Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje
Schody dywanowe to nowoczesny typ schodów, który coraz częściej pojawia się w projektach domów. Wyróżnia je dopracowany design, wytrzymałość oraz samonośna konstrukcja. Schody dywanowe można wykonać na wiele sposobów oraz z różnych materiałów. Jak dopasować odpowiedni model do wnętrza? Czym się kierować, decydując się na kolor oraz rodzaj materiału? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o schody dywanowe!
Szukasz inspiracji do wykonania odpowiednich schodów w Twoim domu? Coraz częściej architekci proponują minimalistyczne schody, które do złudzenia przypominają jednolity dywan. To praktyczna, ale również estetyczna propozycja do nowoczesnego domu. Tego typu schody na pewno nie wyjdą z mody przez lata. Jak wybrać najlepsze?
Schody dywanowe – czym są i jak wyglądają?
Schody dywanowe to minimalistyczna propozycja, po którą chętnie sięgają projektanci wnętrz w projektach domów oraz mieszkań dwupiętrowych. Schody dywanowe wyróżnia konstrukcja samonośna, która jest mocna oraz stabilna. Ich cechą charakterystyczną jest:
- zygzak widocznego boku biegu,
- pełne stopnie oraz podstopnie o tej samej grubości,
- ukryte elementy konstrukcyjne,
- wytrzymała balustrada,
- zharmonizowany wygląd.
Stawiając schody dywanowe, dużą uwagę powinno się przykładać do elementu, jakim jest zbrojenie. Bieg schodów powinien być sztywny. Nie może się bowiem uginać pod obciążeniem. Statystycznie obciążenie takich schodów to około 300 kg na metr kwadratowy. Bieg taki powinien być zakotwiony w podkładzie podłogowym na parterze, ale również w stropie piętra.
W konstrukcji schodów dywanowych zwykle stosuje się żelbet lub stalowe profile. Niezbędnym elementem jest też balustrada, która stanowi rodzaj kratownicy. Do niej podwieszane są schody. Najczęściej schody dywanowe stawia się przy ścianie nośnej. Pozwala je to dodatkowo zabezpieczyć metalowymi wspornikami. Taki sposób montażu wymaga odsunięcia schodów od ściany o około 2-3 cm.
Nie wiesz jakie schody będą najlepsze? Przeczytaj: Jaki rodzaj schodów wybrać?
Schody dywanowe – jakie mamy rodzaje?
Ze względu na tym użytego materiału schody dywanowe dzielą się na:
- schody dywanowe żelbetowe,
- schody dywanowe drewniane,
- schody dywanowe na konstrukcji metalowej.
Schody dywanowe betonowe wykonuje się z użyciem deskowania. W nim układa się zbrojenie z prętów stalowych, których grubość wynosi około 12 mm. Zbrojenie to powinno być połączone ze zbrojeniem stropu oraz zakotwione w podkładzie podłogowym. Minusem tego typu schodów jest to, że trzeba poczekać, aż beton zaschnie. Zwykle trwa to około 4 tygodni. Schody takie można wykończyć drewnem lub pokryć farbą do betonu.
Schody metalowe dywanowe wyposażone są w konstrukcję z profili stalowych. Muszą być zakotwiczone w stropie, podłodze oraz w razie potrzeby w ścianie. W profilach znajdują się otwory do mocowania okładziny. Następnie kolejne fragmenty okładziny przyczepia się do konstrukcji z wykorzystaniem niewidocznych elementów mocujących. Nie widać ich na wierzchu schodów. Tego typu schody dywanowe samonośne wykańcza się dodatkowo na przykład taflą szkła lub płytą OSB.
Schody dębowe dywanowe lub schody dywanowe typu jesion to trzeci popularny typ schodów. Do ich wykonania wykorzystuje się elementy, które klejone są specjalnym klejem. Drewno klejone z mniejszych fragmentów ma lepsze parametry wytrzymałościowe od tego w naturalnej postaci. Aby schody drewniane nie były podatne na odkształcenia, do produkcji wykorzystuje się drewno o wilgotności 8-12%. Takie elementy są dość grube – zwykle mają około 5 – 10 cm grubości. Powierzchnię schodów dodatkowo zabezpiecza się lakierem lub olejem.
Schody dywanowe samonośne różnią się nie tylko materiałem, z którego są wykonane. Możesz spotkać:
- schody dywanowe ze spocznikiem,
- schody dywanowe zabiegowe,
- schody wachlarzowe.
Sprawdź też: Jakie schody wybrać – drewniane czy betonowe?
Schody dywanowe zabiegowe – gdzie się sprawdzą?
Schody dywanowe zabiegowe zajmują stosunkowo dużo miejsca. Muszą mieć one nie mniej niż 25 cm w odległości 40 cm od wewnętrznej krawędzi. Przepisy nie określają, jak dużo powinno być stopni w jednym biegu, ale zwykle jest to nie więcej niż 17 cm. Schody zabiegowe dywanowe sprawdzą się, jeśli masz większy korytarz i nie obawiasz się, że będą wyglądać zbyt monumentalnie.
Schody dywanowe – do jakich aranżacji pasują?
Nowoczesne schody dywanowe sprawdzają się w aranżacjach skandynawskich oraz industrialnych. Bardzo uniwersalnym modelem będą schody dywanowe typu jesion bielony. Jeśli chcesz, aby wnętrze wyglądało bardzo modernistycznie, możesz rozważyć schody dywanowe białe. Będą one z pewnością zauważalnym elementem aranżacji.
Ciekawą opcją są też schody dywanowe szare. Mogą być to modele typowo betonowe lub malowane na szaro. Będą one szczególnie dobrze komponować się we wnętrzach loftowych.
Schody dywanowe – jak zrobić samodzielnie?
Jak zrobić schody dywanowe? Montaż najczęściej zleca się fachowcom, którzy gwarantują stabilność oraz wytrzymałość konstrukcji. Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia w budowaniu schodów, zdecydowanie lepiej będzie zatrudnić kogoś do tego celu.
Schody dywanowe na beton – jak zrobić?
Jak zrobić schody dywanowe na beton? Montaż musi być przeprowadzony z użyciem specjalistycznych narzędzi, dlatego lepiej nie brać się za to samodzielnie. Zanim zdecydujesz się na schody dywanowe na beton, powinieneś sprawdzić, czy na pewno da się je postawić w miejscu, które Cię interesuje. Schody takie powinny znosić odpowiednio wysokie obciążenia. Muszą więc mieć podparcie w postaci ściany, stropu lub filaru.
Schody dywanowe – wymiary
Schody powinny być dostosowane do wielkości stopy oraz długości kroku. Schody oceniane jako bardzo wygodne mają zwykle 15 cm wysokości stopnia oraz 32 cm szerokości stopnia. Szerokość biegu, który będzie komfortowy do wchodzenia to 100 cm.
Aby dwie osoby mogły swobodnie przejść obok siebie, potrzebne jest 125 cm. Spoczniki przy schodach powinny mieć natomiast około 100 cm. Istotna jest również wysokość balustrady. Mierzona od wierzchu poręczy nie powinna mieć mniej niż 90 cm.
Warto wiedzieć: Czym się kierować wybierając schody w domu?
Schody dywanowe – cena za montaż i materiały
Ile kosztują schody dywanowe na beton? Cena za stopień to około 800 do 1200 zł. Rzadziej podawana jest cena za metr kwadratowy. Dla przykładu schody dywanowe o grubości 8 cm z jesionu barwionego z balustradą to koszt około 35 000 zł.
Jaka balustrada do schodów dywanowych będzie najlepsza?
Jaką balustradę powinny mieć schody dywanowe? Balustrada szklana nie będzie pasować do każdego typu schodów, więc jakie są inne opcje? Balustrada stanowi ważny element w konstrukcji schodów dywanowych. Częstym wyborem w tym celu są więc stabilne konstrukcje drewniane, profile stalowe lub wspominane już szkło.
Tego typu materiały mogą dodatkowo wzmacniać i usztywniać schody. Jeśli bieg schodów jest wolny, trzeba liczyć się z koniecznością wykonania balustrady z dwóch stron.
Poznaj odpowiedź na pytanie: Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?
Schody dywanowe – co jeszcze może się przydać?
Decyzję o wyborze schodów dywanowych powinno się podejmować już na etapie projektowania budynku. W późniejszym czasie może być trudno zmodyfikować plany związane ze schodami. Ewentualne poprawki może utrudnić nietypowy rozkład pomieszczeń lub zbyt mała ilość miejsca. O czym jeszcze warto pomyśleć, jeśli marzą Ci się schody dywanowe?
Stopnie na schody dywanowe
Ze względów estetycznych powinieneś dokładnie zastanowić się, jak mają wyglądać trepy na schody dywanowe. Jeśli zależy Ci na uniwersalnym modelu, wybierz stopnie drewniane lub takie, które imitują drewno. Będą one wizualnie ocieplać wnętrze oraz zgrają dobrze z różnymi elementami wyposażenia przestrzeni.
Nakładki na schody dywanowe
Nakładki dywanowe na schody drewniane to sposób na poprawienie bezpieczeństwa podczas przemieszczania się po domu. Są szczególnie przydatne, jeśli masz małe dzieci, które mogą łatwo poślizgnąć się na stopniach. Chodniki dywanowe na schody są miękkie i potrafią wizualnie ocieplić wnętrze.
Czy warto zdecydować się na schody dywanowe?
Schody dywanowe mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników. To bardzo nowatorskie, ale też eleganckie i minimalistyczne rozwiązania, które z jednej strony cieszą oko, a z drugiej są komfortowe oraz bezpieczne w użytkowaniu.
W przypadku tego typu schodów istotny jest jednak każdy detal. Powinny być więc mocowane przez specjalistów. Cena schodów nie jest być może najniższa, ale rekompensuje ją doskonały wygląd oraz wysoka jakość wykonania.
Sprawdź także: Czy warto mieć kręcone schody w domu?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora