących tego typu usługi. Mimo wszystko, zamiast ufać sprzedawcy na słowo, warto jeszcze przed zakupem rzucić okiem na poszczególne elementy, aby przekonać się, że rzeczywiście są w stanie, jaki podaje. Używane rusztowanie elewacyjne nie może być w żaden sposób uszkodzone, gdyż mogłoby to grozić zawaleniem się konstrukcji.
Rusztowanie elewacyjne – ile wynosi cena?
Cena rusztowania elewacyjnego uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim typu oraz wysokości sprzętu. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, ile dokładnie przyjdzie Ci zapłacić za zakup rusztowania. Rozpiętość cenowa jest duża i wynosi często około 100 - 150 zł za metr kwadratowy powierzchni roboczej. Najtańsze rusztowania elewacyjne kosztują już od 80 zł/m2.
Ile kosztuje rusztowanie elewacyjne?
- rusztowanie elewacyjne – cena za 100 m2 – około 7500 zł
- rusztowanie elewacyjne używane – cena za 100 m2 – około 4500 zł
Rusztowanie elewacyjne – czy wynajem się opłaca?
Jeśli rusztowanie fasadowe to dla Ciebie zbyt duży wydatek, warto wziąć pod uwagę wynajem. To dobra alternatywa, szczególnie jeśli zamierzasz korzystać z konstrukcji jednorazowo. Ile kosztuje wynajem rusztowania elewacyjnego? Cena zależna jest od rozmiaru. Oblicza się ją za m2 konstrukcji. Średni koszt wynosi około 0,10 – 0,20 zł/m2.
Pamiętaj, że decydując się na rusztowania fasadowe na wynajem, musisz jeszcze doliczyć koszty montażu oraz demontażu. Wynoszą one około stosownie: 4-5 zł/m2 za postawienie oraz 2-3 zł/m2 za zdemontowanie.
Warto wiedzieć: Wynajem sprzętu budowlanego – czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych
Rusztowanie elewacyjne – jak je ustawić?
To, w jaki sposób zostaną zamontowane poszczególne elementy rusztowania elewacyjnego, ma duże znaczenie w kontekście stabilności całej konstrukcji. Montaż rusztowania elewacyjnego mogą przeprowadzać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie w tym kierunku.
Jak ustawić rusztowanie elewacyjne? Konstrukcja musi zostać umiejscowiona na wyprofilowanym i ustabilizowanym podłożu. Jej przechylenie nie powinno być większe niż 1%. O rozstawie podłużnym ram i szerokości decyduje maksymalne obciążenie. Przy pomostach znajdujących się na wysokości co najmniej 1 metra należy zastosować poręcze. Celem lepszej stabilizacji rusztowania, powinno się je zakotwiczyć do elewacji budynku.
Jak złożyć rusztowanie elewacyjne? Biorąc pod uwagę, że konstrukcja jest metalowa, trzeba ją uziemić i wyposażyć w piorunochrony. Dokładna instrukcja montażu rusztowania elewacyjnego zależy od jego rodzaju. Zanim przystąpisz do korzystania z rusztowania, trzeba jeszcze przeprowadzić jego odbiór techniczny.
Odbioru dokonuje kierownik budowy lub inna uprawniona do tego osoba. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że każde rusztowanie elewacyjne powinno regularnie, przynajmniej raz na miesiąc, przechodzić przegląd techniczny. Oględziny konstrukcji należy przeprowadzić także po wystąpieniu opadów atmosferycznych lub silnego wiatru.
Nie przegap: Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora